MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Najprawdopodobnie występuje to na telewizorach HD , krótkotrwały zanik obrazu i dźwięku na parę sekund i tak się robi co jakiś czas.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Na 4k też to widać, mniej ale jest widoczne

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Dla tych co nie widzieli, tak to wygląda na moim Philipsie 43PUS8506/12: https://youtu.be/U9bml2GREEY
Nie jest to związane ze słabym sygnałem czy jakimi kolwiek zakłuceniami.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Zygzuś »

Przycinki jakby był gorszy sygnał lub zakłócenia na chwilę, mimo pokazywania wartości siła/jakość maksymalnych jest też na tunerze, wskazania są orientacyjne, bo można zmierzyć to precyzyjnie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Puma pisze: 11 sierpnia 2022, o 12:48 Na 4k też to widać, mniej ale jest widoczne
Nie wiem co o tym myśleć, to dlaczego u mnie na LG, 4K nic takiego nie ma, nawet przez chwilę, skoro u Ciebie jest i to nie na jednym LG?
Jedyne co udało mi się zaobserwować, to bardzo sporadyczne całkowite chwilowe zaniki sygnału, np. jak jest silne tropo, poza tym jest stabilnie, a często oglądam W24, więc bym zauważył. Jedyne przycinki mam na MUX-8, ale to też rzadko.
Może chodzi o jakąś konfigurację sprzętową, procesor, głowica albo co?
A może konfiguracja sprzętowa w połączeniu z lokalnymi warunkami odbioru?

@Krosnoludek, @Puma. Jeśli u Was jest możliwość odbioru MUX-4 z innego nadajnika, najlepiej na innej częstotliwości, to ja bym w ramach wykluczenia innych przyczyn, spróbował odwrócić na kilka dni antenę na ten nadajnik, choćby kosztem odbioru pozostałych MUX’ów, tak aby sprawdzić, czy to nie SFN albo co inne.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

To nie jest wina SFN i innych to wina nadawcy to jedyny kanał, który tak ma, a sygnał jest super i nawet kręcenie anteną nic nie pomaga.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pgrzes »

DVB-T2 pisze: 9 sierpnia 2022, o 03:51 digitalbitrate ma buga i z jakiegoś powodu czasami PID TXT wykrywa jako dźwięk AC3.
Z tych, które wymieniłeś:
Polsat, TV4, Eska, Polo, Trwam, Fokus - pomylone, tam nie ma AC3, jest PID TXT w tym miejscu
TVN, TTV - faktycznie mają AC3

W polskim DVB-T wygląda, że jest w miarę stały schemat PID i te z końcówką xxx5 są zarezerwowane dla PID TXT. Nie musi to oznaczać konkretnie teletekstu, czasami napisy TXT (nie zawsze aktywne - tylko dla wybranych programów).

W MUX4 przynajmniej u siebie widzę Wydarzenia 24 HD, że mają E-AC3, ale cała reszta w tym MUX ma MPEG. Dużej różnicy nie ma, bo bitrate jest takie samo, grają 192 kbit/s i tyle samo leci audio dla chyba wszystkich kanałów TV w MPEG. Może by była lepsza jakość, ale pewnie marginalny temat, kanałów TV muzycznych nie ma, a niektóre stacje radiowe grają nawet gorzej (po 128 kbit/s) :roll:
Emitel w dużym stopniu ustandaryzował sobie numerację, w starym DVB-T (i raczej obecnym DVB-T2 również) numeracja PID wyglądała następująco:
xxyy gdzie xx to numer zgodny z LCN, yy to 01 dla PMT, 02 dla wideo, 03 dla podstawowego audio, 04 kolejne audio, 05 teletekst, 06 napisy, 07 dane-hbbtv, 08 audiodeskrypcja, 09 napisy angielskie (było na tvp1 i tvp2, użyte przypuszczalnie parę razy lata temu, obecnie już raczej nie występuje w konfiguracji żadnej stacji). W MUX8 xx wygląda trochę inaczej.

Dla zwykłego użytkownika to bez znaczenia, ale lepiej się analizuje, jak jest jakiś powtarzalny układ. Tv często też tylko potrzebują SID i za każdym razem wczytują co trzeba. Na sat są też kanały, które rozszczepiają się na wersje lokalne i na żywo odbiornik podmienia numery PID. Zapamiętywanie konkretnych wartości PID nie pozwalałoby na takie dynamiczne zmiany.

W MUX4... ciągle wszystko jest zmieniane, nie analizuję tego, ale przypuszczam, że dalej service type wskazuje, że są to transmisje wideo MPEG2 z dźwiękiem MPEG. Chociaż digitalbitrate pokazuje przynajmniej wideo poprawnie.
Ostatnio zmieniony 11 sierpnia 2022, o 16:00 przez pgrzes, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Może chodzi o jakąś konfigurację sprzętową, procesor, głowica albo co?
Zapewne tak jest, myślałem że to zależy od wersji WebOS ale chyba nie do końca, ja mam 4.5 a Mamusia 6.0.

Możliwe że u Ciebie jest to tak mało widoczne że nie zwróciłeś uwagi na to.

Bywa kilka godzin i nic a potem kilku minut i co chwilę pikseloza i zamrożenie obrazu.

@Krosnoludek u Ciebie to wygląda tragicznie. U mnie to lekkie zacięcie jak u Ciebie do zaniku obrazu, i tak się powtórzy kilka razy. Mi nic nie zanika, ogólnie mogę oglądać W24 bez problemu bo te lekkie i chwilowa pikseloza nie przeszkadza w ogólnym odbiorze treści. Mogę uznać że jestem szczęściarzem że tylko leciutka pikseloza.

Ps. Może to wygląda na pogorszenie sygnału ale tak nie może być. Tak jest od czasu tych zmian na W24, przedtem był odbiór idealny. Na innych kanałach to nie występuje.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Puma pisze: 11 sierpnia 2022, o 15:40
Może chodzi o jakąś konfigurację sprzętową, procesor, głowica albo co?
Zapewne tak jest, myślałem że to zależy od wersji WebOS ale chyba nie do końca, ja mam 4.5 a Mamusia 6.0.
Ja mam 5.0
Wersja webOS jest też pośrednio powiązana z procesorem. Z każdym rokiem wychodzi nieco nowszy procesor i nowa wersja webOS.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Krosnoludek pisze: 11 sierpnia 2022, o 13:38 Dla tych co nie widzieli, tak to wygląda na moim Philipsie 43PUS8506/12: https://youtu.be/U9bml2GREEY
Nie jest to związane ze słabym sygnałem czy jakimi kolwiek zakłuceniami.
A skąd ta pewność, że to nie jest związane z sygnałem? Bo tv ci pokazuje, że sygnał 90%? To o niczym nie świadczy, jak dla mnie wygląda to tak, jakby były jakieś zakłócenia. U mnie jest wszystko idealnie.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: radiodarek »


Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

giaur500 pisze: 11 sierpnia 2022, o 18:54
Krosnoludek pisze: 11 sierpnia 2022, o 13:38 Dla tych co nie widzieli, tak to wygląda na moim Philipsie 43PUS8506/12: https://youtu.be/U9bml2GREEY
Nie jest to związane ze słabym sygnałem czy jakimi kolwiek zakłuceniami.
A skąd ta pewność, że to nie jest związane z sygnałem? Bo tv ci pokazuje, że sygnał 90%? To o niczym nie świadczy, jak dla mnie wygląda to tak, jakby były jakieś zakłócenia. U mnie jest wszystko idealnie.
Inni użytkownicy tego samego modelu Philipsa potwierdzili te same problemy z różnych nadajników. Mało tego, sam Philips potwierdził to i coś z tym będą musieli zrobić, podobno kontaktowali się z Polsatem w tej sprawie, ale co i jak to tego nie wiem
Ja odbieram tylko z jednego nadajnika, inne są poza moim zasięgiem, wieć SFN mnie nie dotyczy.
Odpowiedź od Cyfrowego Polsatu:

„Na innych telewizorach kanał działa i na wcześniejszym oprogramowana tego telewizora również.
Zalecamy zgłoszenie problemu do producenta telewizora.”
O problemie poinformowałem Philipsa, Emitela, oraz poprzez Emitela Polsat, więcej nic w stanie nie jestem zrobić. Tak samo na zeszłorocznych Oledach Philipsa to występuje: http://www.hdtv.com.pl/forum/1663764-post803.html

Jeden użytkownik naszego forum pewnie rozszyfrował co jest przyczyną mojego problemu na Philipsie:
viewtopic.php?p=254001#p254001
viewtopic.php?p=254009#p254009

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Maciejek »

Niestety problem ma Philips i to nie tylko z modelami współczesnymi ale także też tymi z przed kilku lat. Mam tu na myśli modele 7334 z 2019 roku. Miałem problemy takie same jak koledzy opisywali czyli z synchronizacją i pojawiającymi się zakłóceniami na MUX 2 oczywiście w SFN. Jestem w zasięgu dwóch mocnych sygnałów z dwóch stacji nadawczych i mimo, że instalacja jest pasywna, wykonana idealnie ( oparta o anteny i osprzęt Hirshmanna pomierzona instalatorskim miernikiem) gdzie siła do jakości wg tv to 95/100 to pojawiałą się liczne zakłócenia. Jestem też w zasięgu czeskich stacji SFN i tam mam mega problem z pre i post echem mimo silnego sygnału. Najśmieszniejsze jest to , że markowy Philips kompletnie sobie z tym nie radzi a posiadane przeze mnie na tej samej instalacji przystawki do dwóch innych odbiorników tv czyli Wiwa Maxx orz AB Cryptobox odbierają idealnie zawsze ! Wnioski mam dwa. SFN to zło, niestety więcej szkodzi niż daje pożytku. Dlaczego? Bo z odległości 50 km odbieram nawet 1kW nadające w MFN stacje, ale za to kilku 100kW w SFN już odbiornik nie ogarnia. Drugi wniosek to unikajcie Philipsa, jeden z udzielających się tutaj kolegów z Czech potwierdził problemy z telewizorami marki Philips także w Czechach przy rozległych sieciach SFN.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T2 »

Jako autor czerwcowych wniosków zabiorę głos ;)

Mam mieszane uczucia powiem wam.

Bo tak. Polsat oczywiście dalej nadaje nie najlepiej, choć lepiej niż było w czerwcu.
Teraz na Wydarzenia 24 HD regularnie, precyzyjnie co 9-10 sekund wpada po 1 błędzie PTS_drift. W 15 minut wyszło mi ich ponad 100.
Dla stacji Radio Kolor 103FM i Radio Wielkopolska wpadają masowo duże ilości błędów PCR_repetition_error i PCR_discontinuity_indicator_error, a oprócz tego dla tych dwóch oraz dla Radio Bezpieczna Podroz, Radio Rekord FM (w małych ilościach), Radio Jasna Gora i Radio Kaszebe FM wpadają duże ilości PCR_accuracy_error (czyli to, co było wcześniej na W24).

Na szczęście stacje radiowe są tylko dla abonentów, więc nas to nie obchodzi, mogą sobie nawet nie nadawać wcale ;) Jeśli ich dekodery sobie z tym radzą, to obojętne. Zabawne by było, gdyby sobie nie radziły, jest tu jakiś abonent? :)

No ale patrzę na wideo od Krosnoludek, a tam taka rzeźnia, że z tych obecnych błędów w strumieniu na W24 nie wygląda mi, żeby to miało szansę dawać aż tak drastyczny efekt. Może coś tam przycinać, ale żeby aż tak? Niewspółmiernie drastycznie do tego, co tam jest namieszane.

Także pisz do Philipsa, może SFN? Ale MUX 4 jest SFN? Chyba trochę za bardzo alergicznie reagują? Masz może jakąś opcję sprawdzenia tego TV w innej lokalizacji?

Fakt, że mimo wszystko podejrzane jest, że rozumiem, że do połowy czerwca oglądałeś W24HD bez problemów?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Odbieram sygnał tylko z jednego nadajnika z Suchej Góry, do innych mam za daleko więc SFN odpada.
Philips wie o problemie, Polsat natomiast twierdzi że winne jest nowe oprogramowanie i rzekomo na starszym działa dobrze. Czasami jak zacznie się te problemy, wystarczy przełączyć kanał na inny i wrócić i jest ok, ale nie zawsze.
Czy tak było zaraz po przejściu do DVB-T2 nie wiem, bo krótko oglądałem na początku ten kanał. Dobrze odbierało na pewno gdy byli w DVB-T.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Na mój rozum: jeżeli Polsat nadaje zgodnie ze standardem dvb-t2/hevc tzn nigdzie nie łamie tego standardu (a specyfikacja techniczna standardu jest dostępna), to znaczy że telewizor powinien odbierać to poprawnie. Jeżeli nie odbiera poprawnie, to znaczy że nie jest zgodny ze standardem. Jeżeli nie jest zgodny ze standardem, to jest to przestępstwo bo jest zakaz sprzedaży odbiorników niezgodnych z dvb-t2/hevc. Jeżeli producent wprowadził w błąd i napisał niezgodnie z prawdą, że telewizor jest zgodny ze standardem, to jest to podstawa do reklamacji i zwrotu pieniędzy.

A zatem wszystko rozbija się o kwestię, czy Polsat łamie standard dvb-t2 czy nie łamie.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Polsat nie nadaje zgodnie z wymogami bo nie musi, kanał W24 ma status TESTOWY i nie musi się trzymać standardów.
Dlatego też co jakiś czas kolejni odbiorcy tracą nawet odbiór a innym wraca odbiór.
Ostatnio zmieniony 12 sierpnia 2022, o 09:25 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: radiodarek »

Dokładnie chodzi o SFN i Philipsa. Dopóki nie było SFN Philips odbierał W24 stabilnie. Po przełączeniu na Philipsie pojawiają się kilkusekundowe przycięcia dźwięku i obrazu co pewien czas. Ale z ciekawości podłączyłem do tej samej instalacji antenowej zewnętrzny dekoder Opticum za 100 zł. i odbiera bezbłędnie . Reasumując problem ma Philips z obsługą SFN i powinien jak najszybciej wydać poprawkę do oprogramowania w zasadzie wszystkich swoich modeli tv.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Nie nadaje zgodnie ze standardem.
Nie jest to żadne przestępstwo.

Było to już wyjaśniane.

Polsat ma świadczyć usługę na swoich dekoderach i na ich dekoderach usługa ma działać. Nie ma określonych i wymogów nadawania dla tej usługi. Jest wyłączona z polskiego rozporządzenia, w którym określany jest standard wizji i fonii.

A Wydarzenia 24 jak słusznie napisał kolega wyżej, są kanałem nadawanym testowo w MUX4, bez gwarancji odbioru. Nadawca może testować różne konfiguracje.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

To by brzmiało logicznie gdyby nie to, że noname z Chin za 50 zł nie ma jakoś problemów, a wypasiony tv Philips ma same problemy. Chyba powinno być na odwrót.

Zablokowany