MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Maciejek »

Nie pogrążaj się kolego. Twoja wypowiedź, jako osoby związanej powiedzmy z mux4, jest w tym momencie kompromitująca i dowodzi, że błądzicie we mgle. TY zadajesz mi pytania, na które to TY masz znać odpowiedzi. Ja jestem odbiorcą i to TY masz sprawić by to "coś" działało bez zarzutu, a nie posłusznie wykonywać korekty błędów strumienia wskazywane przez zapaleńców z forum. :lol:

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Takie wypowiedzi pogrążają forum. Inni mają się świetnie. Osoby, które Wam użytkownikom mogą pomóc/doradzić nie będą tracić czasu na jałowe dyskusje. Na forum już nie ma użytkownika @DVB-T2, który liczył na inżynierską merytoryczną dyskusje, ale nie ma z kim dyskutować. Pisałem z nim poza forum, nie mam z tym problemu. Tacy jak ty skutecznie zaniżają poziom tego miejsca. Szkoda dla Was czasu, życie jest za krótkie.
Roszczeniowe podejście do każdego zagadnienia w życiu świadczy wyłącznie o nieprzystosowaniu społecznym.
Ostatnio zmieniony 27 października 2022, o 12:01 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Puma »

Włączyłem z ciekawości HbbTV na 161, tego nie da się oglądać tzn. wszystko chyba działa ale reklam jest tak dużo że nie wytrzymałem i z powrotem wyłączyłem HbbTV w opcjach telewizora.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Paweł Tutka »

Z tego co mi wiadomo, to kanał 161 HbbTV ma obecnie charakter testowy na którym to testowana jest możliwość dostarczania aplikacji HbbTV urządzeniom telewizyjnym za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Na polskim rynku mamy bardzo dużo różnych odbiorników, a każdy z tych odbiorników wyposażony jest w inne oprogramowanie.

Te różnice w konfiguracji parametrów TS na przestrzeni ostatnich dni/tygodni bardzo dobrze ukazały zróżnicowanie w zachowaniu TV. Na części z nich usługa HbbTV nie startowała. Na innych usługa HbbTV startowała pomimo błędnej konfiguracji itp. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne - to nie ma się tu co napinać na tym forum. W branży medialnej pewne procedury po prostu trwają...

Przykładowo: To że ktoś opublikował jakiś wpis o 14:00 i naprawiono coś o 17:00 to wcale nie oznacza, że dopiero po tym wpisie nastało "olśnienie". Czasem bywa tak, że dany problem został zdiagnozowany wcześniej... i już o 12:00 rozpoczęła się procedura wprowadzania zmian. Wpis na forum może być czasem potwierdzeniem postawionej diagnozy. Czasem też może stanowić jakąś inspirację do szukania/sprawdzania/działania.

W ostatnim czasie mam możliwość obserwacji jak wygląda proces przygotowania oprogramowania dla urządzenia TV dedykowanego do wprowadzenia do sprzedaży na dany rynek TV. Ilość zależności, wymagań dla poszczególnych komponentów czy też zależności pomiędzy bibliotekami, pakietami oprogramowania jest przerażająca. Jedno drobne niedopatrzenie, nadinterpretacja wytycznych ze specyfikacji lub założenie, że dana funkcja nie ma chociażby wyższego priorytetu sprawia, że każde urządzenie ma zupełnie inne oprogramowania. I na tej oto warstwie "systemu operacyjnego w urządzeniu TV" budowane są kolejne usługi TV lub uruchamiane są dedykowane aplikacje telewizyjne. Wyprodukowanie aplikacji TV (moim zdaniem) to jest jedne wielkie szukanie kompromisu technologicznego pomiędzy tym co chciałoby się zrobić/dostarczyć a tym z czym dany telewizor lub grupa telewizorów da sobie radę.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Paweł Tutka »

Puma pisze: 27 października 2022, o 10:49 Włączyłem z ciekawości HbbTV na 161, tego nie da się oglądać tzn. wszystko chyba działa ale reklam jest tak dużo że nie wytrzymałem i z powrotem wyłączyłem HbbTV w opcjach telewizora.
W przypadku kanału 161 wyłączanie sygnalizacji HbbTV (moim zdaniem) nie ma sensu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Na 161 plansza Polsat Box znika po ok 1-2 sekundach i przenosi do usługi HbbTV, jest szybciej niż na kanałach wirtualnych TVP.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: hadam »

Paweł Tutka pisze: 27 października 2022, o 12:28 W przypadku kanału 161 wyłączanie sygnalizacji HbbTV (moim zdaniem) nie ma sensu.
Też tak uważam. Wystarczy nie przełączać na ten kanał, albo go ukryć bądź usunąć.
Wyłączenie synchronizacji ma sens wtedy, gdy komuś przeszkadzają wyskakujące banery na normalnych kanałach.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: DanielK »

Na tunerze z Linux (nie zgodny z HbbTV 2.x) działa dobrze to HbbTV z kanału 161. Wczytuje się szybko.
Kolejny raz napiszę, że jednak można zrobić tak aby HbbTV było szeroko kompatybilne.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Paweł Tutka »

DanielK pisze: 27 października 2022, o 15:24 Kolejny raz napiszę, że jednak można zrobić tak aby HbbTV było szeroko kompatybilne.
W jakim sensie "szeroko kompatybilne"? Pytam, bo bardzo mnie to zaciekawiło.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: DanielK »

Wtyczka obsługująca HbbTV w tym tunerze nie jest zgodna z wymaganiami przyjętymi w Polsce. Swego czasu na aplikacji TVP identyfikowała się jako wersja 1.0.

To właśnie mam na myśli jako szeroko kompatybilne - podobnie z resztą jak aplikacje np. telewizji niemieckiej.

HbbTV Polsatu jako jedyne z polskiej TV naziemnej po prostu działa na linuksowych STB.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Paweł Tutka »

DanielK pisze: 27 października 2022, o 16:07 Wtyczka obsługująca HbbTV w tym tunerze nie jest zgodna z wymaganiami przyjętymi w Polsce. Swego czasu na aplikacji TVP identyfikowała się jako wersja 1.0.
Proponuję skontaktować się z właścicielem tej wtyczki by zmienił w UserAgent wersję HbbTV na jakiś wyższy numerek ;) lub też dał taką opcję wyboru. Najlepiej jakby dał opcję użycia UA z jakiegoś popularnego modelu TV.

Z tego co zauważyłem to jeden z nadawców TV uzależnia to czy i jaka aplikacja HbbTV będzie dostępna na danym modelu TV w zależności od informacji zawartych w UserAgent. Przykładowo na jednym z kanałów TV na trzech różnych TV mam trzy różne aplikacje HbbTV uruchamiane w tym samym czasie.

W przypadku aplikacji HbbTV dostępnych na kanałach Polsatu nie ma takiego mechanizmu w ramach którego dostępność poszczególnych aplikacji HbbTV byłaby uzależniona od informacji zaszytych w UserAgent danego urządzenia telewizyjnego. Tak jest na chwilę obecną. Jak będzie w przyszłości to czas pokaże. Na pewno trzeba się będzie liczyć z tym, że podstawowa obsługa HbbTV w wersji 1.0 na długo nie wystarczy. Wcześniej czy później dojdzie do sytuacji w której to będzie wymagane skorzystanie z MPEG-DASH, obsługi systemów DRM i innych funkcjonalności które to zawitały w kolejnych wersjach standardu HbbTV.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Nic nie pisze, by naprawiono Wydarzenia24

Dziennik zmian TPM211EA_101.001.003.223 - Data: 2022/10/21

Naprawiono nieprawidłowy numer kanału DVB-S wyświetlany na liście ulubionych
Naprawiono niedziałanie klawiszy numerycznych DVB-S na liście ulubionych
Naprawiono problem z uszkodzeniem teletekstu DVB-C
Naprawiono migotanie obrazu po ponownym uruchomieniu XboX
Ulepszenia dotyczące problemów z teletekstem HBBTV i odtwarzaniem audio/wideo
Ulepszenia jakości obrazu
Ulepszenia dotyczące problemów ze stabilnością (ponowne uruchamianie, zawieszanie się)

TPM211EA_101.001.003.215 - Data: 2022/09/16

Naprawiono utratę połączenia z aplikacją BBC
Naprawiono błąd odtwarzania aplikacji A1 Xplore TV
Naprawiono błąd odtwarzania HBBTV
Naprawiono nieudane nagrywanie kanału z powodu braku wolnego miejsca na dysku twardym
Ulepszenia dotyczące utraty dźwięku i obrazu na HDMI
Ulepszenia utraty parametrów stylu Ambilight
Poprawa jakości dźwięku
Poprawa jakości obrazu
Ulepszenia dotyczące problemów ze stabilnością (ponowne uruchamianie, zawieszanie się)
Zmiana na tryb Sklep, domyślne ustawienie czujnika światła zmienione na WYŁ.
Obsługa M7 HbbTV OpApp w krajach: Holandia, Belgia, Rumunia, Czechy, Austria, Węgry,
Słowacja, Luksemburg

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Paweł Tutka pisze: 27 października 2022, o 16:44
DanielK pisze: 27 października 2022, o 16:07 Wtyczka obsługująca HbbTV w tym tunerze nie jest zgodna z wymaganiami przyjętymi w Polsce. Swego czasu na aplikacji TVP identyfikowała się jako wersja 1.0.
Proponuję skontaktować się z właścicielem tej wtyczki by zmienił w UserAgent wersję HbbTV na jakiś wyższy numerek ;) lub też dał taką opcję wyboru. Najlepiej jakby dał opcję użycia UA z jakiegoś popularnego modelu TV.

Z tego co zauważyłem to jeden z nadawców TV uzależnia to czy i jaka aplikacja HbbTV będzie dostępna na danym modelu TV w zależności od informacji zawartych w UserAgent. Przykładowo na jednym z kanałów TV na trzech różnych TV mam trzy różne aplikacje HbbTV uruchamiane w tym samym czasie.

W przypadku aplikacji HbbTV dostępnych na kanałach Polsatu nie ma takiego mechanizmu w ramach którego dostępność poszczególnych aplikacji HbbTV byłaby uzależniona od informacji zaszytych w UserAgent danego urządzenia telewizyjnego. Tak jest na chwilę obecną. Jak będzie w przyszłości to czas pokaże. Na pewno trzeba się będzie liczyć z tym, że podstawowa obsługa HbbTV w wersji 1.0 na długo nie wystarczy. Wcześniej czy później dojdzie do sytuacji w której to będzie wymagane skorzystanie z MPEG-DASH, obsługi systemów DRM i innych funkcjonalności które to zawitały w kolejnych wersjach standardu HbbTV.
HBBTV usługa bez przyszłości. Skomplikowana implementacja, ograniczona funkcjonalność.
Zmieniające się i niekompatybilne wstecznie standardy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: DanielK »

Cóż, ja też jestem tego zdania. Za dużo z tym komplikacji...
Sprzętowo tunery na Linuksie ładnie by to ogarniały, to co działa to działa bardzo szybko (dobre procesory i pamięć), ale... DRM i temu podobne to komplikacje...
O ile wiem, wtyczka prawdopodobnie ogarnia HbbTV do wersji 1.5.
Szczerze mówiąc nie mam czasu aby głębiej (bardziej technicznie) się z tym zapoznać.
90% ludzi i tak ma jakieś tam funkcje smart w telewizorach.

Z resztą już wiele stron o tym napisano w odpowiednim wątku na tym forum.

ktotam
Posty: 26
Rejestracja: 30 października 2016, o 13:43
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Philips 55PUS9206/12
Instalacja antenowa: UHF Tri Digit
VHF DIPOL-4
FM SV Total
HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin/Żółwieniec Gniezno/Dębówiec

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: ktotam »

Paweł Tutka pisze: 25 października 2022, o 10:13
Krosnoludek pisze: 24 października 2022, o 22:30 Może Paweł Tutka zabierze wtej kwestii głos co jest nie tak z tym HbbTV na kanale 161 ?
Bez wchodzenia w szczegóły techniczne. Problem został zidentyfikowany. Wkrótce powinno być już OK.
Koncepcja jest taka, by po wejściu na kanał 161 automatycznie uruchomiła się dedykowana aplikacja HbbTV.
Usługa ta w praktyce jest cały czas testowana (rozwijana). Po domknięciu tego projektu będą realizowane kolejne.
Co do hbbtv na tym kanale, to byłoby fajnie gdyby można było się zalogować (jeżeli ktoś ma wykupione Polsat Box Go) do aplikacji i gdyby ułatwiało to korzystanie z wykupionych w serwisie kanałów telewizyjnych. Mam tu na myśli szybki dostęp do tych kanałów bez konieczności klikania pilotem i szukania ich w serwisie, a już idealnym rozwiązaniem byłoby wrzucenie tych kanałów do mux 4 na takiej zasadzie jak działa Tvp Kultura 2 lub Tvp Historia 2. Wiem, że się rozmarzyłem ale wszelkie ułatwienia jeżeli chodzi o korzystanie z płatnych kanałów w Polsat Box Go byłoby super :D

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: hadam »

Polsat Box Go a Polsar Go to są dwie różne usługi, możesz pobrać aplikację na telewizor i wtedy się zalogujesz na Polsat Box Go.
Oddzielną aplikację Polsat Go też możesz pobrać i na niej już jest możliwość zalogowania się, ja tak właśnie jestem zalogowany na telewizorze, nawet są dwa kanały Polsat i TV4.
Polsat Go to dawna ipla, tylko ipla miała dodatkowo jeszcze płatne pakiety, teraz to rozdzielili.

Przy okazji, zauważyłem że dziś na moim LG, na kanale HbbTV już nie pojawia się plansza na 2, 3 sekundy, tylko od razu wczytuje się serwis. Działa to dosyć szybko lepiej niż TVP GO.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

Witam ...dziś spojrzałem na status zgłoszenia Philipsa w sprawie W24 a tam status : " Closed Referral" -choć znam angielski w stopniu komunikatywnym :) nie do końca dla mnie ten status jest jasny ( referral ?) ...tak czy inaczej odnowiłem zgłoszenie dodałem tylko ,że na najnowszym oprogramowaniu z października br. problem nadal występuje i to na wielu Tv Philips , poprosiłem choć o komentarz do sprawy i zobaczymy co dalej :D \
Pzdr.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Zadzwoń do nich i spytaj dlaczego zamknęli zgłoszenie?
W zgłoszeniu podałeś adres e-mail?, może na niego podesłali odpowiedź?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

E-mail ,tel. itd ..."czysty" brak jakichkolwiek komentarzy...zadzwonie w najbliższym możliwym czasie ...
Pzdr,

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

To co oni sobie w kulki lecą? Poszło zgłoszenie z usterką telewizora i bez odpowiedzi zaraz zamknęli?

Zablokowany