MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

Przepraszam, ale na razie nie będę publikował konkretnych typów i modeli. Pozostawię to na razie całkowicie w kompetencjach kolegi z Poznania, aby sam zadecydował, gdyż nie chciałbym wywoływać u niego żadnych komplikacji. Nie masz pojęcia jak silne (i niesprawiedliwe) jest lobby niektórych producentów i dystrybutorów w Polsce. Nigdy nie spotkałem się z tym w Czechach, tutaj każdy może mierzyć i testować co chce. Pisał mi już o tym, że presja wywierana jest na niego ze wszystkich stron. Możecie wierzyć lub nie, bez urazy, nie obchodzi mnie to, ale jest tak jak mówię i myślę, że z czasem wszyscy się zorientujecie.
Zostałem już zablokowany na Elektroda.pl za kilka krytycznych, ale prawdziwych postów, popartych dowodami :-) A jeden z forumowiczów napisał mi prywatną wiadomość, za czyją namową :-) Śmieję się z tego, bo mi to nie zaszkodzi ani nie zaszkodzi, ale może Wy zechcecie się zastanowić co i dlaczego tak się dzieje :-)
PS: Dla przykładu, ponad rok temu zaprojektowałem i skonstruowałem trzy podstawowe typy anten (10,20 i 35 elementów) z powszechnie stosowanych w Polsce "tanich" materiałów, "technologii" i podzespołów, tworząc tanią, a jednocześnie bardzo dobrze działającą antenę (można zobaczyć na filmie). Kontaktowałem się z kilkoma producentami i nikt nie wykazał zainteresowania licencjonowaniem produkcji. Dlaczego? Nie wiem :-) spróbuj sam sobie odpowiedzieć :-) I życzę miłego dnia i wszystkich następnych.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

W takim razie napisz na PW. Problem z antenami jest dość prozaiczny. Użytkownicy nie chcą dużych anten.Panuje przekonanie , że taki smartfon ma anteny, ale ich nie widać więc cyfrowa telewizja również może działać na antenach pokojowych schowanych tak, aby nie było ich widać :evil:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

XmuX pisze: 31 sierpnia 2022, o 22:19 Zostałem już zablokowany na Elektroda.pl za kilka krytycznych, ale prawdziwych postów, popartych dowodami
Pozwolę sobie zacytować link do fragmentu dyskusji, który został usunięty - z wpisami Xmux-a, za które został zablokowany. :!: :?:
Argumentacja moderatora ... :?:
Bzdury nie na temat i zaniżające poziom forum usunąłem

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

orin pisze: 31 sierpnia 2022, o 20:08 Czy mierzyliście kiedyś osprzęt antenowy dostępny na naszym rynku?
Ciekawe są Wasze osiągnięcia nie mniej nas bardziej interesuje sprzęt dostępny u nas :D
Kiedyś przetestowałem 5 a może 8 różnych anten pod kątem odbioru DVB-T także w SFN. Robiłem to w trakcie kilku godzin jednego dnia w tym samym jednym miejscu przy praktycznie stałej pogodzie.
Dam znać gdy znajdę plik z pomiarami.

Jeśli chodzi o symetryzatory Badmor, no wyglądają i działają dobrze ale już kilka razy wymieniałem takie 5-7 letnie, więc to trzeba mieć na uwadze. Gdy antena ma więcej niż 5 lat to może być do wymiany.

Może utworzymy jakiś nowy wątek techniczny z postów w tym temacie. Mnóstwo ciekawej wiedzy, obowiązkowe dla wielu instalatorów.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Wczoraj poprosiłem administratorów aby ten wątek przenieść do innego działu, ponieważ MUX4 nie ma charakteru eksperymentalnego i testowego a Emitel jest operatorem technicznym.
Jeśli chodzi o kwestie techniczne to chyba najbardziej odpowiednim miejscem będzie dział "Zagadnienia związane z odbiorem" ale tam są niestety tylko działy związane z regionami a nie z multipleksami. W związku z tym musimy poczekać na ruch moderatorów administratorów forum aby utworzyli w dziale "NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA DVB-T i DVB-T2" nowy dział MUX-4.
Ze względu na fakt, że kontent/kanał z mux4 jest ogólnie dostępny pomijanie wsparcia na poziomie forum Emitela nie powinno mieć miejsca. Poczekamy zobaczymy.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

DanielK pisze: 1 września 2022, o 09:14 Może utworzymy jakiś nowy wątek techniczny z postów w tym temacie. Mnóstwo ciekawej wiedzy, obowiązkowe dla wielu instalatorów
Tak, zdecydowanie przydałoby się wydzielić posty stricte związane z techniką antenową do osobnego tematu. Ja bym widział takie coś w dziale "TECHNIKA I SPRZĘT (DVB-T I DVB-T2) / Anteny i systemy antenowe" albo "TECHNIKA I SPRZĘT (DVB-T I DVB-T2) / Zagadnienia techniczne".
Teraz zrobiło się duże zamieszanie i wątek stał się mało czytelny i strawny dla przeciętnego Kowalskiego, mam wrażenie. Na innych forach pewnie posty spoza tematu, czyli odnoszące się stricte, albo ogólnikowo do np. techniki antenowej, dawno by poleciały do kosza lub innego wątku.

orin pisze: 1 września 2022, o 09:40 Jeśli chodzi o kwestie techniczne to chyba najbardziej odpowiednim miejscem będzie dział "Zagadnienia związane z odbiorem" ale tam są niestety tylko działy związane z regionami a nie z multipleksami.
Można by zrobić po prostu dział "MUX-4" w "NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA DVB-T I DVB-T2".

Inna rzecz, że w działach związanych danym regionem spokojnie można przecież pisać i o swoich problemach z mux-4. Albo w dziale "TECHNIKA I SPRZĘT (DVB-T I DVB-T2) / Anteny i systemy antenowe", gdzie też przecież ludzie piszą o problemach z odbiorem.

orin pisze: 1 września 2022, o 09:40 Ze względu na fakt, że kontent/kanał z mux4 jest ogólnie dostępny pomijanie wsparcia na poziomie forum Emitela nie powinno mieć miejsca. Poczekamy zobaczymy.
No, tu to pewnie polityka (ta pieniężna też) jest na pierwszym planie...

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Mądra firma również z forum czerpie informacje na temat swoich usług oraz ewentualnych problemów, zanim zgłoszenie trafi do nich drogą formalną. Szkoda również, że w informacjach o przerwach serwisowych w nadawaniu jest pomijany MUX4.
Dziwne podejście, ponieważ to jest ważna informacja dzięki której klienci PB oraz inni odbiorcy kanału W24 mogą uzyskać informacje o tym, że brak sygnału jest zaplanowany. Być może PB w umowie zawarł informacje, że to on informuje klientów/odbiorców o ewentualnych przerwach konserwacyjnych. Tak czy inaczej, słabe podejście do tej kwestii.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

orin pisze: 1 września 2022, o 10:47 Mądra firma również z forum czerpie informacje na temat swoich usług oraz ewentualnych problemów, zanim zgłoszenie trafi do nich drogą formalną.
To kwestia polityki firmy. Byłem na tym forum od początku NTC i się naoglądałem... Cały problem w informacjach z forum to ich wiarygodność. Na początku była kompletna tragedia, i to zarówno w odniesieniu do "Kowalskich" (co można zrozumieć}, jak i instalatorów (co trudniej zrozumieć, aczkolwiek w Polsce byliśmy i jesteśmy). Teraz jest lepiej, ale nawet jak popatrzysz w tym wątku to problemy "Kowalskich", które dało się zidentyfikować przy ich pomocy, wynika(ło) z instalacji antenowych. Więc ponownie wiarygodność info z tych źródeł jest żadna albo niewielka.

Oczywiście, możliwe, że emitel też już się nauczył, że "wśród piachu są i diamenty". Bo na początku niestety negowali nawet oczywiste fakty. Po prostu, "tak mieli". Fajni ludzie, trochę ich znałem, ale o technice odbiorczej pojęcie mieli nikłe. Tak jak i my w swojej masie, ci "z drugiej strony" mieliśmy i mamy nikłe pojęcie o kodowaniach i nadawaniu.
orin pisze: 1 września 2022, o 10:47 Szkoda również, że w informacjach o przerwach serwisowych w nadawaniu jest pomijany MUX4.
Dziwne podejście, ponieważ to jest ważna informacja dzięki której klienci PB oraz inni odbiorcy kanału W24 mogą uzyskać informacje o tym, że brak sygnału jest zaplanowany.
Znowu polityka, bo pewnie nie mogą się dogadać z PB kto ma informować o przerwach konserwacyjnych - czyli kasę widać na horyzoncie... ;)

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Na mapach Emitel'a też MUX 4 nie widać a szkoda.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

orin pisze: 31 sierpnia 2022, o 22:23 W takim razie napisz na PW. Problem z antenami jest dość prozaiczny. Użytkownicy nie chcą dużych anten.Panuje przekonanie , że taki smartfon ma anteny, ale ich nie widać więc cyfrowa telewizja również może działać na antenach pokojowych schowanych tak, aby nie było ich widać :evil:
Trzymajcie się do końca tygodnia, kiedy to miejmy nadzieję pojawi się filmik i zobaczymy jak to wszystko się potoczy i czy poprowadzi gdzieś dalej. Mieliśmy zaplanowane wiele rzeczy, ale udało nam się zmieścić tak szybko tylko w jednym dniu i to tylko od 9 rano do 16, więc nie ominęło nas prawie nic, tylko coś w rodzaju początkowych podstaw. Inna sprawa, że trzeba pomyśleć i zrobić to tak, żeby było zrozumiałe i korzystne dla eksperta i kompletnego laika. Zresztą zobaczycie to już niedługo i możecie komentować swobodnie, szczerze i zgodnie z prawdą, nikt Was nigdzie nie skasuje :-) To znaczy, jeśli wyrazisz się grzecznie :-)
Nie wiem jak dobrze poradzi sobie z komentarzem kolega z Poznania, mało tego, ledwo mogę się z nim dogadać w podstawowych sprawach przez translator w mailu :-) Zobacz, usłysz, oceń. Nic z tego nie mam, kosztowało mnie to 3 dni czasu, 700km tam, 700km z powrotem i około 1000 zł :-) Plus około 1000 zł za anteny, które zostawiłem tam do zmierzenia i oddania :-)
Mam nadzieję, że to wszystko będzie w jakimś stopniu przydatne i nie jaja :-)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Jeśli mogę Wam doradzić troszkę, napiszcie scenariusz odcinka i się jego trzymajcie. W filmach kolegi z Poznania panuje troszkę chaos i na koniec tak naprawdę brakuje sensownych posumowań i wniosków z tego co się działo w trakcie kręcenia wideo.
Chęci są ale doświadczenia filmowego jeszcze trochę brakuje ;) Przy montażu jak jest scenariusz również łatwiej składać .

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

Łatwo to powiedzieć i doradzić, ale dużo trudniej zrobić :-) Szczególnie biorąc pod uwagę barierę "językową" i odległość 700 km :-) Ponadto dla mnie to nie jeden "kolega" z Poznania, ale dziesiątki innych osób z bliska i daleka, a doba ma tylko 24 godziny. Musiałbym otworzyć płatne biuro konsultingowe, żeby za tym wszystkim nadążyć, inaczej nie miałbym czasu na pracę i głodowałbym :-). Ale za takie "programy" edukacyjne powinna odpowiadać telewizja publiczna, tak jak to było podczas pierwszej cyfryzacji w Czechach (w której część moich kolegów i ja też uczestniczyliśmy). Ani jednego entuzjastycznego "amatora" na youtube :-( . Mój kolega Jakub Melín nadal występuje na kanale "TV przez antenę" w czeskim multipleksie 24.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Ciekawie wygląda Polsat Sport Extra ;) Puzluje strasznie ;)

Obrazek

Obrazek

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

To nie jest obrazek z dekodera PB więc po co ta manipulacja ? Polsat Sport Extra HD jest kanałem kodowanym i jako taki powinien być odbierany na dedykowanym dekoderze. Specjalnie oglądałem właśnie na dekoderze PB mecz siatkówki live Polska - USA i nie było żadnych problemów, a tym bardziej glitchy. To co pokazujesz to ewidentnie problem sygnału antenowego nie kompresji czy pasma.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Po pierwsze nie manipulacja - przypadkiem to zobaczyłem. Wystarczy DOWOLNYM odbiornikiem wykonać wyszukiwanie programów i włączyć na Polsat Sport Extra no i słychać dźwięk a po chwili pojawia się taki obraz.
Jak widać wrzuciłem zrzut ekranu z tunera na Linux z OpenATV. Podkreślam, że zabawy w nieautoryzowany odbiór telewizji mnie nie bawią!

Po drugie wstrzymałbym się już co do parametrów sygnału.... Jeśli już to napisał bym, że mam problem z Wydarzenia 24, a nie mam.

Tu screen z innego STB.
Obrazek

Tutaj pomiar z miernika, żeby nie było ;)
Obrazek


Przez chwilę logotyp był w całości czytelny i to był Polsat Sport News jednak Polsat Sport Extra - teraz widać wyraźniej.

Podsumowując znowu namieszane coś na MUX-4 ;) Nie ważne z którego nadajnika. Tak samo RTCN Zielona Góra/Jemiołów (k.26), jak i z RTCN Żagań/Wichów (k.22).
Pozostałe programy z multipleksu są prawidłowo zakodowane, czyli brak obrazu i dźwięku.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Ok, teraz trochę jaśniej. Czy cały czas Polsat Sport Extra HD z tego nadajnika jest odkodowany i są problemy?
Czy na mierniku podglądając skład multipleksu przy kanale Polsat Sport Extra HD masz, że flagę jest niekodowany?
W Warszawie nie ma żadnego problemu z odbiorem tego kanału.
Z jakiego nadajnika odbierasz sygnał?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Nie interesuje mnie odbiór Polsat Sport Extra. Nie mam dekodera Polsat Box. Sam kanał nadaje identyfikację kodowania.

Po prostu zgłaszam, że znowu jest coś nie tak bo mi dekodery to odtwarzają w taki sposób jak na zdjęciach powyżej.
Wcześniej coś takiego nie miało miejsca. Po prostu był brak odbioru no bo zakodowane przecież.

Nadajniki podałem w poprzednim poście.
Każdy dekoder DVB-T2 HEVC to pokaże. Trzeba wyszukać wszystkie kanały z tego MUX-4, przełączyć na Polsat Sport Extra i poczekać.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Wszystko jasne.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Wybierzcie 111 na pilocie i zobaczycie...

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

Faktycznie, po wybraniu 111 jest pikselowaty obraz i czkawkowy dźwięk... chyba tak nie powinno być skoro jest to zakodowane :lol:
EPG nawet jest :D

Zablokowany