MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pgrzes
Posty: 155
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pgrzes »

Ponieważ w wątku zaczyna się pewne pojęcia "łączyć", przypomnieć trzeba, że znaczenie GI jest inne niż FEC. Im większy GI, tym większe "przesunięcia" sygnałów są tolerowane. W MFN (np. dla lokalnych testów) lepiej tę wartość minimalizować celem zwiększenia pojemności multipleksu, wielodrogowość sygnału wynika raczej tylko z odbić i raczej ma wtedy charakter bardzo lokalny.

W DVB-T przekazy ogólnopolskie miały (mają) GI 1/4 i FEC 5/6 lub GI 1/8 i FEC 3/4. Pierwsza kombinacja z większym GI została użyta dla przekazów SFN, druga dla MFN. Dla MFN z uwagi na brak innych dróg sygnału, można było poprawić korekcję, czyli FEC, tym samym ułatwiając odbiór. Obie kombinacje miały też tę zaletę, że dawały ten sam bitrate, około 24,88 Mbps, wymagały jednak innego minimalnego C/N (szacunkowo 26,2 i 23,0 dB <Rayleigh>) .

W DVB-T2 mogę podać jedynie pary parametrów GI i FEC z jednej lokalizacji. Przypuszczam, że przyjęto wszędzie dla MUX 1, 2, 6 parametry GI 19/128 i FEC 3/4, natomiast MUX 4 to GI 1/8 i 4/5 (1/8 to trochę mniej niż 19/128, więc większa podatność na niedoskonałości sygnału w SFN-odbicia itp., 4/5 to z kolei 20% danych korekcyjnych w sygnale zamiast 25% dla 3/4). Wspólne jest z kolei PP2. Efekt tych różnic to inna pojemność multipleksu (odpowiednio około 36,8 i 40,0 Mbps) i wymagany C/N (22,9 i 24,6 dB <Rayleigh>). Inna jest też dopuszczalna odległość nadajników (160 i 135 km) przy założonym trybie OFDM 32k EXT (FEC bez wpływu).

Przy okazji, dla DVB-T GI 1/4 i FEC 5/6 to 67 km, dla GI 1/8 i FEC 3/4 jedynie 33 km. Wnioski po zmianie "siatki kanałowej", a raczej obszarów sieci i pozostaniu w pierwszej generacji standardu DVB-T płyną same.

Na deser-proponuję porównać wszystkie podane szacunki odnośnie C/N i wziąć pod uwagę w odbiorze w swojej lokalizacji - dla porównania minimalnych wymogów w obu standardach. Na korzyść dla odbiorców zmieniły się też mechanizmy korekcji błędów w systemie drugiej generacji (para RS/Viterbi <T> vs BCH/LDPC <T2>). Polecam też poczytać o OFDM, GI, FEC, symbolach, konstelacjach itp. Samemu to zrobiłem z czystej technicznej ciekawości, jeszcze gdy Emitel rozważał/uruchomiał testy na Skrzycznem.

pasjonat
Posty: 363
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

To w testach tego nie sprawdziły na różnych odbiornikach że mogą być problemy? Mux4 przesadził z ustawieniami swojego muxa 4. Inne muxy w HEVC chodzą prawidłowo.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2807
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG + AB TereBox 2T
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

To ma działać przede wszystkim na ich tunerach, reszta to pewnie komproms. Takie parametry to też większa pojemność, więcej kanałów, inaczej ujmując lepsza opłacalność.
Dostali takie częstotliwości w SFN, bo nie ma miejsca w eterze.

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Chodzić to można z dziewczyną na imprezy. Przy obiorze telewizyjnym jest technika i fizyka nie ma żadnej magii.
MUX4 o czym już było wielokrotnie napisane, ma większe wymagania w stosunku do jakości sygnału odbieranego z anteny oraz w stosunku do jakości toru odbiornika (tunera).
Dzięki ładnej pogodzie w weekend poświęciłem trochę czasu na pomiary sygnału MUX4 w Iławie (warmińsko-mazurskie).
Sygnał wszystkich multipleksów w tym miejscu jest dostępny z RTON Iława Kisielice (odległość ~23 km) oraz RTCN Olsztyn Pieczewo (odległość ~63 km). Jest to doskonałe miejsce do testów odbioru DVB-T/T2 gdzie sygnały docierają z dwóch nadajników w SFN. Pomiar wykonałem małym miernikiem Rover HD 4 Tab, który pozwala na profesjonalne zobrazowanie wszystkich podstawowych parametrów sygnału DVB-T/T2. Na antenie Log-periodic MINI Fracarro https://fracarro.com/en/product/televis ... 345mf-lte/ bez wzmacniacza (podobnej konstrukcyjnie anteny używa wóz pomiarowy Emitela). Uzyskałem zadowalający odbiór wszystkich multipleksów za wyjątkiem MUX4, którego poziom sygnału był niższy ~30 dB oraz MER w granicach ~14 dB. Powodem takiej sytuacji był fakt, że kanał nadawania mux4 jest wysoki 46, a antena była zawieszona jakieś dwa metry nad ziemią. Ponadto w kierunku nadajnika Kisielice w odległości około 20 m stoi wysoki budynek, który częściowo tłumi sygnał i generuje odbicia. Obok mam drugą instalację w dwu piętrowym budynku z anteną Dipol 44/21-48 Tri Digit na dachu z bezpośrednim widokiem w kierunku nadajnika Kisielice. Na tej instalacji odbieram z poziomami w granicach ~60 dB wszystkie multipleksy nadawane z Kisielic oraz słabo multipleksy nadawane z Olsztyna. Nie ma żadnego problemu z odbiorem MUX4 i stabilnością sygnału. Warunkiem dobrego obioru jest takie dobranie wzmocnienia anteny i jej ustawienia/zmontowania aby sygnały z nadajników działających w SFN, ale o znacznie niższej mocy sygnału nie były odbierane lub były obierane ze znacznie niższym poziomem. Ponadto nie może być mowy o odbieraniu sygnału MUX4 z odbicia. Przykład Iławy jest doskonały, ponieważ dokładnie z tyłu anteny odbierającej sygnał z Kisielic jest kierunek z nadajnika Olsztyn. Dlatego tak istotne jest zastosowanie anteny która dobrze tłumi sygnały docierające do niej od tyłu.
Tak czy inaczej, w sprawie MUX4 zostało już napisane wszystko. Eksperci przekonani są o swojej nieomylności i zostaną przy swoim zdaniu, a odbiorcy również czekają na ?. Tak czy inaczej moje doświadczenie pokazuje, że można uzyskać dobry odbiór mux4, ale nie za pomocą klawiatury komputerowej :lol:

eter
Posty: 1195
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Polsat z tak "wymagającym" do prawidłowego odbioru sygnałem - strzela sobie w stopę i w ogóle nie zachęca do swojej oferty.
Tak patrząc na tę mizerotę jaką chcą oferować (sport), to właściwie nie dziwi, że nadają byle jak, skoro proponują byle co.
To po prostu słaba oferta i wyśrubowane warunki dobrego odbioru.
Nic z tego nie będzie, a już na pewno kiepski zysk.
Niewypał i tyle.
Są tego świadomi.
Sat powoli też traci klientów, więc raczej trudno, żeby nadawali naziemnie coś interesującego.
Widać to jasno po tym, jak Polsat News zastąpili tą wydmuszką W24 z piętnastominutowymi powtórkami.

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Nie masz dekodera PB a już dyskutujesz. Skąd wiesz? Może on przewyższa technicznie cudowne mini dekodery WiWa oraz inne klony tej konstrukcji. Zresztą w Iławie w trzeciej lokalizacji właśnie na takim dekoderze działa MUX4 bez żadnych problemów.
Tyle, że trzeba było umieścić tak antenę aby nie widziała sygnału MUX4 z Olsztyna i odbiera perfect.
Prosta sprawa, instalacja na ścianie od strony nadajnika Kisielice. Na wszystko jest sposób trzeba mieć tylko miernik i wiedzieć do czego on służy i co pokazuje :)
To jest problem wszystkich miejsc gdzie dwa nadajniki w SFN mają podobny sygnał. Ale takie rzeczy profesjonalny instalator załatwia bez problemu. Napisze tak, dla mnie wszystko działa tam gdzie potrzebuje więc dalsze bicie piany, że coś u kogoś, nie ma sensu.
Tym bardziej, że żadne argumenty do was nie trafiają. Polsat Box ma miliony abonentów sądzisz, że tych kilka marudzących osób to jakiś problem dla PB?
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2022, o 16:12 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 875
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Maciejek »

orin pisze: 29 sierpnia 2022, o 23:02 Warunkiem dobrego obioru jest takie dobranie wzmocnienia anteny i jej ustawienia/zmontowania aby sygnały z nadajników działających w SFN, ale o znacznie niższej mocy sygnału nie były odbierane lub były obierane ze znacznie niższym poziomem. Ponadto nie może być mowy o odbieraniu sygnału MUX4 z odbicia. Przykład Iławy jest doskonały, ponieważ dokładnie z tyłu anteny odbierającej sygnał z Kisielic jest kierunek z nadajnika Olsztyn. Dlatego tak istotne jest zastosowanie anteny która dobrze tłumi sygnały docierające do niej od tyłu.
Nie do końca. Mam akurat kaprys aby mieć dwie anteny, które będą odbierać z dwóch RTCN i RTON, na których nadawane są te same muxy (1,2,3,4,8). Oprócz nich, na jednym z kierunków zyskuje mux, którego nie ma na drugim (akurat MUX TVS z Katowic). Mając porządne i markowe anteny z osprzętem nie udaje się jednak uzyskać dobrego odbioru. Najnowsze odbiorniki za grubą kasę totalnie głupieją. Czyli co w tym wypadku? Inwestować grube pieniądze w strojone pułapki, wzmacniacze itd gdy odległość to raptem 23 i 48 km? To nieporozumienie. Instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką, a mimo to OBECNIE nie zapewnia stabilnego odbioru na MUX4. Nawet ten mux TVS z Katowic przy śmiesznych 5kW odbieram idealnie w odległości 48km, a MUX4, który sieje zewsząd ile się da po 100kW szatkuje. Generalnie wychodzę z założenia, że to nadawcom powinno zależeć aby widzowie oglądali ich treści. Przy ogromnym wyborze muxów i stacji tv ja tego, co źle jest odierane oglądać nie muszę, omijając klatkujące kanały.

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Nadawcom zależy i dlatego większość odbiera wszystkie multipleksy poza takimi przypadkami jak twój. Zakładam, że jako zaawansowany użytkownik potrafisz również rozwiązać taki problem. Są wzmacniacze selektywne i wąskie anteny kierunkowe wszystko zależy od twojego podejścia. Ograniczenia wynikające z parametrów nadawania sygnału nie zależą od PB, a od regulatora, który przyznał takie częstotliwości i narzucił parametry sygnału. Pisz do UKE i KRRiT jak masz z tym problem.
Polecam coś takiego https://www.dmtrade.pl/a44,inteligentne ... owych.html dla osób które nie radzą sobie z sygnałem i nie mają porządnego miernika dla DVB-T2 z MER.
Tutaj coś w praktyce https://youtu.be/LRHOs-qfi6c
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2022, o 09:24 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 295
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MarioPL »

Ogólnie, by odbierać "wydarzenia", należy skończyć minimum technikum łączności , budownictwo lądowe i najlepiej szkole w Julinku 😉... Taki tam cyrk (Polsatu) na kółkach 😉

giaur500
Posty: 1649
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

Maciejek pisze: 30 sierpnia 2022, o 09:00Instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką, a mimo to OBECNIE nie zapewnia stabilnego odbioru na MUX4.
„Wykonanie zgodnie ze sztuką” nie daje gwarancji odbioru. To nie jest sprawa zero-jedynkowa, że jeżeli wykonasz instalację „zgodnie ze sztuką” to masz na pewno odbiór, a jeżeli nie to nie masz odbioru. Instalacja ma być dostosowana do lokalnych warunków. Są lokalizacje, gdzie odbiór jest możliwy nawet jak podłączysz kabel do długopisu (a to nie jest „zgodnie ze sztuką”), a gdzie indziej najdroższa antena się nie sprawdzi, pomimo tego ze jest wszystko „zgodnie ze sztuką” - ale wystarczy przesunąć ją 2 metry w lewo lub w prawo i już odbiór będzie.

Jeżeli nie masz wyjątkowego pecha, to zwykle wystarczy dobra antena na dachu + dobranie kierunku. Zwykle wystarczy nawet zwykła antena siatkowa ze wzmacniaczem ustawiona w odpowiednim kierunku. No a jeżeli masz pecha, to zaczyna się kombinowanie z wymyślnymi instalacjami antenowymi, a każdy przypadek jest indywidualny.

Tylko zadajmy sobie pytanie, czy warto się aż tak zabijać o te dvb-t, czasami nie warto gdy są niedrogie pakiety satelitarne lub kablowe/przez linię telefoniczną. Jeżeli są jakieś duże trudności z uzyskaniem odbioru, to raczej bym nie walczył o to zbytnio bo nie warto.

A tak BTW, ciekawi mnie jak to Polsat rozwiązał, czy oferują w pakiecie montaż i ustawienie anteny naziemnej? Bo jeżeli kupujesz pakiet SAT od nich, to o ile wiem usługa montażu i ustawienia anteny jest wliczona w cenę - przychodzi monter i wszystko ustawia. To nie jest tak, że kupujesz abonament, a potem radź sobie sam.

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

MarioPL pisze: 30 sierpnia 2022, o 09:19 Ogólnie, by odbierać "wydarzenia", należy skończyć minimum technikum łączności , budownictwo lądowe i najlepiej szkole w Julinku 😉... Taki tam cyrk (Polsatu) na kółkach 😉
Trudno polemizować z wypowiedziami na poziomie gimbazy. Wystarczy wykwalifikowany instalator anten wyposażony w sprzęt pomiarowy z którego potrafi korzystać, jeśli sam nie potrafisz rozwiązać problemu. Jest instalator znany z YT w Poznaniu więc na pewno może rozwiązać również twój problem. Cały czas nie rozumiesz lub nie chcesz przyjąć do wiadomości, że jeśli jeden z sygnałów (mux4) ma inne parametry, to wymaga dostosowanego do niego systemu antenowego. Nie przyjmujesz również do wiadomości informacji, że parametry nadajników i sieć została narzucona PB przez regulatora czyli KRRiTV.
Ostatnio zmieniony 30 sierpnia 2022, o 09:46 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

giaur500 pisze: 30 sierpnia 2022, o 09:26
Maciejek pisze: 30 sierpnia 2022, o 09:00Instalacja jest wykonana zgodnie ze sztuką, a mimo to OBECNIE nie zapewnia stabilnego odbioru na MUX4.
„Wykonanie zgodnie ze sztuką” nie daje gwarancji odbioru. To nie jest sprawa zero-jedynkowa, że jeżeli wykonasz instalację „zgodnie ze sztuką” to masz na pewno odbiór, a jeżeli nie to nie masz odbioru. Instalacja ma być dostosowana do lokalnych warunków. Są lokalizacje, gdzie odbiór jest możliwy nawet jak podłączysz kabel do długopisu (a to nie jest „zgodnie ze sztuką”), a gdzie indziej najdroższa antena się nie sprawdzi, pomimo tego ze jest wszystko „zgodnie ze sztuką” - ale wystarczy przesunąć ją 2 metry w lewo lub w prawo i już odbiór będzie.

Jeżeli nie masz wyjątkowego pecha, to zwykle wystarczy dobra antena na dachu + dobranie kierunku. Zwykle wystarczy nawet zwykła antena siatkowa ze wzmacniaczem ustawiona w odpowiednim kierunku. No a jeżeli masz pecha, to zaczyna się kombinowanie z wymyślnymi instalacjami antenowymi, a każdy przypadek jest indywidualny.
Do tego należy dodać podstawową informacje, że nawet dobrze wykonana instalacja mogla być zrealizowana przed nadawaniem MUX4 w DVB-T2. Przed przejściem na DVB-T2 mux4 był nadawany w polaryzacji pionowej z zupełnie innych nadajników z mniejszymi mocami niż aktualnie. Jak już napisano wcześniej, albo dostosujecie instalacje albo odbieracie to co działa i wszystko jasne.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2930
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Na forum jest około 9000 osób zarejestrowanych, z osób które piszą o problemach z W24 jest... 5.
4.410.000 gospodarstw korzysta z NTC. Biorąc statystycznie nie jest to taka mało liczba osób co ma problemy z W24.

Z pewnością są osoby które mają mniej zauważalne problemy i o tym nie pisuje na forum bo to nic nie da. Sam widziałem kilka postów tylko w jednej grupie na FB.

Tak że twierdzenie że problemy z W24 dotyczą kilku osób jest błędne.

Polsat od dawna zmienia parametry nadawania W24 i czasami to poprawiał i czarodziejsko tym którzy mieli problemy to po zmianie działało dobrze.
Z tych co pamiętam: 10bit, rozdzielczość.

Dobrycel
Posty: 621
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Dobrycel »

Forum nie jest miarodajne. Wiele osób może miec problem z tym kanałem i go ignorowac bo jak i gdzie to zgłosić?
Mając formularz gdzie wpisuje lokalizacje, antene, telewizor, kabel rodzaj instalacji, mielibyśmy przegląd i wiedzę.

To masz identycznie jak z mapami Google. Na forum Map google mało ludzi zgłasza problemy itp. Czy to świadczy, że mapy idealnie pokazują wszystko? Wręcz przeciwnie. Sam sposób zgłaszania i naprawiania jest taki, że mało kto chce to zgłaszać.

VAHANARA
Posty: 588
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Pokutuje tu, jak widać, przekonanie części userów, że odbiór mux-ów innych niż mux-4 jest zawsze oczywisty, łatwy i bezproblemowy, w domyśle na przeciętnej instalacji antenowej. Otóż nie - wcale tak nie jest. Są po prostu miejsca, że nawet mimo ciężkiej walki, problemów z pojedynczymi mux-ami uniknąć się nie da. I od razu śpieszę wyjaśnić - i to jest jak najbardziej prawidłowa sytuacja w kontekście całości nadawania NTS. Oczywiście, nikt nie chce być w takiej sytuacji, ale też i nadawcy nie będą się zabijać i pompować astronomicznych pieniędzy, aby uzyskać odbiór w 100% takich miejsc. Mówi się trudno, strata tych marginalnych procent widzów wkalkulowana jest w koszty i ryzyko nadawania. Inaczej mówiąc - wybiera się KOMPROMIS pomiędzy wpływami z reklam czy od abonentów, a kosztami generowanymi przez strukturę nadawczą.

Podobnie z pakietem PB. Tyle, że to PB robi ukłon w stronę OGÓŁU widzów NTC, udostępniając W24 odkodowane. A że ich mux, o czym cały czas tu piszemy, ma dużo większe wymagania na instalacje odbiorcze i jakiś procent potencjalnych widzów może odpaść z powodu zakłóceń - mówi się trudno. Tu jest polityka i ekonomia, a nie sentymenty czy dobroczynność.

Polecam rzucić okiem w polsatowski internet. Tam to się dopiero odbywa. Ale rynek mają i kasa płynie, a to się finalnie w biznesie liczy.. Może wtedy zrozumiecie kwestie polityki, marketingu i ekonomi, że nikt nie będzie się zabijał dla kilku procent, a może promili widzów.

Czyli - poprawiamy swoje instalacje odbiorcze albo kupujemy dekodery PB albo oglądamy z zakłóceniami i wylewamy swoje żale w internecie.

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Puma pisze: 30 sierpnia 2022, o 10:02 Na forum jest około 9000 osób zarejestrowanych, z osób które piszą o problemach z W24 jest... 5.
4.410.000 gospodarstw korzysta z NTC. Biorąc statystycznie nie jest to taka mało liczba osób co ma problemy z W24.

Z pewnością są osoby które mają mniej zauważalne problemy i o tym nie pisuje na forum bo to nic nie da. Sam widziałem kilka postów tylko w jednej grupie na FB.

Tak że twierdzenie że problemy z W24 dotyczą kilku osób jest błędne.

Polsat od dawna zmienia parametry nadawania W24 i czasami to poprawiał i czarodziejsko tym którzy mieli problemy to po zmianie działało dobrze.
Z tych co pamiętam: 10bit, rozdzielczość.
Po co nabijasz posty? PB nie miał czasu na testy DVB-T2 jak TVP, która miesiącami mogła testować swoje wydumane konfiguracje.
Przestań wracać do faktów z przeszłości.PB testował na produkcji konfiguracje na której większość dekoderów made in CHRL dawała ciała.Aktualnie sygnał Wydarzenia 24 jest nadawany zgodnie ze standardem przewidzianym dla NTC. Dokładnie tak jak w innych multipleksach DVB-T2 pod względem a/v oraz radiowym i zgodnie z przyznaną koncesją. Ile razy można wam to pisać?

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: terrade »

Puma pisze: 30 sierpnia 2022, o 10:02Na forum jest około 9000 osób zarejestrowanych, z osób które piszą o problemach z W24 jest... 5.
A aktywnych 10 :D Więc Orin powinien się pochylić nad 50% z problemami.

REALNIE:
1. W wielkich sieciach problemy zgłasza 1/1000 osób (gdy 10 czy 20 milionów ma problem), Polsat jeszcze gorzej bo nie ma gdzie zgłosić.
2. Uszkodzenia żarówek zgłaszało ok. 0 osób, mimo 100% z problemami, taka żarówka była projektowana na 1000h, już w założeniach przestępstwo bo nie mogła wytrzymać roku, a wytrzymywała 3-6 miesięcy.
3. Większość ludzi olewa problemy więc: a) zlekceważą że chwilę jest źle, b) przestaną oglądać, c) zbluzgają Solorza i nic nie zrobią. Znajomy nawet płacił abonament z którego nie korzystał.

Problemy ma ogromna ilość osób (%). Owszem to może być wina anteny, ale Polsat powinien przewidzieć, że bolid Ferrari na polną drogę to marny pomysł. A oni mają skrajne upakowanie i małe dane korekcyjne (oraz zapewne źle skonfigurowany SFN). Ja nie mam zbytnio problemu, moja instalacja klasyczna yagi, z pewnością topowe 1% instalacji. Przycięcia mam tylko na SF8008 i to z raz na 1-2h, szkoda mi czasu na ten kanał W24, ale to są kuriozalne stop-klatki dźwięku na 10-60 sekund. Na innych programach zatnie z raz na miesiąc (np. 0,5 sekundy), często z powodu burzy i dosyłu nadawcy.

Tu 100% wina Polsatu. Zabrać im ten mux-4, niech nie zapychają cennego pasma kodowanymi pipipi, nadawanymi złośliwie i z zerowym supportem. Ten mux-4 ma też drastycznie najniższą oglądalność, pewnie ze 100 razy mniejszą niż inne (poza mux-8 VHF).

orin
Posty: 620
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Kolejny ekspert na pokładzie, bez argumentów technicznych. Nawet Emitelowi się dostało za rzekomą złą konfigurację SFN'ów.
Zapomniałeś jeszcze tylko wymienić podstawowego decydenta jakim jest KRRiTV. To ona ustala wymagania techniczne dla NTC wraz z UKE. Operator techniczny mux4 czyli Emitel, musi realizować zapisy koncesji, to wszystko.
PB i Emitel nie mają nic do powiedzenia, mogą się najwyżej żalić do KRRiTV za pośrednictwem UKE, że sygnał się źle propaguje.
Czy teraz troszkę jaśniej ?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1207
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

@DVB-T2 - ciekawie napisał w tym poście i wygląda na to że coś w tym może być. Czasami wystarczy wtyczka z prądu (mocno upraszczając) po stronie nadawczej.

@orin ma rację.
Błędy w instalacjach to jedno.
Na przykład w moim mieście (ponad 100 tys mieszkańców) bardzo dużo instalacji nadal to stare śmieci sprzed co najmniej 15 lat.
Anteny typu Yagi 19 czy iluśtam elementów nie są najlepszym wyborem, szczególnie gdy odbieramy coś z SFN.
Najlepiej moim zdaniem najlepszy jest krokodylek na pasmo UHF na przykład:
Blue-Line AT-45, Fte Maximal (Hydra/Diamond/Eye - wszystkie już 5G ready), ew. Televes (może trochę przereklamowany). Kompromisem jest jeszcze combo EmmeEsse.
Anteny Yagi i logarytmy będą bokiem "brać" SFN, ale to już trochę trzeba mieć szczęście na takie miejsce gdzie się tak nakładają SFNy. U nas to jakieś 20% powierzchni miasta.
Unikać wzmacniaczy w antenach i ew. takich wkręcanych jak beczka. Jeśli już to stosować wzmacniacze masztowe (ale nie za 50 zł tylko powyżej 100 zł), i do tego zasilacz z separatorem także w budżecie 45 zł i w górę. To jeśli chodzi o instalacje indywidualne.
Gdy trzeba to budynkowe wzmacniacze programowalne i kilka anten w razie potrzeby.

Urządzenia pomiarowe i instalatorzy to także temat rzeka...

Instalatorzy jeśli mają już urządzenia pomiarowe to nadal często patrzą tylko na wskazania % (tak wiem)... Potem dopiero na poziom sygnału i choćby MER.
W jednym z hoteli nad polskim morzem poświęciliśmy ok 6-7 godzin na znalezienie możliwie najlepszych sygnałów. Miejsce bardzo trudne zalesione.
Właśnie tam ominęliśmy w ogóle MUX-4 bo przy LKM 1-3 dB to pierwsze większe tropo i byłoby po sygnale, a wiadomo nad morzem jaka jest propagacja. Z resztą w pierwszą noc na luźnej obserwacji od razu stwierdziliśmy, ze nie ma opcji nie damy tego w sieć. Problem też był z MUX-3 i on dostał osobną antenę niż pozostałe MUX-1, 2, i 5.

@terrade - też używam SF8008, nie zauważyłem tych przycięć, ale nie oglądam nigdy na tyle długo.

Na koniec ciekawostka..
Zdarzyło mi się już 2 sztuki tunerów różnych marek, które miały problem z odbiorem kanałów powyżej 40.. Po prostu puzluje pomimo bardzo dobrych sygnałów. Zakłócenia na paśmie z LTE w tych egzemplarzach wykluczyłem. Właśnie najczęściej na kanałach powyżej 40 objawiają się zakłócenia od LTE.

XmuX
Posty: 156
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

Całkowicie zgadzam się z Tobą we wszystkim, ale w jednej kwestii muszę Ci się zdecydowanie sprzeciwić" :-)
Dobrze zaprojektowane wieloelementowe YAGI zawsze będzie lepsze od każdego triplana na rynku. Choćby z tego powodu, że układanie ramion jedno na drugim przy małym kącie rozwarcia przynosi tylko niewielki wzrost zysku w dole pasma, a wzór promieniowania zawęża się tylko w płaszczyźnie pionowej, co jest do bani przy odbiorze w SFN w polaryzacji poziomej :-)
Nie mówiąc już o różnych spadkach wzmocnienia w widmie, różnych skokach impedancji (zły SWR), które również degradują wzmocnienie, znacznych side lobach itp. w większości triplanów.
Ogólne F/R (nie mylić z F/B) , które jest również ważną cechą w odbiorze SFN, również nie jest zbyt dobre.
Problem w tym, że prawdopodobnie nie masz dostępu do takiego YAGI. Dla Ciebie triplan może wydawać się "dobrą" anteną, ale tylko dlatego, że "porównujesz" przeciętną antenę ze złymi antenami.
Do tej pory wpadła mi w ręce tylko jedna jedyna dobra polska antena, aż byłem zaskoczony jak dobrze ma wyrównaną charakterystykę impedancji. Niestety była to około 20 letnia konstrukcja z POLCAT-u i jeszcze krótka i do K60, więc miała bardzo małe wzmocnienie w dole pasma.
Właściwie to pominąłem dużą sieć z DIPOL-a, zysk i impedancja dobre, ale duży kąt promieniowania i małe F/R ogranicza ją wystarczająco do pracy w SFN.
Rzeczywistość jest po prostu taka, że ci, którzy faktycznie opracowywali i produkowali anteny wysokiej jakości (które z tych powodów były "drogie", bo rozwój i materiały wysokiej jakości są drogie) już dawno zrezygnowali, bo przestało im się to opłacać, bo klienci, ogłupieni wszechobecnymi reklamami super anten X-rated multicolor design 720 degree z super wzmacniaczami sterowanymi przez AI, przestali kupować prawdziwe anteny :-)
Bardzo dobrej i wysokiej jakości anteny nie da się zrobić za 100 zł. I tak jako pierwszy poszedł SCALE, potem FUBA, potem HIRSCHMANN i wreszcie 2 lata temu KATHREIN.
To tylko wersja skrócona :-))))))
Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu na youtube dowiecie się też czegoś ciekawego na ten temat

ODPOWIEDZ