Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

mmm5 pisze: 12 lipca 2022, o 21:13 Ja nie powiedziałem, że problem wynika wyłącznie ze sprzętu, który posiadam. Winny moze być równiez nadawca z powodu słabszego pokrycia sygnalem mojej okolicy. Dlatego napisałem, że sprawdzę swoja instalację, popytam jak radzą sobie sąsiedzi.
I my też nie twierdzimy, że w 100% to wina twojej instalacji. Różnie bywa, możesz być i w obszarze białej plamy, pomimo świecenia się na zielono twojego obszaru na mapach zasięgowych. Ale, jak wynika z naszych doświadczeń i wiedzy - powiedzmy, że w 99,9% przypadków problem główny to właśnie jest instalacja antenowa, niedostosowana do bieżących warunków. I w tym temacie możemy i staramy Cię wspomóc wiedzą i wskazówkami co do postępowania, jak postępować w trudnych warunkach.

Natomiast na kwestię samego pokrycia sygnałami, czy może raczej jego braku (dla odbioru na antenie pasywnej) wpływu bezpośredniego nie mamy, podobnie zresztą, jak i Ty, dlatego o tym w ogólności nie mówimy.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: XmuX »

mmm5:
Na zdjęciach widzę tylko wzmacniacz AWS z jednym wejściem. Jak więc połączyć dwie anteny UHF? Jeśli masz sumator na 2 x UHF + VHF + FM, na którym "włączasz" przepuszczanie napięcia zasilającego dla pinu przedwzmacniacza, to zawiera on tylko fuzję szerokopasmową, więc obie anteny współdziałają.
Jeśli antena na Gologorze zawiera przedwzmacniacz, to oczywiście masz go w całości przesterowanego. Inna sprawa, że AWS działa do 860 MHz, więc skoro jesteś w mieście, to może być przytłoczony przez sygnały GSM czy LTE. A zastosowany sumator TV/SAT też nie jest najlepszy dla DVB-T2.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: VAHANARA »

O, i a prppos tematu Televesa - Dipol odpalił nowe anteny, właśnie ze wzmacniaczami z ARW i by-passem - DIPOL SMART CITY DVB-T2 oraz DIPOL SMART HORIZON DVB-T2. Na papierze wyglądają OK, całkiem jak Alcady... ;)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: DanielK »

Ja mam jedno pytanie. Jak u Ciebie odbiór z Koszalin "Gołogóra"? Na 70% powierzchni Słupska powinno być co najmniej dobrze i właśnie tam bym się kierował z anteną. Jakieś 40% miasta dobrze łapie Lębork "Skórowo Nowe".

Nie kombinował bym ze zbyt wieloma antenami.
Najlepiej jedna dobra i pasywna antena kierunkowa na pasmo UHF + ewentualnie wzmacniacz masztowy z filtrem 5G (np. taki: https://satmania.com.pl/wzmacniacz_ante ... _3579.html ). Taki układ sprawdza się w wielu trudnych miejscach.
Gdy już koniecznie trzeba dać 2 anteny to zwykle trzeba będzie zastosować selektywny wzmacniacz kanałowy, aby sygnał z jednej anteny nie wpływał na sygnał z drugiej...

Co do anten np. Televes... trochę ich montowałem, pasywnie odbiór jest taki sobie, ale z aktywnym wzmacniaczem dają radę. Jednak koniecznie używać dobrego zasilacza, np. tego sugerowanego od Televes.
Ostatnio zmieniony 16 lipca 2022, o 12:20 przez DanielK, łącznie zmieniany 1 raz.

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

DanielK: za rzeką w południowej części miasta nie jest dobrze z odbiorem. Mam na myśli osiedle akademickie. Chyba wiesz, że ta część miasta leży na spadku terenu w kierunku Słupii i np. nadajnik w Skórowie przysłania dość duża górka. Co do Gołogóry, tutaj również po drodze są również górki i las południowy, wystarcze zobaczyć na niwelację terenu pod obwodnicę miasta z tej strony.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: DanielK »

Tam jest sygnał z Gołogóry. Zapewniam Cię, że nie takie miejsca przerabiałem i już nie raz walczyłem o każdy decybel w miejscach gdzie wg mapy prawie nie powinno działać.

W poprzednim poście podałem Ci niemal pewniak co do odbioru, czyli dobra, pasywna antena kierunkowa (np. taka lub taka) na pasmo UHF + wzmacniacz masztowy z filtrem 5G (ten), a do wzmacniacza ten zasilacz.

Tutaj masz kierunek anteny na Koszalin/Gołogóra i jest całkiem niezły profil terenu (54 km to też nie jest jakoś mega daleko...):
Obrazek


Tutaj widać, że 10m nad poziomem terenu bez problemu powinno działać (tak wiem, że to tylko teoria)
Obrazek
Mapy.RadioPolska.pl

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

DanielK pisze: 16 lipca 2022, o 12:18
DanielK - zajmujesz sie tym zawodowo? Moze wiec jakos sie spykniemy i powalczymy u mnie? Na mapie trafiles z punktem prawie dobrze, nalezy przesunac jakies 1,5 cm w prawo i to ten teren.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: DanielK »

Mam do Ciebie za daleko.

Polecam zestaw o którym pisałem + nowy przewód itd. Tak żeby wykluczyć wszelkie niespodzianki.

mmm5
Posty: 15
Rejestracja: 7 lipca 2022, o 18:42
Miejscowość: Słupsk

Re: Słupsk - miasto wykluczone z naziemnej telewizji cyfrowej

Post autor: mmm5 »

DanielK pisze: 26 lipca 2022, o 15:17 Mam do Ciebie za daleko.

Polecam zestaw o którym pisałem + nowy przewód itd. Tak żeby wykluczyć wszelkie niespodzianki.
Przewody mam ok i nie ma potrzeby ich wymieniac. Problem lezy w sygnale. I tu potrzebny jest miernik, zeby nie latac na dach i co chwile przestawiac.

Zablokowany