MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

cyber pisze: 19 października 2022, o 12:52 Dzięki za opinie jednak @Krosnoludek potwierdził moje przypuszczenia ,że problem z dużym prawdopodobieństwem leży gdzieś w oprogramowaniu Tv ,aczkolwiek biorąc pod uwagę ,że reszta Muxów /sat. itd jest bezproblemowych to jednak ewidentnie nadawca Mux4 "coś przekombinował "!?
Wysoki poziom zakłóceń z instalacji i tak, a nie inaczej, oprogramowany odbiornik, wykładający się przy dużej ilości szybkich błędów. Dalej to podtrzymuje jako najbardziej prawdopodobne. A skąd błędy - zwykle na 99,9% - z powietrza.

Co do ociągania się producenta z ewentualną "łatką" to odbiornik został tak oprogramowany albo celowo, albo z błędem. Możliwe, że zrobiono to celowo, ponieważ często producenci odbiorników czy dekoderów zakładają jakieś tam wymagania na wyrób zgodne z ogólnymi normami jakoś sygnału. Skutek jest taki, że tak zaprojektowany sprzęt będzie pracował poprawnie tylko dla sygnałów zgodnymi z normami - czy to odnośnie sygnałów RF czy samych strumieni transportowych. Myślę, że takie podejście może znacznie potaniać napisanie firmware, co by wszystko tłumaczyło. Również ociąganie się z "łatką", która może wymagać kupy pracy "za friko"...
cyber pisze: 19 października 2022, o 12:52 Ten cały Mux4 to jeden wielki experyment ... no ale inne Tv(także starsze Philipsa na Androidzie) /decodery odbierają bezproblemowo...dlatego Nadawca ma to w...
To mux prywatny z udostępnioną możliwością oglądania W24 FTA, więc nadawcy interesuje wyłącznie spełnianie ogólnych wymogów i norm związanych z nadawaniem oraz aby to jego dedykowane dekodery odbierały poprawnie cały pakiet. I to tyle po raz kolejny z mojej strony. Spokojnie czekam na głosy posiadaczy dekoderów, bo tylko te mogą być jakoś tam miarodajne przy W24.
cyber pisze: 19 października 2022, o 12:52 Co nie zmienia faktu ,że warto było by zastosować w instalacji filtr LTE
To nigdy nie szkodzi, no, chyba, że ktoś się buja z poziomami na granicy odbioru. Filtr daj na początek na wejściu CA-215, a potem, gdyby nie pomagało, daj na próbę przed telewizorem. Takie próby wyeliminują ci wszystkie zakłócenia rodem z LTE i wif, zarówno zewnętrzne (filtr przy wzmacniaczu), jak i wewnętrzne (filtr przy telewizorze).
k42 to już spora odległość od LTE, ale jeśli zakłóca ci coś z domu lub bardzo bliskiego sąsiedztwa, może się coś znacząco zaznaczać i na tak odległym kanale.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Problem dotyczy w emisji MUX4, a nie telewizora, anteny. Mam taki sam problem który występuje w trudnej emisji kanałów w chroma = 4:2:0 (Type 0) - Tak nadaje kanał w mux4- Wydarzenia 24. A np. Kanał TVN który nadaje w MUX2 ma chroma = 4:2:0 i odbiorniki telewizorów w większości HD i full HD nie dawają sobie z tym radę i ekran gaśnie co jakiś czas i znów gra... itd..

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: cyber »

Absolutnie tego nie wykluczam...zbyt dużo już było problemów z tym Nadawcą ,żeby wykluczyć problem po stronie emisji Mux4 .
Może ktoś z Emitela odniesie się do sprawy...?
Dzięki.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Może trzeba użyć głowy. Emitel nie ma tutaj nic do powiedzenia. Nadajnik otrzymuje do emisji pełny strumień wysyłany w eter.
Cyfrowy strumień jest multipleksowany w Polsatbox więc aby dyskutować kto i gdzie trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat toru emisji DVB-T :)
Emitel jest wyłącznie odpowiedzialny za część radiową emisji. Może najpierw niech chiński producent Phlipsów naprawi oprogramowanie, aby ich implementacja kodeka HEVC obejmowała pełny standard, a nie tylko wybiórcze opcje.
Inni producenci telewizorów Samsung, Sony nie mają z tym problemu. Polacy mają sentyment do marek rodem z PRL, nie wiedzą o tym, że chińskie firmy wykupiły prawa do nazw znanych marek w zakresie sprzętu rtv i teraz ta produkcja nie różni się już niczym od sprzętu na aliexp... Takie czasy.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

@cyber - Koniecznie zgłosz problem do Philipsa, mnie piszą, że na nowym oprogramowaniu nikt im już nie zgłasza problemu, ale ja jeszcze go nie dostałem na telewizor, a z pendrive nie wgrałem, bo piszą że na nim są problemy z listą kanałów ulubionych. Najlepiej zadzwoń na infolinię Philipsa: https://tv-sound-monitors.philips.com/s ... v&reason=2
Koniecznie podaj jaką masz wersję oprogramowania, przygotuj sobie adres e-mail, to na niego wyślą Ci numer sprawy.

Włącz sobie Wydarzenia 24, następnie + na pilocie i wybierz informację o kanale i będziesz miał paski siły i jakości, u mnie jest siła 92 i jakość 100 % i nic się nie zmienia jak występują problemy z obrazem.

Philipsy na rok 2022 z końcówką 7 jak pisze Kiki nie mają problemów z odbiorem kanału Wydarzenia24, także starsze z końcówką 5, 4 też nie mają problemów, tylko PUS8506 i w zwyż w tym Oledy.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Mój Polski telewizor Kruger&Matz ma problem i niemiecki telewizor, który ma wujek Blaupunkt też ma problemy wiec nie tylko chińskie marki mają z tym problem. ;) Widziałem, że telewizor Chiński 4k gra dobrze, a na HD i FULL HD są problemy.

Problem występuje tylko na MUX4, inne muxy działają znakomicie i nie ma tego problemu.
Ostatnio zmieniony 19 października 2022, o 15:08 przez pasjonat, łącznie zmieniany 1 raz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Filtr LTE jest zainstalowany w instalacji antenowej ?
Uprzedzając polemikę, anteny z wbudowanym filtrem LTE można sobie darować podobnie tanie filtry za 20 zł.
https://www.youtube.com/watch?v=oEAQFjWcfnM

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

orin pisze: 19 października 2022, o 15:07 Filtr LTE jest zainstalowany w instalacji antenowej ?
Tak, próbowałem przez wiele rzeczy i problem występuje więc coś nie tak z tym mux4, wyżej napisałem co może być przyczyną. Próbowałem bez filtra LTE i nie miałem wcale sygnału. U mnie bez filtra LTE nie działa bo pewne są spore zakłócenia z LTE.

Wydarzenia 24 ( MUX4)- chroma = 4:2:0 (Type 0)

TVN ( MUX2)- chroma = 4:2:0

Źródło: digitalbitrate.com

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Więc bez miernika nie jesteś pewien czy zastosowanie tylko jednego filtra LTE rozwiązuje całkowicie problem zakłóceń w odbiorze. Parametry które przytoczyłeś są całkowicie normalne i zgodne z normą.
Ostatnio zmieniony 19 października 2022, o 15:16 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: hadam »

Mój teść też odbiera ze Świętego Krzyża, na tunerze LTC działa mu bez zakłóceń. U mnie z Kosztowych na telewizorze LG, też działa dobrze, sprawdzałem także na trenerze Technisat i było OK.
Chodzi zatem o warunki lokalne skoro z tego samego nadajnika jeden dobrze odbiera innym nie.
Inna sprawa że niektóre odbiorniki po prostu mogą sobie nie radzić z FSN, albo z innymi zakłóceniem na przykład LTE.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

U mnie nie ma nigdzie blisko nadajnika GSM, i w domu mam spore problemy z dzwonieniem, ratuje tylko Wi-Fi Calling, na polu też kiepsko z sygnałem GSM.

Jak ostatnio było okienko w kodowaniu, to te same problemy występowały na innych kanałach z MUX-4.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

hadam pisze: 19 października 2022, o 15:15 Mój teść też odbiera ze Świętego Krzyża, na tunerze LTC działa mu bez zakłóceń. U mnie z Kosztowych na telewizorze LG, też działa dobrze, sprawdzałem także na trenerze Technisat i było OK.
Chodzi zatem o warunki lokalne skoro z tego samego nadajnika jeden dobrze odbiera innym nie.
Inna sprawa że niektóre odbiorniki po prostu mogą sobie nie radzić z FSN, albo z innymi zakłóceniem na przykład LTE.
Masz telewizor 4k to problemów nie masz bo one występują tylko na telewizorach hd i full hd .

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 19 października 2022, o 15:26 U mnie nie ma nigdzie blisko nadajnika GSM, i w domu mam spore problemy z dzwonieniem, ratuje tylko Wi-Fi Calling, na polu też kiepsko z sygnałem GSM.
GSM a LTE to dwie różne sprawy. Zakłócenia dają zasadniczo LTE (z uwagi na moce) - zarówno nadajniki na masztach, jak i sprzęty
w domach (modemy / routery).

Czasami mogą się też dokładać zakłócenia od wifi, i to nie tylko od routerów / AP ale i klientów wifi (ci bywają najgorsi). Co prawda wifi jest daleko poza pasmem TV, ale niektóre sprzęty są niechlujnie wykonywane i po prostu sieją zakłóceniami w paśmie TV wokół siebie. Szczególnie streamingi.

Zasadniczo, obecnych czasach wypada też liczyć się z tym, każde urządzenie elektroniczne, sprawne albo i uszkodzone, może wprowadzać zakłócenia. Dlatego tak ważne są szczelne instalacje antenowe i dobrze wybrane miejsce dla anteny.
Ostatnio zmieniony 19 października 2022, o 15:41 przez VAHANARA, łącznie zmieniany 1 raz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

pasjonat pisze: 19 października 2022, o 15:33 Masz telewizor 4k to problemów nie masz bo one występują tylko na telewizorach hd i full hd .
Mam Sony i Samsunga Full HD i mux4 działa bez zająknięcia.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Ja u siebie Wi-Fi powyłączałem na chwilę by to wykluczyc i nie pomogło.
Philips mi odpisał że o problemie wiedzą i na tym sie skończyło.
Jak odpisali by mi, ze u nich jest wszystko ok z odbiorem tego kanału, a przyczyn by szukać u siebie, zaraz kupiłbym na próbę filtr LTE, albo zaniusł telewizor do znajomej, co ma Samsunga i u niej działa dobrze.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Sony jeszcze przed ostatnim etapem refarmingu w 2021 roku wydało poprawki do swoich telewizorów FHD sprzed kilku lat, aby były zgodne z DVB-T2 i HEVC. W ubiegłym tygodniu kupiłem teściom Samsunga 4k UE55AU7192 wszystko w DVB-T2 działa bez zająknięcia. Philips nowy model i działa w kratkę. I za to się płaci.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 19 października 2022, o 15:42 Ja u siebie Wi-Fi powyłączałem na chwilę by to wykluczyc i nie pomogło.
Wszystko "z prądu"? To jedyna pewna weryfikacja. Aczkolwiek, choć wydaje się, że wifi bardzo rzadko zakłóca, to zawsze warto mieć pewność.

To samo z LTE - wszystko w domu z prądu na czas prób.

Ale coś jednak Ci śmieci albo może masz tak słabe sygnały już w antenach...

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Trzeba również pamiętać, że telefon z włączoną transmisją LTE w odległości do ~2m od odbiornika przy nieszczelnej instalacji antenowej, może zakłócać odbiór naziemny, ale również satelitarny w zależności od wynegocjowanej aktualnie częstotliwości uplink do BTS. Znany problem z kanałami TVN 11.508 V.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Nie mogę mieć słabego sygnału, bo z Suchej Góry nadają z mocą 100 kW, mieszkam od niej w odległości 10.6 metra, antena 19 elementowa jagi widzi nadajnik, spięta zwrotnicą antenową z anteną na k. 6-12.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Antena yagi na UHF świetnie zbiera LTE więc tak samo dobrze jak odbierasz telewizję tak samo dobrze odbierasz LTE.
https://www.youtube.com/watch?v=oEAQFjWcfnM testy anten pokazują, że nawet anteny radiowe są w stanie przepuszczać sygnał LTE na znacznym poziomie. Dlatego filtr LTE najlepiej jest instalować za zwrotnicą lub przed odbiornikiem.
Już kilka razy pisałem o tym, że sieć nadajników MUX4 otrzymała przydział częstotliwości, które często są powyżej kanału 40 dlatego tak wiele problemów z odbiorem głównie w tych lokalizacjach https://radiopolska.pl/wykaz/mux/1003
Testowałem odbiór MUX4 z nadajnika RTON Iława *Kisielice* na kanale 46 więc bardzo wysoko.
Bez filtra LTE nie było szans na stabilny odbiór w warunkach miejskich gdzie na trasie do nadajnika były dwa BTS.

Zablokowany