MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Sucha Góra
MUX-1 k. 43
MUX-2 k. 32
MUX-3 k. 29
MUX-4 k. 31
MUX-5 k. 48 (brak nadawania tego MUXa)
MUX-6 k. 35
MUX-8 k. 6

Jak widać MUX-4 jest nadawany na k. 31, obok niego na k. 32 i 29 nadają inne muxy i z nimi jest zero problemów.

Jak na razie nikt nie potwierdził poprawnego odbioru na Philipsie serii PUS8506 kanału Wydarzenia24, wszyscy mają takie same problemy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

W sumie nie rozumiem dlaczego nie odstąpisz od umowy kupna skoro producent nie rozwiązuje problemu z odbiorem sygnału DVB-T2.
Może to jest dobry temat dla UOKiK.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

To nie jest tylko w moim konkretnym egzemplarzu, tylko w całej serii PUS8506, PUS9206, OLED
Wina oprogramowania lub wada sprzętowa ?
W tegorocznych (końcówka 7) podobno nie ma tego problemu.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: XmuX »

Jeśli nie to dlatego, że masz mux-4 w SFN z *Giedlarowa*.
Trzeba się nauczyć, że to, co było wcześniej, już nie jest, a instalacje dla nowego standardu wymagają nowego podejścia i nowej wiedzy oraz sprzętu. Tam gdzie sygnał jest w porządku, gra do wszystkiego i sam robisz instalację. Tam, gdzie jest "problem", trzeba wiedzieć, jak go szukać, czego szukać, a potem także wiedzieć, jak i czego użyć, aby go wyeliminować. A obecnie wie o tym około 1 instalator na 100. Nawet mniej niż to.
Obszary możliwych zakłóceń można łatwo znaleźć na stronie mapy.radiopolska.pl
I właśnie dla Krosna, gdy widzisz SFN mux4, czerwony zmienia się w żółty, co oznacza, że problem jest bardzo prawdopodobny tam. I jest jeszcze wiele innych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę i umieć sobie z nimi poradzić.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Krosnoludek pisze: 19 października 2022, o 17:17 To nie jest tylko w moim konkretnym egzemplarzu, tylko w całej serii PUS8506, PUS9206, OLED
Wina oprogramowania lub wada sprzętowa ?
W tegorocznych (końcówka 7) podobno nie ma tego problemu.
To tym bardziej jest to temat dla UOKiK, masowego błędu w oprogramowaniu telewizorów Philips, który ogranicza użytkowaniom tych telewizorów dostęp do kanałów DVB-T. To za długo trwa.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: cyber »

Hej @orin ...uprzedzając trochę ewentualną odpowiedź kolegi z tego forum- @Krosnoludek ... i odnosząc się do mojej prośby o opinie kogoś z Emitela...którą to poniekąd wcześniej skrytykowałeś...więc po 1 -wsze kanał Wiadomości 24 jest u mnie praktycznie nie oglądany i zainteresował mnie tak naprawdę głównie aspekt techniczny - dlatego napisałem ,że w chwili wolnej "doinstaluje" filt LTE
i nie wykluczam ,że to wpłynie na pozytywne rozwiązanie tego problemu ...jeśli tak to -jeszcze raz Dziękuję za opinie...
Po drugie-mam świadomość ,że Emitel jest odpowiedzialny wyłącznie za część radiową całej emisji Mux4 a więc nie ma bezpośrednio wpływu na cały gotowy już strumień wysyłany w eter.... nie mniej jednak Emitel na pewno ma pracowników jak chodźby Pan JaroslawMroczkowski którzy to na pewno mają merytoryczną wiedzę w powyższym temacie ...
Odnosząc się natomiast do samego TV Philips 55PUS9206 to uwierz mi ,że nie zamieniłbym w chwili obecnej tego telewizora na żaden inny z tej półki cenowej a nawet droższego bo to naprawdę świetny produkt ...nie będę rozwijał tematu żeby nie robić off -topa ale obecnie TV to nie tylko Tv Naziemna... Na rynku mamy wiele typowo chińskich marek produkujących TV np TCL czy Hinsese i cieszą się dobrymi opiniami aczkolwiek mają też swego rodzaju niedociągniecia jak i topowe marki np Sony LG czy ostatnio czytałem problemy z Tv Panasonic choć dotyczą innych spraw np . DVB-C itd to jednak na obecnym poziomie techniki (wbrew pozorom)nie ma produktów idealnych ...Pzdr.
Ostatnio zmieniony 19 października 2022, o 18:10 przez cyber, łącznie zmieniany 2 razy.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

orin pisze: 19 października 2022, o 17:03 W sumie nie rozumiem dlaczego nie odstąpisz od umowy kupna skoro producent nie rozwiązuje problemu z odbiorem sygnału DVB-T2.
Może to jest dobry temat dla UOKiK.
Tak dla Wydarzeń 24 ( MUX4) będzie oddawał telewizor XD. Jak inne muxy T2/HEVC działają od mux 1 do 8 poza mux4. :lol: :lol: :lol:

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Rzecz nie w tym co odbiera tylko jak producent traktuje nasz rynek. Za chwilę wejdzie do emisji kanał TVP 4k i zobaczymy jaka będzie jazda z tą emisją.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: cyber »

Tutaj akurat Emitel wraz z TVP robią" dobrą robotę"...obym się nie mylił jeśli chodzi o ponowny start TVP 4K. Aczkolwiek krytycy zawsze się znajdą ....
Ostatnio zmieniony 19 października 2022, o 18:15 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pasjonat »

Jak wejdzie TVP 4K to będzie grał tylko na telewizorach 4k i 8k . Nie będzie chodził na HD i FULL HD bo będzie czarny ekran. To oczywiste.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: cyber »

He he ...niestety nie dla wszystkich to bedzie takie oczywiste...Pzdr

pablo21_1984
Posty: 224
Rejestracja: 24 kwietnia 2011, o 12:20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: pablo21_1984 »

Ja jestem po testach wszystkich filtrów LTE 5G oraz anten z wbudowanym filtrem LTE 5G. NIC nie pomaga! Problemy nadal tylko z MUX4 na k34 z nadajników SFN warszawskich. Pozostałe MUX-y bez problemów odbiór. Nawet MUX testowy BCAST na k23 śmiga bez problemów na wszystkich TV w domu a BCAST to przecież spółka Grupy Polsat Plus. :-)
Podsumowując dałem sobie spokój z tym bo ewidentnie to nie problem zakłóceń LTE 5G u mnie skoro żadne filtry nie pomagają i to nawet kilka na raz. Kolega jest instalatorem i cały czas ludzie jemu to zgłaszają. Nawet reklamują po instalacjach i poprawkach ich. On odp. jasno że za odbiór MUX4 nie odpowiada i nie daje gwarancji swojej na to bo winny jest nadawca/operator tego MUX-a. Mi też radził dać sobie spokój z tym. To tyle w temacie z mojej strony.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

No widzisz słaby Instalator nie wiem czym on dysponował co ci zakładał.Mam cztery telewizory na których w Warszawie bez problemu odbieram mux4.
Działają w trzech różnych lokalizacjach po dwóch stronach Wisły nie ma żadnego problemu z odbiorem warunek dobra instalacja.
Ostatnio zmieniony 19 października 2022, o 20:53 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: Krosnoludek »

Orin - Szkoda że nie masz Philipsa z serii PUS8506.
Kiki z forum HDTV twierdzi że na nowych np. PUS8507 nie ma żadnych problemów z Wydarzenia24, nie ma juz starszych modeli by sprawdzić.

I jeszcze jedno, dlaczego Philips a nie Samsung, LG, Panasonic, Sony czy TCL, bo w Philipsie można stworzyć listę kanałów ulubionych naziemno-satelitarną, a w tamtych nie.
XmuX pisze: 19 października 2022, o 17:40 Jeśli nie to dlatego, że masz mux-4 w SFN z *Giedlarowa*.
Trzeba się nauczyć, że to, co było wcześniej, już nie jest, a instalacje dla nowego standardu wymagają nowego podejścia i nowej wiedzy oraz sprzętu. Tam gdzie sygnał jest w porządku, gra do wszystkiego i sam robisz instalację. Tam, gdzie jest "problem", trzeba wiedzieć, jak go szukać, czego szukać, a potem także wiedzieć, jak i czego użyć, aby go wyeliminować. A obecnie wie o tym około 1 instalator na 100. Nawet mniej niż to.
Obszary możliwych zakłóceń można łatwo znaleźć na stronie mapy.radiopolska.pl
I właśnie dla Krosna, gdy widzisz SFN mux4, czerwony zmienia się w żółty, co oznacza, że problem jest bardzo prawdopodobny tam. I jest jeszcze wiele innych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę i umieć sobie z nimi poradzić.
Jak jest konserwacja Suchej Góry nie mam żadnego sygnału z innego nadajnika, Philips potwierdził problemy z Wydarzenia24 na ich telewizorach.

Z resztą końcem lipca tego roku był u mnie serwis z MIK Radom (by potwierdzić usterki) i serwisant mówił że na wielu telewizorach różnych producentów jest problem tylko z Wydarzenia24.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Więc nie pozostaje nic innego jak cisnąć Philipsa, aby naprawił usterkę.
Na podstawie własnych doświadczeń, dla mnie mux4 nie rożni się niczym w stosunku do reszty multipleksów.
Na każdym telewizorze i dekoderze nawet na WiWa mini odbiera bez problemów i to na kanale 46 czyli blisko LTE.
W tym przypadku trzeba było zastosować filtr LTE.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: cyber »

Witam , polecony filtr Terra TF005 miałbym po weekendzie ( u mnie nie dostępny "od ręki") Natomiast jeszcze dziś mógłbym zakupić filtr Technisat -identycznie "wycina" LTE/5G ...pasywny też dla 5-694 Mhz i dla DC ...firma też przecież znana ...link do strony producenta :https://www.technisat.com/pl_PL/Filtr-L ... 76-4929-00
Ktoś może testował ten filtr? Daje radę ?
Pzdr.
Ostatnio zmieniony 20 października 2022, o 13:21 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

Nie warto Technisat już dawno kupuje gotowe chińskie akcesoria rtv pod swoją marką, cena zachęcająca, ale filtr TERRA TF005 ma lepszą charakterystykę tłumienia sygnału LTE ponad 60 dB potwierdzaną pomiarem. Technisat nie wiadomo o ile tłumi sygnał LTE, a to jest podstawa w tego typu filtrach. Poszukaj na Allegro jest od ręki.

Obrazek

Obrazek

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: VAHANARA »

cyber pisze: 20 października 2022, o 13:03 Natomiast jeszcze dziś mógłbym zakupić filtr Technisat -identycznie "wycina" LTE/5G ...pasywny też dla 5-694 Mhz i dla DC ...firma też przecież znana
Firma faktycznie znana, ale powiedziałbym, że raczej z elektroniki.

Filtr nie ma podanego tłumienia ani charakterystyki, co dla mnie dyskwalifikuje go z użycia od razu.

Wygląda na typowy filtr ceramiczny, pułapkowy. Możliwe, że ma 30...50dB tłumienia w wąskim paśmie (Dl lub UL), poza nim zwykle jest znacznie mniej. I tyle mozna powiedzieć przy braku odpowiednich specyfikacji.
Używałem podobne z wyglądu Terry na 800 i jak problem był niewielki, dawały radę, ale przy poważniejszych problemach trzeba było skręcać dwa, trzy w kaskadzie, jeśli nie miało się nic porządnego akurat pod ręką...

! Powiem to co zawsze - filtr LTE to ostatni element instalacji, na którym warto oszczędzać. Musi być pasmowo-zaporowy (>700MHz) i o tłumieniu minimalnym co najmniej 50dB, lepiej >60dB.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: cyber »

Ok ...mam jeszcze jeden filtr dostępny dziś w sklepie stacjonarnym...myślę ,że ten nie ustępuje TF-005 ...Alcad specjalizuje się przecież w tego typu sprzęcie - tutaj tłumienie wg.producenta 60dB ....testował ktoś ??
https://www.alcadelectronics.com/en/pro ... db-9090046

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV Mobilna)

Post autor: orin »

W przypadku tego filtra też nie ma nic więcej po za informacją w opisie, że tłumi do 60 dB ale co i kiedy, informacji brak.
https://dvbsklep.pl/filtr-lte-700-tf005 ... rzny-terra

Zablokowany