MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: giaur500 »

XmuX pisze: 30 sierpnia 2022, o 21:00 Rzeczywistość jest po prostu taka, że ci, którzy faktycznie opracowywali i produkowali anteny wysokiej jakości (które z tych powodów były "drogie", bo rozwój i materiały wysokiej jakości są drogie) już dawno zrezygnowali, bo przestało im się to opłacać, bo klienci, ogłupieni wszechobecnymi reklamami super anten X-rated multicolor design 720 degree z super wzmacniaczami sterowanymi przez AI, przestali kupować prawdziwe anteny :-)
Zacznijmy od tego, że jest zaledwie kilka typów anten i nikt niczego nie opracowuje. Wszystkie dostępne anteny na zakres częstowliwości w tv to jeden z konkretnych typów: yagi, log i ich wariacje, a w skrajnym przypadku prosty dipol + wzmacniacz (większość anten wewnętrznych ma taką konstrukcję). Tu nie ma żadnej filozofii, tylko czysta matematyka a teoria olbliczania wymiarów anteny danego typu o konkretnych zadanych parametrach to nie jest żadna wiedza tajemna - jest ogólnodostępna i znana od dawna.

Pewnie od lat 50-60 nie wymyślono żadnego nowego typu anteny, a wszystkie potrzebne wymiary można automatycznie obliczyć nawet w Excelu podając zadane docelowe parametry jak np docelowy zysk czy impedancję oraz zakres częstotliwości pracy, a bardziej zaawansowane wzory pozwalają tez określić docelową charakterystykę promieniowania.

Nie widzę tu miejsca na innowacje, różnice mogą wynikać chyba tylko z dokładności wykonania i odpowiedniego dobrania docelowych parametrów anteny.

Pierwszy z brzegu przykład - jeżeli ktoś chce sobie zrobić antenę logarytmiczną (bo to bardzo prosta konstrukcja), nic nie stoi na przeszkodzie: https://hamwaves.com/lpda/en/index.html

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: terrade »

DanielK pisze: 30 sierpnia 2022, o 16:32@terrade - też używam SF8008, nie zauważyłem tych przycięć, ale nie oglądam nigdy na tyle długo.
To się wysil, wiem że to trudne, więc "oglądałem" tyłem (przy komputerze czy ścieląc łóżko). Inaczej bym nie wytrzymał z 5h testów by wyłapać 2 przycięcia (ilość reklam przeraża, wątpię czy to 12 minut raczej 30). Testy zrobiłem z powodu skarg w tym temacie. Oczywiście nie wykluczam winy SF8008 który już dużo dłużej się włącza, ale to dla mnie zapas dla TV (i np. mistrzostwa w LA jednocześnie nagrywałem na obu a oglądałem tylko nagranie z TV).

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Ach ta technika odbiorcza.
Ominąłem w swojej antenie symetryzator...podłączyłem bezpośrednio przewód do dipola i MUX4 przestał zacinać i mieć stopklatki.
Więc jest wiele niewiadomych w technice cyfrowej.
Zaczął być poprawny odbiór na źle podłączonej antenie.
Pozostaje tylko się dziwić, że taka czynność poprawiła odbiór, gdzie brak dopasowania impedancji wyjścia anteny do impedancji przewodu powinna pogorszyć odbiór, a tutaj akurat sytuacja jest odwrotna.
Według fizyki tak być nie powinno.
No chyba, że akurat Śnieżne Kotły coś zmieniły w nadawaniu, ale taki zbieg okoliczności jest raczej niemożliwy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Miernik na pewno odpowie na takie pytania, ale już bez niego można wysnuć dwie teorie:
1. Uszkodzony symetryzator/niskiej jakości np. DPM?
2. Pogorszenie sygnału zmniejszyło poziom odbieranego sygnału/zakłócenia powodującego problem?
Analiza widma sygnału na mierniku może wszystko wyjaśnić.
Stawiam na obniżenie poziomu sygnału z innego nadajnika w SFN.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Trudno do końca stwierdzić, pewne jest tylko to, że to co w tej antenie występuje jako "symetryzator" - to jedynie prosta ścieżka miedziana.
Więc na pewno nie jest to "dobry" symetryzator.
Dobrze, że ta czynność chociaż teoretycznie bez sensu - pozwoliła na wreszcie dobry odbiór.
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2022, o 16:06 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

To wcale nie jest tajemnicze. Wszystko tkwi w niewłaściwej lub wprost złej konstrukcji wszystkich elementów służących do odbioru, od anteny po sam tuner w odbiorniku. Powodem, dla którego wydaje się "tajemniczy", jest to, że kombinacja T2+QAM256+duży SFN nie została użyta ANYWHERE na świecie, z wyjątkiem 4 lat w CR i teraz pół ręki w PL. I dlatego istnieje absolutne minimum ludzi, którzy mają wystarczająco praktyczne doświadczenie z nim. W CR jest ich bardzo mało, a u Ciebie pewnie też żadnego, bo jeszcze nie mają jak i gdzie go zdobyć, bo ma jakąś "specjalną" specyfikę.
Krótko do Twojej "sprawy" : Jeśli masz symetryzator szczytowy (dokładniej transformator impedancji) to zła antena SWR tego nie naprawi, wręcz przeciwnie może pogorszyć, tak samo jak nie usunie np. prądów osłonowych z promieniującego niedopasowanego wejścia tunera itp. itd.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

eter pisze: 31 sierpnia 2022, o 16:03 Trudno do końca stwierdzić, pewne jest tylko to, że to co w tej antenie występuje jako "symetryzator" - to jedynie prosta ścieżka miedziana. Więc na pewno nie jest to "dobry" symetryzator.
Dobrze, że ta czynność chociaż teoretycznie bez sensu - pozwoliła na wreszcie dobry odbiór.
Polecam symetryzatory BADMOR lub DIPOL (aktualnie mają już wersje ze złączem F)
Wskazane jest stosowanie symetryzatorów z rdzeniem ferrytowym
https://www.dipol.com.pl/dimages/pl/pict/c0005+.jpg
Produkty sygnowane marką DPM omijamy szerokim łukiem ;)
Ostatnio zmieniony 31 sierpnia 2022, o 18:55 przez orin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
arturo
Posty: 100
Rejestracja: 4 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: TV LG 22" LH2000-ZA | Smart GPS SAT-2 + USB + Wi Fi
Instalacja antenowa: Antena Mobilna Mistral MI-ANT100
Nadajnik - obiekt nadawczy: [RTON Tarnów] Zawada, Góra Św. Marcina

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: arturo »

Wracając do mojego problemu z odbiorem kanału Wydarzenia 24 to napiszę zainteresowanym że zmieniłem całkowicie dekoder z WIWA H.265 na Smart GPS SAT-2.

I co się okazuje że na dekoderze Smart GPS SAT-2 + antena Mistral MI-ANT100 (antena jest w tym samym miejscu co przy poprzednim dekoderze WIWA H.265) odbiór wszystkich kanałów, a w szczególności Wydarzenia 24 jest bez problemy i bez żadnych zakłóceń.

Już jako drugoplanowo ale też istotna rzecz to dekoder Smart GPS SAT-2 ma lepszą, bardziej przyjazną szatę graficzna menu.

Patrząc z własnych obserwacji to nie wiem czy nie ma znaczenia też dekoder w odbiorze kanałów. Owszem tu gdzie mieszkam jest to centrum miasta i nie wielka odległość od nadajnika w linii prostej, ale widocznie sam dekoder odgrywa znaczącą role w tym żeby odbiór był bez zakłóceń.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: eter »

Pozwolę sobie na mały offtop skoro widzę, że jest tutaj kolega z Czech.
W latach 80 i późniejszych, zawsze dziwiło mnie to, że Czesi potrafili nadawać na FM swoje programy w bardzo dobrej jakości.
Zawsze przewyższała nadawanie przez polskie stacje.
U nas przestery i inne sprawy a u sąsiadów, czysto i ze świetną jakością.
Nie będę poruszał samej oferty programowej czeskich rozgłośni w tamtych latach...
Telewizja satelitarna i radio satelitarne - też zawsze wysoka jakość nadawania.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Dosył audio do nadajników radiowych w czasach PRL był realizowany przez systemy telefonii nośnej w.cz. dlatego jakość była słaba.
Ostatnio zmieniony 1 września 2022, o 20:04 przez orin, łącznie zmieniany 6 razy.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

Dziękuję za komplement :-)
Ale nie sądzę, żeby w Polsce było źle. Jak praktycznie ze wszystkim, chodzi o jakość użytego sprzętu, co oczywiście będzie miało odzwierciedlenie w cenie. I dużo łatwiej i taniej jest wyposażyć w droższą technologię powiedzmy 10 nadajników szkieletowych na dużych wysokościach, niż wyposażyć w tę samą technologię powiedzmy 50 nadajników szkieletowych w 4 razy większej Polsce, która też jest praktycznie płaska. I ktoś musiał wybrać jakiś odpowiedni kompromis, bo ktoś też musi zapłacić za całość. Więc to nie jest tak, że Czechy były czy są lepsze, tylko że Czechy mają lepsze warunki w pewnych aspektach. Np. jest ogromna różnica w tym, że np. Pradziad ma system antenowy na wysokości 1600 m n.p.m., a np. Katowice na wysokości 600 m n.p.m., co jest różnicą 1 km.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

eter pisze: 31 sierpnia 2022, o 16:03 Trudno do końca stwierdzić, pewne jest tylko to, że to co w tej antenie występuje jako "symetryzator" - to jedynie prosta ścieżka miedziana.
Więc na pewno nie jest to "dobry" symetryzator.
To symetryzacja na bazie pętli (ang. "loop", "balloon"). Ta "ścieżka" to właśnie odpowiednik pętli. I potrafi to działać dobrze, problem w tym, że jest wymagające i na etapie projektu, i na etapie produkcji. Niestety, trafiają się na rynku anteny z taką symetryzacją nie działającą w ogóle.
eter pisze: 31 sierpnia 2022, o 16:03 Dobrze, że ta czynność chociaż teoretycznie bez sensu - pozwoliła na wreszcie dobry odbiór.
Możliwe, że trafiłeś tak jak ja - kupiłem kiedyś antenę z takim właśnie symetryzatorem i nie działało to W OGÓLE. Z samym dipolem wymontowanym z anteny łapałem "z ręki" cool sygnał, ale ten sam dipol włożony do anteny "milczał" już jak zaklęty. Skończyło się na szybkiej podmianie na standardowy symetryzator wyjęty ze skrzynki narzędziowej i od razu zrobiło się cool... Jedyny problem, że nie pasowały oczywiście otwory montażowe, ale od czego pomysłowość i kombinerki... ;)

!

Jak pisałem wcześniej - na początek instalacje antenowe do wiwisekcji są u tych, którzy mają problemy. A instalacja odbiorcza zaczyna się od czubka anteny, a kończy na odbiorniku.

I tu uwaga - wielbicieli teorii spiskowych nie zamieram przekonywać, ale normalni użytkownicy NTC powinni wziąć sobie to głęboko do serca...

¡

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

To, co potocznie nazywa się tu symetryzatorem, jest w rzeczywistości elementem symetryzującym I transformującym. Symetryzacja, ponieważ dopasowuje symetryczne wyjście anteny do niesymetrycznego kabla koncentrycznego. A tym samym zapobiega powstawaniu prądów powłokowych na oplocie zewnętrznym kabla koncentrycznego. Transformacja, ponieważ przekształca (zamienia) impedancję , w naszym przypadku typowo w stosunku 4:1 z 300 Ohm anteny na 75 Ohm kabla koncentrycznego. To z kolei zapobiega powstawaniu fal stojących spowodowanych niedopasowanymi impedancjami.
Ich projektowanie i produkcja wymaga przestrzegania kilku podstawowych rzeczy, które oczywiście w mniejszym lub większym stopniu nie są przestrzegane i dlatego występują między nimi dość duże różnice.
I dlatego nikt nie podaje swoich rzeczywistych i zmierzonych parametrów dla większości z nich :-) Z jakiego powodu, to już sami możecie się domyślić :-)
I tak jest ze wszystkim, w tym np. z większością "anten".

http://nanoboot5.cz/mereni/

https://www.teroz.cz/wp-content/uploads/2017/04/155.png

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

I tak, zmierzyliśmy też kilka symetryzatorów powszechnie dostępnych na polskim rynku.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Większość z tych symetryzatorów wygląda jak prace w laboratorium R&D nie jak produkcja masowa.
W takim razie czy masz swojego faworyta osiągalnego dla zwykłego użytkownika w sklepie ?

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

Jeśli chodzi Ci o symetryzatory z linków, które zamieściłem, to są to wszystkie symetryzatory powszechnie sprzedawane w Czechach od ponad 20 lat.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

Tylko, jak już gdzieś pisałem, od 10 lat jesteśmy już stosunkowo dużą grupą ludzi, którzy mniej lub bardziej profesjonalnie zajmują się tym zagadnieniem, a w ramach tej grupy mamy już bardzo wysokiej jakości (i drogi) sprzęt, gdzie jeden ma to, a drugi tamto :-), więc jesteśmy w stanie zmierzyć wszystko na profesjonalnym poziomie i sukcesywnie to robimy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Czy mierzyliście kiedyś osprzęt antenowy dostępny na naszym rynku?
Ciekawe są Wasze osiągnięcia nie mniej nas bardziej interesuje sprzęt dostępny u nas :D

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

To Twoje pytanie zostało przetłumaczone przez tłumacza na dwa sposoby o zupełnie różnych znaczeniach :-) więc mam nadzieję, że wybieram poprawną "wersję". Czy mierzyłeś "rzeczy", które można kupić w polskim sklepie?
Tak, te które można kupić w Czechach, bo niektóre produkty z Polski też są u nas dostępne i mierzyliśmy je jakiś czas temu. Niestety, wyniki nie są szczególnie pozytywne. Ale nie należy tego brać za szczególnie tragiczne, bo wiele innych rzeczy jest podobnych, w tym czeskie i oczywiście chińskie itd. A są wyjątki, np. jedna chińska FUBA 902 ma lepsze parametry odbioru niż TELEVES DAT 700 :-) Jeśli chodzi o symetryzatory (polskie), to "wybrałem" jeden z trzech, które są na rynku w Czechach. Wszystkie one jakoś działają, tak jak wszystkie "Anteny" działają "jakoś", ale jedna z tych 3 miała najlepsze tłumienie odbicia i najniższe tłumienie przejścia. Niestety, zdjęć nie da się tu załadować, więc mogę je wysłać tylko mailem.
Co do niektórych innych elementów techniki antenowej, to może gdzieś z czasem się to ruszy, biorąc pod uwagę początek "współpracy" z kolegą z Poznania. Jakiś start pewnie będzie na filmiku jeszcze w tym tygodniu.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Napisz tylko modele produktów symetryzatora i anteny.

Zablokowany