MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
VAHANARA
Posty: 594
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:42 Chyba żartujesz producent w kilka minut może przeanalizować strumień i już wie co ma nie tak. Tym bardziej, że ma inne mulitipleksy jako referencje, ale trzeba chcieć, mieć centrum programistyczne u nas albo porządną grupę wsparcia technicznego.
Można oczywiście zgrać strumień całego multipleksu, kilkanaście minut wystarczy i później puścić w Chinach z modulatora, to też jest rozwiązanie, ale trzeba chcieć.
Może nie tyle chcieć, a w ogóle o tym wiedzieć, że jakiś potencjalny problem istnieje. Bo przecież odbiornik zawsze trafi na początek do serwisu, gdzie go włączą i zobaczą, że na ich standardowym teście jest OK. I nikt tam nie będzie dochodził, że coś tam klientowi jest nie halo. Dla nich odbiornik będzie sprawny wg specyfikacji fabrycznej, a dalej to już jest wtedy dla nich problem widzimisię klienta. Więc co najwyżej wgrają nowy soft i odhaczą sprawę. I nikt nie prześle żadnej dedykowanej informacji do RS w Chinach, Indiach czy gdziekolwiek indziej, żeby ktoś miał szansę się dowiedzieć, że coś, gdzieś w zabitym dechami zakątku świata, dzieje się nie tak.

Ale zaczyna się od tego, co powtarzamy - nikt nie będzie nic i tak robił przy emisjach eksperymentalnych. Jeśli nadawca udostępnia swój prywatny multiplex w ofercie publicznej / powszechnej, to już po jego stronie jest piłka, żeby ogól mógł to odbierać.

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T2 »

orin, jeśli pozwolisz, nie ze wszystkim mogę się z tobą zgodzić.
Proszę nie traktuj mojej wypowiedzi jako udowadniania, że nie masz racji. Chciałbym tylko, żebyśmy tu w bardzo technicznym gronie pochylili się nad sprawą profesjonalnie.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 Napisze tak, emisja MUX4 jest prowadzona zgodnie z normami.
Moim zdaniem nie jest. Pozwól, że przedstawię na to swoje argumenty, konkretnie technicznie.

Wstęp: jeśli założymy, że problemem z moją instalacją antenową byłby albo MER albo emisje SFN, albo cokolwiek innego, obojętne, ale z sygnałem, to myślę, że zgodzimy się, że gdy w sygnale pojawia się szum, to szum nie jest na tyle mądry, żeby zawsze precyzyjnie wybrać, który PID zakłócić w strumieniu? Zakładam, że zgadzamy się do tego momentu.

Jeśli jest jakiś szum, słaby sygnał, powinienem mieć losowe błędy ciągłości, nabite continuity na różnych PID - pogrubione to ważne.

Inne błędy powinny występować także w dużych ilościach, ale w przypadku winy sygnału - losowo - ponownie pogrubione stwierdzenie jest bardzo ważne.

Zakładam, że zgadzamy się do tego miejsca.

Teraz proszę popatrz na zdjęcie niżej. To wynik godzinnej analizy ETR 290 MUX 4 z nadajnika ze Świętego Krzyża ze wczoraj.
Nie wierzę, że w Warszawie jest inaczej.
Niżej pozwolę sobie na komentarz wyników.

Obrazek

Mamy więc (posortowałem od moim zdaniem najbardziej krytycznych):

Krytyczny: Błędy ciągłości, ale tylko na jednym jedynym PID (56) - to Radio Rekord FM

Obrazek

Stacje radiowe idą z dość niskim bitrate. Dlaczego o tym piszę? Gdybym miał problem z sygnałem i to miałoby generować błędy ciągłości - ofiarą ich zawsze najpierw padają strumienie o najszybszej prędkości bitowej, gdyż najprościej akurat w nie trafić błędem - jest ich najwięcej. Szczególnie, gdy wleciało ich aż 177 na tylko 1 PID. I na żaden inny w całym strumieniu przez godzinę.

Ten błąd jest nieco rzadszy niż kolejne, ale w trakcie godzinnej obserwacji jest bez trudu do wyłapania, powtarza się.

Poważny: Regularne błędy dokładności PCR, ale tylko na 6 PID: 53, 56 (niewiele), 57, 59, 60 i 256

Obrazek

53 - Radio Bezpieczna Podróż
56 - Radio Rekord FM
57 - Radio Kolor 103 FM
59 - Radio Jasna Gora
60 - Radio Wielkopolska
256 - Radio Kaszebe FM

Poważny: Regularne błędy repetycji PCR, występują jednak tylko na 3 PID: 56 (niewiele), 57 i 60

Obrazek

56 - Radio Rekord FM
57 - Radio Kolor 103 FM
60 - Radio Wielkopolska

Poważny: Regularne błędy braku ciągłości znaczników PCR, ponownie tylko 3 PID: 56 (niewiele), 57 i 60.

Obrazek

56 - Radio Rekord FM
57 - Radio Kolor 103 FM
60 - Radio Wielkopolska

Poważny: Na PID Video kanału Wydarzenia 24 HD zgłaszane są regularne problemy z pływającym PTS

Obrazek

Wchodzimy na wątek kluczowy dla nas.

Aktualnie interwał powtórzeń tego błędu ma miejsce od 5 do 20 sekund. Wpis z dziennika nie jest bardzo pomocny, ale przyjrzałem się temu bliżej i zlokalizowałem precyzyjnie o co chodzi. Konkretnie dla pakietów wideo dla Wydarzenia 24 HD deklarowana jest długość 1800 punktów (0,02s). Spodziewane jest zatem, że w każdej kolejnej ramce wideo znacznik czasowy prezentacji będzie narastać o te 1800 pkt (lub ogólnie mówiąc: spójne wartości). A tymczasem co 5-20 sekund wpadają ramki wideo, gdzie narasta o 1799 lub o 1801. Najczęściej jest to powtarzalne w cyklu: 1799, 1800, 1800, 1801, 1799, 1800... (czyli na koniec strata -1).

Stosunkowo łatwo to sprawdzić i porównać z dowolnym kanałem, gdzie takiego problemu nie ma, nawet darmowymi narzędziami typu ffprobe z paczki ffmpeg, wyciągając każdą ramkę i analizując PTS kolejno, wyliczając różnice nawet w Excelu.

I aby nie być gołosłownym - proszę: porównanie 2 minuty PTS dla Wydarzenia 24 HD i TVP1 HD HEVC, myślę że oznaczone na czerwono widać jak na dłoni:

pts_comparison.xlsx

Skąd to się bierze? Pewnie kanał jest re-enkodowany i coś w parametrach enkodowania poustawiano, co generuje taki dziwny efekt. Zbyt ciężki profil, enkoder ma jakiś problem lub wadę programową? Możliwych przyczyn jest sporo. Na pewno nie uda się tego precyzyjnie usunąć, bo nie ma takiej opcji, raczej oznacza to konieczność wykonania większej zmiany i jej przetestowania, licząc, że problem zniknie i nie pojawi się żaden inny. Szczególnie obecni tu widzowie nie chcieliby powrotu do 10-bitowej głębi kolorów, pseudo-przeplotu HEVC i innych.

Jak ze wszystkim w DVB i dekodowaniu wideo, tak i przy odtwarzaniu można opierać się o różne metody synchronizowania obrazu i dźwięku. I nie oznacza to, że jakieś rozwiązanie jest lepsze lub gorsze, a już na pewno nie wadliwe (o ile nie zawiera błędu w implementacji). Jest inne i może się sprawdzić w określonych warunkach lepiej lub gorzej.

Być może, podkreślam, być może, jeśli u danego widza, który ma absolutnie 100% pewności i wyeliminowany czynnik instalacji, a obserwuje problem z odtwarzaniem W24 HD, mamy sytuację, gdzie dekoder wideo ustawia się z synchronizacją AV do PTS? Jest co najmniej kilka sposobów jak można trzymać synchronizację AV i każdy może zawieść, jeśli akurat zepsuje się to, na czym owy system się opiera.

Mając TV lub STB, który reaguje aż tak bardzo alergicznie, jak np. ten u @Krosnoludek, można byłoby pokusić się o serię eksperymentów i próbować:

A: Nagrać strumień, bez ruszania odegrać go, aby potwierdzić, że odgrywając z modulatora możliwa jest reprodukcja.
B: Podjąć się różnych modyfikacji, badając czy dałoby się, wprowadzając jak najmniejsze zmiany (idealnie bez re-enkodowania, na poziomie samych metadanych) naprawić PTS_drift, aby potwierdzić, czy to by pomogło dotkniętym urządzeniom.

Jest to pewne wyzwanie. Może nie nierealne. Ale czy warte zachodu dla tej sprawy? Chyba nie bardzo.

Ważny/Wskazówka: Część stacji radiowych nie ma wskazanego PID PCR, choć emituje PCR w ramach PID Audio

Tego nie widać na ETR 290, dodatek ode mnie w prezencie, wyjaśniający też kilka powyższych. Może uśpić czujność niektórych gorszych analizatorów ETR 290, ponieważ odbiją się od błędnej informacji z tablicy SI i nie będą analizować PCR, który jednak jest obecny i bruździ.

Taka sytuacja występuje dla:
Radio Bezpieczna Podroz
Radio Rekord FM
Radio Kolor 103 FM
Radio Jasna Gora
Radio Wielkopolska
Radio Kaszebe FM

Wynika to najpewniej ze sposobu w jaki te stacje są enkodowane, bo nie są to jedyne stacje, które nie mają PID PCR i można tak nadawać, np. kierując na wspólny jak Radio Plus (i odpowiednio enkodować). Tylko wtedy trzeba konsekwentnie - faktycznie tak enkodować, żeby tam PCR nie było, albo dopisać PCR w PMT - trzeba się na coś zdecydować i odpowiednio dobrać ustawienia. Te obecne są ze sobą dla wyżej wymienionych stacji sprzeczne. W PMT nie mamy PID PCR, ale po przejściu na stację dekoder audio PCR otrzyma w ramach strumienia z audio. Jedyne co to da, to "zabije" część narzędzi do monitorowania problemów.

PS: Zdjęcie po korekcie "odkrywającej" PCR w PMT stacji, które PCR faktycznie mają i która przy okazji uwidacznia odlotowe wskazania precyzji w ns dla stacji mających wskazane problemy wyżej z precyzją PCR - zgadza się.

Obrazek

To z PCR w strumieniu, ale nie w PMT może sprawiać, że nie na każdym analizatorze problemy ze stacjami radiowymi "wpadają w oko".

Wskazówka: Losowo raportowany jest brak PID 32, co tu jest rozumiane jako bitrate "0" przez dłużej niż 5 sekund, gdy jednocześnie jest on, ten PID, deklarowany w tablicach

Obrazek

To strumień EMM (uprawnienia). Czy powinien mieć takie przerwy, to już pytanie do techników Polsatu, ale raczej nie powinno to być problemem, można w mojej ocenie bezpiecznie zignorować. Dekoder powinien stale polować na te informacje, nawet jeśli przez jakiś czas są nieobecne.

Wskazówka: Losowo wpadł dłuższy brak EIT Schedule, który powinien się powtarzać maksymalnie co 10s

Obrazek

Mało istotne. W najgorszym przypadku jeśli akurat urządzenie trafi na sytuację, w której ten czas repetycji jest przekroczony i strasznie sztywno przerywa ono czytanie tych danych, to pewnie przy kolejnym przełączeniu kanałów się uda. Przypadki naruszonego czasu repetycji były na tyle rzadkie, że można je raczej uznać za mało istotne.

Sugestia: Jest spory chaos w przydzielonych PID

32 EMM, 33-37 to PMT, 38 ECM od Eski Rock, 39-43 znowu PMT, 44 ECM od TOK FM, 45 PMT od Radia Jasna Góra, 46-52 ECM-y, 53 PID Audio od Radia Bezpieczna Podróż, 54-55 ECM-y, 56 PID Audio od Rekord FM i tak dalej. Takie sytuacje tylko czekają, żeby się pomylić i coś gdzieś przykładowo źle przypisać w tablicach. Podnosi ryzyko problemów w przyszłości. Ale nie jest to w żadnym stopniu błąd.

---

Reasumując: jeśli twierdzisz, że to jest zgodnie z normami, szczególnie mam na myśli te błędy z samej góry, to zgłaszam zdanie odrębne w tej sprawie. A bardzo precyzyjny charakter tych problemów całkowicie odrzuca możliwą ich przyczynę po stronie sygnału. Problem z sygnałem dawałby inne wyniki końcowe, przede wszystkim całkiem chaotyczne i losowe. Tu natomiast mam tu niezwykle precyzyjne i powtarzające się raporty usterek.

Co gorsze, to są one bardzo proste do wychwycenia, bo przynajmniej 2.3 (u mnie są rozbite na 2.3a i 2.3b, ale to chyba nie jest standard), 2.4 na radiu oraz PTS_drift na PID Video Wydarzenia 24 HD dzieją się stale. Uruchomienie jakiegokolwiek solidnego narzędzia do monitorowania ETR 290 nawet na 60 sekund natychmiast zacznie sypać alarmami jak z rękawa.

Póki karmione są tym dekodery operatora, obojętne. Jeśli sobie radzą, to świetnie, ale żeby w którymś momencie się nie okazało, że przestaną lub obecność tego zacznie generować jakieś zwariowane usterki, występujące losowo u abonentów, bardzo trudne do zrozumienia, bo wychodzące w jakimś scenariuszu i na jakimś sprzęcie, np. TV, kinie domowym, ale tylko gdy dźwięk Dolby jest ustawiony na Passthrough i tak dalej. Wiesz jak ciężko do tego dojść? Abonenci zaczynają dzwonić, że coś się dzieje, a ty siedzisz i masz dobrze i nie możesz odtworzyć, a tu się okazuje, że to jest połączenie iluś różnych elementów i jeszcze niskopoziomowego problemu w emisji i to na konkretnych serwisach. Po to się nadaje precyzyjnie prawidłowo, a nie mniej więcej, żeby takich sytuacji właśnie unikać. Inaczej później gdy coś zaczyna się psuć, nie wiadomo za co się złapać, bo przyczyn robi się milion.

No, ale to o stacjach radiowych, one są szyfrowane, niech sobie je Polsat nadaje jak chce, ich ból, ich ryzyko. Najwyżej będą się męczyć później, jeśli coś się stanie. Albo i nie. My tutaj jako odbiorcy Free To Air nie musimy się tym martwić. Ale gdy dostarcza się z jakimiś problemami także kanał FTA, który następnie trafia na tysiąc różnych modeli TV, STB, gdzie implementacji dekoderów wideo jest pełno, wrzucanie jakichś problemów (a na PID Video W24HD ewidentnie widać raportowany pływający PTS) daje gwarancję, że gdzieś coś będzie źle, to jest proszenie się o kłopoty. Jest to jedyny kanał w całej polskiej naziemnej TV cyfrowej, który taki problem ma raportowany po analizie wszystkich multipleksów (i jedyny kanał jaki widzę w MUX 4 z tym problemem, choć tu szyfrowanie uniemożliwia weryfikację reszty - jeśli dostałbym odszyfrowany fragment całego strumienia transportowego, mógłbym go przeanalizować w ten sam sposób, ale nie wygląda, aby dało się taki pozyskać, z testu opublikowanego wczoraj widzę, że dekoder nie nagrywa?).

Można pewnie poprawiać (wolę słowo: "zmieniać", "dostosować", bo widząc ten PTS_drift mam jednak spore wątpliwości, czy to na pewno błąd w implementacji dekodowania wideo w urządzeniach, raczej obrana metoda dekodowania, czy synchronizacji wideo z audio zawiodła w starciu z Polsatem) oprogramowanie TV i STB, żeby to działało, bo przecież na różnych TV odbiera, ale wrócę do tego pod koniec.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 Użyte wartości parametrów są zgodne z dopuszczonymi przez specyfikacje DVB-T2 oraz HEVC.
Jak wyżej, zachowam w tej sprawie swoje zdanie odrębne.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 PB miał prawo dla własnych celów użyć dowolnej kombinacji tych parametrów.
Absolutnie się z tym zgadzam. Może tak robić w każdej chwili.
A widzowie z dostępem do kanału FTA, który pojawia się, znika, szarpie i tym podobne, jeśli tylko uzyskają pewność, że to nie wina ich instalacji antenowych, mają prawo na to narzekać ;)
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 To, że oprogramowanie producentów niektórych odbiorników nie obejmuje wszystkich możliwości konfiguracyjnych nie jest problemem PB.
Absolutnie się z tym zgadzam.

Ale też przypominam, że mamy ten oto dokument: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 210515.pdf
Na pewne rzeczy w Polsce się umówiliśmy, jeśli chodzi o emisje DVB-T2. Zaczyna to tracić sens, jeśli coś ustalamy, a później zaczyna się robić kompletnie co innego, podpierając się tym, że przecież tak się da. Poza tym to jest akurat śliska ścieżka, bo zawsze nagle może wyjść przykładowo TVP, też ustawić coś nienormalnego na tej samej zasadzie, co popsuje dekodery Polsatowi i podeprzeć się w ten sam sposób, bo gdzieś tam w normie DVB małym druczkiem jest, że można np. nadawać EPG z enkodowaniem znaków w oparciu o tablicę UTF-8 BOM (ciekawe, czy dekoder Polsatu to wspiera??). A że się w Polsce na to nie umawialiśmy? To niech sobie Polsat poprawi oprogramowanie w dekoderach. Tylko że to nie byłby chyba wymarzony scenariusz po stronie operatora? Sądzę, że nie.

Dlatego byłoby miło, gdybyśmy się poruszali w jakichś w miarę rozsądnych ramach, a jeśli chcemy je pozmieniać, to jednak żeby to trafiło na jakąś ścieżkę legislacyjną i na koniec oficjalnie do rozporządzenia i żeby były jakieś namacalne podstawy na ściganie o to wszystkich wokół. Dla mnie to brzmi jakoś tak bardziej uporządkowane i myślę, że jednak z pożytkiem dla wszystkich w dłuższej perspektywie.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 Celem nadrzędnym jest poprawny odbioru kanałów w ramach płatnej oferty PB.
Ha! I tu wkraczamy na ciekawy grunt. Zadałem pytanie jakiś czas temu, gdy zauważyłem, że widać problemy także na stacjach radiowych z oferty operatora, czy stacje, które widzę, że mają błędy, grają prawidłowo, bo podejrzewam, że mogą przynajmniej w pewnych sytuacjach nie odtwarzać się poprawnie.

Nie mam dekodera, ale poprosiłem o pomoc użytkownika na innym forum, który potwierdził, że ma dekoder i okazało się, że stacje radiowe, które są dotknięte problemem widocznym na analizatorze, na nowym dekoderze Polsatu, także w jakimś specyficznym scenariuszu bywa, że się przycinają. Tylko że trudno to powtórzyć. Wychodzi przy skakaniu między kanałami TV, poprawnie nadawanymi stacjami radiowymi, a stacjami radiowymi z tym problemem.

Film, problem pojawił się na stacji Radio Bezpieczna Podroz w 1 minucie i 13 sekundzie, choć chwilę wcześniej, przy poprzednim przełączeniu, odtwarzała się jeszcze prawidłowo:

polbox_bezpo_ciecie.mp4

A gdyby tak na przykład nadawać te stacje bez tych błędów w PCR, to by pewnie tak się losowo nie działo ;) Ale ta usługa ma tak mało abonentów, a problem jest na tyle specyficzny, może zresztą zależny od czegoś jeszcze (podłączonego TV??) że nawet jeśli ktoś to zgłosi na infolinię operatora, to nigdy w życiu to nie dotrze to osoby, która może cokolwiek tam realnie zrobić, więc niniejszym ogłaszam, że ten właśnie rzadki problem pozostanie pewnie do końca istnienia tej usługi, albo aż coś się zepsuje na tyle poważnie, że zostanie naprawiony przypadkiem ;) Bo celowo na pewno nikt się nad tym nie pochyli. Zbyt egzotyczne.

Na pewno jest to celem nadrzędnym, żeby wszystko działało, bo przecież nie o to chodzi, żeby klienci do nich dzwonili. Natomiast obawiam się, że może pojawić się luka na styku, gdy problem jest marginalny i nieoczywisty. Po co na to tracić czas, jeśli abonenci nie składają reklamacji? Każdy ma tu jakieś swoje racje, które trudno wypośrodkować, a idąc tropem naprawiania jakichś przypadków w telewizorach, czy dekoderach FTA, odpowiadam niżej.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04To nie znaczy, że nie ma dobrej woli po stronie PB, tylko jak sami zapewne zauważyliście problem jest w reprodukcji zjawiska, ponieważ dotyczy wąskiej grupy odbiorników. Najlepiej jest pisać do wsparcia producentów sprzętu. Większa ilość zgłoszeń zawsze daje powód do uruchomienia zadania dla programistów lub przyjrzenia się problemowi.
Prywatnie odczuwam, że tej dobrej woli jest mało i sprowadza się zwykle do odpowiedzi: popraw antenę, napisz do producenta, co złego, to nie u nas. O ile są to często porady nawet słuszne, bo od tego się zaczyna i sam to zalecam, bo najczęściej tak - to jest rzeczywiście przyczyna u widza, to gdy naprawdę jest jakiś problem z drugiej strony i ktoś go potrafi udowodnić, to jest ignorowany i zbijany w każdy możliwy sposób. Tak to się nie dogadamy.

Mimo tego nawet być może pisalibyśmy do producentów TV i dekoderów, wiele osób nadal to robi jak widać, tylko że ile razy można prosić producentów o poprawianie coś pod jakieś specyficzne emisje Polsatu? Gdy prześledzimy historię tego tematu, można byłoby już napisać książkę o różnych przypadkach, które wymagały specjalnego traktowania i robienia poprawek jak nie w jednym TV, to w innym STB.

Przypomnę tylko parę sytuacji od czasów jeszcze Polsat News, które miały tu miejsce i trzeba było pisać do producentów - jednych lub drugich, bo najczęściej te problemy wychodzą raz na jednym sprzęcie, raz na innym, później kolejny na już raz poprawianym:
 • Źle ustawiona flaga od szyfrowania w SDT free ca mode, na 1, choć kanał był FTA
 • Źle ustawiona flaga w LCN od widoczności/ukrywania - to wracało, parę dni temu zresztą mieliśmy znowu powtórkę, co doczekało się nawet tekstu na Wirtualnych Mediach
 • 10-bitowa głębia kolorów
 • pseudo-przeplot w HEVC niewspierany na wielu STB/TV (którego nie ma w rozporządzeniu dot. wymogów dla STB/TV)
 • EPG Present/Following cofnięte 8 godzin do tyłu (tak było do samego końca nadawania w DVB-T)
 • czasami operatorowi zapomniało się przestawić na czas letni lub zimowy
 • sknocony SDT (to też było do końca emisji w DVB-T, uniemożliwiało wyszukanie kanału na STB Samsunga, szeroko opisywane tu na forum i to nie było, że poprawna emisja, a producent coś źle zrobił, tylko tablica SDT była ewidentnie źle podzielona na sekcje, ale Polsat bał się tego dotknąć, żeby nie wysypać starych dekoderów, więc nadawał z premedytacją źle, było udowadniane na poziomie bitowym, że był błąd - dało się go obejść, tylko czemu producenci mieli to obchodzić, jeśli to było już całkowicie niezgodne z niczym?)
 • ostatnio coś z zegarem (nie było informacji o przesunięciu względem UTC) i brak EPG
 • a to teraz jakieś przygody z PCR w czerwcu, czy PTS teraz
Oczywiście, możemy pisać do producentów i pisać i pisać... I w Chinach już się łapią za głowę ile jeszcze mamy ciekawych pomysłów w Polsce :roll: Można robić kolejne i kolejne i kolejne obejścia. Poprawi się to, Polsat zmieni coś innego i znowu trzeba pisać i poprawiać. I to nie jest jakieś wydumane, historia tego tematu pokazuje przygody, z jakimi zderzali się odbiorcy jeszcze od czasów, gdy bezpłatnie nadawano Polsat News. To się wydaje nie mieć końca, bo gdy już wygląda, że chyba wyczerpaliśmy możliwości różnych dziwnych ustawień, nagle pojawia się coś nowego, co ponownie wybija tylko jakieś modele TV lub dekoderów i znowu wymaga poszukiwania co to jest.

Trudno grać w grę, kiedy ktoś stale zmienia zasady tej gry... Prościej chyba jednak skasować W24 z listy.

Proszę nie odbieraj tego orin jako złośliwość. Po prostu mam wrażenie, że rozmywamy temat na zasadzie oj tam, poprawcie sobie anteny i piszcie na Berdyczów.

O ile stacje radiowe Polsat sobie może nadawać jak chce, albo może nawet i wcale nie nadawać, bo co to nas obchodzi? Są płatne. Najwyżej w ostateczności, jeśli coś wysiądzie skutecznie, to abonenci będą zgłaszać reklamacje, to przynajmniej z Wydarzenia 24 HD to jest po prostu po ludzku dokuczliwe, bo te problemy stale się zmieniają i wymagają kolejnych poprawek, a zmian nie sposób przewidzieć, bo nie wiadomo co kolejnego nietypowego Polsat znowu włączy.

Teraz widzimy, że uruchomiono kolory BT.2020 w MUX 2. No nie wyrobimy z tym ciągłym zgłaszaniem poprawek. Gdzie jest napisane w rozporządzeniu dot. wymogów dla STB, że dla dekoderów HD BT.2020 ma być obsługiwany? :| Tylko dla UHD. To nie są testy, tylko emisja. Kto to zrobił? Polsat oczywiście :) I na części TV Polacy zamienili się w Indian. Może jednak byłoby lepiej uruchomić MUX testowy do takich eksperymentów i wcześniej sprawdzić jaki będzie skutek na możliwie szerokiej gamie sprzętu?

No tylko miło, że sobie tu popiszemy, a nie przyniesie to postępu w sprawie. Mam chociaż nadzieję, że zainspirujemy się i wymienimy jakąś ciekawą wiedzą, spostrzeżeniami na temat badania błędów.

Żeby nie było smutno, nie jest tak, że tylko MUX 4 zawiera jakieś błędy w emisji. Np. w MUX 1 ESKA TV ma problemy z PTS dla teletekstu (napisy TTX), ale to nie doprowadza do widocznych usterek, co najwyżej może popsuje napisy komuś gdzieś, które i tak rzadko kiedy są nadawane. Zatem skala problemu jest inna.
Ostatnio zmieniony 18 sierpnia 2022, o 11:50 przez DVB-T2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3132
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Philips 43PUS8506/12 z HbbTV 2.0.2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

dvbtowiec pisze: 17 sierpnia 2022, o 21:45 @Krosnoludek
O ile dobrze pamiętam w pierwszym tygodniu, czy dwóch od przełączenia MUX4 na DVB-T2 Twoj Philips działał poprawnie z kanałem Wydarzenia 24. Zgadza sie?
Swoje problemy zacząłeś opisywać w momecie w ktorym Polsat dokonał drugiej z kolei konfiguracji nadawania już po przejsciu na DVB-T2 HEVC.
Potwierdź lub mnie popraw.
Twój przykład zatem jest dobry w dowodzeniu że na tej samej instalacji antenowej, ten sam odbiornik zaczął mieć problemy nie w dniu zmiany standardu, tylko kilka tygodni później.
Nie wiem dokładnie od kiedy pojawiły się te problemy z obrazem na Wydarzenia24, czy po przejściu do DVB-T2, czy po zmianie oprogramowania. Na początku jak mój region przeszedł na DVB-T2 króciutko oglądałem ten kanał.
Chciałbym, by ktoś kto ma Philipsa z serii PUS85X6 sprawdził na starszym oprogramowaniu czy odbiera mu poprawnie. Na forum hdtv.com.pl pisałem do Kikiego, by w swoim sklepie sprawdził na nowej sztuce wyciągniętej z kartonu i która ma wgrane stare oprogramowanie czy poprawnie odbiera kanał Wydarzenia24, na razie brak odpowiedzi z jego strony.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2934
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Jestem pod wrażeniem że Tobie się chciało tyle pisać, analizować itd.
Teraz widzimy, że uruchomiono kolory BT.2020 w MUX 2. No nie wyrobimy z tym ciągłym zgłaszaniem poprawek. Gdzie jest napisane w rozporządzeniu dot. wymogów dla STB, że dla dekoderów HD BT.2020 ma być obsługiwany? :| Tylko dla UHD. To nie są testy, tylko emisja. Kto to zrobił? Polsat oczywiście :) I
Nie jest to u mnie jakoś uciążliwe ale widać bardziej czerwone twarze. Pewnie że mogę zmniejszyć ilość czerwonego koloru w opcjach telewizora ale to wtedy dotyczy WSZYSTKICH kanałów a nie tylko Polsat i Super Polsat.
Jeżeli to ma być tylko dla UHD to chyba jest jakaś flaga czy coś takiego żeby telewizor HD to ignorował.

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

DVB-T2 pisze: 18 sierpnia 2022, o 09:55 orin, jeśli pozwolisz, nie ze wszystkim mogę się z tobą zgodzić.
Proszę nie traktuj mojej wypowiedzi jako udowadniania, że nie masz racji. Chciałbym tylko, żebyśmy tu w bardzo technicznym gronie pochylili się nad sprawą profesjonalnie.
I tak zrobimy, dalszą inżynierską dyskusje poprowadzimy poza forum :) z korzyścią dla wszystkich.

giaur500
Posty: 1652
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

DVB-T2 pisze: 18 sierpnia 2022, o 09:55 Teraz widzimy, że uruchomiono kolory BT.2020 w MUX 2. No nie wyrobimy z tym ciągłym zgłaszaniem poprawek. Gdzie jest napisane w rozporządzeniu dot. wymogów dla STB, że dla dekoderów HD BT.2020 ma być obsługiwany? :| Tylko dla UHD. To nie są testy, tylko emisja. Kto to zrobił? Polsat oczywiście :) I na części TV Polacy zamienili się w Indian. Może jednak byłoby lepiej uruchomić MUX testowy do takich eksperymentów i wcześniej sprawdzić jaki będzie skutek na możliwie szerokiej gamie sprzętu?
A to jest bardzo ciekawe pytanie. Czy rozporządzenie pozwala na takie nadawanie? Mi się wydaje,  że jednak tak. Według wytycznych sprzęt powinien pozwalać na odbiór 4k/hdr. Ale jeśli obsługuje 4k/hdr to 1080p/hdr także.
Ale uważam, że Polsat tu za bardzo wychodzi przed szereg. Naprawdę nie ma potrzeby nadawać w tym trybie w full hd obecnie.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: handrzej »

Jedyny kanał, który raz po raz obejrzę, bo jedyne co da się oglądać jeżeli chodzi o treści i przycina i wkurza człowieka... poziom sygnału na TV 78-86% jakość 100% ale co randomowy czas jakość spada na ułamek sekundy do 0% i freez obrazu.
Wszystkie pozostałe MUXy w zasięgu bez problemu.

Kabla może z 10 metrów, centralnie na Śrem mam wysokie świerki, antena z lekkim tiltem kilkustopniowym ponad horyzont, bo ogólnie to z Suchego Lasu w nocy widać maszt w Śremie miejscami na poziomie gruntu...

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Jaki odbiornik, czy to ten z profilu?
Próbowałeś dziś usunąć kanał W24 i wyszukać kanały na nowo ?
Czy do tej samej instalacji antenowej masz podłączony inny odbiornik, który dobrze odbiera mux4?

pasjonat
Posty: 366
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

DVB-T2 pisze:orin, jeśli pozwolisz, nie ze wszystkim mogę się z tobą zgodzić.
Proszę nie traktuj mojej wypowiedzi jako udowadniania, że nie masz racji. Chciałbym tylko, żebyśmy tu w bardzo technicznym gronie pochylili się nad sprawą profesjonalnie.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 Napisze tak, emisja MUX4 jest prowadzona zgodnie z normami.
Moim zdaniem nie jest. Pozwól, że przedstawię na to swoje argumenty, konkretnie technicznie.

Wstęp: jeśli założymy, że problemem z moją instalacją antenową byłby albo MER albo emisje SFN, albo cokolwiek innego, obojętne, ale z sygnałem, to myślę, że zgodzimy się, że gdy w sygnale pojawia się szum, to szum nie jest na tyle mądry, żeby zawsze precyzyjnie wybrać, który PID zakłócić w strumieniu? Zakładam, że zgadzamy się do tego momentu.

Jeśli jest jakiś szum, słaby sygnał, powinienem mieć losowe błędy ciągłości, nabite continuity na różnych PID - pogrubione to ważne.

Inne błędy powinny występować także w dużych ilościach, ale w przypadku winy sygnału - losowo - ponownie pogrubione stwierdzenie jest bardzo ważne.

Zakładam, że zgadzamy się do tego miejsca.

Teraz proszę popatrz na zdjęcie niżej. To wynik godzinnej analizy ETR 290 MUX 4 z nadajnika ze Świętego Krzyża ze wczoraj.
Nie wierzę, że w Warszawie jest inaczej.
Niżej pozwolę sobie na komentarz wyników.

Obrazek

Mamy więc (posortowałem od moim zdaniem najbardziej krytycznych):

Krytyczny: Błędy ciągłości, ale tylko na jednym jedynym PID (56) - to Radio Rekord FM

Obrazek

Stacje radiowe idą z dość niskim bitrate. Dlaczego o tym piszę? Gdybym miał problem z sygnałem i to miałoby generować błędy ciągłości - ofiarą ich zawsze najpierw padają strumienie o najszybszej prędkości bitowej, gdyż najprościej akurat w nie trafić błędem - jest ich najwięcej. Szczególnie, gdy wleciało ich aż 177 na tylko 1 PID. I na żaden inny w całym strumieniu przez godzinę.

Ten błąd jest nieco rzadszy niż kolejne, ale w trakcie godzinnej obserwacji jest bez trudu do wyłapania, powtarza się.

Poważny: Regularne błędy dokładności PCR, ale tylko na 6 PID: 53, 56 (niewiele), 57, 59, 60 i 256

Obrazek

53 - Radio Bezpieczna Podróż
56 - Radio Rekord FM
57 - Radio Kolor 103 FM
59 - Radio Jasna Gora
60 - Radio Wielkopolska
256 - Radio Kaszebe FM

Poważny: Regularne błędy repetycji PCR, występują jednak tylko na 3 PID: 56 (niewiele), 57 i 60

Obrazek

56 - Radio Rekord FM
57 - Radio Kolor 103 FM
60 - Radio Wielkopolska

Poważny: Regularne błędy braku ciągłości znaczników PCR, ponownie tylko 3 PID: 56 (niewiele), 57 i 60.

Obrazek

56 - Radio Rekord FM
57 - Radio Kolor 103 FM
60 - Radio Wielkopolska

Poważny: Na PID Video kanału Wydarzenia 24 HD zgłaszane są regularne problemy z pływającym PTS

Obrazek

Wchodzimy na wątek kluczowy dla nas.

Aktualnie interwał powtórzeń tego błędu ma miejsce od 5 do 20 sekund. Wpis z dziennika nie jest bardzo pomocny, ale przyjrzałem się temu bliżej i zlokalizowałem precyzyjnie o co chodzi. Konkretnie dla pakietów wideo dla Wydarzenia 24 HD deklarowana jest długość 1800 punktów (0,02s). Spodziewane jest zatem, że w każdej kolejnej ramce wideo znacznik czasowy prezentacji będzie narastać o te 1800 pkt (lub ogólnie mówiąc: spójne wartości). A tymczasem co 5-20 sekund wpadają ramki wideo, gdzie narasta o 1799 lub o 1801. Najczęściej jest to powtarzalne w cyklu: 1799, 1800, 1800, 1801, 1799, 1800... (czyli na koniec strata -1).

Stosunkowo łatwo to sprawdzić i porównać z dowolnym kanałem, gdzie takiego problemu nie ma, nawet darmowymi narzędziami typu ffprobe z paczki ffmpeg, wyciągając każdą ramkę i analizując PTS kolejno, wyliczając różnice nawet w Excelu.

I aby nie być gołosłownym - proszę: porównanie 2 minuty PTS dla Wydarzenia 24 HD i TVP1 HD HEVC, myślę że oznaczone na czerwono widać jak na dłoni:

pts_comparison.xlsx

Skąd to się bierze? Pewnie kanał jest re-enkodowany i coś w parametrach enkodowania poustawiano, co generuje taki dziwny efekt. Zbyt ciężki profil, enkoder ma jakiś problem lub wadę programową? Możliwych przyczyn jest sporo. Na pewno nie uda się tego precyzyjnie usunąć, bo nie ma takiej opcji, raczej oznacza to konieczność wykonania większej zmiany i jej przetestowania, licząc, że problem zniknie i nie pojawi się żaden inny. Szczególnie obecni tu widzowie nie chcieliby powrotu do 10-bitowej głębi kolorów, pseudo-przeplotu HEVC i innych.

Jak ze wszystkim w DVB i dekodowaniu wideo, tak i przy odtwarzaniu można opierać się o różne metody synchronizowania obrazu i dźwięku. I nie oznacza to, że jakieś rozwiązanie jest lepsze lub gorsze, a już na pewno nie wadliwe (o ile nie zawiera błędu w implementacji). Jest inne i może się sprawdzić w określonych warunkach lepiej lub gorzej.

Być może, podkreślam, być może, jeśli u danego widza, który ma absolutnie 100% pewności i wyeliminowany czynnik instalacji, a obserwuje problem z odtwarzaniem W24 HD, mamy sytuację, gdzie dekoder wideo ustawia się z synchronizacją AV do PTS? Jest co najmniej kilka sposobów jak można trzymać synchronizację AV i każdy może zawieść, jeśli akurat zepsuje się to, na czym owy system się opiera.

Mając TV lub STB, który reaguje aż tak bardzo alergicznie, jak np. ten u @Krosnoludek, można byłoby pokusić się o serię eksperymentów i próbować:

A: Nagrać strumień, bez ruszania odegrać go, aby potwierdzić, że odgrywając z modulatora możliwa jest reprodukcja.
B: Podjąć się różnych modyfikacji, badając czy dałoby się, wprowadzając jak najmniejsze zmiany (idealnie bez re-enkodowania, na poziomie samych metadanych) naprawić PTS_drift, aby potwierdzić, czy to by pomogło dotkniętym urządzeniom.

Jest to pewne wyzwanie. Może nie nierealne. Ale czy warte zachodu dla tej sprawy? Chyba nie bardzo.

Ważny/Wskazówka: Część stacji radiowych nie ma wskazanego PID PCR, choć emituje PCR w ramach PID Audio

Tego nie widać na ETR 290, dodatek ode mnie w prezencie, wyjaśniający też kilka powyższych. Może uśpić czujność niektórych gorszych analizatorów ETR 290, ponieważ odbiją się od błędnej informacji z tablicy SI i nie będą analizować PCR, który jednak jest obecny i bruździ.

Taka sytuacja występuje dla:
Radio Bezpieczna Podroz
Radio Rekord FM
Radio Kolor 103 FM
Radio Jasna Gora
Radio Wielkopolska
Radio Kaszebe FM

Wynika to najpewniej ze sposobu w jaki te stacje są enkodowane, bo nie są to jedyne stacje, które nie mają PID PCR i można tak nadawać, np. kierując na wspólny jak Radio Plus (i odpowiednio enkodować). Tylko wtedy trzeba konsekwentnie - faktycznie tak enkodować, żeby tam PCR nie było, albo dopisać PCR w PMT - trzeba się na coś zdecydować i odpowiednio dobrać ustawienia. Te obecne są ze sobą dla wyżej wymienionych stacji sprzeczne. W PMT nie mamy PID PCR, ale po przejściu na stację dekoder audio PCR otrzyma w ramach strumienia z audio. Jedyne co to da, to "zabije" część narzędzi do monitorowania problemów.

PS: Zdjęcie po korekcie "odkrywającej" PCR w PMT stacji, które PCR faktycznie mają i która przy okazji uwidacznia odlotowe wskazania precyzji w ns dla stacji mających wskazane problemy wyżej z precyzją PCR - zgadza się.

Obrazek

To z PCR w strumieniu, ale nie w PMT może sprawiać, że nie na każdym analizatorze problemy ze stacjami radiowymi "wpadają w oko".

Wskazówka: Losowo raportowany jest brak PID 32, co tu jest rozumiane jako bitrate "0" przez dłużej niż 5 sekund, gdy jednocześnie jest on, ten PID, deklarowany w tablicach

Obrazek

To strumień EMM (uprawnienia). Czy powinien mieć takie przerwy, to już pytanie do techników Polsatu, ale raczej nie powinno to być problemem, można w mojej ocenie bezpiecznie zignorować. Dekoder powinien stale polować na te informacje, nawet jeśli przez jakiś czas są nieobecne.

Wskazówka: Losowo wpadł dłuższy brak EIT Schedule, który powinien się powtarzać maksymalnie co 10s

Obrazek

Mało istotne. W najgorszym przypadku jeśli akurat urządzenie trafi na sytuację, w której ten czas repetycji jest przekroczony i strasznie sztywno przerywa ono czytanie tych danych, to pewnie przy kolejnym przełączeniu kanałów się uda. Przypadki naruszonego czasu repetycji były na tyle rzadkie, że można je raczej uznać za mało istotne.

Sugestia: Jest spory chaos w przydzielonych PID

32 EMM, 33-37 to PMT, 38 ECM od Eski Rock, 39-43 znowu PMT, 44 ECM od TOK FM, 45 PMT od Radia Jasna Góra, 46-52 ECM-y, 53 PID Audio od Radia Bezpieczna Podróż, 54-55 ECM-y, 56 PID Audio od Rekord FM i tak dalej. Takie sytuacje tylko czekają, żeby się pomylić i coś gdzieś przykładowo źle przypisać w tablicach. Podnosi ryzyko problemów w przyszłości. Ale nie jest to w żadnym stopniu błąd.

---

Reasumując: jeśli twierdzisz, że to jest zgodnie z normami, szczególnie mam na myśli te błędy z samej góry, to zgłaszam zdanie odrębne w tej sprawie. A bardzo precyzyjny charakter tych problemów całkowicie odrzuca możliwą ich przyczynę po stronie sygnału. Problem z sygnałem dawałby inne wyniki końcowe, przede wszystkim całkiem chaotyczne i losowe. Tu natomiast mam tu niezwykle precyzyjne i powtarzające się raporty usterek.

Co gorsze, to są one bardzo proste do wychwycenia, bo przynajmniej 2.3 (u mnie są rozbite na 2.3a i 2.3b, ale to chyba nie jest standard), 2.4 na radiu oraz PTS_drift na PID Video Wydarzenia 24 HD dzieją się stale. Uruchomienie jakiegokolwiek solidnego narzędzia do monitorowania ETR 290 nawet na 60 sekund natychmiast zacznie sypać alarmami jak z rękawa.

Póki karmione są tym dekodery operatora, obojętne. Jeśli sobie radzą, to świetnie, ale żeby w którymś momencie się nie okazało, że przestaną lub obecność tego zacznie generować jakieś zwariowane usterki, występujące losowo u abonentów, bardzo trudne do zrozumienia, bo wychodzące w jakimś scenariuszu i na jakimś sprzęcie, np. TV, kinie domowym, ale tylko gdy dźwięk Dolby jest ustawiony na Passthrough i tak dalej. Wiesz jak ciężko do tego dojść? Abonenci zaczynają dzwonić, że coś się dzieje, a ty siedzisz i masz dobrze i nie możesz odtworzyć, a tu się okazuje, że to jest połączenie iluś różnych elementów i jeszcze niskopoziomowego problemu w emisji i to na konkretnych serwisach. Po to się nadaje precyzyjnie prawidłowo, a nie mniej więcej, żeby takich sytuacji właśnie unikać. Inaczej później gdy coś zaczyna się psuć, nie wiadomo za co się złapać, bo przyczyn robi się milion.

No, ale to o stacjach radiowych, one są szyfrowane, niech sobie je Polsat nadaje jak chce, ich ból, ich ryzyko. Najwyżej będą się męczyć później, jeśli coś się stanie. Albo i nie. My tutaj jako odbiorcy Free To Air nie musimy się tym martwić. Ale gdy dostarcza się z jakimiś problemami także kanał FTA, który następnie trafia na tysiąc różnych modeli TV, STB, gdzie implementacji dekoderów wideo jest pełno, wrzucanie jakichś problemów (a na PID Video W24HD ewidentnie widać raportowany pływający PTS) daje gwarancję, że gdzieś coś będzie źle, to jest proszenie się o kłopoty. Jest to jedyny kanał w całej polskiej naziemnej TV cyfrowej, który taki problem ma raportowany po analizie wszystkich multipleksów (i jedyny kanał jaki widzę w MUX 4 z tym problemem, choć tu szyfrowanie uniemożliwia weryfikację reszty - jeśli dostałbym odszyfrowany fragment całego strumienia transportowego, mógłbym go przeanalizować w ten sam sposób, ale nie wygląda, aby dało się taki pozyskać, z testu opublikowanego wczoraj widzę, że dekoder nie nagrywa?).

Można pewnie poprawiać (wolę słowo: "zmieniać", "dostosować", bo widząc ten PTS_drift mam jednak spore wątpliwości, czy to na pewno błąd w implementacji dekodowania wideo w urządzeniach, raczej obrana metoda dekodowania, czy synchronizacji wideo z audio zawiodła w starciu z Polsatem) oprogramowanie TV i STB, żeby to działało, bo przecież na różnych TV odbiera, ale wrócę do tego pod koniec.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 Użyte wartości parametrów są zgodne z dopuszczonymi przez specyfikacje DVB-T2 oraz HEVC.
Jak wyżej, zachowam w tej sprawie swoje zdanie odrębne.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 PB miał prawo dla własnych celów użyć dowolnej kombinacji tych parametrów.
Absolutnie się z tym zgadzam. Może tak robić w każdej chwili.
A widzowie z dostępem do kanału FTA, który pojawia się, znika, szarpie i tym podobne, jeśli tylko uzyskają pewność, że to nie wina ich instalacji antenowych, mają prawo na to narzekać ;)
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 To, że oprogramowanie producentów niektórych odbiorników nie obejmuje wszystkich możliwości konfiguracyjnych nie jest problemem PB.
Absolutnie się z tym zgadzam.

Ale też przypominam, że mamy ten oto dokument: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 210515.pdf
Na pewne rzeczy w Polsce się umówiliśmy, jeśli chodzi o emisje DVB-T2. Zaczyna to tracić sens, jeśli coś ustalamy, a później zaczyna się robić kompletnie co innego, podpierając się tym, że przecież tak się da. Poza tym to jest akurat śliska ścieżka, bo zawsze nagle może wyjść przykładowo TVP, też ustawić coś nienormalnego na tej samej zasadzie, co popsuje dekodery Polsatowi i podeprzeć się w ten sam sposób, bo gdzieś tam w normie DVB małym druczkiem jest, że można np. nadawać EPG z enkodowaniem znaków w oparciu o tablicę UTF-8 BOM (ciekawe, czy dekoder Polsatu to wspiera??). A że się w Polsce na to nie umawialiśmy? To niech sobie Polsat poprawi oprogramowanie w dekoderach. Tylko że to nie byłby chyba wymarzony scenariusz po stronie operatora? Sądzę, że nie.

Dlatego byłoby miło, gdybyśmy się poruszali w jakichś w miarę rozsądnych ramach, a jeśli chcemy je pozmieniać, to jednak żeby to trafiło na jakąś ścieżkę legislacyjną i na koniec oficjalnie do rozporządzenia i żeby były jakieś namacalne podstawy na ściganie o to wszystkich wokół. Dla mnie to brzmi jakoś tak bardziej uporządkowane i myślę, że jednak z pożytkiem dla wszystkich w dłuższej perspektywie.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04 Celem nadrzędnym jest poprawny odbioru kanałów w ramach płatnej oferty PB.
Ha! I tu wkraczamy na ciekawy grunt. Zadałem pytanie jakiś czas temu, gdy zauważyłem, że widać problemy także na stacjach radiowych z oferty operatora, czy stacje, które widzę, że mają błędy, grają prawidłowo, bo podejrzewam, że mogą przynajmniej w pewnych sytuacjach nie odtwarzać się poprawnie.

Nie mam dekodera, ale poprosiłem o pomoc użytkownika na innym forum, który potwierdził, że ma dekoder i okazało się, że stacje radiowe, które są dotknięte problemem widocznym na analizatorze, na nowym dekoderze Polsatu, także w jakimś specyficznym scenariuszu bywa, że się przycinają. Tylko że trudno to powtórzyć. Wychodzi przy skakaniu między kanałami TV, poprawnie nadawanymi stacjami radiowymi, a stacjami radiowymi z tym problemem.

Film, problem pojawił się na stacji Radio Bezpieczna Podroz w 1 minucie i 13 sekundzie, choć chwilę wcześniej, przy poprzednim przełączeniu, odtwarzała się jeszcze prawidłowo:

polbox_bezpo_ciecie.mp4

A gdyby tak na przykład nadawać te stacje bez tych błędów w PCR, to by pewnie tak się losowo nie działo ;) Ale ta usługa ma tak mało abonentów, a problem jest na tyle specyficzny, może zresztą zależny od czegoś jeszcze (podłączonego TV??) że nawet jeśli ktoś to zgłosi na infolinię operatora, to nigdy w życiu to nie dotrze to osoby, która może cokolwiek tam realnie zrobić, więc niniejszym ogłaszam, że ten właśnie rzadki problem pozostanie pewnie do końca istnienia tej usługi, albo aż coś się zepsuje na tyle poważnie, że zostanie naprawiony przypadkiem ;) Bo celowo na pewno nikt się nad tym nie pochyli. Zbyt egzotyczne.

Na pewno jest to celem nadrzędnym, żeby wszystko działało, bo przecież nie o to chodzi, żeby klienci do nich dzwonili. Natomiast obawiam się, że może pojawić się luka na styku, gdy problem jest marginalny i nieoczywisty. Po co na to tracić czas, jeśli abonenci nie składają reklamacji? Każdy ma tu jakieś swoje racje, które trudno wypośrodkować, a idąc tropem naprawiania jakichś przypadków w telewizorach, czy dekoderach FTA, odpowiadam niżej.
orin pisze: 17 sierpnia 2022, o 22:04To nie znaczy, że nie ma dobrej woli po stronie PB, tylko jak sami zapewne zauważyliście problem jest w reprodukcji zjawiska, ponieważ dotyczy wąskiej grupy odbiorników. Najlepiej jest pisać do wsparcia producentów sprzętu. Większa ilość zgłoszeń zawsze daje powód do uruchomienia zadania dla programistów lub przyjrzenia się problemowi.
Prywatnie odczuwam, że tej dobrej woli jest mało i sprowadza się zwykle do odpowiedzi: popraw antenę, napisz do producenta, co złego, to nie u nas. O ile są to często porady nawet słuszne, bo od tego się zaczyna i sam to zalecam, bo najczęściej tak - to jest rzeczywiście przyczyna u widza, to gdy naprawdę jest jakiś problem z drugiej strony i ktoś go potrafi udowodnić, to jest ignorowany i zbijany w każdy możliwy sposób. Tak to się nie dogadamy.

Mimo tego nawet być może pisalibyśmy do producentów TV i dekoderów, wiele osób nadal to robi jak widać, tylko że ile razy można prosić producentów o poprawianie coś pod jakieś specyficzne emisje Polsatu? Gdy prześledzimy historię tego tematu, można byłoby już napisać książkę o różnych przypadkach, które wymagały specjalnego traktowania i robienia poprawek jak nie w jednym TV, to w innym STB.

Przypomnę tylko parę sytuacji od czasów jeszcze Polsat News, które miały tu miejsce i trzeba było pisać do producentów - jednych lub drugich, bo najczęściej te problemy wychodzą raz na jednym sprzęcie, raz na innym, później kolejny na już raz poprawianym:
 • Źle ustawiona flaga od szyfrowania w SDT free ca mode, na 1, choć kanał był FTA
 • Źle ustawiona flaga w LCN od widoczności/ukrywania - to wracało, parę dni temu zresztą mieliśmy znowu powtórkę, co doczekało się nawet tekstu na Wirtualnych Mediach
 • 10-bitowa głębia kolorów
 • pseudo-przeplot w HEVC niewspierany na wielu STB/TV (którego nie ma w rozporządzeniu dot. wymogów dla STB/TV)
 • EPG Present/Following cofnięte 8 godzin do tyłu (tak było do samego końca nadawania w DVB-T)
 • czasami operatorowi zapomniało się przestawić na czas letni lub zimowy
 • sknocony SDT (to też było do końca emisji w DVB-T, uniemożliwiało wyszukanie kanału na STB Samsunga, szeroko opisywane tu na forum i to nie było, że poprawna emisja, a producent coś źle zrobił, tylko tablica SDT była ewidentnie źle podzielona na sekcje, ale Polsat bał się tego dotknąć, żeby nie wysypać starych dekoderów, więc nadawał z premedytacją źle, było udowadniane na poziomie bitowym, że był błąd - dało się go obejść, tylko czemu producenci mieli to obchodzić, jeśli to było już całkowicie niezgodne z niczym?)
 • ostatnio coś z zegarem (nie było informacji o przesunięciu względem UTC) i brak EPG
 • a to teraz jakieś przygody z PCR w czerwcu, czy PTS teraz
Oczywiście, możemy pisać do producentów i pisać i pisać... I w Chinach już się łapią za głowę ile jeszcze mamy ciekawych pomysłów w Polsce :roll: Można robić kolejne i kolejne i kolejne obejścia. Poprawi się to, Polsat zmieni coś innego i znowu trzeba pisać i poprawiać. I to nie jest jakieś wydumane, historia tego tematu pokazuje przygody, z jakimi zderzali się odbiorcy jeszcze od czasów, gdy bezpłatnie nadawano Polsat News. To się wydaje nie mieć końca, bo gdy już wygląda, że chyba wyczerpaliśmy możliwości różnych dziwnych ustawień, nagle pojawia się coś nowego, co ponownie wybija tylko jakieś modele TV lub dekoderów i znowu wymaga poszukiwania co to jest.

Trudno grać w grę, kiedy ktoś stale zmienia zasady tej gry... Prościej chyba jednak skasować W24 z listy.

Proszę nie odbieraj tego orin jako złośliwość. Po prostu mam wrażenie, że rozmywamy temat na zasadzie oj tam, poprawcie sobie anteny i piszcie na Berdyczów.

O ile stacje radiowe Polsat sobie może nadawać jak chce, albo może nawet i wcale nie nadawać, bo co to nas obchodzi? Są płatne. Najwyżej w ostateczności, jeśli coś wysiądzie skutecznie, to abonenci będą zgłaszać reklamacje, to przynajmniej z Wydarzenia 24 HD to jest po prostu po ludzku dokuczliwe, bo te problemy stale się zmieniają i wymagają kolejnych poprawek, a zmian nie sposób przewidzieć, bo nie wiadomo co kolejnego nietypowego Polsat znowu włączy.

Teraz widzimy, że uruchomiono kolory BT.2020 w MUX 2. No nie wyrobimy z tym ciągłym zgłaszaniem poprawek. Gdzie jest napisane w rozporządzeniu dot. wymogów dla STB, że dla dekoderów HD BT.2020 ma być obsługiwany? :| Tylko dla UHD. To nie są testy, tylko emisja. Kto to zrobił? Polsat oczywiście :) I na części TV Polacy zamienili się w Indian. Może jednak byłoby lepiej uruchomić MUX testowy do takich eksperymentów i wcześniej sprawdzić jaki będzie skutek na możliwie szerokiej gamie sprzętu?

No tylko miło, że sobie tu popiszemy, a nie przyniesie to postępu w sprawie. Mam chociaż nadzieję, że zainspirujemy się i wymienimy jakąś ciekawą wiedzą, spostrzeżeniami na temat badania błędów.

Żeby nie było smutno, nie jest tak, że tylko MUX 4 zawiera jakieś błędy w emisji. Np. w MUX 1 ESKA TV ma problemy z PTS dla teletekstu (napisy TTX), ale to nie doprowadza do widocznych usterek, co najwyżej może popsuje napisy komuś gdzieś, które i tak rzadko kiedy są nadawane. Zatem skala problemu jest inna.
Święte słowa, dziękujemy chyba wszyscy za analizę błędów Wydarzeń 24.

pasjonat
Posty: 366
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

I błędem powinien się zainteresować operator mux4. Technicy powinny czytać forum przynajmniej widzi zgłoszenia ludzi, a jak to dotrze do infolinii i dalej to pewnie schodzi wiele czasu.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 295
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

orin pisze: 18 sierpnia 2022, o 12:27
DVB-T2 pisze: 18 sierpnia 2022, o 09:55 orin, jeśli pozwolisz, nie ze wszystkim mogę się z tobą zgodzić.
Proszę nie traktuj mojej wypowiedzi jako udowadniania, że nie masz racji. Chciałbym tylko, żebyśmy tu w bardzo technicznym gronie pochylili się nad sprawą profesjonalnie.
I tak zrobimy, dalszą inżynierską dyskusje poprowadzimy poza forum :) z korzyścią dla wszystkich.
Dlaczego? Myślę, że kolega @DVB-T2 opisał to w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego użytkownika tego forum i z miłą chęcią byśmy poznali Twój punkt widzenia.

pasjonat
Posty: 366
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Dokładnie tak, masz rację @MarioPL

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

MarioPL pisze: 20 sierpnia 2022, o 14:14
orin pisze: 18 sierpnia 2022, o 12:27
DVB-T2 pisze: 18 sierpnia 2022, o 09:55 orin, jeśli pozwolisz, nie ze wszystkim mogę się z tobą zgodzić.
Proszę nie traktuj mojej wypowiedzi jako udowadniania, że nie masz racji. Chciałbym tylko, żebyśmy tu w bardzo technicznym gronie pochylili się nad sprawą profesjonalnie.
I tak zrobimy, dalszą inżynierską dyskusje poprowadzimy poza forum :) z korzyścią dla wszystkich.
Dlaczego? Myślę, że kolega @DVB-T2 opisał to w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego użytkownika tego forum i z miłą chęcią byśmy poznali Twój punkt widzenia.
Mój punkt widzenia jest taki, że dla użytkownika końcowego jest najważniejszy niezakłócony odbiór niezależnie od poziomu wiedzy w zakresie systemów nadawczych i emisji sygnału radiowo telewizyjnego .
Analiza jak ją nazywacie jest zbitką wielu faktów z historii testów w ramach MUX4, które aktualnie nie mają miejsca więc z całości nie zostaje zbyt wiele do komentowania.
Musicie zapamiętać jeden fakt, MUX4 jest pasmem dla celów komercyjnych i PB może stosować w tym multipleksie wszystkie parametry emisji jakie przewidują normy dla DVB-T2 i HEVC.
Ponadto są tam stosowane parametry sygnalizacyjne wnikajcie z kodowania sygnału dla kanałów płatnych.
Fakt udostępnienia jednego z kanałów płatnej oferty PB jako FTA jest wyłączną decyzją nadawcy.
Emisja może być prowadzona dowolnie, ale zgodnie z koncesją i ustaleniami technicznymi regulatora.
Nadrzędnym celem emisji MUX4 jest poprawny odbiór oferty PB na dedykowanym sprzęcie.
Może zamiast postawy roszczeniowej przyjmiecie troszkę inne podejście, że ktoś chce (nie musi) rozwiązać problem z którym się borykacie od jakiegoś czasu.

Dla osób które narzekają na bardzo częste przycinanie obrazu na W24. Proponuje usunięcie kanału Wydarzenia 24 z listy i ponowne ręczne przeskanowanie tylko częstotliwości/kanału MUX4, która powinna być odbierana w danym miejscu.

pasjonat
Posty: 366
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Ten pomysł wcale nie pomaga sytuacji więc wszystko zależy od techników . Czekamy, może to naprawią.

pablo21_1984
Posty: 214
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pablo21_1984 »

orin pisze: 20 sierpnia 2022, o 21:54
MarioPL pisze: 20 sierpnia 2022, o 14:14
orin pisze: 18 sierpnia 2022, o 12:27

I tak zrobimy, dalszą inżynierską dyskusje poprowadzimy poza forum :) z korzyścią dla wszystkich.
Dlaczego? Myślę, że kolega @DVB-T2 opisał to w przystępny sposób, zrozumiały dla każdego użytkownika tego forum i z miłą chęcią byśmy poznali Twój punkt widzenia.
Mój punkt widzenia jest taki, że dla użytkownika końcowego jest najważniejszy niezakłócony odbiór niezależnie od poziomu wiedzy w zakresie systemów nadawczych i emisji sygnału radiowo telewizyjnego .
Analiza jak ją nazywacie jest zbitką wielu faktów z historii testów w ramach MUX4, które aktualnie nie mają miejsca więc z całości nie zostaje zbyt wiele do komentowania.
Musicie zapamiętać jeden fakt, MUX4 jest pasmem dla celów komercyjnych i PB może stosować w tym multipleksie wszystkie parametry emisji jakie przewidują normy dla DVB-T2 i HEVC.
Ponadto są tam stosowane parametry sygnalizacyjne wnikajcie z kodowania sygnału dla kanałów płatnych.
Fakt udostępnienia jednego z kanałów płatnej oferty PB jako FTA jest wyłączną decyzją nadawcy.
Emisja może być prowadzona dowolnie, ale zgodnie z koncesją i ustaleniami technicznymi regulatora.
Nadrzędnym celem emisji MUX4 jest poprawny odbiór oferty PB na dedykowanym sprzęcie.
Może zamiast postawy roszczeniowej przyjmiecie troszkę inne podejście, że ktoś chce (nie musi) rozwiązać problem z którym się borykacie od jakiegoś czasu.

Dla osób które narzekają na bardzo częste przycinanie obrazu na W24. Proponuje usunięcie kanału Wydarzenia 24 z listy i ponowne ręczne przeskanowanie tylko częstotliwości/kanału MUX4, która powinna być odbierana w danym miejscu.
To nie pomaga! Robiłem to wiele razy i mam dość. :-( Szkoda! :-( Chyba Polsatowi powinno zależeć na tym by kanał miał jak największy i najlepszy odbiór w NTC skoro postawił na jego niekodowaną dystrybucję w NTC? :-(

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2934
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Przecież to jest typowa odpowiedź infolini, skasuj, zaprogramój od nowa itd. Nasza rozmowa i tak nie pójdzie wyżej bo to typowe zlewanie.
Polsat ma gdzieś czy ktoś odbiera W24 czy nie.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 295
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

Puma pisze: 21 sierpnia 2022, o 19:51 Przecież to jest typowa odpowiedź infolini, skasuj, zaprogramój od nowa itd. Nasza rozmowa i tak nie pójdzie wyżej bo to typowe zlewanie.
Polsat ma gdzieś czy ktoś odbiera W24 czy nie.
Nie zapominaj o najważniejszym panaceum Polsatu jakim jest "czy odłączyłeś zasilanie" ;-)

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: handrzej »

usuwanie kanału i ponowne skanowanie ręczne? serio ?
Kpiny i tyle oczywiście że to niczego nie zmienia.
Patrzyłem na SDRze również czy coś wjeżdża i zakłóca widmo...
Może problem to SFN bo zdaje się że ze Śremem nadaje też choćby Rusinowo na tym samym kanale i jeszcze jakiś obiekt bliski.

Ciekawe czy te same objawy są na kanałach kodowanych?

DVB-T2
Posty: 171
Rejestracja: 14 listopada 2020, o 07:52
Miejscowość: Kielce
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce/Święty Krzyż

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DVB-T2 »

Akurat tym razem to jest ważna porada, nawet jeśli może brzmieć trywialnie. Proszę kto nie wykonał, mimo wszystko wykonajcie.

Operator zrobił zmiany w tablicach NIT, między innymi dodano wskazania na ID komórek, częstotliwości używane w SFN w Polsce.

To wskazuje coś więcej - technika Polsatu czuje pismo nosem i jest o krok przed nami ;) Co już wyjaśniam.

Znalazłem dekoder Strong SRT 8541 FTA z oprogramowaniem w wersji 2.2.1 na którym powtarzam problem jak handrzej, czy dvbtowiec. Problem jest zarazem znacznie rzadszy niż u Krosnoludek. To są takie zacięcia co parę minut. Niestety musiałem go już oddać, ale mając sprzęt fizycznie przez chwilę mogłem zrobić parę eksperymentów ponad syntetyczne analizy strumienia i jeden wydaje mi się, że jest bardzo ważny dla sprawy.

Jeśli odtwarzam godzinny strumień, ze wszystkimi tymi PTS_drift itp., ale z modulatora, to tych zacięć na Strongu co parę minut nie ma. Ten sam strumień, który chwilę temu, gdy go nagrywałem, jednocześnie oglądając, powodował zacięcia w trakcie oglądania na żywo.

Czyli przynajmniej Strong, ale podejrzewam, że i wszystko inne, co na Wydarzenia 24 HD zacina się co parę minut, z charakterystycznym krótkotrwałym spadkiem siły sygnału do 0, wygląda, jakby wynikało z innego problemu. Nie do końca pasowało mi powiązanie ich do problemów widocznych w strumieniu, bo spodziewałem się zacięć widocznych częściej, jako że obserwowane wspominane wahania PTS są częstsze.

Kieruję się ku teorii handrzeja - SFN. Ale tylko na niektórych urządzeniach, bo na tej samej instalacji na drugim dekoderze tych zacięć nie mam. Stawiam dwa dekodery obok siebie. Strong i drugi. Strong w ciągu godziny ma ok. 10-11 zacięć, precyzyjnie notowanych. Drugi - żadnego. A to ta sama antena podzielona przez rozgałęźnik i dekodery stoją obok siebie. W pewnym momencie miałem nawet 3 dekodery. Dwa dobre, a Strong nie dawał rady.

Nie zmienia sytuacji:
 • wyrzucenie rozgałęźnika i Strong bezpośrednio
 • przeniesienie na inną sprawdzoną instalację antenową (ale nie sprawdziłem, czy pomogłoby przeniesienie na kiepską instalację antenową, którą mogłaby potencjalnie być wystarczająco dobra do odbioru, ale osłabić SFN)
 • Strong świetnie sobie radzi z każdym innym multipleksem - MUX 2 przez godzinę TVN HD - nie ma problemu
Jest łatwy sposób w Strongu na rozpoznanie, czy przerwał odbiór - gdy nagrywa, stale wyświetla ikonę REC. Gdy złapie to zacięcie, sam przerywa nagrywanie. Wydarzenia 24 HD nie da rady nagrywać długo. TVN HD, godzinę da radę.

Niestety Strong nie był mój, wrócił do właściciela, chciałem go przytrzymać jeszcze moment, ale nie dało rady.

Wracając do sprawy, ja tą próbę zrobiłem dopiero w niedzielę, a Polsat zmieniał coś już na tygodniu. Także analizując zmiany w nadawaniu wygląda, że technicy podejrzewają już ten kierunek - coś z nadawaniem, z sygnałem, może z SFN, nie wiem, ale widać ruchy. Także to ze skasowaniem kanału nie było do końca złą poradą, nie odrzucajcie tego z góry, spróbujcie dla pewności, kto jeszcze nie próbował.

Róbmy wszystko dokładnie krok po kroku, nawet jeśli miałoby nie pomóc, sprawa jest trudna i trzeba się wykazać opanowaniem i precyzją.

Jeżeli jakaś grupa sprzętu ma problem już z samym odbiorem sygnału, to tu się robi znacznie gorzej, bo w Chinach sobie tego nie sprawdzą i albo my tutaj dojdziemy, albo nikt nam nie pomoże. Odtworzenie nagranego strumienia modulatorem błędu nie wygeneruje, bo nie odtworzy takich samych warunków, jakie mamy u nas, co zresztą już pokazała moja próba wyżej. Wyślemy strumień do Chin, Chińczyk zagra, nic nie zauważy i odrzuci.

Aktualnie z uwagi na brak sprzętu wypadam z tematu, proszę kooperujcie, bo naprawdę jest szansa na rozgryzienie tego i wygląda, że zmierzamy w dobrym kierunku. Bez emocji, tylko podejdźmy do tego naukowo, bo inaczej nie rozwiążemy tego.

Problem nie jest trywialny i może składać się z jakichś różnych spraw, które się mieszają i do tego jeszcze dochodzą zupełnie normalne sytuacje, gdzie część osób nie odbiera prawidłowo, bo ma zwyczajnie kiepską instalację antenową. Dlatego trzeba się naprawdę tu skupić.

Duże podziękowania dla osób, które popychają sprawę do przodu.
Działajmy razem, nie przeciw sobie, przecież wszyscy chcemy dobrze.
Po przeczytaniu paru postów zaczynam żałować, że cokolwiek napisałem, a chyba nie o to chodziło. Gramy do jednej bramki, ok?

Przykładowe momenty zacięć - jak często dzieje się to na dekoderze Strong:
23:00
4:42 złote algi
9:37 Donald Tusk nieskażony prawdomównością
13:54 piwo Brooklyn
14:05 piwo Brooklyn
18:15 podtopienia
22:47 chodziarka do sukcesów
32:16 nawałnica daleko od domów
37:00 Janusz Skrzypek dostał dopłatę do nawozów
41:40 zbieranie niezbędnych danych
51:25 bloger technologiczny dzień dobry
56:15 Wege Nowak

1:00
0:30 przyszło nagle oberwanie chmury
5:31 czy to długo? moim zdaniem długo
10:31 Pawlak budować sytuację
23:33 nie ja tak czuję, wiem
23:45 troszkę drożej
28:28 skąd niedźwiedź
28:38 przestrzeni życiowej
33:15 jasne i orzeźwiające
37:55 Interwencja
43:27 blokując przy tym
48:15 wykonaliśmy pewne takie
Ostatnio zmieniony 22 sierpnia 2022, o 07:04 przez DVB-T2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2934
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Osobiście co jakiś czas skanuje (aktualizacje) MUX 4 bo potrafią często robić zmiany.

ODPOWIEDZ