Niepewna przyszłość ??

Forum o telewizji mobilnej
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Niepewna przyszłość ??

Post autor: Poland »

Media2 pisze:DVB-H: Niepewna przyszłość telewizji w komórce?
Łukasz Szewczyk, 5 lipca 2009, godz. 12:29

Firma Info-TV-FM, która wygrała przetarg na operatora mobilnej telewizji deklaruje, że usługa zostanie uruchomiona jeszcze w wakacje
. Jednak operatorzy komórkowi czarno widzą przyszłość
DVB-H w Polsce.
Kilka dni temu spółka Info-TV-FM otrzymała decyzję w sprawie rezerwacji częstotliwości na potrzeby świadczenia mobilnej telewizji. Przedstawiciele firmy w mediach szumnie ogłosili, że usługa ruszy jeszcze przed końcem wakacji - do końca roku usługa swoim zasięgiem ma objąć już dziesięć miast.

Spółka twierdzi posiada zaakceptowaną przez KRRiT listę 38 programów dla mobilnej telewizji. Jest szansa, że niektóre kanały telewizji mobilnę będzie można oglądać także za darmo. Na razie jednak brak porozumienia z operatorami na temat wspólnej oferty.

- Było zaproszenie do wstępnych rozmów, jednak bez konkretów, których oczekiwaliśmy. To oni powinni wyjść z inicjatywą, pokazać plan rozbudowy infrastruktury nadawczej, oferty programowej itp., ale nie wyszli. Telewizja mobilna na szerszą skalę nie ruszy bez operatorów, gdyż z natury jest to produkt operatorów komórkowych i nikt ich w tym nie zastąpi. Na razie nie wiemy jednak, co, gdzie, kiedy i komu mielibyśmy sprzedawać. Ciemno na razie widzę przyszłość telewizji mobilnej w Polsce - mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Jarosław Bauc, prezes komórkowej sieci Plus .

Wcześniej w podobnym tonie wypowiadali się także inni operatorzy, którzy - przypomnijmy - zostali "pokonani" w przetargu na mobilną telewizję.
Miejmy nadzieje że jednak operatorzy się dogadają i razem zrobią DVB-H :)

varicap

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: varicap »

Poland pisze: Miejmy nadzieje że jednak operatorzy się dogadają i razem zrobią DVB-H :)
Ciekawe skąd INFO-TV-FM testuje.
W pozwoleniu radiowym jest ulica Pory.
Wg planu Warszawy jest to mała uliczka przy skrzyżowaniu Czerniakowskiej z Doliną Służewiecką (sorry jeśli wymieniam stare nazwy).
To jest przy tym ogromnym ślimaku gdzie się wjeżdża na trasę prowadzącą do mostu południowego.
Tam zdaje się są obok jakieś nowe biurowce ale słyszałem że testy są z komina EC (i tu padały różne informacje - z której).
Najbliższa jest Siekierki.

vari

klocek0707

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: klocek0707 »

Miał to być komin EC Kawęczyn - po prawej stronie Wisły....

varicap

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: varicap »

No właśnie miał.
Ale pozwolenie mają na ulicę Pory.
Poza tym słyszałem sprzeczne sygnały. jeden mówił o Kawęczynie a drugi co podobno przy tym pracuje mówił o Siekierkach.
vari

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Czyżby coś miało się wreszcie ruszyć? http://www.broadbandtvnews.com/200909/2 ... or-launch/
będziemy obserwować ...

ms93

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: ms93 »

Tu jest oferta Info-TV-FM na DVB-H:
http://www.infotvfm.pl/pl/pliki/Oferta_ ... _TV_FM.pdf

ffff

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: ffff »

czy w Warszawie można w tej chwili oglądać testy?

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: irekr »

Sprawdź co się dzieje na kanale 37.

varicap

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: varicap »

irekr pisze:Sprawdź co się dzieje na kanale 37.
Ja tylko dodam, że większość odbiorników DVB-T wykrywa sygnal DVB-H pokazując na danym kanale siłę sygnału i jakość. Co oczywiste, nie znajdują listy programów i chcą skanować następne kanały.
Ale już takie zachowanie pozwala sprawdzić czy jest obecny i jak silny, sygnal DVB-H na danym terenie.
Istnieją także odbiorniki softwareowe na peceta, działające na kartach DVB-T.
Ja tego nie testowałem ale wiem, że ludzie oglądali tak niekodowane testy w Warszawie.
Mam nawet gdzieś instalkę ale przeczytałem, że to trial i działa tylko 30 dni tak więc zainstaluję u siebie dopiero gdy będę pewny że cos w moim rejonie nadaje sygnał DVB-H.
vari

Bby
Posty: 51
Rejestracja: 16 marca 2010, o 14:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: Bby »

niejestem zbytnio zapoznany ale czy DVB-H ma być w całej polsce dostępny czy tylko w dużych miastach??????????? Wiem że teraz są tylko prowizoryczne testy ale jakby mieli oficjalne np. jutro włączyć to był by w całej polsce czy tylko w duzych miastach???

dwadi

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: dwadi »

Jak widać u nas nic ruszyć nie może bez wałków...

http://www.tvp.info/informacje/biznes/t ... ku/2786042

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: irekr »

Do konkursu o koncesje na DVB-H startowały dwie firmy: INFO z Zamościa i konsorcjum założone przez operatorów komórkowych. Szczegóły na stronach KRRiTV.
Wygrało INFO-TV-FM oferując większe wpływy do Skarbu Państwa - co było podstawowym wymogiem przetargu.
Czy jest zmowa ? to określi postępowanie. Koncesja jest tak skonstruowana, że operator DVB-H jest dostawca hurtowym i nie określa warunków świadczenia tej usługi poszczególnym użytkownikom. Faktem jest że w przypadku wygrania przetargu przez operatorów komórkowych zupełnie realne staje się przejęcie ponad 90% udziałów w rynku usług multimedialnych w ciągu najbliższych 10ciu lat. Z punktu widzenia konsumenta jest to niebezpieczna monopolizacja rynku.

dwadi

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: dwadi »

Do konkursu o koncesje na DVB-H startowały dwie firmy: INFO z Zamościa i konsorcjum założone przez operatorów komórkowych. Szczegóły na stronach KRRiTV.
Wygrało INFO-TV-FM oferując większe wpływy do Skarbu Państwa - co było podstawowym wymogiem przetargu.
Czy jest zmowa ? to określi postępowanie. Koncesja jest tak skonstruowana, że operator DVB-H jest dostawca hurtowym i nie określa warunków świadczenia tej usługi poszczególnym użytkownikom. Faktem jest że w przypadku wygrania przetargu przez operatorów komórkowych zupełnie realne staje się przejęcie ponad 90% udziałów w rynku usług multimedialnych w ciągu najbliższych 10ciu lat. Z punktu widzenia konsumenta jest to niebezpieczna monopolizacja rynku.
Wszystko ok, ale... mimo wszystko to całe Info-tv-fm jakieś koszty rezerwacyjne częstotliwości poniosło... na innym forum ktoś zauważył, że samo postępowanie nie objęło wszystkich z tej tzw. wielkiej czwórki (chyba Plusa) - na stronie urzędu jest możliwość nie poniesienia odpowiedzialności (kary 10% rocznych zysków czy jakoś tak) jeśli wskaże winnego nakłaniania do odstępowania od podpisania porozumienia z Info-Tv-Fm. Może jednak są jakieś przesłanki ku twierdzeniu, że była to zmowa? Z drugiej strony samo postępowanie może potrwać nawet do 5 miesięcy, więc wątpię, że Info-Tv-Fm zacznie wchodzić do innych lokalizacji... w moim przypadku Wrocławia, a szkoda... dla mnie DVB-H to coś fajnego, jeśli ktoś wymaga jakości to niech wozi ze sobą plazmę 42'' + zestaw satelitarny... ja często się przemieszczam a kupno zestawu satelitarnego i jego instalacja nie jest w moim przypadku możliwa... Może i liczba telefonów z DVB-H jest niewielka, ale czy gdyby wszystko było w łapkach operatorów było by ich więcej? wątpię... kto się skusi na taki telefon z ich oferty to się skusi... i tak i tak zarabiają na telefonach... ponadto gdyby oni mieli pełną władzę nad DVB-H wtedy była by cenowa dzicz, no i od razu pojawiły by się reklamy... o jakie to super... itp... może niech Tv-Info-Fm pomyśli o własnej platformie komórkowej... początkowo na czyichś nadajnikach... jak robił to Play...

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: irekr »

Jak porównywałem listę zezwoleń telekomunikacyjnych z ilością "zagospodarowanych obiektów" to specjalnych różnic nie zauważyłem. Owszem, kilka obiektów DVB-H było uruchomionych, jakiś czas pracowało i zostało wyłączone, ale dotyczy to chyba głównie Warszawy, gdzie tych obiektów jest więcej niż 2 i pracują w SFN.
W INFO nie pracują idioci i zapewne taki scenariusz był analizowany, nic dziwnego że uruchomiono tylko tyle, by specjalnie nie ponosić kosztów.
Nawet gdyby DVB-H z różnych przyczyn "nie wypaliło" to sprzęt nadawczy jest do zagospodarowania jako nadajniki DVB-T w systemie 8K 256 AVC MPEG4, kodery/modulatory w które sa wyposażone nadajniki są najczęściej wielofunkcyjne i jest to w zasadzie uruchomienie określonego trybu pracy.
Pozostaje tylko czekać na rozwój sytuacji. tam gdzie nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze a w tej konkretnej sytuacji o bardzo duże pieniądze. Sama technologia DVB-H połączona z sieciami GSM/3G/4G dają naprawdę wielkie możliwości, gdyż naturalnym procesem rozwoju techniki telekomunikacyjnej jest stopniowe odchodzenie od standardowego przekazu broadcastowego wielkich obszarów na rzecz podcastów, przekazów lokalnych i FOD - podobnego do VOD ale na znacznie większą skale.

wołominiak

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: wołominiak »

Dziwna sprawa. Co prawda temat znam tylko pobieżnie. Ale zastanawia mnie fakt jak można było tak ułożyć Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia że wygrała firma która nie dysponuje potencjałem technicznym do jego zrealizowania. Z tego co słyszałem firma startująca w przetargu powinna sama posiadać potencjał lub mieć zapewniony ze strony innej firmy. Przecież składa oświadczenia na piśmie i to musi być. W tym przypadku wygrało INFO-TV-FM mające ofertę jedynie najkorzystniejszą cenowo. Według mnie przetarg był przeprowadzony przez nie kompetentnych ludzi którzy nie wiedzieli do końca co powinni żądać od wykonawcy.

dwadi

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: dwadi »

Dziwna sprawa. Co prawda temat znam tylko pobieżnie. Ale zastanawia mnie fakt jak można było tak ułożyć Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia że wygrała firma która nie dysponuje potencjałem technicznym do jego zrealizowania. Z tego co słyszałem firma startująca w przetargu powinna sama posiadać potencjał lub mieć zapewniony ze strony innej firmy. Przecież składa oświadczenia na piśmie i to musi być. W tym przypadku wygrało INFO-TV-FM mające ofertę jedynie najkorzystniejszą cenowo. Według mnie przetarg był przeprowadzony przez nie kompetentnych ludzi którzy nie wiedzieli do końca co powinni żądać od wykonawcy.
Masz rację sprawa jest dziwna, Info-Tv-Fm wygrało tylko z powodów "cenowych", tutaj nie chodzi o to, że ma infrastrukturę, ale, że "ma" zapewnić... Też myślę, że Emitelowi poszło by to łatwiej, ale jak widać, Info-Tv-Fm też radziło sobie z tym nieźle... umieszczali nadajniki na jakichś budynkach itp, jednak patrząc na postępowanie dotyczące zmowy, może to oznaczać, że faktycznie jakaś była, przecież konkurencyjną ofertę do przetargu wystawili operatorzy (wszyscy razem) ich oferta była na 2-gim miejscu... Więc można myśleć, że faktycznie to mogła być frusytacja po przegranej. Bo pomyślcie jak by wygrali (byli razem) potem mogli by się "rozwiązać" i wtedy każdy sobie... mieli by obiekty... więc co by im zrobili - samowolka... Według wstępnych szacunkowych danych UKE, cena abonamentu za dostęp do pełnego pakietu miała być nie większa niż 15 zł, więc do przełknięcia... Idea DVB-H jest dobra, bo jest idealna dla osób w ruchu. Polska to "dziki" kraj jak ktoś powiedział, z jedynie słucznej partii... Inne kraje rozwijają technologie cyfrowe, a u nas jak posucha tak posucha... Ani pełnego dostępu wszędzie do DVB-T tak i DVB-H

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: irekr »

http://www.infotvfm.pl/pl/pliki/Oferta_ ... Y_2010.pdf to link do oficjalnej oferty hurtowej.
Jest tam również stawka "od abonenta" i nie stanowi ona nawet 40% ceny finalnej dla najdroższego obszaru i najdroższej opcji.
Tak jak pisałem: chodzi tu o bardzo duże pieniądze. Gdyby cała pula kanałowa przeznaczona w GE06 dla DVB-H była użytkowana tylko przez operatorów komórkowych wówczas nastąpiło by nadmierne zmonopolizowanie rynku.

EMITEL nie startował do przetargu i można się tylko domyślać przyczyn. Operatorzy komórkowi posiadają bardziej "odpowiednią" infrastrukturę do takiej emisji, tym bardziej że technologia pozwala na spora dowolność obszaru pokrycia przekazem, nawet gdy ten jest przekazem dedykowanym typu VOD czy FOD i odbywa się na tym samym obszarze w czasie rzeczywistym dzięki przejętemu systemowy multiplikacji transmisji, odmiennego od DVB-T.
Info TVFM jest firma dysponującą baza na pograniczu systemów mobilnych i stacjonarnych co daje dobra pozycją technologiczną.
Oddzielna sprawą są ograniczenia stopnia wykorzystania przekazu VOD zawartego w wymaganiach koncesyjnych. Życie jednak nie znosi ograniczeń tego typu i DVB-H z natury swojej specyfiki stanowiłby doskonałe uzupełnienie przekazu mobilnego, znacznie poprawiający efektywność wykorzystania przestrzeni i widma transmisyjnego.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Analizując przyszłość rozwiązań telewizji mobilnej na bazie DVB-H chciałbym zwrócić uwagę na stan wdrożeń w Europie.

Według serwisu http://www.dvb-h.org/ prowadzonego przez twórców tego standardu w 2009 roku rozwój się zatrzymał. Ostatni wpis dotyczy Polski. Od tej pory nikt nie rozpoczął ani testów ani wdrożenia komercyjnego. Od czasu N96 i SU-33W nie pojawiły się też żadne nowe telefony komórkowe (terminale) do odbioru takich przekazów. Docierają natomiast sygnały o zamykaniu projektów DVB-H w wielu krajach Europy ... ze względu na brak efektywnego modelu biznesowego świadczenia usługi.

Wygląda na to, że czas telewizji mobilnej na bazie DVB-H się skończył. Za to w Niemczech trwają zaawansowane prace nad wykorzystaniem DVB-T2 do przekazów mobilnych.
Dodatkowo opracowanie standardu DVB-NGH (New Generation Hadndset) prowadzone przez Projekt DVB zostało podzielone na dwie fazy. Pierwsza faza dotyczy terminali zdolnych do mobilnego odbioru DVB-T2 i ma być zakończona w przyszłym roku.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: Drekan »

Nie tak do końca. Przetestować DVB-H zamierzają Słowacy i Czesi.

Nadawanie testowe odbywać się będzie na obiektach uniwersytetów, blisko polskich granic, w Żylinie i Ostrawie.

http://www.digizone.cz/aktuality/zilina ... a-ziskala/

http://www.digizone.cz/aktuality/v-ostr ... ize-dvb-h/

Tomasz Berezowski

Re: Nie pewna przyszłość ??

Post autor: Tomasz Berezowski »

http://www.rp.pl/artykul/484994,579768.html

Włoski operator komórkowy TIM, należący do grupy Telecom Italia, zadecydował o zamknięciu usług mobilnej TV do końca bieżącego roku. Włoski dziennik La Repubblica donosił, że podobny krok planuje również włoski Vodafone. Operatorzy chcieliby, aby na zakresach przeznaczonych dzisiaj na nadawanie mobilnej TV możliwe było budowanie sieci transmisji danych. We Włoszech DVB-H nadawane jest w paśmie UHF (470-862 MHz).

Z tym, że jeden z mobilnych multipleksów we Włoszech należy nie do operatorów, ale do koncernu Mediaset, który udostępnia na zasadzie hurtowej pojemności. Tylko Hutchison 3G dysponuje własnym zakresem częstotliwości, na której nadaje mobilną TV.

Włoskie media tłumaczą porażkę DVB-H brakiem dedykowanej do mobilnego kanału oferty. Dostawcy mobilnej TV nie wyszli na większa skalę poza emisję kanałów znanych z innych platform telewizyjnych. Abonenci nie wyrażali większego zainteresowania płatnym pakietami, a rynek mobilnej reklamy nie rozwijał się dostatecznie szybko

Zablokowany