DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
apk
Posty: 726
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: apk »

Era dość dobrej jakości UKF FM się skończyła przez ciągłe wydawanie koncesji jak już przekroczyliśmy 2 krotnie limit ilości nadajników co skutkuje zakłócaniem się , na dodatek zakłócenia nie tylko przemysłowe ale całe pasmo do 10 GHz jest zapchane (np. CB radio 5 x mniejszy zasięg) .
Jestem zdziwiony że aż tylu znalazło się chętnych za tak wysokie opłaty koncesyjne :
teraz mamy 2-3 % odbiorników DAB+ za 10 lat będzie ok.30 % a więc średnio będziemy mieli ok. 16 % odbiorników w porównaniu z UKF FM ok 80 % odbiorników a więc opłata koncesyjna DAB+ jest 4 razy wyższa niż UKF FM .
Panowie z KRRiT , UKE chyba nie znają tabliczki mnożenia albo celowo ustalili tak wysokie opłaty żeby nikt nie przystąpił do konkursu !!!
Nasi urzędnicy do 2022 r uruchomią ogólnopolskie 2 multipleksy DAB+ R1 , R2 ale aby radio DAB+ miało szanse to powinno być minimum 5 ogólnopolskich multipleksów z zasięgiem 80 -99% .
Co do kompresji to powinno być od 112 do 160 , a multipleksy regionalne powinni nadawać z większą ochroną EEP 2-A i zejść z 12 stacji na 9 a najlepiej na 6 dla lepszej jakości .
:D

Zygzuś
Posty: 131
Rejestracja: 22 maja 2022, o 13:25
Miejscowość: Tarnów
Odbiornik: Wiwa Maxx
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON G.Św.Marcina

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Zygzuś »

Puma pisze: 29 sierpnia 2022, o 09:48 Za kilka lat rozwój DAB+ musi przyśpieszyć.
Przyśpieszyć to powinna wtedy transmisja danych, bo sieci 5G u nas poważnie wstrzymały inwestycje.
Mamy zatem 8 lat na FM i potem wymuszone kupowanie czegoś na usb czy zasilanie samochodowe.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

apk pisze: 29 sierpnia 2022, o 19:57 Nasi urzędnicy do 2022 r uruchomią ogólnopolskie 2 multipleksy DAB+ R1 , R2 ale aby radio DAB+ miało szanse to powinno być minimum 5 ogólnopolskich multipleksów z zasięgiem 80 -99% .
Nawet jeżeli opłata koncesyjna wynosiłaby zero zł., to do tego dochodzą opłaty za radiodyfuzję, produkcję programu i Zaiks. Dla tego większość krajów zdecydowała się uruchomić DAB+ w złej jakości po niskich kosztach, aby w ogóle jakoś ruszyć z tym interesem. Przekonało to handlarzy do sprzedaży odbiorników DAB+ i spadku cen sprzętu. Krok po kroku rozpisywano następne konkursy, uruchamiano następne multipleksy i zwiększano jakość dźwięku. Wpierw 16 programów, później 12 a może w przyszłości tylko 9. Koszt na początku jest bardzo wysoki, bo słuchacze nie posiadają odbiorniki i koszt dotarcia do słuchaczy jest bardzo wysoki a reklam w programach nadających wyłącznie w DAB+ jest mało. W Polsce popełniono wiele błędów przy starcie DAB+. Stawiano na Polskie Radio, które traci słuchaczy. Jak ma program, który traci słuchaczy, przyciągnąć nowych słuchaczy, jeżeli własnych nie potrafi przekonać do pozostania przy głośnikach.
KRRiT chce końca radia analogowego. Eurozet: Wizja kompletnie oderwana od rzeczywistości
Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/k ... -radia-dab

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2077
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Tak, Eurozet niestety ma rację.
apk pisze: 29 sierpnia 2022, o 19:57 Nasi urzędnicy do 2022 r uruchomią ogólnopolskie 2 multipleksy DAB+ R1 , R2 ale aby radio DAB+ miało szanse to powinno być minimum 5 ogólnopolskich multipleksów z zasięgiem 80 -99% .
Słusznie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Kto zapłaci za 5 sieci bez słuchaczy? Polskie Radio nie potrafi uruchomić jedną sieć. Niech uruchomią szybko dwie sieci ogólnopolskie i dodatkowo multipleksy miejskie w każdym dużym mieście. Od rozstrzygnięcia konkursu do startu multipleksu potrzebują eksperci w Polsce ponad dwa lata. Zanim rozpiszą i opublikują konkurs, zanim wyłonią operatora i ten zbuduje siec, upłyną dwa lata. W tempie KRRiT, UKE i operatorów możemy liczyć na nową sieć w 2025 r. Rok później zaczną wyłączać UKF, co według planu KRRiT ma trwać 4 lata.

Ustawa RTV była pisana z świadomością, że pasmo jest ograniczone i zasobów jest za mało. Grupy medialne zatrudniały ekspertów, którch zadaniem było wykupowanie rozgłośni i składanie coraz bardziej podobnych ofert na częstotliwości małej mocy. Teraz do rozdania są zasoby umożliwiające ogólnopolski zasięg a rozgłośnie nie chcą. Oni chętniej przez lata próbowaliby nabyć następne rozgłośnie, z którymi nigdy by nie osiągnęli ogólnopolski zasięg.

Ustawodawca również nie przewidział możliwość cyfryzacji radiofonii. Cyfryzacja umożliwia również sztuczną inteligencję, która może prowadzić audycję przez 24 godziny na dzień. W czym jest zaleta stacji, która od 6 do 23 musi obsadzić ekipę w studio, ale brakuje ludzi, którzy mogliby wyjechać w teren. Radio powstaje dzisiaj w chmurce (radio.cloud). Program poranny można nagrać dzień wcześniej albo złożyć z elementów z przed roku. Potrzebna jest wyszukiwarka zdań już wypowiedzianych, które można na nowo złożyć, ofert jest sporo. Czy ustawodawca przewidział takie rozwiązania? Ustawa RTV jest w Polsce zmieniana zależnie od poglądów ideologicznych rządzącej koalicji. Nie wprowadzają żadną zmianę związaną z zmianą pracy w rozgłośniach. Ustawodawca zmusza ekipę do przebywania w studio. Życie nie odbywa się w studio, chyba że jest to studio plenerowe:
https://www.youtube.com/watch?v=xvURmUkWxdE

pasjonat
Posty: 363
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pasjonat »

Pieniądze z abonamentu RTV płyną do TVP i Polskiego Radia, a nie do prywatnych stacji. Według mnie abonament RTV do likwidacji.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2930
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Puma »

Bez dużej oferty to DAB+ nie ma szans a jeżeli jest FM to DAB+ nie będzie się rozwijał.
Tutaj kółko się zamyka.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Pełna zgoda, oferta musi być! Są chętni. Tylko czy od początku trzeba narażać wszystkich nadawców na wysoki koszt radiodyfuzji bez słuchaczy i możliwości zwrotu inwestycji? Musi być zachęta, ale uważam, że 12 programów w multipleksie Polskie Radia i 12 w multipleksie komercyjnym na początku wystarczy, jeżeli zasięg osiągnie miejscowości mniejsze.

Następny krok po 2-3 latach: Start nowych programów w DAB+, podział na dalsze multipleksy.
1. Polskie Radio 2. komercyjne ogólnokrajowe SFN jeden kanał 3. komercyjne ogólnokrajowe z możliwością regionalizacji na 16 regionów. Po 9-12 programów w multiplskie.

Następny krok po 2-3 latach: Start nowych programów regionalnych w DAB+, podział programów na dalsze multipleksy.

Problemem w Polsce są ustawy i brak porozumienia. Plan przedstawiony powyżej był możliwy. Powoli czas ucieka a KRRiT i UKE śpią.

Uruchomienie DVB-T2 i DAB+ pokazują wady ustawy RTV. Ustawodawca nie przewidział, że jeżeli KRRiT w jednym roku wydada koncesje DVB-T2 dla wszystkich programów w multipleksach a w następnym np. dla DAB+ do wszystkich multipleksów, to po co przez 8 lat utrzymywać KRRiT?
Już pozostawiam aspekt udzielania koncesji przez urząd opłacany z budżetu państwa.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1206
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Tak chętni są, ale zdecydowanie bardziej wśród mniejszych nadawców. U nas wiadomo kto blokuje.

Jak widać Niemcy też to przerabiali. Ciekawie Max van Org napisał w tym poście:
Pękła blokada przeciw DAB+ w ostatnim kraju związkowym Niemiec, który bronił swojego rynku przed konkurencją jak żaden inny. Regulator medialny Dolnej Saksonii ogłosił konkurs na pierwszy komercyjny multipleks dla tego regionu.

W 2019 r. parlament krajowy tego landu zablokował DAB+. Na szczęście blokada nie miała wpływu na rozbudowę ogólnoniemieckich multipleksów i nadawcę publicznego NDR, który wówczas już nadawał w DAB+ i przez cały czas rozbudowywał sieć. Parlament zablokował tylko rynek dla regionalnych nadawców komercyjnych. Nadawcy tak bardzo bronili swoich interesów, że rząd w Hanowerze podjął wówczas decyzję zablokowania DAB+. Sytuacja była o tyle kuriozalna, bo właściciele odbiorników DAB+ mogą w Dolnej Saksonii odbierać 8 programów nadawcy publicznego NDR, 13 + 16 programów ogólnoniemieckich, tylko regionalni nadawcy komercyjni nie występują w DAB+. Oferta 37 programów DAB+ jest tak bogata, że słuchacze nie muszą już zmieniać pasmo, aby odbierać 3 – 4 programy, które nadają wyłącznie na UKF-ie? Tracą na tym właśnie te rozgłośnie, które DAB+ nie chciały.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Tak i nie. Trochę złe porównanie. Dolna Saksonia mogła zablokować tylko multipleksy regionalne dla nadawców komercyjnych. W tym kraju działają multipleksy:
1. ogólnoniemiecki – 13 programów w tym 9 komercyjnych
2. ogólnoniemiecki – 16 programów komercyjnych
1. regionalny podzielony na 5 obszarów – 9 programów publicznych
W Dolnej Saksonii można już dzisiaj odbierać 38 programów w DAB+ i dla nadawcy publicznego zarezerwowana jest dalsza warstwa.

W DAB+ brakują 2 programy komercyjne o pełnym zasięgu na cały kraj związkowy, można je porównać do RMF FM i Radia Zet. Jedno radio z muzyką rockową, ale dwa alternatywne programy można odbierać w DAB+. W DAB+ do tej pory nie nadaje 17 stacji lokalnych, część z nich komercyjna, część na garnuszku regionalnej KRRiT. Słuchacze DAB+ nie mają tam może dostępu do 4 programów nadających wyłącznie na UKF-ie ale do 38 programów w DAB+.

Kiedy rockowe Radio 21 zaczęło w 2019 roku opowiadać głupoty na temat DAB+ na antenie stacji, słuchacze rozpoczęli ich wyzywać na Facebooku, Google i innych portalach. Rozgłośnia skasowała dyskusję gdzie mogła. Tutaj nie mogli:

https://www.google.com/maps/place/RADIO ... d9.6219959

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2077
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Puma pisze: 5 września 2022, o 10:58 Bez dużej oferty to DAB+ nie ma szans a jeżeli jest FM to DAB+ nie będzie się rozwijał.
Tutaj kółko się zamyka.
Wyłączenie FM = śmierć radia!
Ostatnio zmieniony 26 września 2022, o 19:27 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1206
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

UKF nie jest zagrożony.
W Niemczech nie ma z tym problemu. Nadal nadają na FM, praktycznie nikt nie wyłącza. Tylko niektórzy rezygnują z "niszowych" nadajników. Na przykład Klassik Radio zrezygnowało z UKF we Frankfurcie nad Odrą - miejsce dostało Radio Teddy, a Klassik jest w ogólnokrajowym DAB+.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DanielK pisze: 9 września 2022, o 21:04 UKF nie jest zagrożony.
KRRiT:
Uznając zasadność powyższych argumentów oraz biorąc pod uwagę stan implementacji radiofonii DAB+ w Polsce i konieczność jej przyśpieszenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r.
Źródło: https://www.gov.pl/web/krrit/rezygnacja ... stanowiska
DanielK pisze: 9 września 2022, o 21:04 W Niemczech nie ma z tym problemu. Nadal nadają na FM, praktycznie nikt nie wyłącza.
KRRIT:
Fakt ten skłania niemieckiego nadawcę publicznego do rozważenia możliwości przyśpieszenia terminu wyłączenia emisji analogowej do końca 2024 r.
Intendent Deutschlandradia Stefan Raue powiedział agencji dpa: „Na dłuższą metę nie będzie nas stać na dwie metody radiodyfuzji.” Według Raue jednym z powodów jest gwałtowny wzrost cen energii:
„UKF to maszyna pożerająca energię”.
ARD bada wyłączenie UKF-u po 2024 roku. Badane jest, w których regionach można wyłączyć UKF, w których jeszcze nie. W niektórych krajach związkowych stacje ARD mają 100 % zasięg techniczny, w DAB+ do tej pory jest on gorszy. W Bawarii prowadzone są pierwsze rozmowy. (...) Niemieccy nadawcy komercyjni są przeciwni wyłączaniu UKF-u, ponieważ obawiają się spadku liczby słuchaczy i przychodów z reklam.

Źródła: https://www.wuv.de/Themen/MarTech-CRM/Z ... ht-das-Aus
https://www.golem.de/news/erste-regione ... 63327.html

Faktem jest, że komisja do określenia potrzeb finansowych nadawców publicznych w Niemczech zapisała w swoim raporcie, że od 2029 r. uwzględniać będzie wyłącznie koszt utrzymania sieci DAB+. Jeżeli nadawcy potrafią z tych środków utrzymać DAB+ i UKF, to im nikt tego nie zabroni. Jest to realnie nie możliwe.

Strona 219:
https://kef-online.de/fileadmin/KEF/Dat ... ericht.pdf

Do prawdy należy również, że ze względu na brak regulacji prawnych, Niemcy nadal udostępniają częstotliwości UKF. Ostatnią dużą siecią z zasięgiem 6 mln. osób będzie sieć stacji NRW1, która za parę tygodni zostanie uruchomiona na UKF-ie: https://www.nrw1.de/

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2077
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 9 września 2022, o 22:51
Do prawdy należy również, że ze względu na brak regulacji prawnych, Niemcy nadal udostępniają częstotliwości UKF. Ostatnią dużą siecią z zasięgiem 6 mln. osób będzie sieć stacji NRW1, która za parę tygodni zostanie uruchomiona na UKF-ie: https://www.nrw1.de/
A jednak! 6 mln.... Może warto z tego wysnuć wnioski?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 11 września 2022, o 19:53 A jednak! 6 mln.... Może warto z tego wysnuć wnioski?
Reklamodawcy płacą za reklamy na UKF-ie więcej niż za reklamy rozgłośni nadających w DAB+ albo internecie. Na razie jeszcze. Pozostaje pytanie jak długo będą chcieli to robić.

Jeżeli znajdziesz w Polsce wolną częstotliwość z mocą 70 kW, zapewniam, że będą ci gratulował! W wykazie wolnych częstotliwości KRRiT znajdziesz jedną częstotliwość z mocą 1 kW.

Częścią tej nowej sieci jest jeden nadajnik z mocą 70 kW i 26 nadajników z wspólną mocą 13,4 kW, czyli średnio 0,5 kW. Moc nadajników DAB+, do której ten program zostanie dodany, wynosi 127 kW.

W wielu polskich miastach istnieje dokładnie ta sama sytuacja, np. PR24 w Gdańsku nadaje z mocą 100 Watt. Taniej byłoby rozsyłać audycje na płycie CD do osób, które bez problemy mogą odbierać ten program w Gdańsku.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Płacą więcej bo i zasięg radia jest większy - proste!
Pisanie że FM się nie opłaca wynika tylko z kosmicznych cen koncesji i pazerności państwa a nie z faktycznych kosztów.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2077
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

:lol: Ot i cała prawda!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

DVB-T/S pisze: 15 września 2022, o 18:11 Płacą więcej bo i zasięg radia jest większy - proste!
A dlaczego płacą więcej w krajach, w których zasięg FM i DAB+ nie różnią się już aż tak bardzo jak w Polsce? Płacą więcej, bo wyliczyli, że utrzymanie sieci UKF jest droższe niż utrzymanie sieci DAB+. Najmniej płacą za streaming w internecie. Na zachodzie rozgłośnie wiedzą, że jeżeli dojdzie wyłącznie do transformacji radia do internetu, ich biznes jest zagrożony, bo dochody z reklam nie wystarczą na utrzymanie rozgłośni. Nie będą one już potrzebne, bo inni dostawcy treści ich zastąpią.
DVB-T/S pisze: 15 września 2022, o 18:11 Pisanie że FM się nie opłaca wynika tylko z kosmicznych cen koncesji i pazerności państwa a nie z faktycznych kosztów.
FM opłaca się tylko tak długo aż wystarczająco dużo słuchaczy będzie posiadało odbiorniki DAB+ albo internetowy. W Norwegii 99 % gospodarstw domowych ma dostęp do radia internetowego i treści audio. 71 % gospodarstw domowy posiada odbiornik DAB+ i 75 % samochodów jest wyposażonych w odbiorniki DAB+.

W Oslo 61 % osób ma dostęp do co najmniej jednego odbiornika DAB+ a 16 % słucha podcasty,
w regionie Nordland 79 % osób ma dostęp do odbiornika DAB+ a 9 % słucha podcasty.
Czyli transformacja prowadzi do zmiany konsumpcji treści audio.

Nie przeszkadzałoby to nadawcom komercyjnym, jeżeli wiedzieliby, jak mogą zarabiać na podcastach. Młodzi ludzie nie korzystają z mediów, w których ktoś im narzuca, kiedy mają je konsumować.
Jeżeli dzisiaj 20 – 30 latkowie mniej albo w ogóle nie słuchają radio, to można oczekiwać, że za parę lat dojdzie do spadku konsumpcji radia w grupie 30 – 40 latków. Dla reklamodawców są to ważne grupy docelowe. Ich brak doprowadzi do redukcji dochodów z reklam i środków na utrzymanie całego biznesu. Ani DAB+, ani FM nie są rozwiązaniem dla tego problemu. Ale DAB+ jest rozwiązaniem na redukcję kosztów radiodyfuzji i udostępnienie stacji na większym obszarze kraju. Polskie społeczeństwo jest bardzo mobilne, ale sieć nadajników stacji nadających na FM nie rośnie. DAB+ prowadzi do powolnienia transformacji konsumpcji treści, ale nie zatrzymania jej.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DVB-T/S »

Max van Org pisze: 17 września 2022, o 00:44 [q W Norwegii 99 % gospodarstw domowych ma dostęp do radia internetowego i treści audio.
A w Polsce to ile wynosi ten dostęp? 98%? Radio internetowe działa wszędzie gdzie jest dostęp do internetu czyli w praktyce wszędzie.

BiTCity
Posty: 541
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: BiTCity »

DVB-T/S pisze: 17 września 2022, o 15:29
Max van Org pisze: 17 września 2022, o 00:44 [q W Norwegii 99 % gospodarstw domowych ma dostęp do radia internetowego i treści audio.
A w Polsce to ile wynosi ten dostęp? 98%? Radio internetowe działa wszędzie gdzie jest dostęp do internetu czyli w praktyce wszędzie.
Stacjonarnie owszem tak, ale mobilnie niestety nie. Wystarczy wpaść w zasieg 3G i jechać samochodem czy innym środkiem transportu pociąg, autobus około 100 km/h gwarancja zrywania połączenia przy zmianie nadajnika. Przy LTE problem nie występuje. Oczywiście jest obejście problemu - można ustawić dłuższy bufor w aplikacji streamujqcej, ale to już nie każdy potrafi i nie każdemu chce się dłużej czekać.

ODPOWIEDZ