Lepsza jakość kodeka HEVC

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
eter

Lepsza jakość kodeka HEVC

Post autor: eter »

Przy przejściu emisji DVB-T na kodek HEVC zauważam u siebie, że zmienia się nieznacznie tonacja kolorów.
Porównując emisję tego samego programu nadającego w DVB-T i DVB-T2 jaką prowadzi TVP widać różnicę na korzyść DVB-2 pod względem lepszej szczegółowości obrazu, jednak porównując na przykład odcień koloru twarzy (właśnie na twarzach jest widoczna ta różnica) emisja DVB-T2 wprowadza większą ilość czerwieni.
Stąd ogólny odbiór jest mniej naturalny i w tego wyniku gorszy.
Mam TV taki, który nie ma możliwości dowolnej regulacji poziomu RGB dla poszczególnych partii obrazu jakie mają nowoczesne odbiorniki i dzięki czemu można korygować na przykład odcień samych twarzy.
Mój TV ma jedynie ogólną regulację RGB dla obrazu i żadne ustawienia nie eliminują tego efektu zbyt czerwonych twarzy.
Oczywiście nie we wszystkich materiałach nadawanych jest kiepsko, jednak ogólnie dominacja czerwonego koloru w emisji DVB-T2 jest widoczna.
Czy zauważacie u siebie, że emisja DVB-T2 lekko różni się w odcieniu samych twarzy od tej w DVB-T?
Czy po prostu to mój sprzęt tak odbiera obydwie transmisje.

pasjonat
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Lepsza jakość kodeka HEVC

Post autor: pasjonat »

U mnie telewizor odbiera prawidłowo.

Awatar użytkownika
Puma
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Post autor: Puma »

Z tymi twarzami było przy kombinowaniu na Polsat i Super Polsat, nadawali w HDR. Wtedy faktycznie twarze były u mnie czerwone, na szczęście wycofali się z tego po kilku dniach. Obecnie nie widzę różnicy między DVB-T a DVB-T2.

pasjonat
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Post autor: pasjonat »

Różnica jest w lepszej płynności, jakości obrazu i dźwięku.

eter

Post autor: eter »

Pytałem o spektrum kolorów a nie o to, że jest lepsza płynność i tak dalej...
Skoro nie widzicie różnic to wygląda na to, że to mój sprzęt po prostu nie radzi sobie z kodekiem HEVC i w odróżnieniu od starszego zmienia odwzorowanie barw z tendencją do bardziej czerwonego.
Jutro będę miał okazję sprawdzić różnicę odbioru na obecnie kupionym dobrym TV i porównam obydwie emisje a również dodatkowo SAT i sprawdzę, czy rzeczywiście HEVC dając bardziej intensywny kolor nie przesuwa spektrum bardziej ku czerwieni.
Pewnie jednak to wina mojego TV lub dekodera, ponieważ najlepsze barwy mam na emisji jeszcze w SD, czyli Historii i TVP3, gdzie obraz jest wiadomo gorszej jakości, ale za to mam na nich o wiele lepsze naturalne kolory.

ODPOWIEDZ