DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2077
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 2 stycznia 2023, o 21:44
radiodarek pisze: 1 stycznia 2023, o 21:12 Myślę i nie powiem nic nowego, że przyszłość radia jest w i internecie.
Na pewno już nie przyszłość a teraźniejszość radia jest w internecie. Pozostaje pytanie, jak długo dochody stacji wystarczą, aby utrzymać sieć UKF.
Jesteś nadawcą? Jeśli nie, to ich, a nie twoje to zmartwienie.
Jak na razie, to nadawcy lokalni starają się dalej o częstotliwości UKF małej mocy i je dostają. I są słyszalni tam, gdzie mają być słyszalni.
Dlaczego miałby ktoś słuchać radio, jeżeli wiadomo, że dostawcą muzyki jest Spotify.
Bo radio to nie tylko muzyka? :P W "łupanym" rytmie przez 25h/24h?
Do muzyki przydałby się czasem komentarz muzycznego redaktora, Nawet, gdybym miał nie zawsze zgadzać się z jego opiniami.
Spotify to nie cud. Słuchałem tam wielu znanych mi nagrań. Jakieś deformacje/ kompresje tam wprowadzono? Podbasowiono coś tam?
Koledzy od dobrej muzyki nie radzą słuchać Spotify'a.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1335
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 6 stycznia 2023, o 16:15
Na pewno już nie przyszłość a teraźniejszość radia jest w internecie. Pozostaje pytanie, jak długo dochody stacji wystarczą, aby utrzymać sieć UKF.
Jesteś nadawcą? Jeśli nie, to ich, a nie twoje to zmartwienie. Jak na razie, to nadawcy lokalni starają się dalej o częstotliwości UKF małej mocy i je dostają. I są słyszalni tam, gdzie mają być słyszalni.
KRRiT opublikowała w 2022 r. 16 ogłoszeń o możliwość uzyskania koncesji. Radzie udało się udzielić tylko dwie nowe koncesje i rozszerzono dwie koncesje. Dwie dalsze koncesje udzielono z konkursów opublikowanych w 2021 r. Sześć nowych koncesji wydano tylko trzem podmiotom. KRRiT wylicza na swojej stronie ok. 290 obowiązujących koncesji i ok. 145 koncesjonariuszów. Czyli szansa na rozszerzenie albo otrzymanie nowej koncesji w 2022 r. wynosiła 0,02 proc. Dokładnie na to narzekają nadawcy, bo szansa na rozwój rozgłośni jest marginalna. Według danych pochodzących z badania KIM radio internetowe posiada 3,9 % gospodarstw domowych w Polsce. W sprawozdaniu o działalności KRRiT w 2021 r. opublikowano dane z których wynika, że słuchalność radia internetowego była w przeszłości już wyższa. Czyli również internet nie pozwala na szybki rozwój rozgłośni a oferta treści ma rynku audio rośnie.

https://www.gov.pl/web/krrit/813-proc-g ... iada-radio

ODPOWIEDZ