MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Ich oferta ich warunki więc o co chodzi? Ile jeszcze postów będziesz pisał na ten sam temat?
Zawsze możesz pozostać przy tym co masz.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: wiertolot »

@orin,
korzystać nie muszę, ale niech dadzą oferty, nie same tylko dedykowane,
ale na sprzęt i telewizory z rynku wtedy nikt nie będzie miał pretensji.
Bo na jakiej zasadzie tą koncesję dostali na MUX-4? Tylko na swój dedykowany sprzęt?
To się tyczy nie tylko naziemnej, ale tv satelitarnej, kablowej też u innych operatorów.
Bo moim zdaniem powinno być to i to. Daliście oferta na sprzęt tylko swój, dedykowany, to dajcie też inny z rynku.
A to w tym kraju wszędzie zrobił się tylko sprzęt dedykowany wszędzie i monopol danego operatora na jedno.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Za koncesje zapłacili. Za utrzymanie nadajników płacą więc o co chodzi?
Dlaczego chcesz zmuszać kogoś do działalności charytatywnej i do tego na twoich warunkach?
Oferta musi się monetyzować. Jaką masz pewność, że wszyscy producenci mają dobrze oprogramowanie i certyfikowane interfejsy CI?
PB nie może odpowiadać, za ewentualne problemy odbiornika telewizyjnego i jego złego oprogramowania.
PB dając dekoder bierze odpowiedzialność za działanie usługi. Wsparcie użytkownika w przypadku telewizora również jest problematyczne. Jak sobie wyobrażasz pomoc PB przez telefon, komuś kto ma problem np. z odbiorem i ma moduł cam?
Każdy telewizor ma inny interfejs użytkownika. Bilans jest na korzyść dedykowanego dekodera/odbiornika.

terrade
Posty: 50
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 15:55
Odbiornik: Maximum T-102
Instalacja antenowa: Yagi ATV 21 el.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łazy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: terrade »

orin pisze: 6 września 2022, o 13:02Za koncesje zapłacili. Za utrzymanie nadajników płacą więc o co chodzi?
O to, że ten mux ma 100 razy niższą oglądalność niż inne i służy do zapychania pasma. Gdyby Solorz mógł to by pewnie wykupił wszystkie mux-y oraz Emitela i nadawał nic, wtedy wszyscy musieliby kupić kodowane CP lub nc+.
orin pisze: 6 września 2022, o 13:02PB nie może odpowiadać, za ewentualne problemy odbiornika telewizyjnego i jego złego oprogramowania.
Jakoś w przypadku Polsatu (TVN itp) to się udaje, ojej, co za niespodzianka.

Ogólnie firma ma się dostosować do klientów a nie odwrotnie. Niektóre przegięcia można lekceważyć, jak wyjątkowo słabe instalacje, jak anteny pokojowe czy potężne wzmacniacze. Ale generalnie to firma ma tak zbudować samochód by mógł jeździć po normalnej drodze, polnej, kocich łbach, a nie tylko po płaskim torze F1. Polsat zaś lekceważy wszystko mniej płaskie niż szyba, a na fora wysłał swoich konsultantów. Jak pisałem ja problemu nie mam, ale podejście Polsatu jest skandaliczne: niczym obniżka ceny Sportu z IPLA z 20 na 40 zł ("normalnie" 50) na którą się załapałem, dokładnie od razu zrezygnowałem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

terrade pisze: 6 września 2022, o 13:25 O to, że ten mux ma 100 razy niższą oglądalność niż inne i służy do zapychania pasma.
Przypomnę, że mux-4 to historycznie miał być mux z DVB-H, czyli telewizją mobilną. DVB-H "nie wypaliło", mówiąc potocznie, więc zrobiono na szybko protezę w DVB-T w Cyfrowym Polsacie.

Teraz przechodzą na nową filozofię, zobaczymy co się okaże.

Mówimy więc o całkowicie "innym bycie" niż pozostałe mux-y.
terrade pisze: 6 września 2022, o 13:25 Gdyby Solorz mógł to by pewnie wykupił wszystkie mux-y oraz Emitela i nadawał nic, wtedy wszyscy musieliby kupić kodowane CP lub nc+.
No to policz to i pokaż nam, jakby to mu sie opłaciło. Niezależnie, nikt by mu nie sprzedał wszystkich mux-ów, chociażby z uwagi na coś takiego, jak "interes społeczny".
terrade pisze: 6 września 2022, o 13:25 Jakoś w przypadku Polsatu (TVN itp) to się udaje, ojej, co za niespodzianka.
Oj, chyba niedoinformowany jesteś. CAM to często bywa nieszczęście i nerwy dla posiadacza. Dlatego operatorzy nie promują takich rozwiązań, choć większość je posiada.
terrade pisze: 6 września 2022, o 13:25 Ogólnie firma ma się dostosować do klientów a nie odwrotnie.
Nie - firma dostosowuje się do rynku. Klient ma tylko kupić jej towar, usługę.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: K63 »

​"support458" pisze: Ponieważ brak jest na stronach Emitela wykazu nadajników mux4 (Polsat Box) udostępniłem podsumowanie w jednym miejscu.
Multipleks 4 DVB-T2 Polsat Box 07.09.2022 > https://drive.google.com/file/d/1hZSgMI ... Pxuey/view


MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: MaxEvans »

Podziękować :) dobra robota.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: handrzej »

Oczywiście problem nie ustąpił...
Nie piszcie że to wina instalacji w kółko, bo to po prostu nie prawda. Można to bardzo łatwo potwierdzić, tylko nie wiem czy mi się chce targać wszystko na dach 11 piętra w Poznaniu gdzie śrem widać jak na dłoni.
Telewizor 4K który nie jest starym modelem z najnowszym firmware. Nowy kabel nowe złącza (sprawdzane dwukrotnie).
Antena Televesa to też nie najgorszy paździerz. Sprawdzałem na VNA kabel+antene wygląda dobrze...

A że kontenty zębatego są nakierowane na wkurzanie ludzi po to by kupili płatną usługę nic nowego.
Patrz choćby brak normalizacji dźwięku i przester na reklamach na usługach online.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Na jakiej podstawie uważasz, ze twoja instalacja jest poprawna? Masz pomiary sygnału wykonane profesjonalnym miernikiem? Oczekujesz pomocy, czy chcesz narzekać? Z takim samym podejściem mogę napisać, że u mnie i co najmniej u dziecięciu osób na różnych odbiornikach kanał Wydarzenia 24 odbiera bez żadnych problemów. Jak pozostałe multipleksy.
Na forum są osoby, które zawodowo instalują anteny i również one mogą potwierdzić jedną podstawową kwestię "antenę dobiera się do miejsca odbioru". Instalując antenę wysoko (11 piętro) na pewno odbierasz nie tylko sygnał z nadajnika w Śremie więc należy uwzględnić ten fakt przy wyborze anteny, która powinna mieć odpowiednio większe tłumienie sygnału z tyłu.
Kabel przy długości ~113 m musi być bardzo dobrej jakości, co najmniej potrójnie ekranowany żelowany. Taki kabel w pionie działa jak antena dla wszystkich częstotliwości o ile nie jest dobrze ekranowany. Ponadto kabel wprowadza tłumienie sygnału ~20 dB na 100 m więc antena bez wzmacniacza nie koniecznie może zapewnić wymagany minimalny poziom sygnał przy odbiorniku. Mux4 Śrem nadaje na kanale 42 (642 MHz) jest to najwyższa częstotliwość nadawania spośród wszystkich multipleksów nadawanych z tego obiektu. Dlatego tłumienie sygnału przez długość kabla jest istotnym elementem twojej instalacji.
Również należy uwzględnić problemy wynikające z nadajników LTE jeśli antena nie ma wbudowanego odcięcia pasma lte 4G/5G.
Jeśli sam nie potrafisz rozwiązać problemu spróbuj pomocy instalatora anten z Poznania https://www.youtube.com/c/MRSerwis/about lamiadejzi@gmail.com

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

orin pisze: 11 września 2022, o 13:35 Instalując antenę wysoko (11 piętro) na pewno odbierasz nie tylko sygnał z nadajnika w Śremie więc należy uwzględnić ten fakt przy wyborze anteny, która powinna mieć odpowiednio większe tłumienie sygnału z tyłu.
Jest duża możliwość. że dolatuje Rusinowo na znaczących dla zakłócania poziomach. Pomiar echa by się przydał.
orin pisze: 11 września 2022, o 13:35 Kabel przy długości ~113 m musi być bardzo dobrej jakości, co najmniej potrójnie ekranowany żelowany. Taki kabel w pionie działa jak antena dla wszystkich częstotliwości o ile nie jest dobrze ekranowany. Ponadto kabel wprowadza tłumienie sygnału ~20 dB
Dodajmy do tego złącza F, bo to one potrafią też "cieknąć", jeśli jest z nimi coś nie "halo".
orin pisze: 11 września 2022, o 13:35 Również należy uwzględnić problemy wynikające z nadajników LTE jeśli antena nie ma wbudowanego odcięcia pasma lte 4G/5G.
Fakt, na 42 może już być realna penetracja LTE od LTE800.
Z tym, że filtr w antenie to tu będzie zwykle listkiem figowym, skuteczny filtr na wejściu dekodera czy odbiornika dopiero może rzeczywiście skutkować (dla instalacji pasywnej, rzecz jasna).

@handrzej:
Jeśli jesteś na 200% pewny aspektów, które tu poruszyliśmy z @orin, to można by się zastanawiać dalej

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Puma »

na 42 może już być silna penetracja LTE od LTE800.
Zastanawiające, odbieram na 41k MUX 5 i mam 3 nadajniki GSM w obrębie 220m.
Pomimo tego że MUX 5 to 50kW, to odbieram bez problemu. Natomiast MUX 4 jest 34k i 100kW to co jakiś czas są lekkie zacięcia. Nadajnik ten sam. Brak sieci SFN.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Puma pisze: 12 września 2022, o 11:55 Zastanawiające, odbieram na 41k MUX 5 i mam 3 nadajniki GSM w obrębie 220m.
Wbrew pozorom dużo bardziej zakłócające bywają domowe sprzęty LTE. A także wifi...
Puma pisze: 12 września 2022, o 11:55 Natomiast MUX 4 jest 34k i 100kW to co jakiś czas są lekkie zacięcia. Nadajnik ten sam. Brak sieci SFN.
Ja spotkałem się nawet z oddziaływaniem na k27. Co prawda symboliczne, ale było. Nie dawało oglądać k58, na k48 były przelotne zakłócenia. Prawdopodobnie ruter LTE za ścianą, ewentualnie jakaś dopałka wifi.

LTE można dyskryminować na instalacji pasywnej skutecznym filtrem LTE na wejściu odbiornika. A skuteczny oznacza taki za kilkadziesiąt zł, czyli tłumienie w paśmie LTE min. 50dB, ale lepiej 60dB.

U Ciebie to raczej szukałbym czegoś w domu niż masztów LTE - LTE (router), wifi(router/AP/repaeter/streaming z kamery czy coś podobnego....), jakaś maszyna z silnikiem komutatorowym, coś innego iskrzącego.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: handrzej »

113m npm + 7m npt ! nie 113m kabla.
Nowego kabla jest 10 m między anteną a TV, to co może kabel 7/8" założyć ;) ?
800MHz raczej odpada w linii Śremu najbliższy nadajnik mam 1,2km, bokiem anteny 500m ale przysłonięty mocno.
Szczególnie, że to niby antena która jest przygotowana wg. producenta na obecność już LTE700

Natomiast w linii Śremu dokładnie po trasie są Babki z radarami 18km, łączności z Babek i Rogalina/Podlesia 25km nie biorę pod uwagę bo to KF.
Już kiedyś cyrk się dział w Luboniu i okolicach przez radar z Babek. Ale trochę dalej jestem także nie zgadza mi się to zbytnio.
Mimo że 642MHz to w zasadzie połowa częstotliwości radarów.

Obrazek
https://ibb.co/Ldk7ChR

40km piękna widoczność 100kW i problem po mojej stronie ?
To powinno działać na kawałku druta... zresztą dokładnie w ten sposób odbierałem większość MUXów zanim antena na dach trafila...

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Oprócz teorii masz jakieś wyniki pomiaru sygnału z miernika zewnętrznego ?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

orin pisze: 18 września 2022, o 15:48 Oprócz teorii...
nie powiedziałbym, żeby była to jakakolwiek teoria -->
handrzej pisze: 18 września 2022, o 15:11 To powinno działać na kawałku druta...
Walczyłem z taką "teorią" od początku wprowadzania DVB-T, ale jak widać zwolennicy takich "teorii" i im podobnych (vide - widelec...) dalej są...

A teraz już mi to zwisło - po prostu jej wyznawcy zwykle nie mają dobrego odbioru i pozostawiam to już im...

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

handrzej pisze: 18 września 2022, o 15:11
40km piękna widoczność 100kW i problem po mojej stronie ?
To powinno działać na kawałku druta... zresztą dokładnie w ten sposób odbierałem większość MUXów zanim antena na dach trafila...
Będziesz musiał się do tego przyzwyczaić i zdać sobie sprawę, że nie jesteś już w analogu lub T1 , ale w T2 z QAM256 i SFN. To, co było, teraz jest inne. A twój TELEves nie jest żadnym cudem. Praktycznie nigdzie w Europie się nie załapał, więc teraz w Polsce wciskają go do gardła, żeby się go pozbyć :-)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: DanielK »

Do MUX-4 dodano kodowany kanał o identyfikatorze HbbTV.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

A na którym to jest kanale po LCN? bo mam ukryte kodowane i mogę tylko wybrać ręcznie wpisując numer na pilocie.
Na satelicie np. TVN HD pomimo, że kanał jest zakodowany, to jednak serwis HbbTV mi na nim działa.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Kamilx »

Dekoder nie wczytuje mi tego "kanału". Podczas wyszukiwania znajduje "HbbTV" i identyfikuje jako kanał telewizyjny niekodowany :shock:, ale nie wczytuje na listę kanałów (pozostałe kanały kodowane normalnie wczytuje).

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Dobra już znalazłem, zapisał mi się na pozycji 800.
Kanał jest u mnie jako niekodowany, normalnie telewizor LG go sam dopisał do listy, identyfikuje się po nazwie ID jako HbbTV, po przełączeniu jest coś takiego, widać serwis jeszcze nie pracuje, można się domyślić co tam będzie.
Obrazek
Ten kanał na pewno nie będzie kodowany, ponieważ tunery Polsatu nie obsługują HbbTV, poza tym napis na ekranie też sugeruje, że kanał jest przeznaczonych dla telewizorów.
Zresztą chyba samego serwisu HbbTV nie da się zakodować.

Zablokowany