przełączanie sygnału z DAB+ na FM w odbiorniku samochodowym

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

przełączanie sygnału z DAB+ na FM w odbiorniku samochodowym

Post autor: ploomba »

Zauważyłem dziś coś ciekawego.
Do tej pory zazwyczaj sluchałem mux PR ze Skrzycznego. Sporadycznie sygnał mux PR zanikał mi w jakiś "dziurach" i przełączal sie automatycznie na FM (na tą samą stację). Przy takim przełączeniu (z DAB+ na FM i z powrotem) zawsze miałem sekundową przerwę w dzwięku (dźwiek z dab zanikał i po sekundzie lub mniej pojawiał sie dźwiek z FM),
Dziś jechałem w trasie sluchając radio Bielsko (RB Mux) i zniknął mi sygnał DAB, przełączył się na FM i co..i okazało się, że nie było nawet ułamka czy milisekundy przerwy. Odbyło się to niesamowicie płynnie. Nie było kompletnie nic słychać.
Ktoś tu kiedyś na forum pisał (albo na Radiopolsce), że takie przerwy sekundowe są spowodowane złym softem w odbiorniku samochodowym.
Z tego co dziś doświadczyłem, wychodzi, że nie do końca tak jest. Radio Bielsko i ich cały eksperymentalny mux jest tak zorganizowany, że na moim odbiorniku samochodowym przejscie z dab na FM i na odwrot, działa bezbłednie.
Czyli to Polskie Radio ma coś sknocone w swoim muxie cyfrowym, że nie działa to tak płynnie w moim odbiorniku.
Odbiornik samochodowy Kenwood KDC X7200DAB

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: przełączanie sygnału z DAB+ na FM w odbiorniku samochodowym

Post autor: pswiatki »

Jak napisano na innym forum. FM musi być opóźniany w nadajniku, by przejście było płynne. PR nie opóźnia FMu aby dostosować się do swojego DABu.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: przełączanie sygnału z DAB+ na FM w odbiorniku samochodowym

Post autor: ploomba »

Dzięki za przypomnienie. Wiedziałem, że gdzieś pisaliśmy o tym, ale pamięć mam ulotna i nie mogłem tematu odnaleźć.
Nie wiem czy podrzucać link do tematu na innym forum (czy można).
Po krotce, sprawa rozbija się o to, że Polskie Radio nie synchronizuje przejścia dab z fm. Natomiast takie Radio Bielsko synchronizację (przejście) między dabem a fm ogarnia bezbłędnie.
Obszerny wątek o tym jest na RadioPolsce.
https://forum.radiopolska.pl/index.php? ... 3565&st=40
Jeśli nie można podawać linkow, prosze o usunięcie.

natalija
Posty: 3
Rejestracja: 19 stycznia 2023, o 22:52
Miejscowość: Warszawa

Re: przełączanie sygnału z DAB+ na FM w odbiorniku samochodowym

Post autor: natalija »

Czy ktoś może mi pomóc ustalić czemu mam problem z sygnałem?

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: przełączanie sygnału z DAB+ na FM w odbiorniku samochodowym

Post autor: Max van Org »

Sygnałem DAB+ w Warszawie? Może między twoim miejscem zamieszkania a nadajnikiem jest jakaś przeszkoda np. budynek.
W Warszawie w DAB+ nadje
Polskie Radio 11 programów na kanał 6B (8.000 Watt)
DABCOM 7 programów na kanale 10B (8.000 Watt)
DABCAST 7 programów na kanale 11B (1.000 Watt)

1.000 Watt to dużo za mało na miasto tej wielkości.
Przyczyną mogą być inne urządzenia elektryczne takie jak żarówka, router wifi albo stacja bazowa telefonu stacjonarnego – jeżeli jeszcze taki masz.

Ustaw odbiornik w innym miejscu. W niektórych odbiornikach możesz ustawić kanał i szukać sygnał przemieszczając się po pomieszczeniu.

DAB+ nie jest w Polsce nadawany w sieci kablowej. Nie należy podłączać odbiornika do gniazdka z siecią kablową. Jeżeli na dachu budynku jest antena (zbiorcza) do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T/-T2, możesz odbiornik podłączyć do gniazdka. Możliwe jest, że wtedy odbierzesz również DAB+ z innego miasta np. Siedlc, Płocka czy Łodzi. Wszystko zależy od zainstalowanej na dachu anteny.

DAB+ w Warszawie umożliwia wyłącznie odbiór stacji nadawanych na terenie Polski. Tylko wyjątkowo jest możliwy odbiór stacji z poza kraju. Aby odbierać stacje z poza Polski, możesz wykorzystywać satelitę, internet i fale długie, średnie i krótkie – tak zwane pasmo AM.

Zablokowany