DAB i DAB+ w Niemczech

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Media Broadcast zapowiada rozbudowę ogólnokrajowej sieci DAB+ w Niemczech. Z 12 nowych nadajników dwa zostaną zlokalizowane przy granicy Polskiej w Torgelow w pobliżu Zalewu Szczecińskiego i w brandenburskim Eisenhüttenstadt (Neuzelle), ok. 20 na południe od Frankfurtu nad Odrą. Sieć działająca w całym kraju na kanale 5C zostanie sukcesywnie rozbudowywana, pod koniec roku w niej ma działać 161 nadajników a 90 % populacji będzie mogło odbierać DAB+ na antenie pokojowej, odbiór mobilny będzie możliwy na 97 % powierzchni a zasięg na autostradach wynosi już dzisiaj 99 %. Operator przyznaje się do opóźnień w rozbudowie sieci w ostatnich dwóch latach, ale nie podaje konkretnych przyczyn.

Sprzedaż odbiorników DAB+ w Niemczech wzrosła z 1,8 mln. w roku 2020 na 2,1 mln. w roku 2021. Liczby pochodzą z indeksu Home Electronics Market publikowanego przez Stowarzyszenie Elektroniki Konsumenckiej i Komunikacyjnej GFU. Sprzedaż odbiorników UKF spadła w zeszłym roku o 16 procent. Indeks uwzględnia tylko odbiorniki kupowane w sklepach niemieckich, brakują w nim odbiorniki nabyte zagranicą i zainstalowane w nowych samochodach. W zeszłym roku 94 procent sprzedawanych nowych samochodów wyposażone było w odbiornik DAB+, część samochodów wykorzystywanych przez instytucje jest sprzedawana bez odbiorników radiowych. 75 procent społeczeństwa niemieckiego korzysta codziennie z radia, czyli 53 miliony osób, średnio Niemcy słuchają radio przez 260 minut dziennie.

Cały komunikat prasowy i mapa:
https://www.media-broadcast.com/ausbaup ... -dab-netz/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

543 dni po uruchomieniu 2. ogólnokrajowego multipleksu DAB+ w Niemczech zajęto ostatnie wolne miejsce w tym multipleksie. 1 kwietnia wystartowała 16. i za tym ostatnia rozgłośna. Stacja Absolut Germany gra niemiecki pop z ostatnich 30 lat, pochodzący wyłącznie od wykonawców niemieckich. Nie oznacza to, że muzyka musi być wykonywana w języku niemieckim. Na antenie grano przed chwilką utwór Unforgettable z Bremy pochodzącego śpiewaka Nico Santos, który wychowywał się w Hiszpani. Na antenie pojawia się również Mark Forster, którego mama pochodzi z Polski a w utworze „194 Länder“ śpiewa, że imprezował w Krakowie a w Warszawie jest prawie w domu. Również pojawia się DJ Purple Disco Machine, czyli Tino Piontek. Koncesję udzieliła stacji rada medialna bawarskiego regulatora rynku BLM. Grupa docelowa jest bardzo szeroka, stacja kieruje swój program do grupy wiekowej 20 – 60 lat.

W marcu zrobiło się głośno nt. stacji producenta farb BRILLUX, która szukała redaktorów dla swojego nowego ogólnoniemieckiego programu Brillux Radio. Dyskutowano, czy właśnie ten program zajmie ostatnie wolne miejsce. Możliwe jest, że jedna z rozgłośni zrezygnuje z ogólnoniemieckiego DAB+. Pozostaje pytanie która.

30. marca oznajmiono wyniki słuchalności niemieckich rozgłośni. Badania przeprowadzane są od dokładnie 50. lat. 93,5 proc. społeczeństwa słucha w Niemczech radio. Przybyło również słuchaczy DAB+, prawie co czwarty słuchacz korzysta regularnie z DAB+, trochę więcej wielbiciele ma radio internetowe, różnica poniżej jednego punktu procentowego. Podcasty słuchało chociaż raz w życiu 36,9 proc. respondentów, ale wśród grupy docelowej 14 – 29 lat co druga pytana osoba. Niemcy słuchają radio średnio przez 254 minuty dziennie, minutę więcej niż 10 lat temu. Więcej wyników i ranking:
https://www.radioszene.de/162458/ma-2022-audio-i.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Szlezwik-Holsztyn większość Polaków kojarzy raczej z okrętem liniowym niż północnym krajem związkowym RFN. Wspólny regulator rynku medialnego Hamburga i przygranicznego Szlezwika-Holsztyna MA HSH ogłosił konkurs na operatora multipleksu DAB+. Chętni maja do 16. maja czas na składanie wniosków. Odnośnie wielkości i liczby mieszkańców można porównać ten land do woj. Małopolskiego, z wielką różnicą, że nie ma tam żadnych wyższych gór niż Bungsberg (167,4 m nad poziomem morza). Kraj jest położony pomiędzy Danią, Bałtykiem i Morzem Północnym.

Zgłaszać mogą się wyłącznie dostawcy platformy medialnej ubiegający się o całe 864 CU. Usługi mają być świadczone w standardzie DAB/DMB (DAB+). Obszar będzie podzielony na 4 regiony. Operator musi do multipleksu dopuścić nadawców ogólnokrajowych i regionalnych.

Faza początkowa:
Minimalnym wymogiem objęcia zasięgiem w fazie początkowej jest 60 % ludności kraju związkowego z dobrym przenośnym odbiorem wewnętrznym i największe miasta Lubekę, Kilonię, regiony Flensburga i wyspę Sylt oraz Heide i obszar otaczający tą miejscowość. W miarę możliwości należy również dołożyć starań, aby w początkowej fazie 70 % ludności kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn miało dobry przenośny odbiór wewnętrzny, biorąc pod uwagę wymienione regiony.

Końcowa faza rozbudowa:
Minimalnym wymogiem dla pokrycia w ramach ostatecznej rozbudowy, która ma zostać wdrożona do końca 2025 r., jest dostępność dla 80 % populacji kraju związkowego. O ile to możliwe, należy również dołożyć starań, aby zapewnić 90 % ludności kraju związkowego dobry przenośny odbiór wewnętrzny.

Dostawca platformy medialnej musi przeprowadzić własne multipleksowanie dla każdego z czterech obszarów regionalnych, aby móc wdrożyć oddzielną ofertę programową dla każdego obszaru.

W przypadku złożenia większej liczby dopuszczalnych wniosków niż dostępnych zdolności przesyłowych, MA HSH będzie dążyć do porozumienia między wnioskodawcami. Jeżeli nie można osiągnąć porozumienia, MA HSH podejmie decyzję o wyborze.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Drugi multipleks lokalny zostanie uruchomiony w Hamburgu 14. kwietnia br. Od samego początku słuchacze będą mogli odbierać 11 programów, dalsze będą sukcesywnie dodawane.
 • 89.0 RTL z Saksonii-Anhalt
 • bigFM z Mannheim w Badenii-Wirtemberdze
 • ByteFM z Hamburga produkowany przez redaktorów muzycznych, program dla pasjonatów różnych gatunków muzyki
 • JAM FM z Berlina, format Urban Contemporary/CHR Rhythmic
 • nice
 • Ostseewelle, z Meklemburgii Pomorza Przedniego
 • Radio Bollerwagen z Hanoweru
 • Radio Nordseewelle lokalne radio z Fryzji, części należącej do Dolnej Saksonii
 • Radio Lübeck 88,5, radio lokalne w Lubece
 • Radio Paradiso, rozgłośnia wyznaniowa z Berlina, udział ma 26 instytucji i wydawnictw
 • Radio TEDDY, komercyjne radio dla małych dzieci i całej rodziny z Poczdamu
Jedno miejsce w multipleksie pozostawiono wolne dla tymczasowego „Event-Radio”. W następnych miesiącach do multipleksu dołączą: https://www.ma-hsh.de/infothek/pressemi ... -2022.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Prawie rok po uruchomieniu rozgłośni dla kobiet Femotion Radio 13. maja 2021 r. stacja rezygnuje z ogólnoniemieckiego zasięgu i będzie koncentrowała się w przyszłości na streaming i aglomeracje. Program będzie w przyszłości dostępny w regionalnym multipleksie DAB+ w Nadrenii Północnej Westfalii i zastąpi tam Sportradio NRW, które różniło się od ogólnoniemieckiej wersji tego programu tylko wiadomościami regionalnymi. Obydwie rozgłośnie należą do spółki Teutocast, która świadczy również dla dpd DRIVER’S RADIO usługi jak sprzedaż reklam, produkcje i marketing.
Miejsce w 2. ogólnoniemieckim multipleksie przejmie Brillux Radio, rozgłośnia producenta farb.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Media Broadcast uruchomiło nadajnik w granicznym mieście Eisenhüttenstadt nad Odrą.
https://twitter.com/MEDIABROADCAST/stat ... 7408487426

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Pękła blokada przeciw DAB+ w ostatnim kraju związkowym Niemiec, który bronił swojego rynku przed konkurencją jak żaden inny. Regulator medialny Dolnej Saksonii ogłosił konkurs na pierwszy komercyjny multipleks dla tego regionu.

W 2019 r. parlament krajowy tego landu zablokował DAB+. Na szczęście blokada nie miała wpływu na rozbudowę ogólnoniemieckich multipleksów i nadawcę publicznego NDR, który wówczas już nadawał w DAB+ i przez cały czas rozbudowywał sieć. Parlament zablokował tylko rynek dla regionalnych nadawców komercyjnych. Nadawcy tak bardzo bronili swoich interesów, że rząd w Hanowerze podjął wówczas decyzję zablokowania DAB+. Sytuacja była o tyle kuriozalna, bo właściciele odbiorników DAB+ mogą w Dolnej Saksonii odbierać 8 programów nadawcy publicznego NDR, 13 + 16 programów ogólnoniemieckich, tylko regionalni nadawcy komercyjni nie występują w DAB+. Oferta 37 programów DAB+ jest tak bogata, że słuchacze nie muszą już zmieniać pasmo, aby odbierać 3 – 4 programy, które nadają wyłącznie na UKF-ie? Tracą na tym właśnie te rozgłośnie, które DAB+ nie chciały.

Ciekawostką jest również, że nadawcy blokujący DAB+ w własnym kraju związkowym chętnie nadają w DAB+ w sąsiednich krajach związkowych. Programy ffn i Antenne Niedersachsen ubiegały się z sukcesem o koncesje DAB+ w Hamburgu i Bremie. Rockowe Radio 21 nadaje w Bremie, Hamburgu i Północnej Nadrenii-Westfalii. Kanał tematyczny Radio Bollerwagen produkowany przez ffn można odbierać w Północnej Nadrenii-Westfalii, Hamburgu i częściach Hesji, ale nie w Dolnej Saksonii, skąd ten program pochodzi.

Po trzech latach pękła blokada. Na początku maja ogłoszono konkurs. Ale ponownie Dolna Saksonia wybiera drogę pod prąd. Zamiast ogłosić konkurs dla multipleksu ogólnokrajowego, regionalnego a może też lokalnego w największej swojej aglomeracji Hanowerze, ogłoszono konkurs na jeden multipleks dla wszystkich. Podzielono kraj związkowy na 10 części. Nadawcy lokalni mogą ubiegać się o miejsce tylko w swoim regionie a nadawcy o większym zasięgu o miejsce w wszystkich 10 częściach. Jest to zgodnie z prawem medialnym tego kraju związkowego, bo umożliwia nadawcom ogólnokrajowym rozczepianie programu na tyle części, ile im się podoba. Sytuacja przypomina dawne RMF FM z informacjami lokalnymi. Wybrana droga jest najdroższa, ale prawdopodobnie o to właśnie chodzi. Konkurencja nie ma mieć żadnej szansy wejść na chroniony rynek. Można spodziewać się, że chętnych będzie więcej nić miejsc w tych multipleksach.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

W Wielkiej Brytanii rozgłośnia dla rzemieślników Fix Radio uzbierała już prawie milion funtów i 4. maja br. zwiększyła zasięg na cały kraj. W Niemczech w czwartek, 12. maja wyruszy ogólnokrajowe BX Radio. Program dedykowany jest do tej samej grupy docelowej a właścicielem koncesji jest producent farb Brillux. Program będzie produkowany przez Radio Profis, firmę produkującą programy radiowe na zlecenie. BX Radio zastąpi rozgłośnię dla kobiet Femotion Radio. Femotion Radio rezygnuje z zasięgu ogólnoniemieckiego i redukuje zasięg wyłącznie na multipleks komercyjny w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie zastąpi regionalne radio sportowe „Sportradio NRW”.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

NDR zamierza skoordynować na wyspie Uznam w miejscowości Heringsdorf nadajnik DAB+ na kanale 8B z mocą 630 Watt. Moc nadajnika Züssow ma zostać podniesiona z 4 kW na 5 kW. Z gór Helpter Berge w miejscowości Woldegk planuje NDR uruchomić nadajnik na kanale 10C z mocą 4 kW, który będzie wytłumiony w kierunku Polski. Z wieży radiowo-telewizyjnej Helpterberg nadają programy radiowe NDR 1 Radio MV, NDR 2, NDR Kultur, NDR Info oraz rozgłośnie komercyjne 80s80s MV i Ostseewelle z mocą 100 kW i docierają do Polski.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Ponad 68 proc. Niemców ma dostęp do DAB+ albo korzysta z radia internetowego.
Wśród osób poniżej 50 r. życia kwota ta wynosi ponad 75 proc. a wśród 14 - 19 latków 84 proc. Jest to wynik nowego raportu cyfryzacji sektora audio, opublikowany w środę. W wszystkich grupach wiekowych kwota cyfryzacji odbioru radia wzrosła w ostatnich 5 latach o 15 punktów procentowych, co oznacza wzrost o 29 proc. od 2018 r.

Już 1/4 wszystkich odbiorników samochodowych w Niemczech umożliwia odbiór radia cyfrowego. W zeszłym roku liczba odbiorników DAB+ w samochodach wzrosła o 1,5 mln. sztuk na 10,1 mln. W DAB+ wyposażonych jest 22,6 proc. samochodów, ale tylko 3,1 proc. w odbiornik IP i 0,7 proc. w odbiornik hybrydowy IP i DAB+. 73,7 proc. to nadal odbiorniki UKF.

W ciągu pięciu lat liczba odbiorników podwoiła się. W ciągu 10 lat liczba gospodarstw domowych wyposażonych w odbiornik DAB+ wzrosła siedmiokrotnie na 12,6 mln. (13,8 mln. odbiorników) Ok. 24 mln. Niemców ma dostęp do co najmniej jednego odbiornika DAB+.

Więcej niż co trzecia osoba (34,1 %) powyżej 14 r. życia preferuje cyfrowy kanał dystrybucji radia jako najchętniej używaną możliwość odbioru, ok. co piąta osoba korzysta najchętniej z radia internetowego a co ósma z DAB+:

Najczęściej używany rodzaj odbioru radiowego
55,8 % UKF
19,2 % Radio internetowe
12,4 % DAB+
2,5 % sieci kablowe, satelita
5,0 % brak preferencji
5,0 % nie korzystam

Liczby w procentach; informacja o najczęściej używanym rodzaju odbioru radiowego dotyczy urządzeń radiowych należących do gospodarstwa domowego (w mieszkaniu lub w samochodzie).

Duże różnice w wyposażeniu gospodarstw domowych w krajach związkowych.
Największy wzrost wyposażenia gospodarstw domowych w odbiorniki DAB+ odnotowano w Nadrenii Północna-Westfalia, gdzie w ubiegłym październiku uruchomiono mowy multipleks regionalny z 16 programami. Liczba odbiorników wzrosła o 34,6 proc.

Wyposażenie gospodarstwa domowego z odbiornik DAB+ w krajach związkowych:
36 % Bawaria
35,2 % Saksonia-Anhalt
33,7 % Badenia-Wirtembergia
32,7 % Nadrenii Północna-Westfalia (wzrost o więcej niż 8 pp.)
31,8 % Turyngia
30,9 % Saksonia

120 mln. odbiorników UKF w Niemczech:
Od 2018 liczba odbiorników UKF zmalała o 12 mln. W tym samym czasie przybyło 16 mln. odbiorników cyfrowych.

Co drugi Niemiec korzysta z radia internetowego, z streamingu muzyki 62,9 % resppondentów, z podcastów 29,1 % a z słuchowisk w internecie 22,9 %.

Na czym słuchają Niemcy radio internetowe?
26,5 % na smartfonie
12,7 % na laptopie
11,8 % na komputerze stacjonarnym
11,6 % w samochodzie przez smartfon, tablet albo zainstalowane radio IP
11,5 % na smart TV
9,3 % na smart speaker (inteligentnym głośniku)
7,8 % na tablecie
6,7 % na odbiornikiu Wi-Fi w domu
0,9 % na smartwatchu

Wszystkie wyniki i grafiki:
https://www.die-medienanstalten.de/file ... s_2022.pdf
https://www.die-medienanstalten.de/publ ... rends-2022

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Konkurs na 228 Capacity Units ogłosi krajowy regulator rynku medialnego w Saksonii. 11 programów otrzymało już koncesje na multipleks ogólnokrajowy. Rada regulatora zatwierdziła rozpisanie konkursu na wolne pojemności. Saksonia jest krajem związkowym graniczącym z woj. Dolnośląskim.

https://www.slm-online.de/presse-und-in ... ober-2022/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Kryzys energetyczny w Niemczech, nadawcy komercyjni bronią się przed wyłączeniem UKF-u. Zrzeszenie nadawców komercyjnych APR sprzeciwia się redukcji mocy nadajników UKF:
Szanowna Pani Sekretarz Stanu, Szanowna Pani Raab,
Szanowny Minister Federalny Dr. Habeck,

22 września 2022 r. otrzymaliśmy od prawnika (pisaną jako osoba prywatna) propozycję zmniejszenia o połowę mocy nadajników UKF-u a nie DAB+ w celu zaoszczędzenia energii elektrycznej. Krótkie uzasadnienie zakłada fakty wymagające korekty; Trzeba by również omówić ekonomiczne konsekwencje utraty zasięgu dla mediów finansowanych z reklam w trudnych ekonomicznie czasach. Obecny kryzys jest wyraźnie wykorzystywany jako pretekst do realizacji programu politycznego znanego zainteresowanym (wyłączenie UKF na rzecz DAB+). Dotyczy to szerokiej gamy kwestii polityki medialnej i konkurencji, które pani sekretarz stanu omawiała z nami w innym kontekście.
W obecnym kontekście o wiele ważniejsze jest jednak to, że obecnie współpracujemy z Federalnym Urzędem Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Klęsk Żywiołowych (BBK) w celu poprawy awaryjnego zasilania radia w Niemczech, aby móc szybko zapewnić ludności dostęp do komunikatów ostrzegawczych i planów działań, jeśli będzie to konieczne.
do dostarczania zaleceń. Ograniczenie zasięgu poprzez zmniejszenie o połowę mocy transmisji jest sprzeczne z tym celem. Jako tło odwołujemy się do stanowiska stowarzyszenia opublikowanego w lutym 2022 r. (po długotrwałych przygotowaniach do katastrofy powodziowej w 2021 r.). Cieszymy się, że możemy być do Państwa dyspozycji w krótkim czasie w celu rzeczowego omówienia wszystkich tematów, które zostały tutaj tylko pokrótce przedstawione.

Z poważaniem
Dyskusja o wyłączeniu UKF-u toczy się w Niemczech dłużej. Nadawcy publiczny są przygotowani na wyłączenie UKF-u, aby oszczędzić do 75 % energii.

Luty 2022:
„ARD i ZDF wielokrotnie podkreślali w zeszłym roku, że UKF jest wycofywanym systemem dystrybucji, którego po latach równoległego nadawania z DAB+ chcą się teraz pozbyć tak szybko, jak to możliwe.”
https://winfuture.de/news,128215.html

22. wrzesień:
„Brudna zmowa: Politycy chcą wyłączyć dziadka radio”
„Kraje związkowe chcą wymusić przejście z UKF-u na DAB+. Najlepiej tak cicho, jak to możliwe. Bo projekt jest kontrowersyjny – także dlatego, że dla słuchaczy jest bezsensowny. Zwłaszcza w czasach kryzysu.”
Piszą media i cytują tych, którzy niedawno nabyli anteny UKF i tych, którzy przejęli dystrybucję UKF od dawnego monopolisty Media Broadcast.
„Nie będzie teraz daty wyłączenia UKF-u”, mówi Raab zapytana przez prasę. To brzmi jak gwarancja dla odbiornika dziadka, ale tak nie jest. Z jednej strony Raab relatywizuje się z „teraz”. Z drugiej strony socjaldemokracja nie dąży do rozwiązania, w którym radio dziadka jest mordowane – ale powoli zamiera: W momencie w którym tyle stacji przejdzie na DAB+, że dalsze działanie fal UKF nie będzie już opłacalne: „Ze względu na wysoki pobór energii równoległe nadawanie nie powinno być praktykowane dłużej niż to konieczne” – mówi Raab. Simulcast oznacza tutaj transmisję programów radiowych w różnych kanałach dystrybucji.
https://www.tichyseinblick.de/feuilleto ... -dab-plus/

Konwersja stacji radiowych z UKF-u na DAB+ staje się pilną kwestią dla niemieckich nadawców. Powód: stale rosnące koszty energii.
Według dyrektora Deutschlandradio, Stefana Raue, konwersja niemieckich stacji radiowych z FM na DAB+ staje się coraz pilniejszym problemem ze względu na wzrost kosztów energii. „Na dłuższą metę nie będzie nas stać na dwa naziemne kanały dystrybucji. Znaki są wyraźniejsze niż dwa, trzy lata temu” – powiedział Raue Niemieckiej Agencji Prasowej w Berlinie. „FM to pożeracz energii”.
„Temat stał się jeszcze pilniejszy ze względu na obecne kryzysy i ogromne wzrosty cen” – powiedział Raue, wyjaśniając rozwój sytuacji. „Coraz więcej prywatnych rozgłośni postrzega to w ten sposób, a rynek reklamy też nie stał się dla nich łatwiejszy. Politycy i operatorzy radiowi muszą zatem wspólnie zastanowić się, jak można zorganizować konwersję systemów”.
https://www.chip.de/news/Energiefress-M ... 97662.html

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Media Broadcast, niemieckim operator sieci DAB+, ogłosił start dalszych 14 programów w Saksonii. W pierwszym kwartale 2023 r. słuchacze w okolicach górnej części Nysy Lużyckiej będą mogli odbierać sygnał z lokalizacji Löbau, położonej w powiecie Görlitz czyli niemieckiej części Zgorzelca. Na początku sygnał będzie rozpowszechniany w 5 lokalizacjach m.i. Dreźnie, Lipsku i Chemnitz.
Oznajmiono już 11 programów, które znajdą się w ofercie:
 • 89.0 RTL, Contemporary Hit Radio, nadawane na UKF-ie z góry Brocken, najwyższego szczytu gór Harz
 • detektor.fm Wort, rozgłośnia internetowa pochodząca z Lipska, gdzie pierwszy raz pojawiła się w multipleksie lokalnym. Nadawca rozpowszechnia mieszankę dogłębnego dziennikarstwa i alternatywnej muzyki pop.
 • FEMOTION, rozgłośnia dedykowana do kobiet.
 • JAM FM Sachsen, stacja należąca do Grupy RTL z formatem urban contemporary/CHR rhythmic z siedzibą w Berlinie
 • OLDIE ANTENNE, program należący do grupy medialnej Antenne Bayern z formatem Oldie-Based AC z siedzibą koło Monachium
 • Radio Galaxy Sachsen, program pochodzący z Bawarii z formatem Young-CHR i muzyką hip-hop, dance, house, pop oraz czarną muzyką.
 • Radio TEDDY, radio dla dzieci i rodziców z bajkami i słuchowiskami w godzinach wieczornych
 • Schlager Radio, z Berlina i Szlagierami niemieckim, dostępne również w Pradze
 • Rundfunk-Kombinat Sachsen, wspólny program rozgłośni niezależnych i komercyjnych
 • Radio Ostrock, rozgłośnia grająca muzykę wykonawców z NRD i terenów Niemiec wschodnich.
 • SecondRadio, pomysł na uruchomienie tej stacji powstał w wirtualnym świecie SecondLife, rozgłośnia gra pop, rock i aktualne przeboje i nadaje do tej pory w multipleksach miejskich.
Regulator rynku Saksonii ogłosił konkurs na trzy dalsze miejsca w tym multipleksie.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Media Broadcast uruchomiło nowy nadajnik w Torgelow, ok. 18 km od polsko-niemieckiej granicy w pobliżu Zalewu Szczecińskiego. Odbiór pierwszego ogólnoniemieckiego multipleksu był w tej okolicy do tej pory utrudniony. W pobliskich miejscowościach Ueckermünde i Pasewalk nadaje już NDR swoje programy w standardzie DAB+.

Nadajnik DAB+ na wyspie Uznam zamierza NDR uruchomić na wiosnę 2023 r.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Stacje nadające na UKF-ie, które jeszcze niedawno blokowały rozwój DAB+ i wypowiadały się przeciwko budowie sieci, dzisiaj płaczą. Szef Radia Ostseewelle z Meklemburgii Pomorza Przedniego narzekał w gazecie Ostsee Zeitung, że nie może nadawać w DAB+, bo regulator runku nie chce stacji udzielić pozwolenia. Pewnie nie zrozumiał, że nadawanie jednego programu w DAB+ nie jest opłacalne. Jeszcze w 2020 r. stacja wypowiedziała się przeciwko budowie multipleksu komercyjnego w tym kraju związkowym.

Między czasie konkurent publiczny NDR rozbudował swoją sieć DAB+ i nadal łata białe plamy na mapie zasięgu, uzupełniając sieć nowymi nadajnikami. Konkurent komercyjny 80s80s włączył swój program do ogólnoniemieckiego multipleksu DAB+. Nawet niekomercyjna rozgłośnia Lohro uruchomiła swój nadajnik w Rostocku. Bez DAB+ pozostała Ostseewelle i odczuwa utratę słuchaczy.

Słuchacze nie zmieniają pasmo, bo w DAB+ mają dużo większą ofertę, która im wystarcza. Odczuwają to rozgłośnie nadające wyłącznie na UKF-ie. W Niemczech istnieją różnice w prawie medialnym. W niektórych krajach związkowych nadawca publiczny może wynajmować część pojemności multipleksu nadawcom komercyjnym, w innych krajach związkowych jest to zabronione. Nadawca publiczny NDR nie chce wpuścić konkurencję komercyjną do własnego multipleksu i powołuje się na ustawy w tym kraju związkowym. Ten sam NDR w Szlezwiku Holsztynie oddał część swojej pojemności komercyjnemu R.SH po zezwoleniu na to przez regulatora rynku.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie nadawca publiczny chce budować drugą sieć DAB+, bo dla nadawców komercyjnych brakują kanały. Niemiecki UKE nie może dogadać się z Belgią. Podobny problem maja też Niderlandy, które planują budowę sieci dla stacji lokalnych, która ma powstać w 2024 r.

https://www.ostsee-zeitung.de/kultur/re ... 3DLKY.html
https://www.ostsee-zeitung.de/kultur/re ... 34OAI.html

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1216
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: DanielK »

Ludzie w Niemczech (Polacy tam mieszkający) DAB+ sobie chwalą, ze względu na różnorodność no i nie szumi.
W Polsce nadawcy (duzi prywatni) robią z nas odbiorców frajerów i grają na kasę po prostu.
Mam nadzieję, że KRRiT zrobi postępy i coś się ruszy w temacie i niech częstotliwości przejmą nowi i mniejsi.

Radio w UKF coraz częściej będzie szumieć bo jest coraz więcej zakłóceń, a chciałbym w aucie posłuchać czysto radio nie tylko publiczne. RMF FM i Radio Zet mnie nie interesują bo ileż można w kółko to samo.... Ale o tym już wiele napisano.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Ja bym DAB+ nie chwalił, bo ma zalety, ale też wady. Warto obserwować fenomen, jak wpierw nadawcy blokowali DAB+ a teraz chętnie chcieliby wejść w DAB+ tak szybko jak byłoby to możliwe. Jeżeli 20 lat bronili się przed DAB/DAB+ a rynek zmienił się, ale w ich głowach nadal jest przeciw, to bez wymiany kadr nic się nie zmieni. Zaściankowość całego rynku. W branży brakuje czasu, odwagi i chęci na nowe pomysły i koncepcje. Ustawodawca też je blokuje a finansowanie to dalszy problem.

Przyczyną jest wybór kadr. Wszyscy ci ludzie przyszli na gotowe. Oni zbierają owoce wynalazku, który jest 100 lat stary. Na początku lat 90-tych weszli na gotowe. Nie trzeba było komuś wyjaśniać, czym jest radio. Każdy znał radio, dołączyli do rynku nadawcy komercyjni. Kadry stacji koncentrują się na jak najlepszym przedstawieniu swojej podstawowej działalności. Innowacji brak! Nie ma tam ludzi, którzy by coś wymyślili.

Problemem jest również raz rozpoczęta drukarnia koncesji, ustawy pisane pod smoka analoga. Już 15 lat temu UKE i KRRiT nie mogli dogadać się w sprawie DVB-T. Dzisiaj nie są w stanie rozwiązać porządnie problem, który sami stworzyli, czyli co zrobić z DVB-T MUX-6 i 8 i jak zagospodarować częstotliwości pod DAB+. Podział kanałów DAB+ orientuje się na granicach województw. Rynki radiowe są inaczej podzielone, np. Trójmiasto to jeden rynek a reszta województwa Pomorskiego to dalsze rynki.

KRRiT powinno być urzędem, który zwiększa różnorodność treści i dostawców treści. W Niemczech DAB+ działa jak działa, bo 14 krajowych rad wspomaga albo blokuje DAB+, ale w sumie jest rozwój, bo te same firmy działają na różnych rynkach regionalnych i zbierają wpierw doświadczenie na jednym rynku i chcą podobne rozwiązania zastosować na innych rynkach.

W Polsce KRRiT chciała ogłosić konkursy na multipleksy lokalne, ale okazało się, że cały proces wybierania operatora jest tak okropnie długi, że wstrzymano dalsze konkursy. Rozwiązano problem? Nie! Czy zmieniono ustawę? Nie! Dlaczego od ogłoszenia konkursu, do uruchomienia multipleksu upływa zagranicą rok a w Polsce? No właśnie. Przyczyną nie są wyłącznie nadawcy, ale też ustawodawca.
Następny nie wypał to konkurs na ogólnopolski multipleks. Polskie Radio też sobie poradzić nie może z rozbudową sieci. Problem odłożono, bo nie znaleziono rozwiązania.

Nikt nie bierze się za problem stacji lokalnych, chociaż każdy wie, że one nie mają szansę przeżyć. Tylko obniżenie kosztów dystrybucji i zwiększenie obszaru na którym działają, może pomóc im przetrwać. Wystarczy obniżyć cenę koncesji. Tak samo idiotyczny jest pomysł, że jeżeli stacja będzie działała od godziny 6 – 23, to będzie na antenie więcej publicystyki. Nie sprawdziło się. Brak rozwiązania dla tego problemu.

Brak oferty dla generacji 12 - 30 doprowadziło, że szukają oni treści w sieci i już nie uda się ich nakłonić do słuchania radia. Czyli można sobie wyliczyć, kiedy cały interes padnie. Ogólnokrajowe stacje stawiają na treści wideo. Warto porównać, jak wyglądają studia wideoblogerów a rozgłośni radiowych. Wielkie pole do optymizacji.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Koniec niemieckiego Sportradio, program został zastąpiony dzisiaj w południe stacją muzyczną „90s90s”, produkowaną przez grupę medialną Regiocast. Sportradio jest już drugą stacją sportową, która w historii niemieckiego DAB+ nie przetrwała dłuższy okres. Problemem są prawa do transmisji imprez sportowych, które trafiają co parę lat do innego dostawcy treści. Po pierwszym niemieckim radiu sportowym „90elf” prawa nabył Amazon, późnij internetowy portal sportowy i telewizja „Sport 1” a obecnie mecze Bundesligi nadają regionalne rozgłośnie publiczne ARD w internecie i DAB+. Sportradio nadawało w 2. multipleksie ogólnokrajowym od 29. maja 2021 r. do 31. grudnia 2022.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Operator drugiej sieci ogólnoniemieckiej DAB+ „Antenne Deutschland” oznajmił rozbudowę sieci w 2023 i 2024 r. Większość nowych nadajników zostanie uruchomiona daleko od granicy z Polską. Dla słuchaczy w okolicy Zgorzelca polepszy się odbiór jeszcze w tym roku po uruchomieniu nadajnika w Löbau. Co roku liczba nadajników wzrastać będzie o 9 na 93 pod koniec 2024 r. Po rozbudowie sieci sygnał ma być dostępny na 82 proc. powierzchni kraju i 92 proc autostrad. Z anteną pokojową w zasięgu tego multipleksu będzie wtedy 59 mln. mieszkańców Niemiec.
https://www.antenne-deutschland.de/ante ... eiter-aus/

Również na północy Polski będzie możliwy lepszy odbiór programów DAB+ z Niemiec. Nadawca publiczny NDR uruchomił 17 stycznia nadajnik w pobliżu miejscowości Sagard na wyspie Rugia (8B). Na wiosnę zamierza NDR uruchomić nadajnik na wyspie Uznam.
https://www.ndr.de/der_ndr/empfang_und_ ... au100.html

W Niemczech wzrosła liczba odbiorników domowych w 2022 r. o 2,2 mln a 2,1 mln wzrosła liczba osób, które mają dostęp do odbiornika DAB+. 94 % sprzedawanych nowych samochodów jest wyposażona w odbiornik DAB+. 6 % nie jest wyposażona, bo instytucje zamawiają samochody bez odbiorników radiowych.

W 2023 r. liczba w DAB+ dostępnych programów w Dolnej Saksonii wzrośnie o 16 a w Saksonii o 37. W Hamburgu już dzisiaj można odbierać 69 programów w DAB+.
https://www.dabplus.de/2022/12/15/digit ... ehr-radio/

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1336
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB i DAB+ w Niemczech

Post autor: Max van Org »

Deutsche Telekom sprzedała 51 procent udziału w spółce, do której należą maszty i wierze nadawcze. DFMG Deutsche Funkturm ma nowych właścicieli, są nimi DigitalBridge i Brookfield z USA. 49 udziału pozostaje nadal własnością niemieckiej spółki.

https://www.telekom.com/en/media/media- ... on-1025420
https://dgtlinfra.com/deutsche-funkturm ... 2k-towers/

https://www.dfmg.de/de/neue-eigentuemer ... kturm.html
https://www.golem.de/news/gd-towers-tel ... 66873.html
https://www.telekom.com/de/medien/medie ... ab-1025418

ODPOWIEDZ