DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Od paru dni na mux 6 spadł mi poziom sygnału na pozostałych ok
Wie ktoś ile mocy faktycznie idzie w stronę Rzeszowa od nadajnika?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Rzeszowiak pisze: 22 lutego 2023, o 18:47 Wie ktoś ile mocy faktycznie idzie w stronę Rzeszowa od nadajnika?
To wie tylko Emitel. Tak jak już ci wspomniałem, teoretycznie - wg pozwolenia UKE - mux-6 ma ok. 5 kW. Co prawda Emitel może - w razie potrzeby - zmieniać moc emisji w ramach pozwolenia, ale nie sadzę by co chwilę nią "kręcili".
Rzeszowiak pisze: 11 lutego 2023, o 11:56 zobaczcie to wzniesienie https://www.google.pl/maps/@49.9834054, ... 8192?hl=pl i sygnał przebije się z małą mocą przez nią???
To wzniesienie, i to które jest za nim (w okolicach Przegini), zapewne mogą wpłynąć na pogorszenie sygnału.
Obrazek

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

@K63 Właśnie te dwa wzniesienia pogarszają odbiór w południowej części Rzeszowa im dalej na północ tym lepszy jest odbiór bez zakłóceń. Takich problemów nie ma na przykład w północnej części Rzeszowa czy Trzebownisku.


@K63 dobrze to pokażałeś na tym profilu terenu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Krosnoludek »

Według tego info, MUX-6 podwyższono moc do 100 kW: viewtopic.php?t=6829&start=260

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: K63 »

Rzeszowiak pisze: 22 lutego 2023, o 18:47 Od paru dni na mux 6 spadł mi poziom sygnału na pozostałych ok
Wie ktoś ile mocy faktycznie idzie w stronę Rzeszowa od nadajnika?
K63 pisze: 22 lutego 2023, o 20:11 Tak jak już ci wspomniałem, teoretycznie - wg pozwolenia UKE - mux-6 ma ok. 5 kW
Krosnoludek pisze: 23 lutego 2023, o 14:31 Według tego info, MUX-6 podwyższono moc do 100 kW: viewtopic.php?t=6829&start=260
Przepraszam, ale mux-6 pomyliłem z mux-8, o który pytałeś kilka postów wstecz. Oczywiście @Krosnoludek ma rację - jest 100 kW dookólnie (wg pozwolenia UKE).
Profil jednak jest właściwy.

USER12
Posty: 9
Rejestracja: 1 września 2021, o 23:30
Miejscowość: Krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: USER12 »

deixmen pisze: 25 stycznia 2023, o 07:13 U mnie okolicach Dukli marnie z odbiorem-na wszystkich mux-ach słaby sygnał, szatkowanie.Z tą " cyfrową telewizją to na podkarpaciu tragedia, a miało być coraz lepiej.Teraz tj. godz.7.15 pikseloza .
W okolicach Dukli sygnał jest w miarę dobry, w niektórych miejscach nawet lepszy niż w Krośnie, zależy też o jakich okolicach Dukli piszesz bo o ile w samej Dukli czy np. Cergowej sygnał jest dobry to jadąc w stronę Słowacji jest coraz gorzej, a w Barwinku jest już bardzo słabo. Instalowałem w okolicach Dukli kilka anten i często pojawiały się problemy na MUX 3 (pozostałe bez problemu). Moim zdaniem jest to wina zbędnego TSR na g. Liwocz w Teodorówce (nie mylić z tą koło Jasła bo to całkiem inna góra i obiekt nadawczy). Zasięg sieci GSM z tejże g. Liwocz w Teodorówce łapałem m. in w Zręcinie, Miejscu Piastowym czy Haczowie. A skoro GSM leci to DVB-T raczej też. Także mimo małej mocy to doświetlenie pracujące w SFN z Suchą Górą robi więcej złego niż dobrego. Zresztą podobnie jest w Rymanowie z TSR na g. Zamczyska (przy dobrej propagacji GSM stamtąd łapie w centrum Krosna)
K63 pisze: 10 lutego 2023, o 13:00 W 2020 była modernizacja nadajnika, w wyniku której anteny nadawcze mux-8 podniesiono o aż 52 m (z 89 na 141 m n.p.t.). Stąd obniżenie maks. mocy nadawczej do 8.1 kW. W kierunku Rzeszowa i tak leci mniej, bo ok. 5 kW. Ale w decybelach nie jest to duża różnica - 8.1 kW = 39 dBW, a 5,1 kW = 37 dBW. ;)
Oprócz tego, że anteny VHF są wyżej to system antenowy VHF został wymieniony na nowy. (UHF istniejacy został tylko przełożony wyżej (był zmieniany w 2015), a VHF zmienili całkiem) Stary system VHF pamiętał czasy komuny, więc był już pewnie skatowany i pordzewiały co też pewnie przekładało się na słabszą wydajność stąd była potrzebna większą moc

Co do tej modernizacji w 2020 to moim zdaniem bezsensu było podwyższanie wieży. Lepiej za te pieniądze było odpalić w Rzeszowie emisję wszystkich MUXów. Niekoniecznie z Baranówki, ale z Magdalenki lub ewentualnie Tyczyna co rozwiązało by problem z odbiorem w Rzeszowie, a SG została by dla Krosna i okolic. Teraz Krosno jest za blisko RTCN względem wysokości tych anten i sygnał rozchodzi się gdzieś dalej, a w Krośnie jest słabszy. U mnie przy lotnisku w Krośnie dużo lepszy odbiór miałem gdy Sucha Góra była modernizowana i nadawali z rezerwowego systemu antenowego, który jest znacznie niżej. Wtedy na samym kablu wszystkie MUXy łapałem, a na prostej antenie było 100%. Po ukończeniu remontu i przełączeniu na główne systemy antenowe odbiór na samym kablu jest nie możliwy, a na prostej antenie zamiast 100% uzyskuje ok. 50 i czasem ścina. Musiałem więc kupić mocniejsza antenę, bo ta która przed modernizacją sobie radziła (a w trakcie modernizacji jeszcze lepiej) po modernizacji nie dała rady. (Nie jest to wina zmiany standardu, bo jeszcze przed zmianą standardu na DVB-T2, a już po modernizacji, było tak samo - sygnał słabszy niż przed modernizacją)

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Po zmianach na mux 3 działa ok.
Pozostałe muxy 1, 2, 4, 8 też ok
Natomiast ten mux 6 raz jest a raz go nie ma !!!!!
Jedna antena i takie cyrki z tym kanałem 35.

Geoeye
Posty: 53
Rejestracja: 5 września 2014, o 08:59
Miejscowość: Jasło
Odbiornik: Ferguson Ariva t650i
LG 42LM660s
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+symetyzator
Komin Kamienica
Nadajnik - obiekt nadawczy: KROSNO - SUCHA GÓRA

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Geoeye »

Ja w Jaśle na Czackiego antena siatkowa combo Uhf straciłem sygnał mux 6 ciekawe co ono znpwu kombinują. Sprawdze pozostałe 2 lokalozacje i dam znać
Aktualizacja
Jasło Wincentego Pola
Antena siatka 3 pietro balkon plus antena kierunkowa UHF na dachu złonczone sumatorem sygnału
Metro itp są.
Aktualizacja
Na czackiwgo o15.52 po ponownym akanowaniu kanały wróciły czyli metro itp
Aktualizacja
Klasztorna jasło antena patrzy idealnie na nadajnik
Wszystko w normie

Pakos
Posty: 74
Rejestracja: 29 grudnia 2009, o 20:31
Miejscowość: Debowiec
Odbiornik: Hitachi 4K
Instalacja antenowa: Siatka+ symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Pakos »

Mieszkam w gminie Dębowiec koło Jasła antenę siatkową z symetryzatorem mam ustawiona na nadajnik Gorlice/Maślana Góra ze względu na widoczność optyczną. Nadajnik Sucha Góra zasłania wysokie wzniesienie. Dzisiaj po zmianie na DVB-T2 pojawił się sygnał MUX 3 z Krosna poziom sygnału 44% jakość 98 odbiór stabilny przez cały dzien. Miłe zaskoczenie bez żadnych przeróbek mam gratis TVP Rzeszów :)

Awatar użytkownika
Rzeszowiak
Posty: 313
Rejestracja: 26 listopada 2012, o 19:28
Miejscowość: Rzeszów
Instalacja antenowa: Antena UHF/VHF T-urbo-T COMBO Telmor.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Rzeszowiak »

Rzeszowiak pisze: 19 grudnia 2023, o 10:57 Po zmianach na mux 3 działa ok.
Pozostałe muxy 1, 2, 4, 8 też ok
Natomiast ten mux 6 raz jest a raz go nie ma !!!!!
Jedna antena i takie cyrki z tym kanałem 35.
Nastała wiekopomna chwila i mux 6 zatrybił działa u mnie.

Paweł W
Posty: 18
Rejestracja: 10 lipca 2014, o 21:15
Miejscowość: Niedźwiada
Odbiornik: samsung toshiba
Instalacja antenowa: atx 91 , dipol 77cm , AS 13
Nadajnik - obiekt nadawczy: sucha góra, głobikowa

Re: DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Post autor: Paweł W »

Nie ma mux 2

Zablokowany