Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: bogdanzieba »

Witam mam dwie anteny i zastanawiam się czy była by możliwość rozdzielenia sygnału na dodatkowy odbiornik.

Pierwsza instalacja:
- antena Maximum UHF-200 ze wzmacniaczem Terra AB011, który zasilam napięciem 5V z tunera WIWA H.265 MAXX

Druga instalacja:
- antena Tri Digit pasywna, która jest podpięta do tunera WIWA H.265 MAXX.

Sygnał jednej z tych anten chciałbym rozdzielić na dodatkowy odbiornik, dodam, że sygnał z obu jest zadowolający, bez przycięć itp.

Jak w przypadku rozdzielenia sygnału z anteny ze wzmacniaczem, gdy zasilanie "idzie" z tunera ?

Jaki polecacie rozdzielacz sygnału ?

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: HackerPolska »

bogdanzieba pisze: 26 listopada 2022, o 20:44 Jaki polecacie rozdzielacz sygnału ?
Najlepiej samemu zrobić np;taki.Potem masz satysfakcję że samemu zrobiłeś.
Obrazek
To co w internecie itd to wszystko z chin ino naklejki i nadruki żeby ogłupić kupującego. A naganiacze płatni ino zachwalają jak reklama w tv.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 26 listopada 2022, o 20:44 Jak w przypadku rozdzielenia sygnału z anteny ze wzmacniaczem, gdy zasilanie "idzie" z tunera ?

Jaki polecacie rozdzielacz sygnału ?
Najprościej można zrobić to rozgałęźnikiem do SAT, który ma przeniesienie napięcia zasilającego. Najlepiej, gdyby to było przeniesienie kierunkowe napięcia tylko z wyjść na wejście rozgałęźnika. Wtedy nie ma problemu z cofaniem się napięcia z zasilacza antenowego / dekodera na drugi odbiornik, które to "cofki" w nowoczesnych sprzętach potrafią robić problemy.
Przykładowo może być 1>2F SIGNAL z kierunkowym przeniesieniem napięcia.

Rozwiązanie zdecydowanie najlepsze to zastosowanie rozgałęźnika TV z przeniesieniem napięcia zasilającego tylko z jednego wyjścia.
Przykładowo nogą być RI-2/1 F albo RSI-03 TV/FM 1/2. Osobiście ja używam AMS-a.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: bogdanzieba »

Czy nie lepiej rozdzielić sygnał z anteny pasywnej ? Czy po takim podziale będzie mocny spadek siły i jakości ?

Gdybym podzielił sygnał z anteny z przedwzmacniaczem to jeden tuner musiałby być cały czas włączony żeby zasilać wzmacniacz ?

A można "puścić" z jednego i drugiego tunera zasilanie 5V, wzmacniacz działa do 12V.
Chcę uniknąć sytuacji kiedy ten tuner z zasilaniem musi być cały czas włączony.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 27 listopada 2022, o 21:27 Czy nie lepiej rozdzielić sygnał z anteny pasywnej ? Czy po takim podziale będzie mocny spadek siły i jakości ?
No, to zależy jakie sygnały masz z tej anteny. Jeśli sygnału jest dużo, podział może być niezauważalny, zaś jak niespecjalnie dużo, wynikiem podziału może być zmniejszenie jakości sygnałów po podziale.

bogdanzieba pisze: 27 listopada 2022, o 21:27 Czy po takim podziale będzie mocny spadek siły i jakości ?
Dzielisz sygnał na dwa, więc będzie mniej o połowę (3dB) poziomu sygnału. Może być WIDOCZNE zmniejszenie jakości odbieranych sygnałów.

Jakie masz teraz poziomy i jakości sygnałów dla WSZYSTKICH odbieranych mux-ów z tej anteny?

bogdanzieba pisze: 27 listopada 2022, o 21:27 Gdybym podzielił sygnał z anteny z przedwzmacniaczem to jeden tuner musiałby być cały czas włączony żeby zasilać wzmacniacz ?
No tak.

Alternatywnie można dać zasilacz antenowy zamiast zasilać antenę z dekodera. Zapłacisz trochę więcej za zużyty prąd do zasalania anteny.

bogdanzieba pisze: 27 listopada 2022, o 21:27 A można "puścić" z jednego i drugiego tunera zasilanie 5V, wzmacniacz działa do 12V.
Chcę uniknąć sytuacji kiedy ten tuner z zasilaniem musi być cały czas włączony.
Można, o ile zastosowany byłby rozgałęźnik kierunkowy z kierunkowym przesyłaniem zasilania. Pisałem wyżej o tym.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: bogdanzieba »

Tak wiem, że o tym pisałeś ale z tego co widziałem to tylko jednej tor pozwalał na przesyłanie zasilania. A ja chciałem dać zasilanie wzmacniacza z tych dwóch tunerów, tak żeby jeden od drugiego nie był zależny.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 27 listopada 2022, o 23:06 T A ja chciałem dać zasilanie wzmacniacza z tych dwóch tunerów, tak żeby jeden od drugiego nie był zależny.
Więc powtórzę - rozgałęźnik SAT z kierunkowym przesyłem zasilania - przykładowo wspominany wcześniej 1>2F SIGNAL. Kierunkowe przesyłanie zasilania umożliwia współpracę dekoderów - zasilać wzmacniacz w antenie może jeden albo drugi lub oba włączone jednocześnie.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

@bogdanzieba
VAHANARA pisze: 27 listopada 2022, o 23:45 Więc powtórzę - rozgałęźnik SAT z kierunkowym przesyłem zasilania - przykładowo wspominany wcześniej 1>2F SIGNAL.
Zapomniałem, że to dekodery. Tam jest tylko 5V zasilania na wyjściu. Na rozgałęźniku z kierunkowym przeniesieniem napięcia występuje spadek napięcia z powodu zamontowanych tam diod, zwykle 0,5...1V (może być różny, w różnych rozgałęźnikach), co oznacza, że na wzmacniacz zwykle dochodziłoby w okolicach 4V zasilania.

I teraz jest kwestia, czy to wystarczy dla prawidłowej pracy wzmacniacza. Niestety, można to sprawdzić jedynie w praktyce, stosując konkretny rozgałęźnik SAT.

EDIT:
I jeszcze dwie sprawy:
  • Ten twój wzmacniacz ma specyfikowany pobór prądu 60mA z 12V. Zakładając, że taki sam jest z 5V, to jego roczna konsumpcja mocy wynosiłaby z 5V mniej niż 3,5Kwh co przy obecnych cenach, w zależności id taryfy może dawać do kilku zł. Jest idea walczyć o złotówkę czy dwie?
    Zauważ, że podobne kwoty to sam stand-by w nowoczesnych elektrośmieciach.
  • Niektóre dekodery potrafią wystawiać zasilanie wzmacniacza nawet, gdy są wyłączone do stand-by. Może mieć tak np. Wiwa MAXX. To jest jej specyficzne zachowanie, ale mógłbyś to może wykorzystać.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: HackerPolska »

[...]
Jak coś ma być zasilane 12V a ktoś podłącza 5V to coś tu nie halo, w tunerach i TV powinna być opcja 0V 5V i 12V ino producenci i konstruktorzy oszołomy o tym nie pomyśleli, a obecnie XXI wiek.

U mnie w puszcze są dwa przekaźniki każdej anteny za pomocą ich przełączam z pasywnej na aktywną,[ innego rozwiązana nie znalazłem, która by mnie zadowoliła, a wszystkie inne opcje przerabiałem i zawsze był nie dosyt] sterownik na pod czerwień plus uniwersalny z dodatkową funkcją P/A.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: bogdanzieba »

A czy zastosowanie zasilacza ALCAD AL-105 było by rozwiązaniem mojego problemu ? Ma dwa wyjścia i do każdego z dekoderów poprowadził bym koncentryk.

https://www.dipol.com.pl/zasilacz_al-10 ... 903087.htm

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 1 grudnia 2022, o 00:19 A czy zastosowanie zasilacza ALCAD AL-105 było by rozwiązaniem mojego problemu ? Ma dwa wyjścia i do każdego z dekoderów poprowadził bym koncentryk.
Twój wzmacniacz Terry ma pobór prądu <60mA, więc jak najbardziej.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: HackerPolska »

bogdanzieba pisze: 1 grudnia 2022, o 00:19 A czy zastosowanie zasilacza ALCAD AL-105 było by rozwiązaniem mojego problemu ?
No to coś dobrego :o i byleby nie był z chin produkcja, i w nim przetwornica.

Kod: Zaznacz cały

 Temperatura pracy +5...+55 °C

Mogła być mniejsza -10 za miast +5°C można byłoby zastosować nawet tam gdzie są temperatury minusowe, na to jest rozwiązanie dodatkowa obudowa z styropianu <jak się ma domek letniskowy i w ziemie tam się nie jest> no chyba że zasilacz w pokoju i ogrzewanie.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: bogdanzieba »

Obrazek

Czyli do tego pojedynczego wejścia podpinam koncentryk z anteny, a z tych dwóch wejść dwa koncentryki do każdego dekodera ?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 1 grudnia 2022, o 20:45 Czyli do tego pojedynczego wejścia podpinam koncentryk z anteny, a z tych dwóch wejść dwa koncentryki do każdego dekodera ?
Tak.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: bogdanzieba »

Wiecie może czy są zasilacze firmy Terra do wzmacniaczy Terra np. modelu AB-011 ?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 2 grudnia 2022, o 15:31 Wiecie może czy są zasilacze firmy Terra do wzmacniaczy Terra np. modelu AB-011 ?
Mają --> https://www.terraelectronics.com/produc ... -1212-w2e/

Do tego inserter napięcia --> https://www.terraelectronics.com/produc ... ies/pi018/

Dla mnie to typowy zasilacz impulsowy do wzmacniaczy. Podobne możesz kupić u nas (np. Dipol), bo tego oryginalnego Terry to nie wiem czy w Polsce dostaniesz.

Z zasilaczami do wzmacniaczy jest podobnie do ładowarek do telefonów. Może być dowolny dedykowany do wzmacniaczy telewizyjnych, mający odpowiednie napięcie i wydajność prądową.

Oczywiście, jak się kupuje najtaniej, nie wiadomo u kogo, to można się naciąć na jakiś chłam, ale kupując w specjalizowanych sklepach ryzyko jest minimalne.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: bogdanzieba »

Czyli lepiej wziąć tego ALCAD AL-105 i od razu ma rozdzielacz na 2 TV.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: VAHANARA »

bogdanzieba pisze: 2 grudnia 2022, o 21:50 Czyli lepiej wziąć tego ALCAD AL-105 i od razu ma rozdzielacz na 2 TV.
To dobre rozwiązanie.

Awatar użytkownika
HackerPolska
Posty: 43
Rejestracja: 22 listopada 2022, o 21:17
Miejscowość: Św.Katarzyna
Odbiornik: Samsung 4k
Samsung bez T2
Dekoder Wiwa LiTE-2
Instalacja antenowa: x2 Yaga 50ohm (1) 1-6, (2)21-69 własnej konstrukcji, obrotnica, kable H1500
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: Rozdzielenie sygnału z anteny pasywnej i ze wzmaczniaczem

Post autor: HackerPolska »

bogdanzieba pisze: 2 grudnia 2022, o 21:50 Czyli lepiej wziąć tego ALCAD AL-105 i od razu ma rozdzielacz na 2 TV.
Mądre rozwiązanie i jeszcze moje pytanie? Jakie ma tłumienie sygnału ino rzeczywiście<zero piszą o tym>, pisać mogą, a rzeczywistość w praktyce weryfikuje :D

Zablokowany