DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
apk
Posty: 726
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: apk »

Słuchanie radia w drodze nad morze korzystając drogę internetową to nieporozumienie przez częsty brak internetu co kilka km , a w niektórych rejonach co 10 – 20 km ale w obrębie miast nie powinno być tak źle .

Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie częstotliwość 104 – 108 Mhz dla lepszego zasięgu a w przyszłości całe pasmo UKF FM dla nadajników o zasięgu ogólnopolskim (80-99,5%) a pasmo III dla dla nadajników o zasięgu do 70 – 80 % powierzchni .

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2076
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Pierwsza część wypowiedzi jest jasna. Internet "na prowincji" dalej jest słaby, często przerywa. Trzeba studzić entuzjastów szybkiego przeniesienia radiofonii do internetu.

Ale polszczyzna drugiej części powyższego postu nie ułatwia zrozumienia jego treści...

Co to znaczy np.: "wykorzystanie częstotliwość 104 – 108 Mhz dla lepszego zasięgu"? Ma to jakiś związek z DAB-em (w Polsce)?

Czy system FM, będący dzisiaj WCIĄŻ podstawą radiofonii w Polsce, ma ustąpić w tym pasmie DAB-owi, a w przyszłości całe pasmo UKF CCIR ma być dla DAB?

W ogóle to podzielam pogląd, że wciąż powinno istnieć radio niezależne od internetu. Pomimo, że nie daje ono zbyt szerokiego wyboru programu, ani nie oferuje jakości dźwięku. Za ten ostatni fakt ponoszą jednak odpowiedzialność w dużym stopniu nadawcy. Nie wykorzystują oni nawet tych stosunkowo skromnych możliwości, jakie daje system FM.
Max van Org pisze: 11 czerwca 2022, o 01:47 Jesteś z Warszawy, wy mieliście dobrą jakość na UKF-ie, pozostała Polska już nie. W wielu częściach Polski sygnał był retransmitowany z sąsiedniego nadajnika. W przypadku zakłóceń atmosferycznych w Warszawie, pierdziawka była rozpowszechniana w całym kraju. Zgadzam się z tobą, że blisko nadajnika nie było problemu z odbiorem i żadnych zakłóceń. Przeprowadźmy więc wszystkich obywateli bliżej nadajników, powiedzmy nie dalej niż 20 km. Piszesz o dobrej jakości dźwięku w DVB-T/DVB-T2, życzę powodzenia odbioru DVB-T2 podczas jazdy w samochodzie przy wybranych parametrach. Eksperyment DVB-H można uznać za nie udany. W multipleksie Polsatu są nadawane rozgłośnie a parametry w niektórych częściach kraju pozwalają na odbiór mobilny. Ile klientów mają? Ile z nich korzysta z radia?
Kiedy zrozumiesz, Orgu, że duża ilość stacji (z mierną jakością) to nie wszystko, czego oczekuje słuchacz?
DAB na poważnie nie wejdzie do Polski. Bedzie "przeskok" od FM do internetu. DAB jest za drogi i już nie trudź się, by przytaczać sparciałe dane świadczące o czymś przeciwnym. Jakość w DAB to sześć - siedem (słownie sześć - siedem) stacji w muxie. To oznacza, że muxów musi być od cholery. Taniość oznacza 20 stacji w muxie. Tego, ....., nie da się słuchać!

Ktoś napisał to:
Paradoksem jest, że nigdy wcześniej ludzkość nie miała możliwości odbioru tak wysokiej jakości. W dobie udanych testów z transmisją AC4 Dolby Atmos Konkursu Chopinowskiego, wdrażamy archaizm DAB+, kiedy najprostszy TV umie odtworzyć ścieżki 24 bity 48 kHz bez żadnej kompresji.
Warto, żebyś wgłębił się w tę uwagę. Tylko wy, zwolennicy protezy DAB-u) chcecie z przekazu dźwięku zrobić zatrutą Odrę.
Max van Org pisze: 14 czerwca 2022, o 22:41 ,
Problemem jest brak szczerości w tej dyskusji. Młodzi ludzie słuchają podcasty albo płacą za abonament Spotify, Deezer, Apple One itp. Oni radia już nie potrzebują. Im wystarczy internet. Większość treści konsumuję również przez internet. Zastanówmy się tylko, co to oznacza dla naszego kraju.
A który to jest ten "nasz" kraj?
Bo dla mnie ten na wschód od Odry. Do Bugu.
Ostatnio zmieniony 14 sierpnia 2022, o 15:40 przez antypyra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1327
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 14 sierpnia 2022, o 14:56 Kiedy zrozumiesz, Orgu, że duża ilość stacji (z mierną jakością) to nie wszystko, czego oczekuje słuchacz?
Kto zabrania Polskiemu Radiu nadawać w lepszej jakości?
Polska: „PR Dwójka“ 112 kbps
Niemcy: „hr2” 144 kbps
Holandia: „NPO Radio 4“ 152 kbps
antypyra pisze: 14 sierpnia 2022, o 14:56 DAB na poważnie nie wejdzie do Polski. Bedzie "przeskok" od FM do internetu.
Interesująca teza, fakty wyglądają inaczej. Są chętni do nadawania w DAB+ w Polsce:
http://www.archiwum.krrit.gov.pl/Advert ... iejsca.pdf
http://www.archiwum.krrit.gov.pl/Advert ... miejsc.pdf
antypyra pisze: 14 sierpnia 2022, o 14:56 DAB jest za drogi
W każdym kraju nadawcy komercyjni twierdzili, że DAB+ jest za drogi. Przeprowadzono konkurs i chętnych nie zabrakło, uruchomiono sieć nadajników i cały interes ruszył.
antypyra pisze: 14 sierpnia 2022, o 14:56 Jakość w DAB to sześć - siedem (słownie sześć - siedem) stacji w muxie. To oznacza, że muxów musi być od cholery.
Nikt nie zabrania uruchomienie multipleksów z 6-7 programami. Siedem programów razy 7 multipleksów oznaczałoby 49 programów. Większość słuchaczy cieszyłoby się z takiej oferty, bo na tak wychwalanym przez ciebie UKF-ie odbierają np. w Trójmieście dużo mniej, w zależności od miejsca zamieszkania ok. 6 – 12 programów. Część mieszkańców odbiera dobrze programy z obiektów na terenie miasta, część z obiektu o zasięgu regionalnym.

wsz
Posty: 163
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Na razie jest mowa o konkursie na 12 stacji w ramach jednego multipleksu. Nadawcy nie mogą tak sobie zacząć nadawać po swojemu w DAB+ z wyższą jakością. Problem jest z polskim wydawaniem koncesji.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1327
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

wsz pisze: 17 sierpnia 2022, o 12:15 Na razie jest mowa o konkursie na 12 stacji w ramach jednego multipleksu.
O czym ty piszesz? Nie jest mowa o, a faktycznie jest już po konkursie. Czekamy na jego rozstrzygnięcie. Ale w konkursie już nikt nie może brać udział, bo już po nim. Konkurs ogłoszono 15. i 18. lutego, przez 45 dni można było składać wnioski, 14. kwietnia opublikowano wykaz wnioskodawców. Kandydatów jest 8 na 9 wolnych miejsc. Trzy programy doda Polskie Radio. Powinno to wystarczyć, aby uruchomić nadajniki w aglomeracjach.
wsz pisze: 17 sierpnia 2022, o 12:15 Nadawcy nie mogą tak sobie zacząć nadawać po swojemu w DAB+ z wyższą jakością. Problem jest z polskim wydawaniem koncesji.
Nie pisz proszę bzdur, chyba że następujące zdanie jest dla ciebie niezrozumiałe?
„minimalna przepływność gwarantowana na jeden program radiowy (plik audio oraz usługa DLS i SLS) 96 kbps”
Źródło: http://www.archiwum.krrit.gov.pl/Advert ... miejsc.pdf

m.szklarski
Posty: 72
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: m.szklarski »

A jak jest średni przepływność całego MUX-a, żebyśmy mogli policzyć ową 1/9 w wariancie max?

wsz
Posty: 163
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Do Max van Org: czy jest nowy konkurs ogłoszony? Jeśli nie, więc dalej jest aktualny ten na 12 stacji (sam piszesz, że czekamy na rozstrzygnięcie). Więc się nie czepiaj. Uczestnicy zgodzili się na 1/12, więc "brakujące stacje" (może też któraś zrezygnować) mogą dojść później w wyniku kolejnej procedury.

Wybacz, ale 96 kbps na kolana nie rzuca. Do samochodu wystarczy i do programów informacyjnych. Dla melomanów to za mało.

Więc pytanie do Ciebie jako znawcy tematu o maksymalną przepływność multipleksu. Zobaczymy ile stacji może nadawać tak jak podane przez Ciebie "Holandia: „NPO Radio 4“ 152 kbps".

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1327
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

m.szklarski pisze: 18 sierpnia 2022, o 08:28 A jak jest średni przepływność całego MUX-a, żebyśmy mogli policzyć ową 1/9 w wariancie max?
Pojemność multipleksu jest obliczana w Capacity Units (CU), których jest 864. Wszystko inne zależy od korekcji błędów, sprawności kodowania i innych faktorów.
Program z przepływnością 96 kbit/s przy korekcji błędów EEA 3-A i sprawności kodowania 1/2 wykorzystuje 72 CU. To nie oznacza, że 96 kbit/s jest przeznaczone na dźwięk. DAB+ wykorzystuje kod splotowy połączony z kodem Reeda-Solomona (RS) jako metodę korekcji błędów. Dla dźwięku pozostaje 87,2 kbit/s. Od tego trzeba odciągnąć PAD, Programm Associated Data, czyli dane związane z programem. One mogą, ale nie muszą być nadawane.
https://www.opendigitalradio.org/softwa ... calculator
wsz pisze: 18 sierpnia 2022, o 14:01 Do Max van Org: czy jest nowy konkurs ogłoszony? Jeśli nie, więc dalej jest aktualny ten na 12 stacji (sam piszesz, że czekamy na rozstrzygnięcie)
Konkurs a rozstrzygnięcie konkursu są odrębnymi zagadnieniami. Biorą w nim udział inne podmioty. Jeżeli nie mogę składać już wniosków, konkurs dobiegł końca.
wsz pisze: 18 sierpnia 2022, o 14:01 Wybacz, ale 96 kbps na kolana nie rzuca. Do samochodu wystarczy i do programów informacyjnych. Dla melomanów to za mało.
Radio nadawane na UKF-ie również nie jest dedykowana do melomanów. Nawet jeżeli sygnał do nadajnika UKF dociera przy użyciu kodeka bezstratnego aptX, to od nadajnika do odbiornika już gwarancji na jakość żaden fachowiec ci nie udzieli. Odbiorniki UKF posiadały różne filtry do redukcji szumu, ale jeżeli dźwięk nagrałeś, słyszałeś różnicę w porównaniu płyty CD. Nowe odbiorniki są dopasowane do radia internetowego i DAB+, UKF wypada na nich znaczenie gorzej, nawet jeżeli odbierasz sygnał blisko nadajnika. Trochę lepiej wyglądało to w sieci kablowej, jeżeli sygnał do stacji bazowej docierał bezstratnie to jakość ze studia była naprawdę dobra.
wsz pisze: 18 sierpnia 2022, o 14:01 Więc pytanie do Ciebie jako znawcy tematu o maksymalną przepływność multipleksu. Zobaczymy ile stacji może nadawać tak jak podane przez Ciebie "Holandia: „NPO Radio 4“ 152 kbps".
https://www.opendigitalradio.org/softwa ... calculator

wsz
Posty: 163
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wsz »

Dzięki za merytoryczną odpowiedź. "Radio nadawane na UKF-ie również nie jest dedykowana do melomanów" - kiedyś było jako kolejne źródło np. w transmisjach bezpośrednich koncertów lub by poznać coś nowego, a potem kupić płytę. Teraz ewentualnie czasami zostaje TV z dużo wyższą jakością.

Z kalkulatora wynika jedno: gdyby konkurs był na mniej miejsc, to możliwa do osiągnięcia jakość nadawania dla poszczególnych stacji mogła by być wyższa, więc to sprawa decydentów, a nie techniki. I z tym jest problem w PL.

Co do transmisji UKF, to jakość dramatycznie spadła w porównaniu z tym co było dawniej - więc dla mnie epoka radia do słuchania muzyki się skończyła. Szkoda, bo nie tak miało być.

Wieczorem przed snem starcza mi radio internetowe. Nie muszę robić w tym celu żadnych inwestycji czy instalacji antenowej - wszystko mam dopóki płacę za Internet.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2733
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG + AB TereBox 2T
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Telmor PAR-820 / rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: hadam »

Chętnych mniej niż miejsc. Dlaczego więc KRRiT nie rozstrzyga konkursu ogólnopolskiego DAB+?
Skoro chętnych w pierwszym konkursie jest mniej niż miejsc, a w drugim dokładnie tylu, ile przeznaczono koncesji, czemu KRRiT ich nie rozstrzyga? Mijają cztery miesiące, a w tej sprawie nadal nie ma komunikatu ze strony Krajowej Rady.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/r ... ks-cyfrowy

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1327
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Wycofanie kanału 10A w Warszawie i Wrocławiu wskazuje na zastosowanie wariantu 2, opisanego w zielonej księdze cyfryzacji radiofonii. Opisano tam możliwość wprowadzenia warstwy MR-4 na bazie jednego bloku częstotliwościowego. Nie powinno być problemu z tym kanałem, bo raczej nie jest wykorzystywany u naszych sąsiadów. Uruchomienie sieci jednoczęstotliwościowej na obszarze całego kraju jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Tylko kiedy zgłosi UKE chęć uruchomienia tego kanału na obszarze całej Polski naszym sąsiadom? Zanim UKE nie otrzyma pozwolenia od sąsiadów, konkurs może być nie rozstrzygnięty.

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... acja-radia

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2076
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

@Org
Od lat udzielasz wymijających odpowiedzi, gdy ktokolwiek porusza sprawę jakości dźwięku w DAB. Nie nudzi ci się?
Już teraz niektóre streamingi Polskiego radia sa lepsze i od KF, a przede wszystkim od DAB, zwłaszcza po wyczynach z procesorami emisyjnymi p. Berezowskiego.
Napisz po prostu, że komuś zależy, by do Polski wtrynić byle co i jeszcze zarobić na tym i w tym kraju. Może od razu zaniechać tego, a rozbudowywać szerokopasmowy internet. I trzymać ten Solec na długich! :P :D Ja byłem zwolennikiem radia dyfuzyjnego, ale widzę, że problemów pazerności nie pokona się ani środkami technicznymi, ani politycznymi.
W Niemczech gdzieś zrobili dobrze?
A to straszenie wyłączeniem UKF? Ktoś chce doprowadzić polską radiofonię do ruiny w ciągu kilku lat?

https://forum.radiopolska.pl/index.php? ... t&p=471265

https://www.gov.pl/web/krrit/rezygnacja ... stanowiska?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1327
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 27 sierpnia 2022, o 12:43 Napisz po prostu, że komuś zależy, by do Polski wtrynić byle co i jeszcze zarobić na tym i w tym kraju.
A kto kazał Polskiemu radiu uruchamiać DAB w miastach, w których już dzisiaj można odbierać cztery programy PR i jeden albo dwa Audytorium 17. Mogli rozpocząć rozbudowę sieć tam, gdzie oferta jest mniejsza i brakował dostęp do radiowej Dwójki i Czwórki. Słuchacze cieszyliby się, że maja dostęp do podstawowej oferty. Polskie Radio wymyśliło sobie nowe programy i dlatego jakość dźwięku jest taka jaka jest.
antypyra pisze: 27 sierpnia 2022, o 12:43 Może od razu zaniechać tego, a rozbudowywać szerokopasmowy internet.
Oczywiście, że trzeba rozbudowywać internet szerokopasmowy. Brakuje mi tylko wiary w lepszą rozbudowę sieci 5G, jeżeli nie udało się już dobrze rozbudować sieć 3G (UMTS) i 4G (LTE).
antypyra pisze: 27 sierpnia 2022, o 12:43 I trzymać ten Solec na długich!
To się uda, jeżeli z Solca będzie nadawana propaganda w stronę Rosji. Na propagandę zawsze znajdą się pieniądze w kasie. Koszt energii Solca jest za wysoki, problem z energią zmusi nas wszystkich do przemyślenia, co tak naprawdę potrzebujemy a co jest zbędnym luksusem.
antypyra pisze: 27 sierpnia 2022, o 12:43 W Niemczech gdzieś zrobili dobrze?
Nie wiem, ty jesteś ekspertem.
antypyra pisze: 27 sierpnia 2022, o 12:43 A to straszenie wyłączeniem UKF? Ktoś chce doprowadzić polską radiofonię do ruiny w ciągu kilku lat?
Jeżeli porównamy struktury mediów publicznych na zachodzie, to raczej ci mają szansę na przeżycie, którzy oferują treści do wszystkich mediów z jednej ręki. Czyli podział na ośrodki regionalne radiofonii i osobne ośrodki regionalne telewizji w Polsce nie będzie można utrzymać. Wczoraj rozmawiałem na urodzinach z panią redaktor jednej z niemieckich rozgłośni publicznych. Ona opowiadała, że u nich pierwszym medium, dla którego przygotowują materiał jest internet. Każdy reporter, który rusza w teren, dostarcza wpierw materiał przygotowany dla internetu, wtedy dopiero do radia i telewizji. Czyli „internet first” wypiera inne media. Internet Killed the FM Radio Star.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2076
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 27 sierpnia 2022, o 22:06 A kto kazał Polskiemu radiu uruchamiać DAB w miastach, w których już dzisiaj można odbierać cztery programy PR i jeden albo dwa Audytorium 17. Mogli rozpocząć rozbudowę sieć tam, gdzie oferta jest mniejsza i brakował dostęp do radiowej Dwójki i Czwórki. Słuchacze cieszyliby się, że maja dostęp do podstawowej oferty. Polskie Radio wymyśliło sobie nowe programy i dlatego jakość dźwięku jest taka jaka jest.
Bardzo pokrętne!
Miały być nowe programy! Miała to być zaleta...
Max van Org pisze: 27 sierpnia 2022, o 22:06 o się uda, jeżeli z Solca będzie nadawana propaganda w stronę Rosji. Na propagandę zawsze znajdą się pieniądze w kasie. Koszt energii Solca jest za wysoki, problem z energią zmusi nas wszystkich do przemyślenia, co tak naprawdę potrzebujemy a co jest zbędnym luksusem.
Jest za wysoki? Ile? Na pewno droższe jest umieszczenie Jedynki w muxach nadawanych z całego kraju. A długofalowy Solec jest odbierany wszędzie, zwłaszcza podczas jazdy samochodem.

Dobry post:
https://forum.radiopolska.pl/index.php? ... t&p=471365

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1327
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 28 sierpnia 2022, o 13:07
Max van Org pisze: 27 sierpnia 2022, o 22:06 A kto kazał Polskiemu radiu uruchamiać DAB w miastach, w których już dzisiaj można odbierać cztery programy PR i jeden albo dwa Audytorium 17. Mogli rozpocząć rozbudowę sieć tam, gdzie oferta jest mniejsza i brakował dostęp do radiowej Dwójki i Czwórki...
Bardzo pokrętne!Miały być nowe programy! Miała to być zaleta...
Było Radio Rytm, jak na Polskie Radio nawet fajne. Ktoś uważał, że Radio Chopin będzie miało większy sukces.

Były próby z radiem Gwiazdka.

Prawda wygląda tak: „Taniej byłoby wysyłać płyty CD z audycjami.

Przyczyna może być taka: „Agnieszka Kamińska znów szefową Polskiego Radia. Dotychczasowy bilans? "Żadnych sukcesów" i "Kamińska chwali się sukcesami w Polskim Radiu. Suski: Nie są mi znane"

Przewodniczący KRRiT: "Przyszłość radia będzie albo cyfrowa, albo żadna"
antypyra pisze: 28 sierpnia 2022, o 13:07
Max van Org pisze: 27 sierpnia 2022, o 22:06 Koszt energii Solca jest za wysoki, problem z energią zmusi nas wszystkich do przemyślenia, co tak naprawdę potrzebujemy a co jest zbędnym luksusem.
Jest za wysoki? Ile? Na pewno droższe jest umieszczenie Jedynki w muxach nadawanych z całego kraju.
Wrzuciłeś link do dokumentu KRRiT, w którym wymieniono:
„W Polsce jedynie Polskie Radio SA i rozgłośnie regionalne radia publicznego prowadzą jednoczesną emisję analogową FM i cyfrową DAB+ w multipleksie R3. Koszty rozpowszechniania analogowego programów ogólnokrajowych i regionalnych w 2021 r. wyniosły 79 105 tys. zł., natomiast koszt cyfrowego rozpowszechniania tych programów multipleksie R3 wyniósł 8 952 tys. zł.*, co stanowi niecałe 12%. Zważywszy, że obecne pokrycie ludnościowe wynosi ok. 67,1 % uzupełnienie sieci cyfrowej do zasięgu ogólnopolskiego spowoduje w przybliżeniu dwukrotny wzrost kosztu emisji w tym multipleksie, w wyniku czego będzie on stanowił ok. 25% kosztów emisji analogowej.”
Nie czytałeś?

* Źródło: Dane Departamentu Mediów Publicznych biura KRRiT na podstawie rocznych sprawozdań Polskiego Radia SA i regionalnych spółek radiowych

KRRiT powołuje się na te dokuemtny:
https://downloads.bbc.co.uk/rd/pubs/whp ... WHP393.pdf
https://www.blm.de/files/pdf2/green-rad ... igital.pdf

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2076
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

No i znowu coś krętaczysz. Pytałem o porównanie kosztów emisji rocznej Jedynki PR na falach długich i kosztów nadawania samej Jedynki w DAB, a nie całego multiplexu.
Owszem, widać jak Polskie Radio nie wie co zrobić z DAB, bo za rządów PO zostało zapędzone w cyfryzację DAB+ ze względu na jakieś dyrektywy z EBU czy skądtam, gdzie urzędują lewackie mądrale. I nie umie ani rozwinąć DAB-u, ani go definitywnie zamknąć! A pieniądze wypływają. To bezsprzeczny fakt!

W... 25 stacji do muxa i będzie git: tanio i spłuczkowo jak w WC.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1327
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 28 sierpnia 2022, o 19:49 Pytałem o porównanie kosztów emisji rocznej Jedynki PR na falach długich i kosztów nadawania samej Jedynki w DAB, a nie całego multiplexu.
KRRiT wymienia przecież wszystkie informacje na swojej stronie. Wystarczy przeczytać!
UKF: 79 105 000 zł.
DAB+: 8 952 000 zł. (pokrycie ludnościowe ok. 67,1 %)
Utrzymanie obiektu w Solcu Kujawskim* : 8 249 400 zł. (w 2022 r.)

Jedynka zajmuje ok. 10 % pojemności multipleksu, ciężko to wyliczyć, bo EPG też trzeba podzielić przez liczbę programów i dodać do pojemności Jedynki. Podpowiem ci, że możesz wyliczyć 10 % skreślając ostatnie zero z wyżej wymienionej kwoty DAB+.

Źródło: http://www.gov.pl/attachment/9ec527e8-4 ... 23c3544bdd

* Emisja Programu 1 na falach długich i w multipleksu DAB+ w paśmie VHF III i rezerwowa emisja satelitarna (którą można przenieść w inne miejsce) Dodatkowo świadczenie usług poza misyjnych m.i. transmisja sygnałów Radiowego Sterowania Mocą (RSM), transmisja sygnałów optycznych z wykorzystaniem linii światłowodowej, i inne, mniej znaczące usługi.
antypyra pisze: 28 sierpnia 2022, o 19:49 Polskie Radio nie wie co zrobić z DAB, bo za rządów PO zostało zapędzone w cyfryzację DAB+ ze względu na jakieś dyrektywy z EBU czy skądtam, gdzie urzędują lewackie mądrale.
Orban wyłączył DAB i rozgłośnie krytyczne, dlaczego PiS od 7 lat nie potrafi? Ciekawe, dlaczego Czesi sobie poradzili i mają dzisiaj pokrycie ludnościowe wysokości 95 %. EBU nie ma nic wspólnego z Unią Europejską, chyba że Norwegia, Islandia, Turcja ale też Mołdawia, Egipt, Tunezja i Maroko są członkami UE.
antypyra pisze: 28 sierpnia 2022, o 19:49 A Org widzi mozliwość rozwiazania kryzysu. W... 25 stacji do muxa i będzie git: tanio i spłuczkowo jak w WC, jeśli chodzi o dźwięk.
Koniec konsultacji już za dwa tygodnie, poczekamy, zobaczymy. Może będziemy świadkami upadku radiofonii. Jeden albo wszystkie kryzysy razem doprowadzą do upadku tego medium. Można było obniżyć koszt radiodyfuzji, nadawcy nie chcieli, to niech cierpią ze wzglądu na wzrastający koszt energii. Przed drożyzną można było skłonić słuchaczy do kupna nowego odbiornika, ale w następnych miesiącach nie ma na to żadnej szansy. Przyszłość radia:
https://www.mediaexpert.pl/poradniki/te ... -po-polsku

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2907
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Puma »

Za kilka lat rozwój DAB+ musi przyśpieszyć.
KRRiT rozpoczęła konsultacje projektu stanowiska dotyczącego zakończenia nadawania analogowego radia FM. Z dokumentu wynika, że mogłoby do tego dojść między 2026 a 2030 rokiem.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/k ... bierac-dab

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: KotPsot »

Za kilka lat ? K.. Ja czekam od 2015 ! :oops:
Kończyć z tym FM!
Jakoś do nowych smartfonów mogą się przyzwyczaić po jedynej wizycie w salonie operatora po wpłacie na raty na 24 miesiące po 60 zł a nowy nadajnik DAB+ za kilka set złotych to już kwik i za ciężko!

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2076
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 29 sierpnia 2022, o 00:45 Przyszłość radia:
https://www.mediaexpert.pl/poradniki/te ... -po-polsku
Aaa, głos buczącego brzuchomówcy na rozkaz pana. Przeciętny głośnik z Tonsila lepiej grał. Przynajmniej nie buczał.
dlaczego PiS od 7 lat nie potrafi?
Myśli nie o DAB, ale jak dewastować ustawę zasadniczą.
KotPsot pisze: 29 sierpnia 2022, o 10:02 Kończyć z tym FM!
Doprawdy? Ile to krajów w świecie, bynajmniej nie zacofanych, kontynuuje emisję FM ( i AM!!! :lol: ) i może nawet nie myśli o "syfryzacji".
KotPsot pisze: 29 sierpnia 2022, o 10:02 Jakoś do nowych smartfonów mogą się przyzwyczaić po jedynej wizycie w salonie operatora po wpłacie na raty na 24 miesiące po 60 zł a nowy nadajnik DAB+ za kilka set złotych to już kwik i za ciężko!
Mamy kupować nadajniki? Czy odbiorniki?
Coś tu za dużo miauczenia.
Ostatnio zmieniony 29 sierpnia 2022, o 12:04 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ