Zakłócenia odbioru mux 8

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: arti111555 »

Witam, znajomy do odbioru mux 8 posiada antenę kierunkową ca rtv 4. Odbiera z Tarnowa (odległość 7 km). Problem dotyczy zakłóceń w godz od 19.30 do ok 24. Obraz szatkuje i dźwięk też. Byłem dziś u niego i odwrocilismy antenę na polaryzację pionową na sucha górę. Jakość i siła podobna ok 90%. Zakłócenia nadal występują. Kupił filtr do lte i dalej nic to nie pomogło. Na pasmie uhf zakłóceń nie ma. Problem zaczął się nie dawno. Wprowadził się obok niego jakiś nowy sąsiad który z nikim nie rozmawia, a na dachu zamontował dużą antenę tylko nie wiem do czego ona jest czy do skanera czy do cb (pionowy pręt z odgaleznikami na dole) Czy ta antena może być źródłem zakłóceń? Co robić z tą sytuacją? Znajomy próbował delikatnie rozmawiać z sąsiadem, a ten mu odpowiedział żeby podał go do sądu o tą antenę i go wyśmiał. Instalacja jest roczna. Wszystko dobrze pospinane, kabel czarny, anteny pasywne bez żadnych wzmacniaczy i rozgałęźników. Router wfi nie zakłóca odbioru bo sprawdzałem.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: poxipol »

Z CB-radiem jest o tyle kłopot,że sygnał zakłócający może wnikać bezpośrednio do odbiornika z pominięciem anteny i kabla .
W analogowym FM,nieraz było słuchać rozmowy z CB.
VHF to zakres fal metrowych,podobnie jak CB.
Inna sprawa to homologacja urządzeń,kalibracja odbiornik-antena,oraz możliwy jakiś dopalacz.
Jeżeli problemy się powtarzają,to są odpowiednie służby,które się tym zajmują.

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: arti111555 »

Dziękuję za odpowiedź. Ta antena jest od cb bo znalazłem podobna na internecie. Tylko ta jest dużych rozmiarów. Pewno to jest przyczyną. Znajomy mówił że ten jego sąsiad co chwilę biega z antena siatkowa koło domu wiec pewno też mu to zakłóca odbiór. A nie ma jakiś filtrów żeby temu przeciwdziałać? Znajomy nie chce zadzierać z tym nowym sąsiadem.

Awatar użytkownika
seba950
Posty: 126
Rejestracja: 21 października 2018, o 20:43
Miejscowość: Mikołów
Odbiornik: Tv Philips 32PFL3088h/12
Instalacja antenowa: Televes zenit mix, osobna antena vhf i dookolny dipol fm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice Kosztowy, Skrzyczne

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: seba950 »

Jestem krótkofalowcem i powiem tak. Antena od CB będzie źle zestrojona. Mam cb radio i gdy SWR był powyżej 1.3 to potrafiło zakłócać tv. Po zestrojeniu do 1.0 nawet siatka odbiera bez zakłóceń. Trzeba pogadać z sąsiadem żeby zestroił antenę i założył lepszy przewód bo zapewne to zwykły rg58

Co do dopałki to też tak może być że ją posiada i ona wprowadza zakłócenia.

Ostatnią opcją jest zasilacz. Może mieć jakiegoś chińczyka który niezle sieje ;D

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: arti111555 »

Dziękuję za odpowiedź. Znajomy rozmawiał z sąsiadem i ten powiedział że niczego nie będzie zmieniał i żadnych kosztów ponosił. Powiedział że on niezakłuca i w razie kontroli nikogo nie wpuści i ma to serdecznie gdzieś bo odległość anteny cb od anten dvbt sąsiada to ok 200 metrów. Dzisiaj zauważyłem że koło znajomego lampa oświetlająca drogę bardzo słabo się świeci i czasami mruga, więc może problem zakłóceń jest od tego. Dziwne żeby też sąsiad znajomego włączał cb zawsze ok 19.20. Około tej godz teraz, włączają się lampy. Aneta cb jest od ponad roku i nie było problemu do tej pory z odbiorem pasma vhf i zakłóceniami cyklicznymi w tych godzinach. Ja obstawiam że to wina lampy.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: Acid »

Nie dyskutować , zgłosić do UKE bardzo szybko sprowadzą sąsiada na ziemię .

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: arti111555 »

Temat można zamknąć. Zakłócenia nie powoduje cb radio tylko latarnia przy drodze, która ledwo świeci i wydaje jakieś zwarcia trzaski itp. Zakłócenia występują od momentu włączania się lamp i trwają do momentu ich zgaszenia z różnym ich nasileniem.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: eter »

Ręce opadają, kiedy stabilny odbiór programu TV zależy od tego, czy mamy w pobliżu niesprawne reklamy, czy też oświetlenie uliczne.
U mnie Mux 8 to znowu odbiera kiedy chce...jest odbiór zupełnie stabilny, żeby za piętnaście minut wzrastał BER do 1000 i przy takich samych parametrach sygnału, po prostu odbiór się urywa całkowicie, aby za pięć minut ponownie się pojawiać.
Zrezygnowałem zupełnie z tego muxa, bo to przecież nie ma zupełnie sensu.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1361
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: DanielK »

@eter - oświetlenie potrafi zakłócać nie tylko MUX-8 ale całe pasmo UHF i o wiele więcej. Nawet zastosowanie innej modulacji i np. FEC 1/2 też nie pomoże na zakłócenia. Więc... zgłoszenie do UKE i niech sprawdzą co i kto zakłóca.

eter
Posty: 1295
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: eter »

Oczywiście jak jest ewidentne zakłócanie sygnału to sprawa prosta.
MUX8 nadawany w tym paśmie jest z definicji trudny do odbioru (cyfrowego), ponieważ ten zakres fal penetruje na dalsze odległości i ma na niego wpływ wiele czynników - jak częstsze zjawisko odbioru odbitego i wiele innych.
Sygnał jest bardzo kapryśny zwłaszcza na błędy, ponieważ przy takiej samej sile i mocy, błędy pojawiają się bardzo często a to ze względu na propagacje, pogodę i tym podobne...więc wybór tego pasma to wybór raczej nie trafiony a już nadawanie w polaryzacji pionowej to tylko gwóźdź do trumny dla tego muxa, ograniczający i tak już trudny odbiór.
Poza tym, oczywiście nie jestem wrogiem lepszego (nowe parametry kodowania), ale jedynie zwracam uwagę na techniczną stronę już nadawanych treści gdzie niestety, ale mamy przykłady - że nie bardzo sobie biorą do serca nadawcy (zwłaszcza komercyjni) co i z jaką jakością emitują w eter na DVB-T...więc, raczej obawiam się że z takim nastawieniem, to raczej błędy będą pojawiać się niestety również w nowym nadawaniu.
To oczywiście nie dotyczy na razie tego potworka MUXu 8.

mpolak154
Posty: 4
Rejestracja: 26 stycznia 2015, o 19:10
Odbiornik: Not Only Tv LV5TDELUXE, wiwa HD90, mediabox+ ADB ITI-3740SX
Instalacja antenowa: Siatka, quados

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: mpolak154 »

Ja mam problem z odbiorem mux8, antena televes datboss mix, dekoder ltc hd203, na mux 8 siła sygnału 84%, jakość 100% a dekoder nie wyszukuje ani jednego kanału. Antenę mam ustawioną w kierunku RTON Luboń Wielki, czy to wina tego, że mux 8 jest w polaryzacji pionowej??

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: K63 »

mpolak154 pisze: 5 marca 2022, o 12:04 na mux 8 siła sygnału 84%, jakość 100% a dekoder nie wyszukuje ani jednego kanału (...) czy to wina tego, że mux 8 jest w polaryzacji pionowej?
Jeżeli rzeczywiście na k.7 masz takie parametry, to dekoder powinien wyszukać programy. Skoro tak nie jest, to chyba z dekoderem coś nie tak. Wyszukiwanie robiłeś automatycznie czy ręcznie?

mpolak154
Posty: 4
Rejestracja: 26 stycznia 2015, o 19:10
Odbiornik: Not Only Tv LV5TDELUXE, wiwa HD90, mediabox+ ADB ITI-3740SX
Instalacja antenowa: Siatka, quados

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: mpolak154 »

Wyszukiwanie ręczne, spróbuję wymienić dekoder może to pomoże, dodam, że robiłem nową instalację, kabel dipolnet rg-6 cu-pe żelowany, wtyki samokompresyjne, kabel jest ułożony tak, żeby nie było nigdzie pętli, antena działa w trybie pasywnym, spróbuję jeszcze przestawić na chorągwice albo na skrzyczne, choć wątpię żeby to coś dało

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Zakłócenia odbioru mux 8

Post autor: HackerPolska »

seba950 pisze: 9 września 2020, o 19:54 Jestem krótkofalowcem i powiem tak. Antena od CB będzie źle zestrojona. Mam cb radio i gdy SWR był powyżej 1.3 to potrafiło zakłócać tv. Po zestrojeniu do 1.0
Ostatnią opcją jest zasilacz. Może mieć jakiegoś chińczyka który niezle sieje ;D
Antena + maszt dobre uziemienie dobry zasilacz nie przetwornicę[używają też zasilacza od stacjonarnego kompa a one też sieją], jak normalna moc 4W to zakłóceń AM /FM, a jak dopalacz i brak w nim odpowiednich filtrów pasmowych, to widmo zakłóceń jak mocny deszcz :lol: Jeszcze nie spotkanie z anteną żeby SWR miała 1.0 no chyba że reflektometr kiepskiej jakość.Z doświadczenia i praktyki wiem że najmniejszy może być SWR 1.1.
W każdym domu jet mnóstwo urządzeń i trzeba sprawdzać po kolei co zakłóca.
Co do Mux8 kiedyś było z nim super, a potem jakość itd była i jest w cały świat, nawet tam brak kanałów HD ino same SD.

Zablokowany