MUX-6 (TVP)

informacje techniczne związane z wdrażaniem szóstego multipleksu DVB-T
wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: wsz »

U rodziny nowszy TV LG model z 2021 roku pokazuje 7 ścieżek dźwiękowych.Może pokazuje także zbiorczo tę AC4 i wychodzi mu siedem? Mój model z 2019 roku pokazuje dwie E-AC3 i jedną AC4 uwzględniając tylko jeden mix opisany jako Polski2. Więc AC4 jest, ale nie do końca obsługiwane. Ciekawe czy to zgodne z polskimi wymaganiami technicznymi dla odbiorników 4k w momencie jego wejścia do sprzedaży? W tygodniu zapytam support LG.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

Nie zależnie którą ścieżkę dźwiękową wybiorę po zmianie kanału powraca do domyślnej DD Atmos Polski Komentator TVP, według mnie powinien trzymać tą co wybrałem przed zmianą kanału.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: BiTCity »

Transmisja już z logo TVP 4K na tunerze Mygica T230A.

https://youtu.be/GP05XW3RDTg

Wersja 4K na YouTube będzie za 3 godziny jak przetworzą, jakby ktoś pytał dlaczego teraz ma tylko FHD.

elektronik23
Posty: 15
Rejestracja: 26 maja 2015, o 15:45

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: elektronik23 »

Dźwięk się tnie w regularnych odstępach czasu ,co kilka sekund na wszystkich ścieżkach dźwiękowych oprócz "Polski 1". Tv LG.


BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: BiTCity »

A ja myślałem, że to problem z sygnałem ,bo odbieram na laptopie przez VLC i mini antene z tunerem jak powyżej. Dzięki za info. Już reklamy zaraz start oficjalny.

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: odziom91 »

Ledwo się zaczęło, a już problemy techniczne.
Jakość TVP. :D

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: cyber »

Owszem o 15.00 ( start -studio) brak dźwięku , problem usunięty w kilka minut -obecnie dźwięk dostępny w szerokiej gamie (DD+ /AC4 -Dolby Atmos /Audiodescrypcja itd...) Jakość obrazu jak dla mnie O.K (HDR)
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2022, o 15:40 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: MarioPL »

LG , wszystko pingla 😉 Nic się nie tnie, kolory b.dobre, choć te z Kataru (dziennikarskie) , jakby trochę mlekiem polane.Zobaczymy jak obraz ze stadionu 😉 Studio idealnie 👍 HDR HGL z automatu.
Ciekawostka: w bloku reklamowym, wszystkie twarze "czerwone"🤔
Przekaż że stadionu, ceremonia otwarcia idealny 👍

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: BiTCity »

MarioPL pisze: 20 listopada 2022, o 15:36 LG , wszystko pingla 😉 Nic się nie tnie, kolory b.dobre, choć te z Kataru (dziennikarskie) , jakby trochę mlekiem polane.Zobaczymy jak obraz ze stadionu 😉 Studio idealnie 👍 HDR HGL z automatu.
Ciekawostka: w bloku reklamowym, wszystkie twarze "czerwone"🤔
Przekaż że stadionu, ceremonia otwarcia idealny 👍
Ze studia czasem pojawiały się niebieskie paski na Tv LG i nie tylko, ale to też na TVP Sport czy Tvp1, więc to nie wina 4K czy HDR HLG. W innym temacie o tym jest mowa na forum. Co do reklam słuszna uwaga twarze czerwone. Jedyny minus jeśli chodzi o 4K to jedna minuta zapisu transmisji do pliku TS to prawie ... 200 MB.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: wsz »

Jakość transmisji meczu OK. Studio kolorystycznie lepiej niż przy poprzednim nadawaniu w 4k. Reklamy beznadziejnie - zbyt nasycone kolory. Może to wynika z tego, że przeskalowują ze zwykłego Full HD i może nie uwzględniają HLG HDR, bo to pewnie ono może podbijać te kolory. Jakbym był reklamodawcą, to bym taką transmisję reklamował - te "czerwone" twarze nie zachęcają do zakupu produktu.

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: MarioPL »

BiTCity pisze: 20 listopada 2022, o 21:31
MarioPL pisze: 20 listopada 2022, o 15:36 LG , wszystko pingla 😉 Nic się nie tnie, kolory b.dobre, choć te z Kataru (dziennikarskie) , jakby trochę mlekiem polane.Zobaczymy jak obraz ze stadionu 😉 Studio idealnie 👍 HDR HGL z automatu.
Ciekawostka: w bloku reklamowym, wszystkie twarze "czerwone"🤔
Przekaż że stadionu, ceremonia otwarcia idealny 👍
Ze studia czasem pojawiały się niebieskie paski na Tv LG i nie tylko, ale to też na TVP Sport czy Tvp1, więc to nie wina 4K czy HDR HLG. W innym temacie o tym jest mowa na forum. Co do reklam słuszna uwaga twarze czerwone. Jedyny minus jeśli chodzi o 4K to jedna minuta zapisu transmisji do pliku TS to prawie ... 200 MB.
Hmm... Muszę w takim razie usiąść bliżej TV 😉, bo żadnych pasków nie widzialem. Może poprostu nie zwróciłem uwagi 🤔

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: BiTCity »

MarioPL pisze: 21 listopada 2022, o 13:50 Hmm... Muszę w takim razie usiąść bliżej TV 😉, bo żadnych pasków nie widzialem. Może poprostu nie zwróciłem uwagi 🤔
Na SatKurier masz artykuł o tym https://satkurier.pl/news/223196/pierws ... vp-4k.html

Awatar użytkownika
MarioPL
Posty: 299
Rejestracja: 15 lutego 2014, o 09:18
Miejscowość: Luboń k.Poznania
Odbiornik: LG 43UP78003LB
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem", AE Poznań

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: MarioPL »

BiTCity pisze: 22 listopada 2022, o 13:16
MarioPL pisze: 21 listopada 2022, o 13:50 Hmm... Muszę w takim razie usiąść bliżej TV 😉, bo żadnych pasków nie widzialem. Może poprostu nie zwróciłem uwagi 🤔
Na SatKurier masz artykuł o tym https://satkurier.pl/news/223196/pierws ... vp-4k.html
Czytałem. Wczoraj, rzeczywiście "przyłapałem kreskę", jak był prezentowany skład drużyny, na jasnym tle pionowa "kreseczka" przyjmowała wszystkie odcienie, aczkolwiek bardzo delikatne ;)
@hadam, zgadza się. Ja musiałem podejść na pół metra, żeby to zobaczyć
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2022, o 14:51 przez MarioPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: hadam »

Faktycznie na LG ten pasek jest praktycznie nie widoczny, trzeba się przyjrzeć z bliska, może elektronika jakoś to maskuje. Musiałbym mieć odniesienie do odbiornika innej marki.
Też na początku nie zauważyłem, pisałem o tym tutaj: viewtopic.php?t=8186&start=2260

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: DanielK »

Jakby ktoś chciał TS z TVP 4K - próbki z dzisiaj, oraz z czerwca 2021:
:arrow: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: eter »

4K tyłka nie urywa.
Wygląda jak dobry FHD a nie 4K.
Ale to wina przesyłu, który w FHD na Muxie3 wygląda marnie - jakby podrasowany SD.
Dziwny balans bieli, mgła, przebitki na bieli, kiepskie kolory... 2022 rok.
Powinno być o wiele lepiej.
Trzy TV i wszędzie mizeria.
4K dopiero po głębokim grzebaniu w ustawieniach daje jako taki obraz...jednak jedynie niektóre mecze idą jako tako, inne kiepsko.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Puma »

Oglądałem mecz Polska - Meksyk i słabo to 4k wygląda, nie ma efektu WOW. Poprzednio jak było TVP 4k lepiej mi się podobało.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: dvbtowiec »

Efektu wow na pewno nie ma. Ale nie zgodzę się że to dobre FHD.
Widać bardzo wyraźną różnicę w rozdzielczości. Dużo lepsze kolory, bardziej ostre.
Wszystko zależy od klasy odbiornika na którym 4K się ogląda.
Odbiornik Sony XG9505 kanał wyświetla rewelacyjnie.
Kanał 4K wykorzystuje technologię HDR HLG. Telewizory zwłaszcza budżetowe różnie sobie z tym radzą.
O Sony zwłaszcza tym z wyższej półki cenowej nie można niczego powiedzieć negatywnego.
Przetwarzanie HDR HLG super.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: eter »

Po prostu jak rzuci się jakiś material z You Tube w 4K HDR jest świetnie (pomimo kompresji YT).
Zwykły sygnał na TVP Sport, czyli bez Hevc jest marny - więc przy nim 4K wygląda dużo lepiej...niektóre mecze idą jakby lepiej inne gorzej.
Pewnie jakość TV też ma znaczenie.
Dzisiaj mecz szedł wyraźnie lepiej i było nawet OK w 4K.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: ploomba »

Ja od siebie napisze tylko tyle, że niestety nie jest mi dane chyba w pełni podziwiać to 4K.
Znaczy spoko, rozdzielczość rozdzielczością, widać różnicę względem HD. Ale..
Niestety chyba moje TCLe są za słabe na to całe HLG, bo obraz na TVP4k, kolorystycznie, kontrastowo i jasnosciowo (jasność w ustawieniach HLG mam na full) .jest do bani.
Przegladalem już kiedyś na necie posty na forach na ten temat i z tgeo co dedukuję to chyba jakiś bug w sofcie TCLa, że obraz ma tak "sprane" kolory. Znaczy się, wygląda to trochę tak, jakby obraz był sporo przyciemniony względem wersji HD, natomiast wszelkie czernie i szarości są jakby bez kontrastu, zawyzona gamma, tak dziwnie jakby coś na siłę wyciągane z czerni i przez to takie mlekowate wyblakłe.
Ogólnie zauważyłem, że ten problem tyczy się chyba tylko HLG (choć nie wszędzie). Bo np na Netflix ach, Amazonach i innych takich tam, hdr10+ czy Dolby vision są już całkiem fajne. Tylko to HLG jest jakieś spaprane.
Najgorzej to HLG ogólnie prezentuje sie na satce na kanale Rai4K. Tam jest tragedia. Natomiast na innych kanałach 4K zHLG jest lepiej. Nie wiem czy to zależy od nadawcy czy ki czort.
Dla mnie HLG jest nie do przyjęcia. Chciałby czysty obraz 4K na TVP4K bez HDRa (tak jak np nadaje Eleven w 4K na satelicie). Dla mnie byłaby to lepsza opcja.
No albo żeby sygnał był z Dolby Vision. Tylko nie wiem czy Dolby Vision może być używane w telewizji linearnej, czy tylko w streamach VOD?

Zablokowany