DAB+ w Polsce

przygotowania do wdrożenia radia cyfrowego DAB+, strategia, plany, testy
Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2083
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Max van Org pisze: 2 stycznia 2023, o 21:44
radiodarek pisze: 1 stycznia 2023, o 21:12 Myślę i nie powiem nic nowego, że przyszłość radia jest w i internecie.
Na pewno już nie przyszłość a teraźniejszość radia jest w internecie. Pozostaje pytanie, jak długo dochody stacji wystarczą, aby utrzymać sieć UKF.
Jesteś nadawcą? Jeśli nie, to ich, a nie twoje to zmartwienie.
Jak na razie, to nadawcy lokalni starają się dalej o częstotliwości UKF małej mocy i je dostają. I są słyszalni tam, gdzie mają być słyszalni.
Dlaczego miałby ktoś słuchać radio, jeżeli wiadomo, że dostawcą muzyki jest Spotify.
Bo radio to nie tylko muzyka? :P W "łupanym" rytmie przez 25h/24h?
Do muzyki przydałby się czasem komentarz muzycznego redaktora, Nawet, gdybym miał nie zawsze zgadzać się z jego opiniami.
Spotify to nie cud. Słuchałem tam wielu znanych mi nagrań. Jakieś deformacje/ kompresje tam wprowadzono? Podbasowiono coś tam?
Koledzy od dobrej muzyki nie radzą słuchać Spotify'a.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1356
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 6 stycznia 2023, o 16:15
Na pewno już nie przyszłość a teraźniejszość radia jest w internecie. Pozostaje pytanie, jak długo dochody stacji wystarczą, aby utrzymać sieć UKF.
Jesteś nadawcą? Jeśli nie, to ich, a nie twoje to zmartwienie. Jak na razie, to nadawcy lokalni starają się dalej o częstotliwości UKF małej mocy i je dostają. I są słyszalni tam, gdzie mają być słyszalni.
KRRiT opublikowała w 2022 r. 16 ogłoszeń o możliwość uzyskania koncesji. Radzie udało się udzielić tylko dwie nowe koncesje i rozszerzono dwie koncesje. Dwie dalsze koncesje udzielono z konkursów opublikowanych w 2021 r. Sześć nowych koncesji wydano tylko trzem podmiotom. KRRiT wylicza na swojej stronie ok. 290 obowiązujących koncesji i ok. 145 koncesjonariuszów. Czyli szansa na rozszerzenie albo otrzymanie nowej koncesji w 2022 r. wynosiła 0,02 proc. Dokładnie na to narzekają nadawcy, bo szansa na rozwój rozgłośni jest marginalna. Według danych pochodzących z badania KIM radio internetowe posiada 3,9 % gospodarstw domowych w Polsce. W sprawozdaniu o działalności KRRiT w 2021 r. opublikowano dane z których wynika, że słuchalność radia internetowego była w przeszłości już wyższa. Czyli również internet nie pozwala na szybki rozwój rozgłośni a oferta treści ma rynku audio rośnie.

https://www.gov.pl/web/krrit/813-proc-g ... iada-radio

wiertolot
Posty: 428
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: wiertolot »

Powinni ogłosić, że wyłącza całkiem FM w 2025, do 2030 jeszcze tam 2, 3 stacje radiowe na FM powinno nadawać,potem tylko jedna, tak jak było i jest obecnie z AM i fale długie.
I z automatu wszystko, wszystkie obecnie stacje radiowe, co mają koncesję na FM obecnie, powinny być już po kolei przenoszone na DAB+ i załączane po kolei. Innego wyjścia nie ma, bo to latami będzie ciągnęło te koncesje, przetargi i nigdy to nie wejdzie. Koncesje, przetargi tylko na nowe koncesje miejsca powinny być ogłaszane i dla nowych podmiotów radiowych co chcą nadawać na DAB+ lub po wolnych miejscach jak ktoś dajmy tej koncesji na FM nie przedłuży potem, po przeniesieniu na DAB+.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1356
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Nic nie ogłoszą z wielu przyczyn m.i. z powodu wyborów w tym roku, po których może wystąpić zmiana prezesa UKE a w przyszłym roku KRRiT. Na dzień dzisiejszy KRRiT i UKE nie są w stanie zapewnić każdej stacji miejsce w DAB+. Nie wiem, czy KRRiT udało się znaleźć rozwiązanie na problem MUX-8. Jeżeli MUX-8 zostanie przeniesiony w pasmo UHF, to UKE będzie musiało rozpocząć koordynację zasobów na nowo. Aby maksymalnie wykorzystać pasmo, wiele krajów skoordynowało swoje zasoby na nowo. W innych przypadkach kraje blokują się nawzajem.

Załóżmy, że KRRiT zleca UKE koordynację sieci SFN na cały kraj i multipleksów regionalnych, to trzeba na to liczyć, że Dania, Szwecja używają zasoby w większości bez zmian jak ustalono na konferencji GE 06. Oni nic nie będą chcieli zmieić. Niemcy i Czesi dużo pozmieniali, ale też dużo zasobów zagospodarowali do dzisiaj. Raczej chęci do zmian nie będzie. Tu warto spojrzeć jak sobie z tym radzą Czesi. Rosja i Białoruś nie będą łatwymi partnerami i chęć do zatwierdzenia zmian będzie mała. Nie wiem czy Ukraina ma zasoby ludzkie, które się tym mógłby zająć. Podsumowując używanie pasma VHF III dla telewizji DVB-T było tak samo głupie, jak wiara w 1984 r. w wykorzystywanie pasma OIRT w Polsce przez następne wieki i okropne błędy przy wyborze częstotliwości na Śląsku po oby stronach granicy ale też na Pomorzu.

Bez istniejącej sieci DAB+ słuchacze nie będą kupowali odbiorniki, bez bazy odbiorników w gospodarstwach domowych rozgłośnie nie będą chciały nabywać koncesje DAB+. Przyczyną braku rozwoju DAB+ ale również problemów przy starcie DVB-T były i są polskie ustawy. Mówiąc w skrócie, cała ustawa o RTV nadaje się do kosza. Nie jest ona przystosowana do rynku, na którym radio jest już tylko jednym z wielu kanałów dystrybucji treści audio.

Warto zwrócić uwagę na podejście do sprawy w innych krajach np. w Niemczech, gdzie koncesja na cały kraj kosztuje dużo mniej niż w Polsce. Drogie są tam częstotliwości, bo są one dobrem ograniczonym. W większości Niemcy udostępniają multipleks operatorowi, a ten musi ponieść koszt braku programów. Czyli tak jak w przypadku MUX-8 w Polsce operator sieci musiałby sobie poszukać chętnych, którzy chcieliby nadawać. W Polsce KRRiT ogłosi konkurs i przez parę miesięcy operator ponosi koszt za brak programów. Przyznanie MUX-6 TVP było sprawą polityczną a koszt przełożono na podmiot komercyjny. Ta cała ustawa nadaje się do kosza.

Nie ogłoszą nic, bo same państwo nie zdąży skoordynować częstotliwości, przeprowadzić i rozstrzygnąć konkursy a co dopiero wydać operatorowi pozwolenia na jego sieć, którą też trzeba zbudować. Sama budowa może potrwać parę miesięcy. Jedynym rozwiązaniem jest wyłączenie MUX-8, przydzielenie multipleksów DAB+ firmie Emitel i przebudowa siec DAB-T na DAB+. Tylko jak przeprowadzić konkurs na operatora, w którym będzie wiadomo, który wnioskodawca wygra?

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2083
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

wiertolot pisze: 7 lutego 2023, o 05:59 Powinni ogłosić, że wyłącza całkiem FM w 2025, do 2030 jeszcze tam 2, 3 stacje radiowe na FM powinno nadawać,potem tylko jedna, tak jak było i jest obecnie z AM i fale długie.
Ale mądrości... :lol:
Tak bardzo zależy ci na szybkiej śmierci radia w Polsce?
Ostatnio zmieniony 1 kwietnia 2023, o 14:57 przez antypyra, łącznie zmieniany 1 raz.

pasjonat
Posty: 391
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: pasjonat »

To nie spowoduje śmierci radia, będzie w lepszej jakości, bez szumów i młodzi się zaciekawią jak podcastami.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1356
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Radio zmieni się w następnych latach – bo będzie musiało. Przez pierwsze 100 – 110 lat Radio było medium z jednego źródła do wielu słuchaczy. W przyszłości radio będzie bardziej zindywidualizowane. Projekty jak RadioGPT amerykańskiej spółki Futuri Media albo europejski projekt Voyager spółek ams, MediaSolutions, 1PTA i WDR Mediagroup mają potencjał umożliwiający transformacje analogowego medium w świat cyfrowy. Voyager kombinuje informacje z różnych źródeł i tworzy w ten sposób indywidulany program radiowy. Aplikacja łączy informacje audio i tekst, który czyta dla słuchacza np. podczas jazdy samochodem. Słuchacz ustawia raz jak długo ma czas np. w drodze do pracy i jakie informacje chce usłyszeć a aplikacja dostarcza treści.

Kamilx
Posty: 1039
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Kamilx »

Został ogłoszony przetarg na emisję MUX-R3 na kolejny okres. Usługi mają być świadczone począwszy od dnia 1 października 2023 roku, z tym że rozszerzenie emisji nastąpi nie wcześniej niż od 01.01.2024 r., nie później jednak niż 01.10.2024 r -> https://polskieradio.logintrade.net/zap ... cf32c.html

Zasięg ma zostać rozszerzony m.in. o:
 • Woj. podlaskie (5C): Łomża, Suwałki*, Bielsk Podlaski, Siemiatycze*, Hajnówka* i okolice
 • Woj. kujawsko-pomorskie (11A): Grudziądz, Włocławek, Skępe* i okolice;
 • Woj. pomorskie (5B): Człuchów, Chojnice, Słupsk, Lębork, Miastko*, Bytów* i okolice;
 • Woj. śląskie (11A): Zawiercie, Racibórz, Rybnik, Skoczów, obszar na południe od Wisły i okolice*
 • Woj. świętokrzyskie (10D): Włoszczowa*, Skarżysko-Kamienna* i okolice
 • Woj. zachodniopomorskie (11B): obszar rozszerzony aż po Trzebiatów, Łobez, Szczecinek, Sławno + Wałcz i okolice
 • Woj. małopolskie (11B): Chrzanów, Miechów, Olkusz, Zator, Zakopane, Rabka, Gorlice*, Krynica* i okolice
 • Woj. lubelskie (11B): Zamość, Chełm, Tomaszów Lubelski, Puławy, Ryki, Kraśnik*, Biłgoraj*, Łuków*, Biała Podlaska*, Terespol* i okolice
 • Woj. łódzkie (5C): Kamieńsk, Sieradz, Kutno, Wieluń*, Uniejów*, Opoczno* i okolice
 • Woj. warmińsko-mazurskie (6B/11B): Elbląg, Iława, Giżycko, Bartoszyce*, Braniewo* i okolice
 • Woj. opolskie (11C): Nysa, Kluczbork*, Kędzierzyn Koźle* i okolice
 • Woj. wielkopolskie (11B/12A): Konin, Jarocin, Grodzisk Wielkopolski, Oborniki, Piła, Gniezno*, Chodzież* i okolice
 • Woj. podkarpackie (11A): Tarnobrzeg, Dębica, Solina, Lubaczów* i okolice
 • Woj. zachodniopomorskie (11A): Świnoujście, Międzyzdroje, Gryfice*, Węgorzyno* i okolice
 • Woj. mazowieckie (5B): Ciechanów, Ostrołęka, Płońsk*, Węgrów*, Wyszków*, Warka*, Przysucha* i okolice
 • Woj. dolnośląskie (5B): Trzebnica + prawie całe południe województwa, Bogatynia*, Kudowa Zdrój*
 • Woj. lubuskie (11C)): Frankfurt, Przytoczna, Żagań* i okolice
*możliwość poszerzenia zasięgu w trakcie trwania umowy - nie jest to warunek konieczny

Mapy obszarów z zasięgiem: https://polskieradio.logintrade.net/Doc ... WMzJA.html
Mapy rozszerzenia zasięgu w ramach zmiany umowy: https://polskieradio.logintrade.net/Doc ... zM5JA.html

Termin na składanie ofert mija 21 kwietnia o 12:00. Już tego dnia możemy poznać proponowane parametry nadajników oraz ceny.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1259
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Dobrze, że coś się ruszyło w temacie DAB+. Widać, że część obecnych nadajników będzie miało większy zasięg.
Dodatkowo jest furtka na niemal ogólnokrajowy zasięg.

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: apk »

Ruszyło się ale wolniej niż w tępię żółwia a później i tak opóźnią o 3 lata .
W Niemczech (Saksonia ) 15 marca uruchomili multipleks 12A a na dodatek w 1 kwartale ma być uruchomiony kolejny multipleks oraz jeszcze jeden w tym roku czyli 3 multipleksy w jednym roku a u nas ciągnie się 10 lat z jednym multipleksem .
Do puki nie ma przynajmniej 1-2 multipleksów prywatnych to nie ma sensu zwiększać zasięgu Polskiego radia .
Wyłączenie nadajników UKF FM powinno się zacząć od 2025r ograniczając całkowitą moc nadajników stopniowo aż do całkowitego wyłączenia w 2030 r. , zaczynając od nadawców z zasięgiem ponad 70% 50% 30% i na końcu lokalnych nadawców w 3030r. .

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1356
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Obrazek

Zastanawiam się, dlaczego zapomnieli niektóre miejscowości nadmorskie, północną część Helu, dlaczego w niektórych regionach granice pomiędzy tymi obszarami są ma styk a w innych pozostawiali mały odstęp (np. Słupsk - Koszalin). Dlaczego między Grudziądzem a Tczewem będzie nadal brak odbioru a na pozostałym odcinku A1 będzie zasięg. Śmieszne są te wysepki jak Chojnica, Piła i Wałcz. Zobaczymy kto wygra wybory i jak potraktuje ten projekt.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2083
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

He, he, a gdzie legenda do tej mapki?
Co konkretnie oznaczają kolory? Jakieś teoretyczne, graniczne natężenia pola?
Nie wiem czy Ukraina ma zasoby ludzkie, które się tym mógłby zająć.
Co za brak realizmu...
A Ukraina nie ma większych problemów niż to twoje szczęście - DAB?
Na razie to ciągle trzeba się troszczyć, by w ogóle był tam prąd do zasilania wszystkiego!

Chyba, że DAB to będzie na bateryjkę, albo agregat na silnik od motocykla...
pasjonat pisze: 14 marca 2023, o 17:31 To nie spowoduje śmierci radia, będzie w lepszej jakości, bez szumów i młodzi się zaciekawią jak podcastami.
Nie tylko brak szumów składa się na lepszą jakość!
apk pisze: 21 marca 2023, o 22:00 Ruszyło się ale wolniej niż w tępię żółwia a później i tak opóźnią o 3 lata .
Chyba chodziło o to, że ruszyło się w tempie żółwia!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1356
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 1 kwietnia 2023, o 14:16 He, he, a gdzie legenda do tej mapki?
Co konkretnie oznaczają kolory? Jakieś teoretyczne, graniczne natężenia pola?
Chyba ciebie lenistwo ogarnęło. Nie potrafisz sięgnąć do źródła, które przedstawił powyżej Kamilx wraz linkiem do materiału źródłowego.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2083
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

He, he, ale tymi 2 kW z Białegostoku do Łomży się nie dotrze, żeby było 60 mikroV/m! Dla koloru niebieskiego. Można więc chyba oczekiwać podwyższenia tej najmniejszej w kraju mocy nadawania w DAB.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1259
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: DanielK »

Max van Org pisze: 21 marca 2023, o 23:29 Zastanawiam się, dlaczego zapomnieli niektóre miejscowości nadmorskie, północną część Helu, dlaczego w niektórych regionach granice pomiędzy tymi obszarami są ma styk a w innych pozostawiali mały odstęp (np. Słupsk - Koszalin).
Latem 2022 będąc w okolicy Pobierowa na przenośnym odbiorniku miałem odbiór jednocześnie PR Szczecin jak i PR Koszalin, więc z tym zasięgiem jest lepiej niż to podają na mapach.

Mam sygnały z okolicy miejscowości Lubsko w woj. lubuskim i tam odbiór MUX Polskiego Radia (też teoretycznie poza zasięgiem) + ponad 50 stacji z Niemiec.

Jaki jest minimalny poziom sygnału dla stabilnego odbioru DAB+? Mam wrażenie, że działa nawet poniżej 30 dBµV.

XmuX
Posty: 166
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: XmuX »

Na minimalny poziom sygnału dla stabilnego odbioru wpływa kilka czynników, takich jak EEP, FEC i C/N. Na przykład przy EEP 2-A, bez SFN, wystarczający jest poziom 22 dBuV. Kolejna sprawa to czułość wejściowa odbiornika. Istotny jest C/N, który musi być powyżej 7 dB.
Standardowy" poziom minimalny to podawane 30 dBuV, czyli natężenie pola EM 44dBuV/m.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1356
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

Wystarczą następujące lokalizacje, aby wykonać życzenie Polskiego Radia?
Zachodniopomorskie
 • Międzyzdroje | Białogard | Rusinowo (gmina Tuczno) | Gołogóra
Pomorskie
 • Słupsk | Lębork
Warmińsko-Mazurskie
 • Elbląg | Iława | Giżycko
Podlaskie
 • Białystok (zwiększenie mocy) | Łomża
Lubuskie
 • Jemiołów (zwiększenie mocy)
Wielkopolskie
 • Nowy Tomyśl | Konin | Gostyń | Piła
Kujawsko-Pomorskie
 • Grudziądz | Włocławek
Łódzkie
 • Kutno | Radomsko | Sieradz
Mazowieckie
 • Ciechanów | Ostrołęka | ?
Lubelskie
 • Ryki | Chełm
Dolnośląskie
 • Wałbrzych | Śnieżne Kotły | Kłodzko
Opolskie
 • Nysa
Śląskie
 • Rybnik | Pyskowice | Ogrodzieniec
Kieleckie
[*]Święty Krzyż (zwiększenie mocy)
Małopolskie
 • Rabka | Katowice-Kosztowy
Podkarpackie
 • Solina | x

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2083
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: antypyra »

Moim zdaniem - nie wystarczą. He, he, więcej pierdziawek DAB w celu "wystarczenia" - to większy koszt dabizacji.
Jeśli ma być wszczęta dyskusja o wyłączeniu UKF FM, to DAB musi pokrywać PERFEKCYJNIE całą Polskę. Jest bardzo daleko do tego!

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1356
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: Max van Org »

antypyra pisze: 8 kwietnia 2023, o 13:50 Moim zdaniem - nie wystarczą.
Taniej byłoby, gdyby Polskie Radio nie zapychałoby multipleksy swoimi nowymi programami a umożliwiłoby wejście programów z sąsiedniego województwa. W multipleksie nadawanym w Rusinowie powinni dodać Radio Szczecin, Radio Koszalin i Radio Poznań. W Iławie należałoby dodać Radio Olsztyn, Radio Gdańsk i PiK. Było by to tańsze niż pierdziawki wzdłuż granic województwa.
Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3661
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DAB+ w Polsce

Post autor: K63 »

Nie ma fal. Za cztery lata KRRiT chce wyłączyć radio analogowe. Co nas wtedy czeka?
https://www.press.pl/tresc/76029

ODPOWIEDZ