MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

K63 pisze: 16 sierpnia 2022, o 11:16 Oto cytat z innego forum - z tematu dotyczącego mux-4. Jest to wpis użytkownika związanego z Polsatem ... (...)
Znam ci ja dobrze duże firmy i korporacje. Nigdy, ale to nigdy, nie przyznają się do własnego błędu, jeśli nie zmuszą ich ku temu naprawdę ważkie okoliczności. Firmy, korporacje, itd MUSZĄ być nieskazitelne.

Dla mnie zachowanie tego usera jest typowe - w momencie kiedy dochodzi do spięcia, a wina (w całości lub nawet po części) leży po stronie firmy - wycofują się, bo najważniejszy jest image firmy, a dalsze przepychanki mogłyby je, choćby przypadkowo czy nieświadomie, naruszyć.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że spora część ludzi miesza bez świadomości, że to u nich może być problem. Albo w ogóle nie kumają o co kaman. A takim mieszaniem tylko pogłębiają przepaść między użytkownikami NTC a producentami sprzętu i nadawcami / obsługą techniczną. A życie sobie płynie spokojnie obok, olewając to wszystko...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Jednym słowem impas.
Nikłe szanse, że ktokolwiek to naprawi i na odbiornikach na których nie działa Wydarzenia24, zacznie działać.
Jeszcze kilka miesięcy temu atutem na aukcjach internetowych był działający Polsat News 10 bit, sprzedawcy się tym chwalili w opisie.
Także na filmach z testami tunerów na YouTube buło zawsze pokazywane, czy działa Polsat News a potem Wydarzenia24.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

W różnych konfiguracjach nadawczych inne odbiorniki wykazywały problem z odbiorem.
Zatem nawet jak słusznie zauważyłeś kupowanie na dziś ze sprawdzonym działaniem kanału, nie daje gwarancji że przy kolejnej zmianie konfiguracji nadal odbiór będzie poprawny.

Usługa ma działać na dedykowanym dekorze. Cała reszta odbiorników jak widać z punktu widzenia nadawcy nie jest kluczowa.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Jeśli tak jest, że ma działać tylko na ich tunerze, to niech zakodują Wydarzenia24 i będzie spokój, a nie wk.... ludzi.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 16 sierpnia 2022, o 15:15 Jeśli tak jest, że ma działać tylko na ich tunerze, to niech zakodują Wydarzenia24 i będzie spokój, a nie wk.... ludzi.
A jaki jest obecny status emisji w ujęciu Polsatu - testowa, eksperymentalna, normalna czy jeszcze jakaś inna? Pytam, bo nie interesuje mnie w ogólności ten temat i po prostu nie wiem. Bo jak testowy, eksperymentalny czy jakoś tam podobnie - to tematu w ogóle nie ma.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Z tego co czytałem to eksperymentalny.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Zygzuś »

Krosnoludek pisze: 16 sierpnia 2022, o 15:15 Jeśli tak jest, że ma działać tylko na ich tunerze, to niech zakodują Wydarzenia24 i będzie spokój, a nie wk.... ludzi.
A ktoś napisał co to za ich dekoder, na jakim sprzęcie, bo za 30/m podejrzewam zwykły chińczyk.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Puma pisze: 16 sierpnia 2022, o 15:47 Z tego co czytałem to eksperymentalny.
No to w takim przypadku pozamiatane by było od strony producentów. Nikt nie będzie się wyrywał do poprawiania urządzenia do odbioru emisji eksperymentalnych, chyba, że przy okazji tych emisji wyszedłby jakiś błąd krytyczny w sofcie czy inna poważna niedoróbka, mogąca czymś tam skutkować przy normalnych emisjach. Albo byłoby to uzgodnione z nadawcą.

Właściwie od tego powinno się zacząć dyskusję.
Zygzuś pisze: 16 sierpnia 2022, o 15:58 A ktoś napisał co to za ich dekoder, na jakim sprzęcie, bo za 30/m podejrzewam zwykły chińczyk.
A jakie to ma znaczenie... przecież w Warszawie to można sobie zaaplikować notę aplikacyjną chipsetów i innych układów produkowanych przez skośnookich braci, a bazowo oprogramowywanych przez śniadych braci, tudzież dodać własną obudowę. Trochę realizmu...

A poza tym, cena pudełka w abonamencie ma się nijak do jego wartości, tylko jest uzależniona od tego co powie księgowy na spółkę z marketingiem. Innymi słowy - może być dowolna, czyli taka, jaką są jeszcze w stanie przełknąć abonenci. W końcu abonenty mają wybór jak u Forda - dowolny kolor, pod warunkiem, że byłby to czarny...

smart-test
Posty: 9
Rejestracja: 22 września 2021, o 14:37
Miejscowość: Tarnów

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: smart-test »

recenzja dekodera Polsat Box DVB-T2 - https://youtu.be/INsNUQezfiI

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Krosnoludek pisze: 16 sierpnia 2022, o 15:15 Jeśli tak jest, że ma działać tylko na ich tunerze, to niech zakodują Wydarzenia24 i będzie spokój, a nie wk.... ludzi.
Cały problem jest w tym, że problemu nie ma.
Zaledwie kilka osób raportuje własne spostrzeżenia odnośnie kanału Wiadomości 24.
Mam kilka rożnych telewizorów markowych i dekoderów mniej markowych oraz kilka osób, które korzystają z DVB-T2 na różnym sprzęcie. Nikt nie ma problemu z odbiorem tego kanału, więc gdzie można "złapać" opisywany na tym forum problem?
W tym wątku ciągle tylko ogólniki bez żadnych technicznych konkretów.
Szukanie drugiego dna w polityce korporacji, to jak w naszej krajowej polityce, temat zastępczy jak się nie ma nic do napisania.
Z forum SK widać, że na tym samym modelu odbiornika jeden użytkownik odbiera ten kanał a inny nie.
Jeśli oczekujecie jakiejkolwiek pomocy, sami musicie zmienić podejście z roszczeniowego na współpracę.
Wszyscy którzy narzekają na problem z odbiorem MUX4 są przekonani o swojej nieomylności i idealniej instalacji antenowej.
Porównywanie emisji MUX4 do innych jest błędem, emisja MUX4 ma inne parametry sygnału, który wymaga nieco lepszej instalacji antenowej. Może ja nie mam problemu ponieważ u mnie MER na tym mux jest powyżej 34 dB.
Przy rozwiązywaniu problemów radiowych ważne jest czym się mierzy i na ile dane urządzeni pomiarowe jest wiarygodne.
Używanie wzmacniaczy w przypadku DVB-T2 powinno być ostatecznością, ponieważ odbieranie sygnału z terenu który nie jest zaprojektowany do lokalnego odbioru szczególnie w przypadku SFN, może powodować problemy z synchronizacją ramek pomiędzy nadajnikami. Bez zreprodukowania problemu w labie PB, nie ma szans na rozwiązanie. Nikt nie będzie grzebał w emsji bez powodu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

@Orion, Philips potwierdził występowanie tej usterki na ich telewizorach, wiec nie pisz że problemu nie ma, bo jest, a co jest tego przyczyną, nie wiem, czy błąd w nowym oprogramowaniu Philipsa, czy nadawanie Polsatu czy jeszcze coś innego.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Opisywanego problemu nie ma ponieważ problem cały czas jest wiązany z nieprawidłową emisją MUX4, a jak sam piszesz producent oprogramowania sam poznaje, że ma problem.
Sony wydało poprawkę 5.457 do swoich telewizorów jeszcze w 2021 aby teraz nie było problemów. I to jest wsparcie.
Korzyści i udoskonalenia
Rozwiązano problem występowania czarnego ekranu podczas dekodowania obrazu w formacie HEVC (High Efficiency Video Coding) z tunera telewizora
Poprawiono działanie Wi-Fi
Philips to teraz Chiński producent, który kupił brand Philips w obszarze RTV. Więc na poprawki sobie poczekacie.
I jeszcze być może cenna uwaga, telewizory Philipsa mają problem z wysokim poziomem sygnału wejściowego DVB-T.
Lepiej jak jest poniżej 70 dBμV tak ~65 dBμV.
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2022, o 22:07 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

@Krosnoludek
O ile dobrze pamiętam w pierwszym tygodniu, czy dwóch od przełączenia MUX4 na DVB-T2 Twoj Philips działał poprawnie z kanałem Wydarzenia 24. Zgadza sie?
Swoje problemy zacząłeś opisywać w momecie w ktorym Polsat dokonał drugiej z kolei konfiguracji nadawania już po przejsciu na DVB-T2 HEVC.
Potwierdź lub mnie popraw.
Twój przykład zatem jest dobry w dowodzeniu że na tej samej instalacji antenowej, ten sam odbiornik zaczął mieć problemy nie w dniu zmiany standardu, tylko kilka tygodni później.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Panowie dyskutujmy o stanie aktualnym.
Do momentu uruchomienia komercyjnej oferty PB, to była emisja testowa więc wszystko mogło się zdarzyć.
Podawajcie konkretniej:
  • Model telewizora
    Miejsce odbioru
    Parametry sygnału odczytane z menu TV lub/i miernika
    Obiekt nadawczy
    Kanał
    Wersja oprogramowania odbiornika
    Objawy

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Ja to rozumiem, tylko to dowodzi jednego, że zmienione parametry nadawania wygenerowały problem, a nie nieodpowiednia instalacja antenowa.
To gdzie leży problem czy w odbiorniku, czy nie to już inna historia.

Ja mogę potwierdzić że modele z 2019 Sony i TCL działają prawidłowo.
Mam problem z przenośnym Wiwa h. 265 mini. Ale ten przypadek już opisywałem na konkurencyjnym forum, wiec nie będę się powtarzał.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Napisze tak, emisja MUX4 jest prowadzona zgodnie z normami.
Użyte wartości parametrów są zgodne z dopuszczonymi przez specyfikacje DVB-T2 oraz HEVC.
PB miał prawo dla własnych celów użyć dowolnej kombinacji tych parametrów.
To, że oprogramowanie producentów niektórych odbiorników nie obejmuje wszystkich możliwości konfiguracyjnych nie jest problemem PB. Celem nadrzędnym jest poprawny odbioru kanałów w ramach płatnej oferty PB.
To nie znaczy, że nie ma dobrej woli po stronie PB, tylko jak sami zapewne zauważyliście problem jest w reprodukcji zjawiska, ponieważ dotyczy wąskiej grupy odbiorników. Najlepiej jest pisać do wsparcia producentów sprzętu. Większa ilość zgłoszeń zawsze daje powód do uruchomienia zadania dla programistów lub przyjrzenia się problemowi.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

Ja doskonale to stanowisko rozumiem. Sam wspominałem wcześniej że usługa ma przede wszystkim działać na dekoderach dedykowanych w ofercie płatnej.

Na szczęście u mnie podstawowy odbiornik działa bezproblemo.
Małe zacięcia w Wiwa jestem w stanie przełknąć, bo korzystam z tego dekodera okazjonalnie.
Jeśli jest tak jak mówisz i problem może leżeć w odbiornikach, to kanał Wydarzenia 24 jest doskonałym testem dla kupujących na sprawdzenie implementacji zastosowanych rozwiązań w odbiorniku.
Wyszedł bardzo ciekawy technicznie przypadek.

Myśle że niektórzy koledzy mają ciekawsze problemy niż moja Wiwa, zatem z mojej strony na razie tyle.
Osobiście w support Wiwy średnio wierzę, ze wzgl. na informacje w innym wątku że jest z tym ciężko. Muszę się z tym pogodzić. Dzieki za wyjaśnienia.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Nie załamuj rąk dopóki piłka w grze ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Dostałem odpowiedź od LG, należało się spodziewać takiego podejścia do sprawy (instalacja antenowa).
Tylko Polsat wie co zmienił tego dnia że niektórzy w mniejszym lub większym stopniu mają przeszkody ale Polsat się tym nie podzieli. Bez precyzyjnych danych serwisy naszych telewizorów będą temat olewać, co zresztą dosyć zrozumiałe.
I to nie jest regularna emisja W24 więc nie muszą się stosować do standardów.
Podobnie było z 10bit na W24, teraz na Polsat i Super Polsat włączyli BT.2020 co na niektórych telewizorach daje czerwone twarze. Zaznaczam że mój telewizor obsługuje HDR zresztą na Mamusi telewizorze 4k też jest problem z czerwonymi twarzami.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Chyba żartujesz producent w kilka minut może przeanalizować strumień i już wie co ma nie tak. Tym bardziej, że ma inne mulitipleksy jako referencje, ale trzeba chcieć, mieć centrum programistyczne u nas albo porządną grupę wsparcia technicznego.
Można oczywiście zgrać strumień całego multipleksu, kilkanaście minut wystarczy i później puścić w Chinach z modulatora, to też jest rozwiązanie, ale trzeba chcieć. Wszystko co teraz ma źródło programistyczne w chinach "znamy się do bramy".
Sprzęt ma się dać uruchomić i sprzedać, o wsparciu technicznym ZAPOMNIJ. Tanio znaczy tak jak jest.
Tam gdzie inżynierowie w Polsce mają wpływ na oprogramowanie i testy patrz marka Ferguson wszystko działa.
Dlatego kupując sprzęt elektroniczny trzeba brać pod uwagę każdy aspekt szczególnie w tych czasach.
WiWa od zawsze była poniżej przeciętnej bliżej dna, a teraz tymi pseudo dekoderami mini dokonała odwiertu.

Zablokowany