MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

@DVB-T2 robisz dobrą robotę.
Jestem tego samego zdania, nie uprawiajmy taniej sensacji.
Jest problem, spróbujmy go wspólnie rozwiązać, współpracując.
Informujcie co jest źle i na jakich sprzętach. W miarę możliwości upewniajcie się że z Waszą instalacją jest wszystko OK.

Sam takich testów z instalacją trochę wykonałem i podesłałem wyniki koledze z nami współpracującemu od strony Nadawcy - za co wielkie dzięki.
Każdy detal bez zbędnych emocji przybliża nas do rozwiązania problemu.

Co do SFN. Ja odbieram sygnał właśnie z takiego dużego SFN. Piszę o tym równolegle na drugim forum.
Generalnie ten rejon w SFN posiada także MUX1 i MUX2.
Ostatnie dwa zachowują się na dekoderze poprawnie.
Moja wiedza poza instalcje antenowe i fakt posiadania jednego egzemplarza który wykazuje objawy problemu jest ograniczona, ale jeśli ze strony operatora są potrzebne jakieś testy, weryfikujące wdrażane konfiguracje, chętnie sprawdzę, mam pechowy dekoder pod ręką. Proszę tylko o informację.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

U mnie nadal ten problem występuje czyli co jakiś czas znika obraz i dźwięk oraz co ciekawe nawet sygnał spada do 0 a później wraca do normy, to samo się dzieje u znajomego również na telewizorze HD. Reszta kanałów takiego problemu nie ma.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

W takim razie nie każdy zauważy ten problem, bo nie wszędzie jest nadawanie w SFN. Natomiast, nie do końca rozumiem skąd u was ta chęć pomagania Polsatowi - te testy odbioru to powinni robić technicy Polsatu, u siebie w kontrolowanym środowisku. Bo oni za to biorą kasę.

Tymczasem to wygląda na podejście typu „testy na produkcji”. Użytkownicy przetestują za nich. Tak samo, jak włączyli znienacka nadawanie HDR w MUX2, żeby zobaczyć jaki będzie odzew. Kilka skarg na forum i deklaracji „to ja Polsatu już nie oglądam” i szybciutko wyłączyli.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

@DVB-T2 robisz dobrą robotę, ja czekam na ruch ze strony Philipsa z poprawką oprogramowania w sprawie MUX-4. Do mnie nie dociera inny sygnał z innego nadajnika w SFN, mam odbiór tylko z jednego z Suchej Góry.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

DVB-T2 pisze: 22 sierpnia 2022, o 06:18 eżeli jakaś grupa sprzętu ma problem już z samym odbiorem sygnału, to tu się robi znacznie gorzej, bo w Chinach sobie tego nie sprawdzą i albo my tutaj dojdziemy, albo nikt nam nie pomoże. Odtworzenie nagranego strumienia modulatorem błędu nie wygeneruje, bo nie odtworzy takich samych warunków, jakie mamy u nas, co zresztą już pokazała moja próba wyżej. Wyślemy strumień do Chin, Chińczyk zagra, nic nie zauważy i odrzuci.
No nie, aż tak źle nie jest, że nic się nie da, bo jak ma się modulator DVB-T2 choćby z generacją ech oraz dowolnego poziomu szumu to można się zbliżyć do warunków rzeczywistych. Oczywiście, dalej to tylko przybliżenie rzeczywistości, ale w ten sposb można "przemaglować" chociażby konkretny, problematyczny odbiornik czy dekoder.

Istotny tu jest wzwłaszcza konkretny odbiornik (mabo, firmware) bo to w nim zaszyte są procedury korkcyjne, które mogą nie być skuteczne w pewych kombinacjach SFN-ów w porównaniu do rozwiązań stosowanych w innych odbiornikach.

Choć też trzeba mieć świadomość, że z SFN-em bywa tak, że w określonym miejscu i czasie za nic nie da się odbrać stabilnie mux-ów w SFN-ie, niezaleznie od tego co jest na dachu i jaki ma się odbiornik. Po prostu czasami nie ma fizycznej możliwości albo chęci takiego ustawienia synchronizacji nadajników, żeby na 100% obszaru nimi pokrytego było OK. Nie mówiąc o specyfice lokalnych warunków odbiorczych, które nawet przy prawidłowej synchronizacji mogą nie dopuścić do stabilnego odbioru w SFN. Ja kiedyś poległem na jednym SFN-ie, gdzie dla jednego mux-a nic nie dało się zrobić.

I przypomnę jeszcze raz - obecnie każdy mux idzie na swoich własnych parametrach, które również wpływają na możliwości odbioru, tym bardziej w SFN-ie. A mux-4 ma chyba najsłabsze parametry, o ile dobrze kojarzę. Jeśli jest inaczej, prośba o poprawkę.
DVB-T2 pisze: 22 sierpnia 2022, o 06:18 Po przeczytaniu paru postów zaczynam żałować, że cokolwiek napisałem, a chyba nie o to chodziło. Gramy do jednej bramki, ok?
Niestety, tak nigdy nie ma, że "jest do jednej bramki". Taka natura ludzka, że najpierw szuka źródła problemu u kogoś, a potem dopiero u siebie (albo i nie). Nie inaczej jest i mux-4, choć i być może operator nie jest tu bez winy. Ale podstawa jest to, co mamy wokół siebie.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: handrzej »

Przeskanowałem w nocy MUX-4 i znowu jakieś zmiany były w ostatnim czasie - aktualizacja parametrów MUXa - 1 kanał zaktualizowano.
Ale sytuacja jest ta sama - sygnał 90% jakość 100% - co parę minut jakość spada do 0% i błędy w obrazie na 2-3 sekundy wraz z zamrożeniem. Oczywiście nie mam preampa - sama antena. W okolicach ch42 na SDRze nic nie widać innego więc nie są to jakieś zakłócenia. Osobiście szczerze wątpię by to był problem SFN i wjeżdżającego sygnału z Rusinowa na tym samym kanale bo jest to zbyt powtarzalne, regularne i podniesionych warunków propagacyjnych brak obecnie. A na co dzień Rusinowo nie dolatuje. Chojna jest tyłem bokiem i za górką. Problem jakiś w samych ustawieniach streamu

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

handrzej pisze: 23 sierpnia 2022, o 07:38 Ale sytuacja jest ta sama - sygnał 90% jakość 100% - co parę minut jakość spada do 0% i błędy w obrazie na 2-3 sekundy wraz z zamrożeniem.
To coś na odbiorze T2 się dzieje.
handrzej pisze: 23 sierpnia 2022, o 07:38 W okolicach ch42 na SDRze nic nie widać innego więc nie są to jakieś zakłócenia.
To nic nie musi oznaczać. Jeśli jest jakieś powtarzalne w długim okresie (minut) szybkie zakłócenie impulsowe to można tego sługo nie zauważać na widmie, z uwagi na okres sweepingu sprzętu i bezwładność samego wskaźnika.
handrzej pisze: 23 sierpnia 2022, o 07:38 Osobiście szczerze wątpię by to był problem SFN i wjeżdżającego sygnału z Rusinowa na tym samym kanale bo jest to zbyt powtarzalne, regularne i podniesionych warunków propagacyjnych brak obecnie. A na co dzień Rusinowo nie dolatuje. Chojna jest tyłem bokiem i za górką. Problem jakiś w samych ustawieniach streamu
No, tu byłbym ostrożny, choć odległości rzeczywiście duże. Trzeba pamiętać, że o ile do odbioru w SFN-ie sygnał powinien być "po byku", jak to się mówi, o tyle, ale żeby mieć zakłócenie to wystarczy byle co dolatujące do anteny. I nie chodzi tu o bezpośredni wpływ sygnałów zakłócających na odbiór, czyli synchronizację odbiornika do konkretnego nadajnika, a na sam odbiór prawidłowo i stabilnie zasynchronizowanego odbiornika poprzez zmienny poziom szumów i zakłóceń od pasożytniczych śladów emisji SFN, z którymi odbiornik (a właściwie to jego układy korekcyjne) może sobie nie radzić.

Układ przestrzenny też nie za dobry, jeśli chodzi o Rusinowo i Chojne, bo są z tyłu, czyli w sferze jakiegoś tam odbioru przez antenę. Próbowałeś korekty ustawienia anteny, tak by dla świętego spokoju "wypchnąć" potencjalne śmieci z Rusinowa i Chojny w luki pomiędzy listkami tylnymi anteny, czyli w minimum czułości?

Ale możliwe, że przyczyna jest jeszcze jakaś inna, możliwe, że to jakieś cykliczne zakłócenie impulsowe nieznanego pochodzenia od jakiegoś urządzenia radiowego albo uszkodzonej elektroniki w czymkolwiek, dających akurat max śmiecia na k42.

Piszesz, że masz 100% jakości sygnału, ale to też nic nie musi oznaczać w rzeczywistości. Bardzo szybkich błędów transmisji zwykły odbiornik może nie pokazywać z uwagi na bezwładność wskazań. Istotne są więc błędy nieskorygowane na odbiorze, a tych większość sprzętu komercyjnego nie pokaże. Jeśli błędy się pojawiają i są zliczane, to może dojść so sytuacji, kiedy przepełni się licznik zliczający albo jakiś bufor (bo ktoś z programistów nie przewidział takiej sytuacji) i mamy cykliczny zonk.

To oczywiście są tylko luźne dywagacje nad tym, co może się tam u Ciebie wyrabiać, ale w życiu zdarzają się jeszcze dziwniejsze cuda, o których Ferek Kiepski powiedziałby, że są sprawy na świecie o których się nawet fizjologom nie śniło... c'est la vie... ;)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

handrzej pisze: 23 sierpnia 2022, o 07:38 Przeskanowałem w nocy MUX-4 i znowu jakieś zmiany były w ostatnim czasie - aktualizacja parametrów MUXa - 1 kanał zaktualizowano.
Ale sytuacja jest ta sama - sygnał 90% jakość 100% - co parę minut jakość spada do 0% i błędy w obrazie na 2-3 sekundy wraz z zamrożeniem. Oczywiście nie mam preampa - sama antena. W okolicach ch42 na SDRze nic nie widać innego więc nie są to jakieś zakłócenia. Osobiście szczerze wątpię by to był problem SFN i wjeżdżającego sygnału z Rusinowa na tym samym kanale bo jest to zbyt powtarzalne, regularne i podniesionych warunków propagacyjnych brak obecnie. A na co dzień Rusinowo nie dolatuje. Chojna jest tyłem bokiem i za górką. Problem jakiś w samych ustawieniach streamu
Miernik sygnału pokazuje to co dostaje demodulator bo tam są zliczane błędy i tam jest wykonywana korekcja.
Nie ma problemu z kodowaniem sygnału a/v. Na sprzęcie na którym są problemy z odbiorem live ten sam kontent odtwarzany z nagrania gra się bez problemu. Problem jest złożony i być może jest związany z projektowaniem radiowym.
MUX4 pierwotnie do czerwca 2022 nadawał z innych lokalizacji niż aktualnie i do tego w polaryzacji pionowej z małymi mocami.
Problem raczej nie jest związany z konkretnym odbiornikiem. Ten sam odbiornik w innej lokalizacji na innej instalacji antenowej odbiera MUX4 bez problemu. Problem występuje najprawdopodobniej kiedy dany odbiornik odbiera sygnał z dwóch nadajników w SFN przy czym sygnał z jednego z nich jest na poziomie, który nie gwarantuje utrzymania minimalnego MER.
Dlaczego tego problemu nie ma na innych multipleksach?
Odpowiedź jest dość prosta MUX4 pracuje z GI 1/8 (takie parametry ustalił regulator), to powoduje że sygnał tego multipleksu jest bardziej wrażliwy na zakłócenia. Przykładowo MUX2 nadaje z GI 19/256 co daje mniejszą pojemność multipleksu, ale daje więcej danych, które umożliwiają lepszą korekcję sygnału w przypadku jego zakłóceń.
W pewnym sensie można to porównać do emisji sygnału satelitarnego DVB-S2 i parametru FEC.
Podsumowując dobrze wykonana instalacja antenowa uwzględniająca aktualne (po refarmingu) warunki odbioru w danym miejscu, daje 100% pewność poprawnego odbioru wszystkich multipleksów. Dobry instalator z profesjonalnym miernikiem jest w stanie dopasować miejsce instalacji i ustawienie anteny, aby zminimalizować słabe echo drugiego nadajnika w SFN.
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2022, o 13:11 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Philips PUS85X6 i wyższe się wysypują na kanale Wydarzenia 24, jest to potwierdzone na infolinii Philipsa, nie jest to związane z konkretną instalacją antenową czy SFN-em.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Porównałem strumień a/v Wydarzenia 24 (mux4) z TVN HD (mux2). Obydwa strumienie nie różnią się niczym co może powodować opisywane problemy. Tym bardziej, że problem zaniku jakości lub/i siły sygnału to ewidentnie tor radiowy odbiornika, który nie rozróżnia co znajduje się w konkretnym kanale na danej częstotliwości, mam na myśli użyte w strumieniu parametry a/v.
Po stronie sygnału radiowego MUX4 od MUX2 różni się tylko wartością GI o czym już pisałem.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Mux 4 jest coś źle ustawione czego nie wiemy szczególnie na kanale Wydarzenia 24 lub strumień video na żywo jest źle ustawiony kanału albo paczki muxa.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: dvbtowiec »

@pasjonat Trochę się powtarzasz ;)
Wyjaśnienia dotyczące korekcji błędów przez odbiorniki przy nadawaniu GI 1/8 dla nadajników pracujących synchronicznie nie są bezpodstawne.
Tak jest u mnie. Mimo stosowania anteny mocno kierunkowej na Kraków-Chorągwice, w polu widzenia anteny na pewno jest nadajnik z Wisła-Skrzyczne.
Wiem to, bo wystarczy anteną obrócić lekko w prawo i już łapię MUX3 z wersją z Katowic z tego nadajnika.

Z kolei w drugiej lokalizacji z której odbieram z Katowice-Kosztowy, antena także może widzieć Wisłę-Skrzyczne. Tu z kolei nadajnik jest lekko na lewo od Katowice-Kosztowy.

Po refarmingu mamy dużo nadajników pracujących w SFN, w tym MUX4. Przy nadawaniu GI 1/8 to może powodować problem w tańszych odbiornikach.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

pasjonat pisze: 23 sierpnia 2022, o 13:47 Mux 4 jest coś źle ustawione czego nie wiemy szczególnie na kanale Wydarzenia 24 lub strumień video na żywo jest źle ustawiony kanału albo paczki muxa.
No popatrz, a tyle osób odbiera Wydarzenia 24 bez najmniejszych problemów. Może czas na dostosowanie swojej instalacji antenowej do sygnału po refarmingu, albo nie będziesz miał dobrego odbioru. Oprócz kilku osób, które piszą posty na tym i na innym forum nie znam żadnej osoby, która ma jakikolwiek problem z odbiorem kanału Wydarzenia 24 nawet na dekoderach WiWa.Można wysnuć prosty wniosek, że ilość takich osób stanowi mniejszość, a ich problemy są związane ze specyfiką miejsca odbioru sygnału MUX4 i konfiguracją instalacji antenowej, która wymaga dostosowania do aktualnych parametrów sygnału dla wszystkich multipleksów DVB-T2. Podsumowując, nie wiesz ale jesteś pewny że my (czyli pozostali z tego i innych forów) wiemy, że strumień mux4 jest źle ustawiony. :lol:
Oczywiście istnieje pewne prawdopodobieństwo, że dekodery niszowych marek wyprodukowane 6 lat i więcej temu są również nie do końca dobrze oprogramowane i wymagają aktualizacji oprogramowania. Ale w przypadku produktów budżetowych nie należy liczyć na wsparcie po tylu latach. Jestem pewien, że jeśli sygnał w miejscu gdzie odbierasz MUX4 jest stabilny z wysokim MER (potwierdzony na profesjonalnym mierniku), to na 99 % dekodery np. Ferguson, Opticum, Abcom i innych znanych marek będą odbierały wszystkie kanały bez najmniejszych problemów.
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 2022, o 13:04 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Moja antena , kable są ustawione w najwyższej jakości i klasy więc to nie moja wina , może telewizor jest tani i dlatego, ale skoro ma telewizor DVB-T2 HEVC to powinien odbierać dobrze te kanały.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Nie ma sprawy zawsze możesz napisać zgłoszenie do UKE https://www.uke.gov.pl/delegatura-uke-w-kielcach/ ,że masz zakłócenia w odbiorze MUX4. Jeśli okaże się, że problemem jest Twoja instalacja antenowa... Sam rozumiesz kto pokrywa koszty przyjazdu wozu pomiarowego.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

pasjonat pisze: 23 sierpnia 2022, o 19:45 Moja antena , kable są ustawione w najwyższej jakości i klasy więc to nie moja wina , może telewizor jest tani i dlatego, ale skoro ma telewizor DVB-T2 HEVC to powinien odbierać dobrze te kanały.
No właśnie nie do końca. Sześć lat w technice to wieczność. Sześć lat temu jeszcze nie było wiadomo jakie będą parametry sygnału DVB-T2, jaki będzie kodek wideo i w jakiej konfiguracji.
Może spróbuj skontaktować się z importerem tego sprzętu w celu pozyskania informacji czy nie jest dostępna aktualizacja oprogramowania dla twojego telewizora. https://www.krugermatz.com/pl/c/Produkty-archiwalne/73

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Piszemy tutaj o nieprawidłowym odbiorze tego Muxa.
A kto odbiera bez żadnych przycięć i tym podobnych przypadłości Wydarzenia 24?
Kto podczas oglądania na przykład ciągłego w czasie godziny nie zauważa żadnych nieprawidłowości?
Jest to co najmniej dziwne, ponieważ początkowo myślałem, że przyczyną może być SFN, jednak po wykluczeniu tej przyczyny (wyłączenie mojego nadajnika nie powodowało odbioru z innego w odróżnieniu od MUXA 3, gdzie nie ma jednak zakłóceń).
Wychodzi jednak na to, że MUX4 jest najbardziej wymagający co do poprawnego odbioru bez błędów.
Może ma na to wpływ to, że nadawany jest w paczce z kodowanymi programami.
Poza tym zauważam, że mój tuner na emisjach DVB-T2 na innych muxach bardzo rzadko, ale jednak ma lekkie zacięcie, takie jakie występuje nagminnie na Wydarzeniach 24.
Nie występował ten efekt w ogóle na programach DVB-T.
Stąd wniosek, że sam DVB-T2 jest bardzo wymagający a już Wydarzenia 24 nadawane są chyba z tak wyżyłowanymi parametrami, że po prostu niektóre sprzęty nie dają rady.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

To prawda, że standard DVB-T2 daje więcej ale jest bardziej wymagający w stosunku do DVB-T. To znaczy, że "jakoś" odbierało, to wcale nie znaczy, że dalej będzie działać na DVB-T2, tym bardziej mux4. Siła sygnału w przypadku sygnału cyfrowego może być niska (w granicach normy ~40 dBμV) ale najważniejsza jest jakość. Ta niestety bardzo często jest niska na skutek używania wzmacniaczy sygnału, które nie tylko wzmacniają sygnał z nadajnika ale również wszystkie lokalne zakłócenia. Jeśli z samej anteny bez użycia wzmacniacza sygnału prawie nie ma, to po wzmocnieniu zapomnijcie o stabilnym odbiorze bez zakłóceń. Lokalne zakłócenia będą miały większy poziom niż sygnał z nadajnika, a wzmacniacz wzmocni lokalne zakłócenia, które "przykryją" sygnał z nadajnika. To wprost przełoży się na chwilowy spadek jakości sygnału. Projektując instalację odbiorczą, należy dobrać antenę o takim zysku, aby bez wzmocnienia dawała sygnał dla najsłabszego multipleksu o poziomie minimalnym określonym w wymaganiach dla DVB-T2 ~40 dBμV. Dopiero wtedy można myśleć o ewentualnym wzmocnieniu sygnału w celu jego podzielnia.
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 2022, o 13:07 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

eter pisze: 23 sierpnia 2022, o 20:17 Piszemy tutaj o nieprawidłowym odbiorze tego Muxa.
A kto odbiera bez żadnych przycięć i tym podobnych przypadłości Wydarzenia 24?
Ja odbieram wszystkie multipleksy bez zakłóceń i przycięć. Może dlatego, że na MUX4 mam MER ~36 dB -:)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 sierpnia 2022, o 21:05 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Zygzuś
Posty: 134
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Zygzuś »

eter pisze: 23 sierpnia 2022, o 20:17 Wychodzi jednak na to, że MUX4 jest najbardziej wymagający co do poprawnego odbioru bez błędów.
Może ma na to wpływ to, że nadawany jest w paczce z kodowanymi programami.
Poza tym zauważam, że mój tuner na emisjach DVB-T2 na innych muxach bardzo rzadko, ale jednak ma lekkie zacięcie, takie jakie występuje nagminnie na Wydarzeniach 24.
Nie występował ten efekt w ogóle na programach DVB-T.
Stąd wniosek, że sam DVB-T2 jest bardzo wymagający a już Wydarzenia 24 nadawane są chyba z tak wyżyłowanymi parametrami, że po prostu niektóre sprzęty nie dają rady.
Nie znam się na szczegółach, ale uderzające jest, że muxy 4/3/2 po zmianie na dvbt2 upakowali blisko na paśmie przynajmniej z Tarnowa jest to odpowiednio kanał 21/22/23 wszystko obok siebie. Jeśli jest on bardziej wymagający to chyba sprawdzili te parametry w zatłoczeniu i upakowanie pod korek paczki programów, przynajmniej tego kodowanego.

Zablokowany