Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: elkrecik »

Witam, od paru miesięcy ( od refarmingu) walczę z MUX 1. Problemem są zakłócenia przy przejeżdżających pojazdach obok domu. Instalacja złożona z anten Telmor Digit IQ lub na na podmiankę Davbol Turbo, filtr LTE, rozgałęźnik na 3 TV. Odległość od nadajnika Sucha Góra to około 25 km ale zasłonięty jest dużą górą. Pozostałe MUX działają z siłą/ jakością prawie 100 %, przy podmianie na antenę bez wzmacniacza, tylko z symetryzatorem, odbiór dramatycznie spada. Przy przejeżdżającym pojeździe na MUX 1 parametry spadają do 0 na chwilę, później wracają do normy. Zauważyłem, że bardziej na zakłócenia podatny jest nowy TV, 2 starsze z tunerami zewnętrznymi Ariva reagują mniej "nerwowo". Kręcenie anteną, zmiana na nadajnik w Leżajsku nic nie daje. Wspomniany Davbol został zakupiony w celu odbioru MUX 8 ale w godzinach nocnych i tylko nocnych (!?) na Telmorze również działa. Czy ktoś ma jakieś sugestie na temat w/w sytuacji? Źle dobrany system antenowy? Dziękuję i pozdrawiam

VAHANARA
Posty: 648
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: VAHANARA »

elkrecik pisze: 13 września 2022, o 12:42 Witam, od paru miesięcy ( od refarmingu) walczę z MUX 1. (...) Odległość od nadajnika Sucha Góra to około 25 km ale zasłonięty jest dużą górą.
  • Gdzie walczysz z tym odbiorem?
  • Gdzie / jak zamontowana jest antena?
  • Jaki kabel antenowy - typ, długość na zewnątrz, jednolity...?
elkrecik pisze: 13 września 2022, o 12:42 Pozostałe MUX działają z siłą/ jakością prawie 100 %,
Podaj dokładnie poziomy i jakości dla wszystkich mux-ów

elkrecik pisze: 13 września 2022, o 12:42 Problemem są zakłócenia przy przejeżdżających pojazdach obok domu.
Nie chcę Cię zbytnio martwić., ale to zwykle są trudne sytuacje do osiągnięcia niezakłóconego odbioru.

elkrecik pisze: 13 września 2022, o 12:42 Przy przejeżdżającym pojeździe na MUX 1 parametry spadają do 0 na chwilę, później wracają do normy.
Typowy obraz.
Jeśli przy każdym przejeżdżającym (albo znaczącej większości), to prawdopodobnie przecinanie przez auta wiązki sygnału.
Jeśli tylko przy niektórych, niezależnie od ich wielkości, to wtedy zwykle od iskrzących osprzętów na zapłonie. Najgorsze bywają wtedy motorynki i skuterki...
elkrecik pisze: 13 września 2022, o 12:42 Zauważyłem, że bardziej na zakłócenia podatny jest nowy TV, 2 starsze z tunerami zewnętrznymi Ariva reagują mniej "nerwowo".
Tak może być, bo każdy model odbiornika / dekodera może mieć inne czułości oraz inne układy kompensacji zakłóceń.

elkrecik pisze: 13 września 2022, o 12:42 Wspomniany Davbol został zakupiony w celu odbioru MUX 8
No, ale przecież ten Davbol, o ile ja widzę dobrą antenę, to jest tylko na UHF. Podobnie jak i Optima. A do tego mux-8 z Suchej Góry idzie w polaryzacji pionowej (V), to tym bardziej te anteny mają trudniej.

elkrecik pisze: 13 września 2022, o 12:42 MUX 8 ale w godzinach nocnych i tylko nocnych (!?) na Telmorze również działa.
W nocy są lepsze propagacje i bywa, że mniejsze zakłócenia, więcej dobrego sygnału dolatuje więc do anten i masz czasowy odbiór.

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: elkrecik »

Miejscowość to Nowa Wieś koło Czudca, antena zamontowana na szczycie dachu. Kable nowe, białe, zewnętrzne Cabletech, łączone tylko przy rozdzielaczu, poziomy MUX są w przedziale 90-100 zarówno dla siły jak i sygnału, myślałem że sygnał jest przesterowany ale zmiana na antenę z symetryzatorem tylko pogorszyła odbiór. Odbiór pogarszają głównie stare pojazdy i wspomniane motorynki, Tatry itp. Wcześniejszy TV Philips który oddałem w ogóle nie potrafił odebrać tego MUX, do refarmingu wszystko działało poprawnie... Posiadany przeze mnie Davbol to ten model:
https://davbol.pl/anteny-telewizyjne/an ... ux-123-i-8

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2967
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: Puma »

Przez kabel mogą wchodzić zakłócenia, dobrze ekranowany kabel jest niezbędny.

VAHANARA
Posty: 648
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: VAHANARA »

elkrecik pisze: 13 września 2022, o 13:34 Kable nowe, białe, zewnętrzne
biały i zewnętrzny - niespotykana kombinacja. W ogólności kable zewnętrzne komercyjne (profesjonalne zresztą też) są czarne. Możesz przeczytać jego nazwę z kabla?
elkrecik pisze: 13 września 2022, o 13:34 MUX są w przedziale 90-100 zarówno dla siły jak i sygnału, myślałem że sygnał jest przesterowany ale zmiana na antenę z symetryzatorem tylko pogorszyła odbiór.
Nie, skoro wskazania siły sygnału nie dochodzą do 100% to przesterowania w normalnych warunkach nie powinno być. Natomiast ważne, że wszystkie mux-y mają podobnie.

Ale, oznacza to też, że masz bardzo słaby sygnał dolatujący do anteny. I to jest problem, bo poziomy zakłóceń są w stosunku do niego na takich wielkościach, że odbiorniki nie są w stanie sobie z nimi poradzić.

Tu nie bardzo jest co wymyśleć na szybko poza zmianą lokalizacji anteny na taką, aby z jednej strony miała otwarty kierunek na sygnały TV, ale z drugiej strony by ją przysłonić od drogi. Więc trzeba by polatać z anteną w inną część dachu, a może w ogóle na ścianie. Może znalazłoby się takie miejsce. że nawet kosztem dodatkowego osłabienia sygnałów TV zakłócenia osłabły jeszcze bardzie, czym odbiór mógłby być stabilniejszy.

Może Leżajsk, ale właśnie z takim montażem anteny, by drogę przysłonił dom czy inne obiekt. Choć z Leżajskiem może być dodatkowy problem, że sygnały mogą być jeszcze mniejsze niż z Suchej, czyli podatność na zakłócenia wyższa.

Inna droga to próba zastosowania filtra kanałowego na k43, ale czy okazałby się skuteczny, i na ile skuteczny, nie ma możliwości przewidzieć bez próby.

Kolejna opcja to wzmacniacz kanałowy, ale tu podobnie jak i w przypadku filtra - nie wiadomo, póki by się nie zastosowało. I niestety cena tu już ostro idzie w górę.

Oczywiście, swoje mogą też dokładać wzmacniacze zamontowane w antenach - i tu znowu można się bawić w wersje pasywne anten z dołożeniem wzmacniacza budynkowego o dużej odporności na zakłócenia. Ale, jak wyżej - póki nie spróbujesz, nie dowiesz się.

Jak daleko jest w ogóle ta droga domu?
elkrecik pisze: 13 września 2022, o 13:34 Odbiór pogarszają głównie stare pojazdy i wspomniane motorynki, Tatry itp.
Czyli iskrzenie. Paskudna sprawa.
elkrecik pisze: 13 września 2022, o 13:34 Wcześniejszy TV Philips który oddałem w ogóle nie potrafił odebrać tego MUX, do refarmingu wszystko działało poprawnie...
Jak pisałem, różne odbiorniki mogą różnie reagować. Po reframingu zmienił się kanał i charakterystyki odbieranych sygnałów.
elkrecik pisze: 13 września 2022, o 13:34 Posiadany przeze mnie Davbol to ten model:
https://davbol.pl/anteny-telewizyjne/an ... ux-123-i-8
A, to patrzyłem na singla. Na takiej mux-8 mógłby odbierać. Ale tu uwaga - anteny typu combo bywają średnim rozwiązaniem na trudne warunki - mniejsze zyski na poszczególnych pasmach od odpowiedników typu single i co najważniejsze - brak możliwości niezależnego ustawiania kierunków dla obu pasm, co bywa stresujące w trudnych warunkach, gdzie anteny mimo tego samego nadajnika, mogą chcieć mieć inne kierunki.
Nie mówiąc o tym, że antena do polaryzacji V powinna być mocowana na bocznym wysięgniku.

A właśnie - pamiętaj, że to sama antena pokazuje, jak ma być ustawiona - w twoim przypadku na minimum zakłóceń na mux-1, nawet kosztem innych mux-ów.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: XmuX »

Skoro jesteś w głębokiej dolinie, to zapewne masz dużą ilość pobliskich ech i sygnał jest graniczny z cliff efect.
Wzmacniacz go wzmocni, ale margines szumów (NsMAR) nie poprawi się, więc każde kolejne zakłócenia będą degradować sygnał.
Masz dość nieprzystosowaną instalację do takich warunków.

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: elkrecik »

Akurat mieszkam na zboczu doliny ale można powiedzieć że z trzech stron jestem otoczony wzniesieniami. Droga jest 30 m od domu, akurat przecina sygnał dochodzący zarówno z Suchej Góry jak i Leżajska. Co do kabla, zakłócenia występują na wszystkich trzech odbiornikach, jak wspominałem: najmniejsze zakłócenia są na TV z dołożonymi tunerami DVBT. Sprawdziłem wieczorem kable, do tych właśnie dwóch wspomnianych TV kabel jest nowy, do tego Samsunga z największymi zakłóceniami jest 5 letni kabel. O ile na poddaszu mam do niego dostęp, to niestety na wskutek niedopatrzenia w momencie jego "wchodzenia" w peszel w elewacji już tam go nie mogę ruszyć. Może wymienić tylko ten kawałek wyeksponowany na poddaszu ? Czy może dołożyć dodatkową antenę tylko do MUX 1 ?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1321
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: DanielK »

Co do przewodu, to od anteny z zewnątrz na poddasze ważne aby miał możliwie dobre ekranowanie - duża ilość włosków w oplocie.

Sama antena, możliwie dobrą kierunkową bym zastosował np. z takich:
https://satmania.com.pl/antena_dvb-t_uh ... _3190.html

Słabszej jakości przewody w budynku to jeszcze można nadrobić dobrym wzmacniaczem budynkowym i poszedł bym w tą właśnie stronę. Pasywna antena + wzmacniacz budynkowy. Tanio nie będzie ale powinno działać. No i oczywiście pomiar miernikiem aby wyciągnąć pasywnie z anteny możliwie najlepsze parametry.

Osobna antena na jeden MUX? Ok ale musisz jakoś te anteny wpiąć aby jedno do wzmacniacza kanałowego, aby sygnały się wzajemnie nie zakłócały...

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: elkrecik »

Wymienię kabel od anteny do wzmacniacza na poddaszu, jak nie będzie poprawy wymieniać od rozdzielacza do punktu gdzie "chowa się" w peszlu w murze ?
Antena którą podałeś w specyfikacji ma zakres kanałów od 21 do 48- u mnie MUX 8 jest na kanale 6...

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: elkrecik »

Mały update, wymieniłem kabel od anteny do rozdzielacza na poddaszu na ekranowany, czarny Televes-a, niestety poprawy brak....

VAHANARA
Posty: 648
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: VAHANARA »

elkrecik pisze: 22 września 2022, o 07:38 niestety poprawy brak....
Bo, jak pisałem wcześniej, a co wynikało mi z twojego opisu, zakłócenia wchodzą głównie przez antenę. Zmiana kabla na pewno nie zaszkodziła, ale nie tu był główny powód problemów.

orin
Posty: 637
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: orin »

elkrecik pisze: 22 września 2022, o 07:38 Mały update, wymieniłem kabel od anteny do rozdzielacza na poddaszu na ekranowany, czarny Televes-a, niestety poprawy brak....
Zazwyczaj zakłócenia od pojazdów są spowodowane ty, że sama antena odbiera zbyt niski poziom sygnału z nadajnika.
Wzmocnienie takiego sygnału zwiększa poziom zakłóceń lokalnych, które ze względu na niski poziom sygnału z nadajnika i stałe wzmocnienie wzmacniacza uzyskują wyższy poziom niż sygnał z nadajnika.
Rozwiązaniem takich problemów zazwyczaj jest instalacja markowej anteny pasywnej (bez wzmacniacza) kierunkowej, z jak największym zyskiem własnym sygnału w granicach 14-16 dB i ewentualnie po weryfikacji poziomu sygnału instalacja dodatkowo w budynku wzmacniacza rurkowego albo innego markowego w celu dopasowania poziomu sygnału w odbiorniku do sygnału odbieranego z anteny lub/i ewentualnego podziału sygnału na kilka odbiorników.
Tak czy inaczej jedną anteną się tego nie ogarnie. Potrzebne są co najmniej dwie anteny oddzielna na VHF i UHF oraz zwrotnica, która je połączy. Bez miernika sygnału i osoby, która potrafi interpretować jego wskazania, również anten się nie ustawi...
Teren jest trudny ale nie beznadziejny. Na podstawie wskaźników w telewizorach tego typu problemów nie można rozwiązać.
Zamiast wydawać kolejne pieniądza na nietrafione elementy anteny, poszukaj kogoś w okolicy kto ma wiedzę i może pomóc.
Są portale i grupy na FB gdzie jest grono pasjonatów odbioru rtv, którzy zaproszeni na dobrą kawę są w stanie podjechać z miernikiem i pomóc.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: XmuX »

Z ciekawości (i dla śmiechu) , co to jest "markowa antena o zysku 16dB"?
Chciałbym to zobaczyć :-) Inaczej jeden z podstawowych problemów, które podpowiedziałeś: w praktycznie prawie każdej antenie wzmacniacz szerokopasmowy bez żadnego filtra na wejściu, zwykle jest tylko kondensator, który przycina wszystko poniżej 50 MHz CCA, a poza tym wzmacnia wszelkie śmieci występujące w otoczeniu.
FTE, które kolega "polecił" powyżej to takie samo "cudo" jak DIPOL HORIZON. Dla FTE słoweńska ISKRA robi anteny, z Chin też coś :-) Poza E-E, Fracarro i TELEVES, praktycznie wszystkie trójpłatowce są z Chin :-)
A wszelkie triplany nie mają żadnej przewagi ani wyższości nad dobrze wykonaną klasyczną yagi czy lpdą, raczej są jeszcze gorsze. Żeby mieć jakikolwiek realny efekt trzeba by to zrobić trochę inaczej i kąt nachylenia ramion musiałby wynosić co najmniej 30 stopni, a to już wyglądałoby brzydko i "potwornie". Czyli trójpłatowiec to w zasadzie tylko moda i marketingowa fanaberia, która ma się dobrze sprzedawać, bo wygląda jak "nowy typ anteny" i ludzie na nią skoczą :-)
To są podobne chwyty marketingowe jak "opatentowany" filtr stub na emme-esse ( nie ma w nim nic opatentowanego, bo filtr notch stub z okablowania Lambda/4 istnieje od 60 lat lub więcej i każdy może go sobie zrobić w domu do dowolnej anteny z kawałka kabla koncentrycznego) czy BOSS na TELEVESIE, który nie porównuje żadnych poziomów sygnału, to zwykły wzmacniacz AGC, który "steruje" wzmocnieniem w zależności od najsilniejszego sygnału na wejściu.
Po prostu pułapka, by złapać ludzi, którzy nie rozumieją zagadnienia.

orin
Posty: 637
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: orin »

Z takim podejściem to Ty na żadnym forum nie przetrwasz. Doceniam Twoje przygotowanie teoretyczne, ale tutaj ludzie oczekują pomocy w oparciu o sprzęt który mogą zainstalować/kupić, a Ty ciągle chwalisz się poziomem wiedzy.
Użyłem niefortunnie słowa markowy w znaczeniu nie Chińczyk, czy teraz lepiej zrozumiałeś wypowiedź ?
Wartości oczekiwanego zysku anteny też są orientacyjne w odniesieniu do tego co można spotkać w opisach technicznych anten.
Zamiast czepiać się detali spróbuj raz zaproponować jakieś rabialne rozwiązanie. Bez użycia idealnej anteny :lol:

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: elkrecik »

Panowie - proszę bez kłótni, to tylko dyskusja o antenach a nie obrona pracy doktoranckiej. Wracając do tematu- jaki zestaw (anteny + wzmacniacz+ zwrotnica) możecie polecić ?

orin
Posty: 637
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: orin »

Antenę dobiera się do miejsca odbioru. Zgodnie z mapami jesteś na skraju zasięgu MUX1 stąd problemy.

Propozycja all in one https://www.sklepsaturn.pl/antena-u-v-t ... worek.html
(wymagany dodatkowy spliter 1/2 aby podłączyć trzeci telewizor)

Ewentualnie prawie to samo rozłożone na elementy instalacji antenowej:

Antena telewizyjna Dipol 44/21-48 Tri Digit DVB-T/T2 UHF https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A2670.htm

Antena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T/T2 DAB https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0710.htm

Zwrotnica antenowa ZA-106Ms VHF/21-69/75 złącza F https://www.dipol.com.pl/zwrotnica_ante ... _C0373.htm

Filtr LTE 700 TF005 wewnętrzny Terra założony na kabel pomiędzy sygnał ze zwrotnicy a wzmacniacz https://www.dipol.com.pl/filtr_lte_700_ ... R81007.htm

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal założone na kabel pomiędzy sygnał ze zwrotnicy a wzmacniacz
https://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie ... R48602.htm

Wzmacniacz antenowy wewnętrzny z zasilaczem AWS-1243 SilverLine
https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ant ... 117025.htm

lub inny z oddzielną regulacją wzmocnienia dla pasma VHF i UHF:

https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ai- ... R90450.htm
(wymagany dodatkowy spliter 1/2 aby podłączyć trzeci telewizor)

Z punktu widzenia możliwości regulacji oddzielnie wzmocnienia dla każdego z pasm, to rozwiązanie jest bardziej korzystne.

Poziom wzmocnienia należy ustawić we wzmacniaczu tak, aby mniej więcej sygnał był wyrównany na obydwu pasmach, a jakosć sygnału była jak najwyższa.

Testy najlepiej rozpocząć od instalacji anteny UHF podłączonej do jednego telewizora z najlepszą prezentacją parametrów sygnał bez rozgałęziacza (antena = telewizor).
To ma na celu ustalenie optymalnego kierunku dla anteny oraz stwierdzenie gdzie jesteśmy jeśli chodzi o poziom i jakość sygnału dla poszczególnych multipleksów i ile możemy uzyskać regulując położenie anteny.
To samo należy wykonać dla anteny VHF i dopiero po ustaleniu właściwych kierunków łączymy anteny przez zwrotnicę i podłączamy do kabla w stronę wzmacniacza.

W terenie górzystym antenę należy ustawiać nie tylko w poziomie, ale również należy spróbować wyregulować antenę w pionie.
Poziom sygnału jest na drugim planie, najważniejsza jest jakość sygnału.
Podczas zmian położenia anteny należy robić przerwy, aby sygnał w odbiorniku mógł się ustabilizować.
Ostatnio zmieniony 23 września 2022, o 15:14 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

elkrecik
Posty: 16
Rejestracja: 28 września 2016, o 09:24
Instalacja antenowa: Telmor Digit Optima IQ
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rzeszów/ Sucha Góra

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: elkrecik »

Kod pocztowy to 38-120. Filtr LTE to model 700 Block TF 005 Terra. Prosiłbym w miarę możliwości o podanie opcji zarówno budżetowej jak i bardzo dobrego zestawu bo nie wiem jakiego rzędu są to kwoty. Dziękuję.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1321
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: DanielK »

Trudne miejsce bo kod pocztowy też wskazuje niejednoznacznie. Są tam zarówno bardzo dobre jak i kiepskie warunki odbioru.

Domyślam się, że antena jest prawidłowo ustawiona mniej więcej na południe?

Sprawdzony zestaw przeze mnie to: Antena Fte Diamond pasywnie. Opcjonalnie wzmacniacz masztowy Fte M2020 + zasilacz LPS.

orin
Posty: 637
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: orin »

elkrecik pisze: 23 września 2022, o 13:59 Kod pocztowy to 38-120. Filtr LTE to model 700 Block TF 005 Terra. Prosiłbym w miarę możliwości o podanie opcji zarówno budżetowej jak i bardzo dobrego zestawu bo nie wiem jakiego rzędu są to kwoty. Dziękuję.
viewtopic.php?p=256688#p256688

VAHANARA
Posty: 648
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Brak MUX 1 przy przejeżdżających pojazdach

Post autor: VAHANARA »

elkrecik pisze: 23 września 2022, o 10:45 Wracając do tematu- jaki zestaw (anteny + wzmacniacz+ zwrotnica) możecie polecić ?
Myślę, że nikt zdrowo rozsądkowy nie powie, że masz kupić taką to a taką antenę i będzie cool. W trudnych warunkach nie ma takiej możliwości. Można tylko proponować jakieś zestawy, które sprawdzały się w jakichś tam warunkach, ale czy osiągnąłbyś poprawę na tym nieszczęsnym mux-1 to zagadka.

Ja osobiście uważam, że od anteny nie zależy aż tak wiele, jak się wydaje. W znakomitej większości przypadków osiąga się porównywalne wyniki na różnych typach anten. Wypróbowałeś już dwa różne rodzaje anten podobnym skutkiem, więc już sam to wiesz.

Jeśli chodzi o UFH i ten mux-1 to może Elika Fracarro, a może dwie siatki lub Yagi w zestawie synfazowym plus dobry wzmacniacz, powiedzmy CA-215 albo HS-013 zrobiły by jakąś różnice. A może i nie.

Tu nic na odległość nie da się przewidzieć.

Filtr LTE OK. Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, jeśli już, to montowane na zewnątrz i podłączone do skutecznego uziemienia - inaczej to tylko gadżet.

Jak pisałem wcześniej, zacząłbym od lokalizacji anteny.

Antena patrzy prostopadle do drogi czy pod kątem i w jakiej jest odległości od drogi?

ODPOWIEDZ