Antena 60km od nadajnika

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DanielK »

Dlatego najlepszą opcją będzie dobra kierunkowa na Konin i osobno na MUX-8 kierunkowa na Zygry :-)

r0siu
Posty: 9
Rejestracja: 4 listopada 2012, o 12:56

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: r0siu »

Nie sprawdzałem mux 4 i 6.
Sprawdzałem kanał 36

DanielK ale jakie polecisz?

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: jarek_seweryn »

Witam,
chciałem prosić o pomoc w doborze anteny.

Mieszkam na 2 piętrze w bloku w lokalizacji podanej w linku poniżej.
https://drive.google.com/file/d/1_rEp42 ... p=sharing
Znalazłem starą antenę siatkową ze wzmacniaczem LNA-177. Sygnał w TV jest bardzo słaby, ok. 25-30% na poszczególnych MUX-ach.
Antena będzie zainstalowana na balkonie. Nie ma możliwości instalacji jej na dachu budynku.
Chciałbym odbierać sygnał ze wszystkich MUX-ów.
Pomożecie?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

jarek_seweryn pisze: 26 czerwca 2023, o 10:48 Mieszkam na 2 piętrze w bloku w lokalizacji podanej w linku poniżej.
https://drive.google.com/file/d/1_rEp42 ... p=sharing
Może podaj, bo z podanego linku to niewiele mi wynika :
  • kod pocztowy
  • w jakim kierunku zorientowany jest balkonu.
  • jakieś duże obiekty naprzeciwko balkonu?
jarek_seweryn pisze: 26 czerwca 2023, o 10:48 Sygnał w TV jest bardzo słaby, ok. 25-30% na poszczególnych MUX-ach.
A zasilacz antenowy włączyłeś?
Wzmacniacz w ogóle jest sprawny?
Może jakieś fotki tej anteny i wzmacniacza?
Kabel antenowy i złącza OK?

A może jesteś po prostu za daleko (Włocławek?) albo masz za dużo budynków wokół siebie...

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: jarek_seweryn »

Włocławek, balkon zorientowany na Żółwieniec. Na przeciwko w odległości ok 500 m. drugi wieżowiec - wszystko widać na załączonym pliku. Zasilacz antenowy włączyłem, wzmacniacz jest sprawny, sprawdzony miernikiem i dodatkowo cały zestaw z anteną sprawdzony w innej lokalizacji.
Kabel antenowy również sprawdzony (Trisert), Podłączenie do anteny za pomocą f-ki.
Myślałem o antenie Telkom-Telmor W21 GOLD 5G lub Televes Yagi Edge Mix. Nie wiem która z nich się sprawdzi w tych warunkach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

jarek_seweryn pisze: 26 czerwca 2023, o 10:48 Sygnał w TV jest bardzo słaby, ok. 25-30% na poszczególnych MUX-ach
Na mux-3 (k.36) też tak słabo? Jeżeli tak, to dosyć dziwne, bo niedaleko (2 km) masz bardzo mocny nadajnik doświetlający na kominie ciepłowni Zazamcze. :?: Nawet z odbicia ten mux powinien odbierać najlepiej.
jarek_seweryn pisze: 26 czerwca 2023, o 12:29 Myślałem o antenie Telkom-Telmor W21 GOLD 5G lub Televes Yagi Edge Mix. Nie wiem która z nich się sprawdzi w tych warunkach.
W takich warunkach (blokowisko), teoretycznie najlepiej powinna sprawdzić się siatka. Ale niekoniecznie z LNA-177. :?:
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2023, o 13:08 przez K63, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: jarek_seweryn »

Mux 3 odbiera dobrze. Bardziej zależy mi na Mux 1, 2 i 6.
Niestety siatka sprawdza się tak jak pisałem powyżej :oops:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Jak szukałeś najlepszego sygnału? Na wyszukiwaniu automatycznym czy ręcznym?

Awatar użytkownika
jarek_seweryn
Posty: 23
Rejestracja: 19 maja 2012, o 14:53
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Brak
Nadajnik - obiekt nadawczy: Rachocin; Żółwieniec, Włocławek

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: jarek_seweryn »

Oczywiście na ręcznym. Dodatkowo, ponieważ nie posiadam miernik sygnałem, pożyczyłem od sąsiada dekoder AB CryptoBox 752HD i sprawdzałem za jego pomocą. Różnice pomiędzy TV a dekoderem wynosiły 3 punkty procentowe.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DanielK »

Wskaźniki z tunerów nie są miarodajne w czymkolwiek... Nie ma ich jak odnieść do rzeczywistego pomiaru.

Poza tym w takiej zabudowie odradzam anteny siatkowe bo tym bardziej będą Ci LTE odbierać, czyli zakłócenia w odbiorze.
Jak wielokrotnie napisano w tym wątku, potrzebny przyzwoity "krokodyl" i ewentualnie dobrej jakości wzmacniacz i zasilacz, ale najpierw próba pasywnie.
No i próba łapać z różnych odbić, czyli ... loteria. Niestety bez miernika i właściwej interpretacji pomiaru ani rusz.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: SamsungM23 »

Jakie anteny mają sąsiedzi z twojego bloku i pobliskich?
Może pytanie bez sensu ale już jakieś rozeznanie będziesz miał.

P. S
Rozumiem że w bloku nie ma instalacji zbiorczej.
Bo na nowych blokach według wymogów ponoć musi być montowana od razu instalacja zbiorczą, tak gdzieś czytałem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

DanielK pisze: 26 czerwca 2023, o 15:32 Poza tym w takiej zabudowie odradzam anteny siatkowe bo tym bardziej będą Ci LTE odbierać, czyli zakłócenia w odbiorze.
A która antena nie odbierze, jeżeli w odległości 200-300 m są nadajniki LTE trzech operatorów (kościół Św. Maksymiliana)? Bez dobrego filtra LTE nie ma co nawet zaczynać "zabawy".

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DanielK »

@K63 - pisząc na forum o dobrej antenie typu krokodyl mam na myśli takie, które dobrze filtrują LTE/5G.
Sam kilka razy takie montowałem gdzie na linii do nadajnika są BTS-y (200-300m od anteny) i dobra antena swoje robi, na tyle, że nie trzeba montować dodatkowego filtra LTE/5G.
Przy okazji 5G w Polsce na paśmie 700 MHz jeszcze nie jest używane i co najmniej przez najbliższy rok czasu nie będzie.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: SamsungM23 »

@Up

Tak przy okazji (prośba) mógłbyś podać dobry markowy filtr LTE montowany na kablu.
Konkretny model czy kilka.
Oprócz tego rozdzielacze sygnału, Telmor, Dipol czy coś innego.
Kupowalem tanie Opticum na Shoppe ale Shoppe nie ma i rozdzielaczy też.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: DanielK »

SamsungM23 pisze: 27 czerwca 2023, o 12:59 Tak przy okazji (prośba) mógłbyś podać dobry markowy filtr LTE montowany na kablu.
:arrow: https://satmania.com.pl/filtr_lte_4g_5g ... _3475.html

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: VAHANARA »

jarek_seweryn pisze: 26 czerwca 2023, o 13:07 Niestety siatka sprawdza się tak jak pisałem powyżej
Na balkonie nie ma żadnych reguł.

Na początek trzeba szukać miejsca, gdzie antena jest w stanie stabilnie odbierać. Kłopot zwykle w tym, że dla różnych mux-ów bywają to różne lokalizacje anteny w obrębie balkonu. Co gorsze, kierunki ustawienia anteny też mogą się różnić.
I wtedy potrzebny kompromis. A czasami jest tak (zwłaszcza balkony na niskich piętrach), że nie da się uzyskać odbioru wszystkich mux-ów i nic z tym zrobić się nie da.

Kiedyś na balkonach niezastąpione bywały siatki albo anteny logoperiodyczne, teraz bywa różnie. Ale, zawsze zasada jest taka sama, niezależnie od anteny:
antena --> kabel antenowy o bardzo dużym współczynniku ekranowania --> filtr LTE o tłumieniu LTE powyżej 60dB (jeśli potrzebny) --> wysokopoziomowy wzmacniacz budynkowy (jeśli potrzebny) --> rozdzielacze TV albo TV.

Taka instalacja to największe prawdopodobieństwo możliwości uzyskiwania stabilnych odbiorów w dłuższym czasie. Choć tu jest kolejna zasada, że na balkonie odbiór może się zmienić chwilowo lub na trwale w dowolnym momencie. I trzeba z tym po prostu żyć. Albo wziąć telewizję po kablówce, SAT czy IP.

Natomiast co do anteny - przy dobrych sygnałach odbierze się zwykle na czymkolwiek, przy problemach, a zwłaszcza z SFN-nami, czasami rzeczywiście tylko jakiś wybrany, pasujący do danego balkonu, typ anteny da radę.

iknow
Posty: 4
Rejestracja: 4 września 2023, o 19:27
Miejscowość: glinn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: iknow »

Witam, do nadajnika Łódz Zygry mam 80 km, z miejscowości Glinnik gmina Lubochia. Widzę, że sąsiedzi mają anteny skierowane właśnie w tym kierunku. Ewentualnie 40 km jest Przysucha "Kozłowiec" ale tam nikt nie ma skierowanej anteny, wiec jest pewnie jakiś powód. Załączam plik z terenu między mną a nadajnikiem Zygry. Jaką antene polecicie ?
https://zapodaj.net/plik-X6orNeEDIx

zastanawiam się na tą - https://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-4 ... NA-177/154
Mux 8 nie muszę mieć, no chyba ze jakies combo polecicie?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

iknow pisze: 4 września 2023, o 20:26 do nadajnika Łódz Zygry mam 80 km, z miejscowości Glinnik gmina Lubochia. Widzę, że sąsiedzi mają anteny skierowane właśnie w tym kierunku. Ewentualnie 40 km jest Przysucha "Kozłowiec" ale tam nikt nie ma skierowanej anteny, wiec jest pewnie jakiś powód
Podejrzewam że wiele starych anten skierowane jest na ... komin EC w Łodzi. Do ubiegłego roku emisja odbywała się stamtąd. Od maja 2022 jego "obowiązki" przejęły nadajniki w Zygrach i w Dąbrowie k. Łodzi. Być może można jakoś je odbierać (szczególnie z Dąbrowy), jednak teoretycznie jesteś poza zasięgiem tych nadajników. Natomiast Przysucha/Kozłowiec jest stosunkowo blisko i sygnał stamtąd nadawany powinieneś odebrać w Glinniku bez większego problemu.
Ponadto w Tomaszowie masz dosyć mocne doświetlenie mux-3.

iknow
Posty: 4
Rejestracja: 4 września 2023, o 19:27
Miejscowość: glinn

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: iknow »

a czy ta antena się nada co w linku podałem czy coś innego?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: K63 »

Na jakiej wysokości będzie zamontowana? Masz jakieś przeszkody w kierunku Przysuchy?

Zablokowany