MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

Zamowilem ten zasilacz z regulacja.
https://www.ceneo.pl/120702143
To nie duże pieniądze, a jak moze pomóc to myślę że warto spróbować.

Jutro znajdę numer seryjny i napisze do supportu sony z zapytaniem o Procesor i przy okazji zapytam czy możliwe jest, że z winy telewizora mam problemy z odbiorem kanalu telewizji naziemnej.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

Krosnoludek pisze: 30 marca 2023, o 21:43
Może napisz najpierw do supportu Sony pytanie jaki w Twoim modelu siedzi procesor, bo jeśli by się okazało że ten sam co w Philipsie, to szkoda twoich wysiłków w poprawę i instalacji antenowej.
Bdb pomysł... jednak zakup zasilacza z regulacją napięcia to "groszowe "koszty - a może to pomóc (przy minimalnych nastawach) w stabilizacji sygnału w istniejącej już aktywnej instalacji antenowej ( w tej " pieknej -plastikowej" antenie ;) zamontowanie symetryzatora zamiast wzmacniacza jest na pewno utrudnione o ile w ogóle możliwe)...
Jesli po tej korekcie sygnał będzie stabilny przez dłuższy czas dla prawidłowego odbioru wszystkich kanałów NTC to można będzie sobie odpuścić inwestycje w nową antenę pasywną ... ale to już nie do mnie należy decyzja...
W przypadku dalszych problemów z W24 można jeszcze zainwestować w polecany wyżej Filtr LTE/5G ... bądź faktycznie już zainwestować w antenę pasywną z takim filtrem...
Jeśli nadal na W24 będzie opisywany problem ( odbiór pozostałych Muxów OK) to pozostaje " walka " z Sony...bez względu czy tam będzie Mediatek czy X1 ...
Niestety specyfika nadawania Mux4 generuje w niektórych odbiornikach ( Sony ,Philips ,Panasonic...) problemy z prawidłowym odbiorem...jak do tej pory tylko Philips uporał się z problemem - jednak jeszcze nie w 100%...
Pzdr

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: DanielK »

O ile wiem, zasilacz z regulacją nic nie da.
Wzmacniacze w tych antenach na 12V i na 5V mają niemal identyczne wzmocnienie.

Filtr LTE 5G + ew. tłumik stały np. minimum 10 dB. Bez miernika nie da się tego określić dokładnie.

1pietrek1
Posty: 7
Rejestracja: 4 października 2020, o 10:13
Miejscowość: Wałbrzych

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: 1pietrek1 »

Ja mam tą antenę z zasilaczem regulowanym i takie rozwiązanie działa, tzn. można zmniejszyć wzmocnienie anteny.

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

Ok. To zasilacz z zmienna regulacja zainstalowany. I.. nic się nie zmieniło. Czy daje potencjometr max w lewo czy max w prawo to sygnał ani drgnie. Jak było 100% tak jest. Poziom sygnału zmniejsza się do 78% gdy zasilacz wylacze ale to także nic nie zmienia. Objawy nadal takie same .
W między czasie koresponduje z supportem Sony. Potwierdzili, że w moim modelu jest - 4K HDR Processor X1™. Pytano mnie czy mam najnowsze oprograwanie - tak, oczywiście mam. Oraz miałem odbiornik zresetować do ustawień fabrycznych i jeszcze raz zeskanować kanały. Zrobiłem tak i jak można się domyślić- nic się nie zmieniło, wiec mialem wyslac zdjecia poziomu i jakosci sygnalu na danym kanale, opisac problem, kiedy sie pojawia i czy mozna w jakis sposob go obejść, czy korzystam z karty CAM, dekodera itp. Wszystko opisalem i sprawa trafiła do działu technicznego i czekam na odpowiedź.
Zatem na chwile obecna utknąłem;) ewentualnie mogę jeszcze zainwestowac wyzej wymieniany już Filtr LTE Terra TF-005. Ktoś tu jeszcze wspomnial by zainwestowac w tlumik ale wyłączenie zasilacza powoduje spadek sygnału o 20% i to nie rozwiazuje problemu. Chyba, że tlumik dziala w jakis inny sposób?
A i jeszcze jedno - udało mi się uruchomić W24 na drugim odbiorniku w innym pomieszczeniu. Odbiornik podlaczony jest wprawdzie do dekodera, bo to stary LG ale dziala na tej samej instalacji antenowej i W24 śmiga bez najmniejszego problemu , więc też nie wiem czy filtr tu coś zmieni. Skoro jeden odbiera to chyba i drugi powinien?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Wydarzenia 24 są ciężkie w odbiorze, przycinki obrazu i dźwięku mam w Opticum Sloth Combo Plus, a
na Philipsie z nowym oprogramowaniem jest ok jak dobrze zaskoczy, czy też na Opticum AX Lion NS jest też jest ok. Zależy od odbiornika, nie instalacji antenowej, jedne sobie dają radę z odbiorem inne nie, tak Polsat wyśróbował jakieś parametry. Może są zgodne ze standardem ale wyśróbowane i nikt takich nie stosuje w Europie i przez to wychodzą niedociągnięcia w odbiornikach.

Jak korespondujesz z Sony napisz im o problemie jakie miały telewizory Philips z procesorem Mediatek i pomogła dopiero poprawka producenta procesora. Jak masz Sony z Androidem to może każą Ci zgrać logi i je przeanalizują ce jest faktycznie problemem.

Spróbój jeszcze z tym filtrem LTE o którym wyżej pisałem, kup przez internet i masz 14 dni na zwrot jak nie pomoże.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

demonic91 pisze: 8 kwietnia 2023, o 12:37 Odbiornik podlaczony jest wprawdzie do dekodera, bo to stary LG ale dziala na tej samej instalacji antenowej i W24 śmiga bez najmniejszego problemu , więc też nie wiem czy filtr tu coś zmieni. Skoro jeden odbiera to chyba i drugi powinien?
Niekoniecznie.
demonic91 pisze: 8 kwietnia 2023, o 12:37 To zasilacz z zmienna regulacja zainstalowany. I.. nic się nie zmieniło. Czy daje potencjometr max w lewo czy max w prawo to sygnał ani drgnie. Jak było 100% tak jest. Poziom sygnału zmniejsza się do 78% gdy zasilacz wylacze ale to także nic nie zmienia. Objawy nadal takie same .
Odbiór przy wyłączeniu zasilacza z sieci oznacza, że instalacja antenowa jest do poprawy, i to zwykle gruntownej.

A bez sprawnej instalacji nie sposób jest próbować ocenić, czy to problem odbiornika czy instalacji, a może jednego i drugiego.

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

VAHANARA pisze: 9 kwietnia 2023, o 23:44 Odbiór przy wyłączeniu zasilacza z sieci oznacza, że instalacja antenowa jest do poprawy, i to zwykle gruntownej.
XmuX pisze: 30 marca 2023, o 17:42 Przy wyłączonym zasilaniu wzmacniacz działa jak tłumik, a mimo to telewizor pokazuje 76/100%.
Czyli masz tam tyle sygnału, że zagra on na drucie wystającym przez okno.
I kogo tu słuchać 🤷🏻‍♂️😉
Ostatnio zmieniony 10 kwietnia 2023, o 00:29 przez demonic91, łącznie zmieniany 1 raz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: eter »

Normalne, że jeśli masz wyłączony zasilacz a odbiór nadal jest możliwy, to masz bardzo dobre warunki odbioru, gdzie sygnał w takiej sytuacji (brak zasilania wzmacniacza antenowego) jest indukowany w samym przewodzie.
Obecnie są już dostępne na rynku "smart" anteny, gdzie mają sprytnie zrobione wzmacniacze antenowe z baypasem.
Czyli akurat te modele mają zamontowane wzmacniacze w taki sposób, że brak zasilania wzmacniacza powoduje - iż sygnał nie jest przerwany tak jak w "tradycyjnych" antenach ze wzmacniaczem, ale antena działa wówczas jak pasywna z symetryzatorem.
W tradycyjnych potrzeba wyjąć płytkę wzmacniacza i zamienić ją przy antenie na symetryzator, oraz zamontować zwykly wtyk antenowy na przewodzie, zamiast separatora z zasilaczem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: VAHANARA »

demonic91 pisze: 9 kwietnia 2023, o 23:56I kogo tu słuchać
Jak się dobrze wczytasz w obie wypowiedzi, to zobaczysz, że de facto obie traktują o tym samym - o potrzebie / konieczności poprawy / zmiany instalacji antenowej.

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

VAHANARA pisze: 9 kwietnia 2023, o 23:44 Odbiór przy wyłączeniu zasilacza z sieci oznacza, że instalacja antenowa jest do poprawy, i to zwykle gruntownej.
XmuX pisze: 30 marca 2023, o 17:42 Przy wyłączonym zasilaniu wzmacniacz działa jak tłumik, a mimo to telewizor pokazuje 76/100%.
Czyli masz tam tyle sygnału, że zagra on na drucie wystającym przez okno.
eter pisze: 10 kwietnia 2023, o 02:44 Normalne, że jeśli masz wyłączony zasilacz a odbiór nadal jest możliwy, to masz bardzo dobre warunki odbioru, gdzie sygnał w takiej sytuacji (brak zasilania wzmacniacza antenowego) jest indukowany w samym przewodzie.
VAHANARA pisze: 10 kwietnia 2023, o 10:59 Jak się dobrze wczytasz w obie wypowiedzi, to zobaczysz, że de facto obie traktują o tym samym - o potrzebie / konieczności poprawy / zmiany instalacji antenowej.

No i to właśnie robię 🙂 modyfikuje, poprawiam instalacje antenowa i zarazem jestem w kontakcie z supportem Sony by ewentualnie wykluczyć/ potwierdzić problem z odbiornikiem. Dlatego tu jestem . Mam nadzieję, że z wasza pomocą rozwiąże ten problem.
Ostatnio zmieniony 10 kwietnia 2023, o 11:22 przez demonic91, łącznie zmieniany 1 raz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: eter »

U ciebie najwyraźniej zły odbiór W24 jest nie związany z samą anteną (poziomem sygnału) a raczej chyba z samym TV.
Zły odbiór W24 oczywiście występuje w różnych lokacjach, jednak są to przede wszystkim stopklatki i czkawki w obrazie.
Jeśli jednak sygnał zaczyna po jakimś czasie się zupełnie wykładać...mozaikować i smużyć i coraz bardziej się rozmywać itd. - to jest raczej zbliżony efekt do tego, który miały philipsy.
Więc tego nie ogarnie się sprzętowo (antena) a tylko softwarowo, czyli modyfikacją oprogramowania w TV.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

Tutaj @eter pisze to co jest baaardzo prawdopodobne -niestety- problem z Tv Sony ...piszę- niestety -bo w praktyce trudniej będzie "przekonać" Sony do naprawy problemu "softwerowo" ( obym się mylił) niż korekta Twojej instalacji antenowej...
Jednak ,żeby potwierdzić w 100% problem z TV najpierw trzeba wykluczyć problem z instalacją antenową ...i tutaj ,żadna wypowiedź powyżej się nie wyklucza (co sugerowałeś) ...w Twoim miejscu zamieszkania jest najprawdopodobniej sygnał na bdb poziomie gdzie należałoby zastosować prostą instalację pasywną ( przysłowiowy "kawałek drutu") z filtrem LTE/5G ...zastosowałeś natomiast byle jaką antenę i to aktywną (dziwie się że Telmor pod czymś takim się firmuje -choć w pewnych przypadkach zdaje to pewnie egzamin) ...ten aktywny " plastik" oprócz sygnału Tv zbiera także śmieci w eterze które mogą zakłócać prawidłowy odbiór sygnału....
Oprócz tego należało by się przyjrzeć całej instalacji NA MIEJSCU od A do Z ...,żeby wykluczyć często drobne ale istotne dla prawidłowego odbioru błędy w tej instalacji... co jest niemożliwe tutaj na forum-taka interaktywna forma pomocy z natury rzeczy ma swoje ograniczenia niestety... nie chcę się już powtarzać ...w moich postach powyżej masz odp. co należy zrobić i w jakim iść kierunku w tym temacie ... wskazana byłaby jednak ocena całej instalacji NA MIEJSCU przez osobę znającą temat ...to by potwierdziło/wykluczyło problem z TV.
Pzdr.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: eter »

Tak w ogóle to Polsat chyba z tą swoją emisją jest "rodzynkiem" na rynku DVB-T/2.
Jak nie "niedomagają" różnej maści odbiorniki i się wykładają softwarowo, to znowu w wielu lokacjach trudno o stabilny odbiór w ogóle, a to stopklatki, przerwania i w ogóle same "dziwne" rzeczy.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Chyba mam fart, gdzie nie pojadę wszędzie działa W24.
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 2023, o 20:55 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: jerkre »

orin pisze: 12 kwietnia 2023, o 19:21 Chyba ma fart, gdzie nie pojadę wszędzie działa W24.
To zależy na jakim odbiorniku.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: orin »

Na każdym. Wiwa, Samsung, Sony, TCL.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Tuner Opticum Sloth Combo Plus i co kilka minut przycina obraz i dźwięk.
Tuner Opticum AX Lion NS z 2xUSB działa bez problemu
Philips na nowym oprogramowaniu działa prawidłowo, ale jak dobrze zaskoczy, a jak źle trzeba przełączyć na inny kanał i powrócić i jest ok, to jeszcze muszą poprawić.

Wszystko na tej samej instalacji antenowej

Dopiero co wyżej osoba pisała że ma problem z odbiorem na Sony procesor X1, inny niz w Philipsie.

Jakieś parametry muszą być "podkręcone" na maxa skoro niektóre tunery czy telewizory się wysypują, może mieści to się w normie, ale nikt takich w Europie widocznie nie używana.

jerkre
Posty: 62
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: jerkre »

orin pisze: 12 kwietnia 2023, o 20:55 Na każdym. Wiwa, Samsung, Sony, TCL.
To jak Tobie odbiera Sony KD 50X81 UHD 4k HDR

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

No niewątpliwie jest coś na rzeczy jeśli chodzi o Nadawcę Mux4 ...
U mnie TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ) jest O.K ... Natomiast Philips 55PUS9206 - po wydanych już dwóch poprawkach -jest nadal problem identyczny jak u @Krosnoludka czyli "czkawka" ...u znajomego podobnie "czkawka " na bliźniaczej serii Philipsów...
U mnie w rodzinie :
TV Sony a także tuner zewnętrzny ( coś z niemieckiego rynku) + TV Sharp wystepuje "czkawka" podobnie jak w Philipsie [pozostałe Muxy OK]..itp itd...
Poza tym, przynajmniej u mnie na wspomnianym Philipsie ...wszystkie pozostałe Muxy (także swego czasu 4K -Mundial 22r !) + TV Sat ( Hot Bird) także aktualne treści 4K (przeplot z HDR) ! + cały internet także 4K HDR (np YouTube /Netflix) itp itd ...0 (ZERO) problemów ...
I bądź tu mądry ;)
Pzdr

Zablokowany