MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Pojawiło się nowe oprogramowanie do Philipsa z końcówką 232 i z tego co piszą nadal nie naprawiono odbioru kanału Wydarzenia24. Sprawdźcie i raportujcie.
U mnie tradycyjnie telewizor nie widzi tego oprogramowania.
https://toengel.net/philipsblog/2022/12 ... 1-1-3-232/

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: DanielK »

Po zainstalowaniu oprogramowania robiłeś też ustawienia fabryczne? Czasami trzeba...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Tego nowego jeszcze na telewizor nie dostałem, i pewnie tradycyjnie nie dostanę, a do pobrania na razie brak. Dotychczas nie dawałem od nowości ustawień fabrycznych, bo nie chcę stracić ustawień i kalibracji od @kiki.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Z tego co się przed chwilą dowiedziałem sprawa z kanałem Wydarzenia24 jest na tapecie u Philipsa w Polsce, i ma być rozwiązana za dwie aktualizacje, i jest zgłoszona do producenta chipsetu czyli firmy Mediatek. Czyli prawdopodobnie problem jest w chipsecie i tam musi nastąpić poprawka przez jego producenta, tak to rozumie. Także zaangażowany w rozwiązanie tego problemu włączony jest Emitel. Tak więc coś przy tym robią i trzeba być dobrej nadzieji że po nowym roku problem ten zostanie rozwiązany.

Dzidek321
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, o 07:27
Miejscowość: Katowice

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Dzidek321 »

U mmie od dwóch tygodni Philips 58pus8517/12 i wydarzenia24 odbierałem ok. Dziś aktualizacja do 232 i też działa zdarzają się zaniki ale to przez to że mam antene na parterze i na drugim telewizorze z dekoderem ns lion dzieje sie to samo że traci się zasięg ale to zależy od dnia. Mam do Kosztów jakies 35km w linii prostej.

Wysłane z mojego V2050 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: hadam »

Krosnoludek pisze: 16 grudnia 2022, o 14:09 Z tego co się przed chwilą dowiedziałem sprawa z kanałem Wydarzenia24 jest na tapecie u Philipsa w Polsce, i ma być rozwiązana za dwie aktualizacje, i jest zgłoszona do producenta chipsetu czyli firmy Mediatek. Czyli prawdopodobnie problem jest w chipsecie i tam musi nastąpić poprawka przez jego producenta, tak to rozumie.
Czyli @orin miał rację. Nie dziwi mnie, że Philips nie kontaktował się w tej sprawie z Polsatem.
Trochę nie mogę nadążać, jeśli jest wadliwy chipset, to da się to naprawić oprogramowaniem, to raczej wygląda na wadę sprzętową? Przecież platforma android nie jest tworzona przez producentów chipsów, czy płyt głównych do telewizorów.
No chyba, że Mediatek doszedł jakoś do porozumienia z Google i zapłacą im, albo w inny sposób wymuszą wypuszczenie jakiejś łatki.
Dziwne brzmi też to, że za dwie aktualizacje, czemu akurat za dwie i skąd ta pewność.

Platforma android, czy google tv, to system z większymi możliwościami, ale też wymaga większych zasobów sprzętowych. Tu podobnie jak w przypadku telefonów z androidem, kto inny produkuje urządzenie, a kto inny pisze oprogramowanie, a w dodatku to oprogramowanie musi działać na wiele różnych od siebie urządzeniach w różnych krajach, gdzie są stosowane nieco różne parametry nadawania.
Dlatego to właśnie na telewizorach z androidem jest najwięcej problemów, a to Wydarzenia24, to z TVP 4K, czy z HbbTV. Co dziwne wydaje się, że te mniej markowe jak TCL, radzą sobie lepiej.
Inne odbiorniki, innych producentów, też nie są bez wad, ale jak widać skala jest o wiele mniejsza. Nawet takie proste przystawki, tunery za przysłowiowe 100 zł lepiej sobie z niektórymi sprawami radzą.
Nie wszyscy poszli tą drogą, inni producenci mają swoje własne dedykowane oprogramowanie, które tworzą, testują i rozwijają razem z linią produkcji. Także Philips ma swoją dedykowaną platformę i działa to o wiele lepiej.
Jak widać takie rozproszenie odpowiedzialności, nie wychodzi najlepiej.
Inny przykład to Apple, także własna platforma na własnym sprzęcie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

W nowych Philipsach na ten rok (końcówka 7 na końcu) jest dokładnie ten sam problem z odbiorem kanału Wydarzenia24, dzisiaj w sklepie testowałem 65PUS8857 i dokładnie to samo się dzieje co u mnie w 43PUS8506. Później zamieszczę filmik nagrany dla udowodnienia.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

hadam pisze: 17 grudnia 2022, o 10:05 Trochę nie mogę nadążać, jeśli jest wadliwy chipset, to da się to naprawić oprogramowaniem, to raczej wygląda na wadę sprzętową?
Przecież chipset to hardware + software. Nie wiemy, w czym leży problem więc nie ma o czym pisać. A czy da radę coś z tym zrobć - czas pokaże.
hadam pisze: 17 grudnia 2022, o 10:05 Przecież platforma android nie jest tworzona przez producentów chipsów, czy płyt głównych do telewizorów.
Chipset to jedno - OS to drugie.
hadam pisze: 17 grudnia 2022, o 10:05 No chyba, że Mediatek doszedł jakoś do porozumienia z Google i zapłacą im, albo w inny sposób wymuszą wypuszczenie jakiejś łatki.
Ani producent chipsetu, ani producent OS, tylko producenci wyrobów mają tu ewentualnie bóle głów. i albo coś ugrają albo nie...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Nowy model 65PUS8857 czyli tegoroczny 100 Hz i to samo co w moim 43PUS8506. Łączy je ten sam procesor i oprogramowanie i Android 11. Nagrano w sklepie Media Expert.
https://youtu.be/L-VeYvIqqDk

Tak więc wymiana mojego na nowy model odpada, bo pewnie 43PUS8507/43PUS8517 będą mieć to samo, pozostaje czekać na nowe modele z końcówką 8, które będą mieć już inny procesor, prawdopodobnie też od MediaTeka.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: eter »

Ciekawe, czy Philips ma takie kłopoty jeszcze z jakąś inną stacją nadawana w Europie, czy tylko z tym "potworkiem" w Polsce, nadawanym jak widać jakimś dziwnym strumieniem na którym Philipsy padają...
Najwyraźniej nie testowali odbioru tak "egzotycznego" Muxu...skoro teraz wszystkie ich odbiorniki nie odbierają go prawidłowo.
Mają duży problem, jeśli nie uda się tego naprawić poprzez aktualizację softu.
Kupa TV do wymiany...jeśli nie chcą, żeby marka zupełnie padła.
Albo pójdą na "przemilczenie" tematu, skoro mało kto zdaje sobie sprawę, że to odbiornik jest winien a nie antena.
Ratuje im tyłki sytuacja, że kto chce oglądać MUX4 w całości to i tak musi nabyć dekoder dedykowany od Polsatu (bo pewnie nie będą dawać kart do tej oferty wpinanych w modem TV).
Jakiś tam marginalny procent ogląda bezpośrednio jeden kanał.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2022, o 17:23 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Wbrew temu co się może wydawać w wielu krajach eu dalej nadaje się w DVB-T i do tego w H'264 więc pole do testów jest niewielkie.
Jak widać na przykładzie tylko jeden producent ma problem. Mediatek to producent tanich układów więc nie ma się co dziwić, że mają problem. Dewelopment i testowanie kosztuje. Pozostaje jeszcze kwestia wolumenu zamówień układów, który kupuje u nich Philips, a od tego zależy jakosć wsparcia producenta. Kupujesz dużo masz wsparcie od ręki, kupujesz mało czekasz.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: jerkre »


orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Nie wrzucajmy wszystkich zagadnień związanych z odbiorem MUX4 do jednego worka. W tym wątku wiele razy było wyjaśniane dlaczego akurat ten multipleks jest bardziej wrażliwy na niedoskonałość instalacji antenowej oraz zakłócenia sygnału. Bez rzetelnego sprawdzenia jakości sygnału (zewnętrznym miernikiem) w miejscu odbioru, nie można stwierdzić, że problem jest związany z odbiornikiem, a nie z jakością sygnału który on odbiera. Mam w swoim otoczeniu kilka telewizorów Sony. Żaden nie ma problemu z odbiorem MUX4. Może są i takie modele, które mają Mediateka na pokładzie i wspólny problem z Philipsem.
Przytoczony link dotyczy problemów sprzed pół roku kiedy MUX4 zaczynał nadawanie w DVB-T2 i HEVC. Rzeczywiście były potknięcia jak z TVP 4k. PB nie miał możliwości testów takiej emsji przed refarmingiem. Nie tak jak TVP, która miała czas na testy przez rok czasu albo więcej.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: hadam »

jerkre pisze: 19 grudnia 2022, o 17:48 Otrzymałem link od Sony;

https://www.tvpolsat.info/news/48989/wy ... -dlaczego/
Ten artykuł dotyczy nietypowej rozdzielczości, już tak nie nadają. Chyba, że chodzi o podkreślenie faktu, iż kanał Wydarzenia24 ma status eksperymentalny. Albo tak długo czekałeś na odpowiedź.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: jerkre »

hadam pisze: 19 grudnia 2022, o 18:28
jerkre pisze: 19 grudnia 2022, o 17:48 Otrzymałem link od Sony;

https://www.tvpolsat.info/news/48989/wy ... -dlaczego/
Ten artykuł dotyczy nietypowej rozdzielczości, już tak nie nadają. Chyba, że chodzi o podkreślenie faktu, iż kanał Wydarzenia24 ma status eksperymentalny. Albo tak długo czekałeś na odpowiedź.
Mam dwa odbiorniki TV Sony;
na jednym jest ok (KDL-40WE655)
na drugim po paru minutach obraz robi się niewyraźny - zamazany (KD-50X81K)

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

No i co z tym zrobiłeś oprócz pisania na forum ?
Jaką masz wersje oprogramowania na KD-50X81K ?
Na 99% ma on procesor Mediatek MT5895 ten sam model, który siedzi w Philipsie 43PUS8506/12.
Czyli bez zgłoszenia do Sony zapomnij o dobrym odbiorze.
Nawet jak Mediatek zrobi poprawkę w generycznych sterownikach to Sony czy Philips i tak muszą je jeszcze zintegrować z własna platformą sprzętową. Bez zgłoszeń od klientów problemu nie ma. Najnowsza zasada biznesu ;)
Nie rozumiem dlaczego cały czas powołujecie się na to, że kanał Wydarzenia 24 w NTC ma status eksperymentalny?
Kanał jest normalnym kanałem z pełnym pakietem pozwoleń na nadawanie w NTC nadawanym testowo czyli nie wchodzi w skład pakietów kanałów płatnych w MUX4.Decyzja o jego odkodowaniu należała wyłącznie do właściciela stacji czyli PB. Zakres testów nie oznacza wyłącznie aspektów technicznych do których sprowadzacie aktualny stan stacji w MUX4.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

W Philipsie 43PUS8506 siedzi MT9970A, a w nowych MT9970B według tej strony: https://toengel.net/philipsblog/2021/02 ... ilips-tvs/

Tu zaś pisze: https://www.flatpanelshd.com/philips_pus8506_2021.php : MediaTek MT5895 (MT9970A)

W Sony siedzi MT5895: https://www.displayspecifications.com/en/model/0b652a3c

W modelach z 2020 i 2019 z końcówką 5 i 4 jest MT5599 i na nich jest ok.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

Witam ,dzwoniłem do Philipsa i nie wiem czy do końca kompetentna osoba udzieliła mi informacji ,że owszem moje zgłoszenia zostały formalnie zamknięte ale cały ten temat nie jest zamknięty tylko przeniesiony ...i cyt. odpowiedni dział Philipsa pracuje nad rozwiązaniem problemu...
Prośba o cierpliwość i takie tam...
Pzdr.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

Krosnoludek pisze: 19 grudnia 2022, o 21:22 W Philipsie 43PUS8506 siedzi MT9970A, a w nowych MT9970B według tej strony: https://toengel.net/philipsblog/2021/02 ... ilips-tvs/
Ja bym uważał z takimi informacjami, bo mogą być mylące. Trzeba wziąć pod uwagę, że konfiguracja sprzętowa w danym modelu może się znacznie zminiać w zależności od serii produkcyjnej. To, jaki jest w danym odbiorniku hardware definiuje jedynie wersja hardware'u.

Wystarczy, że w danym modelu w trakcie produkcji zastosowano np. zmodyfikowany chipset (zmodyfikowany, a nie zmieniony!) i już może być inne zachowanie odbiorników z przed zmiany, i po niej.

Tak, tak - to wszystko wcale nie jest ani takie proste, nie oczywiste jak się na pierwszy rzut oka wydaje. I stąd po części problemy producentów, bo zanalizować takie przypadkowe problemy, jak z W24, bywa czasami bardzo trudno - poczynając od stwierdzenia, czy one w ogóle w realu w ogóle występują czy też są wytworami działań (lub nie) użytkowników sprzętów...

cyber pisze: 19 grudnia 2022, o 23:48 że owszem moje zgłoszenia zostały formalnie zamknięte ale cały ten temat nie jest zamknięty tylko przeniesiony ...i cyt. odpowiedni dział Philipsa pracuje nad rozwiązaniem problemu...
Też bym pewnie na miejscu producenta wykonał podobną akcję...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

cyber pisze: 19 grudnia 2022, o 23:48 Witam ,dzwoniłem do Philipsa i nie wiem czy do końca kompetentna osoba udzieliła mi informacji ,że owszem moje zgłoszenia zostały formalnie zamknięte ale cały ten temat nie jest zamknięty tylko przeniesiony ...i cyt. odpowiedni dział Philipsa pracuje nad rozwiązaniem problemu...
Prośba o cierpliwość i takie tam...
Pzdr.
Dziwna odpowiedź, jeśli pracują, to po co Twoje zgłoszenie zamykali zamiast pozostawić otwarte ?
Dziękuję za telefon do nich.

Zablokowany