Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

mnk
Posty: 5
Rejestracja: 27 listopada 2022, o 11:31
Miejscowość: Celestynów

Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: mnk »

Witam wszystkich.
Mam dom po rozbudowie i przymierzam się do uruchomienia instalacji antenowej. Jest to dom piętrowy z małym poddaszem, jeszcze będzie robiona blacha na dachu więc w chwili obecnej chcę umieścić antenę na poddaszu, później zostanie po prostu przerzucona na dach.
W chwili obecnej mam puszczone przewody koncentryczne w peszelach i skrzynki media na każdym piętrze (z dostępem do zasilania). Między poddaszem i piętrem jest jeden koncentryk, między piętrem i parterem też jeden.

Efekt jaki chciałbym uzyskać przedstawiam na schemacie poniżej:
Obrazek

Poddasze:
- Antena np. BX1000+
- wzmacniacz antenowy (o ile będzie potrzebny) z zasilaniem w tym miejscu
- jeden przewód na piętro

Piętro skrzynka media:
- wejście jeden przewód
- rozgałęźnik TV czterodrożny R-4 signal
- trzy wyjścia na pokoje
- jedno wyjście na parter do skrzynki media

Piętro skrzynka media:
- wejście jeden przewód
- rozgałęźnik TV czterodrożny R-4 signal
- cztery wyjścia na pokoje

Czy taka instalacja będzie działać (rozdzielacz podłączony do rozdzielacza)? Czy w skrzynce media na parterze również należało by dodać wzmacniacz?

Podobny schemat znalazłem tu: https://www.dipol.com.pl/uniwersalne_sc ... 213.htm#02
Tylko musiałbym ze wzmacniacza na piętrze przeciągnąć jeszcze jeden koncentryk, nie będę miał dużo miejsca w skrzynce, znajdują się tam już switche.

Lokalizacja: Okolice Celestynowa, 30 km od Warszawa PKiN i tyle samo na Raszyn.

Dziękuję za info i pozdrawiam

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: VAHANARA »

mnk pisze: 28 listopada 2022, o 10:10 Między poddaszem i piętrem jest jeden koncentryk, między piętrem i parterem też jeden.
Lepiej było dać po dwa, tak na wszelki wypadek. Ale to detal.y

OT: A skrętki też po jednej rozciągnąłeś czy po dwie na pomieszczenie / sufity?

mnk pisze: 28 listopada 2022, o 10:10 Czy taka instalacja będzie działać (rozdzielacz podłączony do rozdzielacza)?
Ogólnie może działać, ale byłaby niepotrzebna duża różnica poziomów sygnałów pomiędzy piętrem a parterem, sięgająca jakichś 6...8dB. Taka różnica może sprawiać kłopoty.

mnk pisze: 28 listopada 2022, o 10:10 Czy w skrzynce media na parterze również należało by dodać wzmacniacz?
W takiej instalacji powinien być jeden wzmacniacz (jeśli byłby potrzebny) i od niego dopiero rozdziały sygnału.

Ja bym zrobił podziały tak:
  • Na piętrze sygnał z anteny podałbym na odgałęźnik (tap) 1/6. Z wyjścia przelotowego poszedłbym na parter, a wyjścia odgałęźnego (tapa) poszedłbym na rozgałęźnik 1/3 zasilający piętro.
  • Na parterze rozgałęźnik 1/4.
Przy takim podziale nierównomierność sygnałów pomiędzy piętrem a parterem powinna być mniejsza od 2dB.

Jeśli sygnały byłyby za słabe, to wtedy trzeba by dołożyć wzmacniacz. Ale to już drobiazg, decyzja w czasie uruchomienia instalacji przy antenie na dachu.

mnk
Posty: 5
Rejestracja: 27 listopada 2022, o 11:31
Miejscowość: Celestynów

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: mnk »

Dziękuje za odpowiedź i potwierdzenie moich obaw.
Skrętki poszły dwie między piętrem i parterem (druga nie używana, zapasowa), na poddasze można przeciągnąć.
I ma Pan rację, chyba lepiej dać jeden wzmacniacz na poddaszu z rozdzieleniem na dwie linie, obie polecą do skrzynki media na piętrze, jeden na rozdzielacz i na pokoje, drugi po prostu przelotką na parter do rozdzielacza.

Wzmacniacz na poddaszu dałbym coś w stylu: HS-013 (o ile będzie potrzebny), na piętrze i parterze zwykłe rozdzielacze.

Lepiej mieć w instalacji jeden wzmacniacz niż dwa... Do tego w peszlu między piętrem i poddaszem jest tylko jeden koncentryk więc nie powinno być problemu z przeciągnięciem drugiego.

Pozdrawiam.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: VAHANARA »

mnk pisze: 28 listopada 2022, o 13:08 HS-013 (o ile będzie potrzebny)
Porządny wzmacniacz. Odpowiednik to CA-215 Alcada. Co kto woli.

Wzmacniacze o tyle dobre, że mają podzielone pasma oraz tłumiki międzystopniowe, więc można w dużych zakresach regulować poziomy na poszczególnych pasmach bez znaczącej utraty jakości sygnałów.
mnk pisze: 28 listopada 2022, o 13:08 Do tego w peszlu między piętrem i poddaszem jest tylko jeden koncentryk więc nie powinno być problemu z przeciągnięciem drugiego.
No, różnie to bywa. Jeśli odcinek peszla jest prosty i krótki oraz ma dużą średnicę w stosunku do ułożonego w nim już kabla, może się udać. Ale, z wciąganiem kabli w zamurowane peszle zwykle są problemy uniemożliwiające taką rozbudowę. Wszystko zależy tu od konkretnej sytuacji.

I jeszcze jedno - obecne kable koncentryczne bywają wrażliwe na kładzenie (minimalne promienie gięcia, szoki mechaniczne i takie tam... z którymi mogą się spotkać podczas wciągania) jak skrętki wysokich kategorii. Wszystko przez przesyły cyfry na wyżyłowanych parametrach.

-greg-
Posty: 38
Rejestracja: 31 października 2013, o 02:01
Miejscowość: Hucina
Odbiornik: TELE System UP T2 4K
Sony KDL-32W706B
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Triset 113 PE
ALCAD AI-270
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów - Góra Św. Marcina - 54km

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: -greg- »

VAHANARA pisze: 28 listopada 2022, o 19:45
mnk pisze: 28 listopada 2022, o 13:08 HS-013 (o ile będzie potrzebny)
Porządny wzmacniacz. Odpowiednik to CA-215 Alcada. Co kto woli.
(...)
Przyjrzyj się też Alcad AI-270. Nie ma zasilania przedwzmacniacza, za to jest filtr LTE700. Mam, polecam.
https://www.alcadelectronics.com/en/pro ... 00-9040129

mnk
Posty: 5
Rejestracja: 27 listopada 2022, o 11:31
Miejscowość: Celestynów

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: mnk »

Dziękuję za odpowiedzi.
W najbliższy weekend zobaczę czy da się przepchnąć linkę do przeciągania, jeśli tak to drugi przewód spokojnie przejdzie, jest tylko jeden zakręt o dość sporym promieniu. Nie będę ryzykował przeciągania istniejącym przewodem :)

Jeśli się nie uda to na przykładzie AI-270 znalazłem to co by mnie interesowało:
Obrazek

Co do anten to polecacie jakieś anteny H/V odpowiedniki tego BX1000+?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: VAHANARA »

mnk pisze: 29 listopada 2022, o 09:33 W najbliższy weekend zobaczę czy da się przepchnąć linkę do przeciągania, jeśli tak to drugi przewód spokojnie przejdzie, jest tylko jeden zakręt o dość sporym promieniu.
Pilot a przewód to bywa ogromna różnica. To, że przejdzie Ci cienki pilot może nic nie znaczyć dla kabla. Weź pod uwagę, że kabel w peszlu nigdy nie leży wyprostowany - zawsze jest poskręcany, co znaczne zmniejsza przestrzeń dla innego przewodu. A łuk dołoży swoje. Ale, nic to - zobaczysz, może się uda.

mnk pisze: 29 listopada 2022, o 09:33 Nie będę ryzykował przeciągania istniejącym przewodem
To czasami jest najlepszy, albo wręcz jedyny sposób. Najłatwiej wciągnąć jest w pusty peszel.

mnk pisze: 29 listopada 2022, o 09:33AI-270
Sam wzmacniacz wygląda OK, ale ma dobre odfiltrowanie tylko pasma 800 (~60dB), słabo jest z pasmem 700 (~35dB). Czyli na teraz pasmo 800 wytnie zadowalająco, ale z pasmem 700 może być nie halo... a trzeba się liczyć, że pasmo 700 będzie znacznie bardziej agresywne w stosunku do DVB-T2 niż pasmo 800. Tak więc filtr w trudniejszych warunkach może być mało skuteczny i konieczne będzie tak czy inaczej dołożenie zewnętrznego filtra.

Ja tam jestem zwolennikiem jednego, ale bardzo dobrego, zewnętrznego filtra LTE o tłumieniu LTE > 60dB. Już się naskręcałem kaskad słabo tłumiących filtrów...
mnk pisze: 29 listopada 2022, o 09:33 Co do anten to polecacie jakieś anteny H/V odpowiedniki tego BX1000+?
Jesli chodzi o jakość i trwałość to Alcad, Fuba. Fracarro, Telmor - comba albo lepiej zestawy....

Sam odbiór to pewnie zrobiłbyś na czymkolwiek, nawet na "siatce", o ile nie pojawią się zakłócenia od SFN-u Raszyn/PKiN.

mnk
Posty: 5
Rejestracja: 27 listopada 2022, o 11:31
Miejscowość: Celestynów

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: mnk »

Właśnie sprawdziłem i zapas przewodu na poddaszu jest około 10m, więc można po nim przeciągnąć dodatkowy bo odległość jest około 6m.
Sprawa jest już chyba wyjaśniona. Napiszę później jakie efekty, na jakich urządzeniach udało się uzyskać.

Dziękuję za informację i pozdrawiam.

mnk
Posty: 5
Rejestracja: 27 listopada 2022, o 11:31
Miejscowość: Celestynów

Re: Instalacja antenowa rozdzielenie - między piętrami

Post autor: mnk »

Witam po czasie, temat już do zamknięcia.
Kilka rzeczy wypadło w tym czasie i dopiero niedawno podjąłem temat.
Jeśli chodzi o peszle to niestety nic nie dało rady przeciągnąć, przewody ani drgną choć miejsca jest w nich sporo. Testowałem 3 różne i w każdym to samo. Peszle na odcinku około 1 metra są pokryte pianą, podejrzewam, że gdy nanoszona została gorąca piana, peszle mogły się odkształcić blokując przewody.

Ostatecznie rozdzielenie sygnału z anteny zostało zrobione już w skrzynce media na piętrze.

Sprzęt jaki wykorzystałem to:
- Alcad CA-215 - oddzielna regulacja wzmocnienia UHF i VHF oraz możliwość zasilenia wzmacniacza w antenie.
- Antena Televes V+ MiX UHF VHF - antena typu combo, możliwość pracy ze wzmacniaczem i bez. Wg opinii w internecie, solidna konstrukcja.

Odległość na Warszawa PKiN oraz na Raszyn taka sama, ~30km. Na start ustawiłem antenę na strychu przy ścianie szczytowej, skierowaną na PKiN, trzeba było włączyć wzmacniacz antenowy.

Niestety były problemy z niektórymi MUXami, MUX3 najbardziej rwał. Przekręcenie anteny o połowę kierunku na Raszyn wszystko poprawiło, kąt między nadajnikami to 35° więc obróciłem o około 15° w stronę Raszyna.

Złapało już wszystkie kanały bez problemu, nawet skręciłem trochę potencjometry we wzmacniaczu, obecnie po tygodniu nie zauważyłem żadnych źle odbierających kanałów.

Wszystko działa jak należy. Dzięki za pomoc! Pozdrawiam.

Zablokowany