MUX-6 (TVP)

informacje techniczne związane z wdrażaniem szóstego multipleksu DVB-T
pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: pasjonat »

Potwierdzam u mnie jest to samo, oglądam z pełnym ekranem na TVP Polonii Wiadomości ( Oglądam też inne podsumowanie informacji z innych mediów) bo chce mieć cały ekran bo na tvp 1 mam ekran przybliżony bo jest Overscan. A ja chce mieć ekran cały od A do Z. Overscan jest wyłączany od razu w tanich odbiornikach bo jest HEVC 50KL/S co jest super 👌. A w TVP 1 jest overscan, ekran jest przybliżony i nie chce oglądać takiego ekranu a funkcji w menu do zmiany brak. MUX3 już powinien przejść na HEVC.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: j@n »

Wygląda na to, że usterka naprawiona.

szymon9904
Posty: 123
Rejestracja: 23 lipca 2015, o 14:36
Miejscowość: Żary
Odbiornik: T2: FTE T220 Max, Samsung UE40K5672 | DAB: Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: FTE Diamond (pasywnie) - ok. 17 m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śnieżne Kotły / Wichów / Liberec / Lobau

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: szymon9904 »

W najnowszym wykazie pozwoleń telewizyjnych UKE (https://bip.uke.gov.pl/download/gfx/bip ... 05-24.xlsx) pojawił się taki wpis:
E39 | 618 MHz | MUX-6 | Gdańsk/Jaśkowa Kopa | ERP 0,1 kW | H (ter) + H (ant): 77 + 98 m | pol. H | ND

Moje pytanie do Emitela - jest to rezerwa na czas konserwacji Chwaszczyna czy może jednak doświetlenie sygnału? :)

Awatar użytkownika
Robertus
Posty: 205
Rejestracja: 12 maja 2012, o 13:43

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Robertus »

Na BIP UKE opublikowano już decyzję Prezesa UKE o zmianie rezerwacji na MUX6, dotyczącą rozszerzenia pojemności multipleksu do 9 programów.

link:
https://bip.uke.gov.pl/gfx/bip/userfile ... x6_tvp.zip

Zatem, nie ma przeszkód do przeniesienia programu TVP ABC z MUX1 na MUX6. Ewentualne jednoczesne nadawanie tego programu w obu multipleksach nie może trwać dłużej niż 30 dni.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: j@n »

A gdyby tak MUX3, wzorem MUX6, też docelowo uruchomić z pojemnością 40 Mb/s?

Tutaj się udało i moim zdaniem, jest to bardzo dobra decyzja. Nieco wyższe parametry nadawania są bez znaczenia dla instalacji wykonanych zgodnie ze sztuką. Ba - ja dokładnie sprawdzałem jakość sygnału przed (36 Mb/s) i po (40 Mb/s) zmianie i sam się zdziwiłem, że poziom sygnału, SNR oraz BER nie zmieniły się. Ale nie można wykluczyć, że odbiór "na kawałku drutu" będzie jednak gorszy przy nowych parametrach. Ale ten "kawałek drutu" to nigdy nie był zalecany sposób odbioru.

Mamy więc jeden kanał więcej bez utraty jakości pozostałych, co więcej - nawet z poprawą tej jakości. Przynajmniej w obecnej konfiguracji maksymalny bitrate zamiast 8-9 Mb/s wynosi 12 Mb/s. Porównując jakość np. koncertu na żywo na TVP Polonia do TVP 1/2 w MUX3 - jest to zupełnie inny, lepszy poziom jakościowy. Poziom, który znacznie przebija streaming w internecie.

Cieszę się, że polska DVB-T2 idzie tą drogą zamiast upychać po kilkanaście kanałów w dziwnej rozdzielczości 960x540 (trochę mniej linii niż SD) jak Czechy.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: MaxEvans »

Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się na emisję w MUX 6 Telewizji Polskiej dziewięciu kanałów zamiast ośmiu, jak jest obecnie. Dodatkowe miejsce na tym multipleksie we wrześniu zajmie TVP ABC.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: j@n »

Tak, wiemy to już dwa posty wcześniej.

Emisja dodatkowego kanału z zachowaniem jakości jest możliwa dzięki zwiększeniu pojemności multipleksu do 40 Mb/s.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: cyber »

j@n pisze: 11 lipca 2023, o 00:41 A gdyby tak MUX3, wzorem MUX6, też docelowo uruchomić z pojemnością 40 Mb/s?

Tutaj się udało i moim zdaniem, jest to bardzo dobra decyzja. Nieco wyższe parametry nadawania są bez znaczenia dla instalacji wykonanych zgodnie ze sztuką. Ba - ja dokładnie sprawdzałem jakość sygnału przed (36 Mb/s) i po (40 Mb/s) zmianie i sam się zdziwiłem, że poziom sygnału, SNR oraz BER nie zmieniły się. Ale nie można wykluczyć, że odbiór "na kawałku drutu" będzie jednak gorszy przy nowych parametrach...
"Na kawałku drutu " no i na skraju zasięgu...
Nie mniej jednak Mux 3 jak najbardziej w T2 powinien wzorować się Mux 6 jeśli chodzi o zwiększoną pojemność Muxa...
To bdb decyzja ...tym bardziej ,że jakość HD jest naprawdę przyzwoita ...
Mieliśmy okazję zobaczyć to już w Mux6 ...
Pzdr.

j@n
Posty: 127
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: j@n »

Na skraju zasięgu - czy masz konkretne doświadczenia z tym związane, tzn. działało i przestało po zmianie?

Bo moje doświadczenie jest takie, że 50 km od nadajnika 100 kW, na pasywnej antenie, poziom sygnału, SNR oraz BER w ogóle się nie zmieniły. I tak, warunki pogodowe podczas pomiarów były identyczne, bez żadnego tropo, oczywiście kilka pomiarów o różnych porach.

W Warszawie było FEC 2/3 GI 19/256 i pojemność 36,3 Mbit/s, teraz jest FEC 3/4 GI 19/256 i 39,8 Mbit/s.

Bo mam wrażenie, że pewne skrajne opinie "po co zmieniali, połowa osób straci odbiór" są całkowicie przesadzone. Pojemność wzrosła o 10%, spadek zasięgu jest minimalny i na pewno dużo mniejszy niż 10%. Moim zdaniem jak najbardziej warto.

Jakość jest bardzo dobra. Nie rewelacyjna, ale bardzo dobra. Taka, jakiej oczekiwać należy od bezpłatnej, powszechnej usługi. Streaming w TVP GO ma jakość znacznie gorszą. MUX4 też. Wczoraj widziałem, nie polecam. Z jednej strony jestem pełem podziwu dla HEVC, że jakoś daje radę ze sportem w 50 klatkach/s poniżej 3 Mb/s! Ale z drugiej strony - obraz jest lekko rozmyty, wizualnie to mniej niż pełne HD.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: K63 »

Jak podaje portal WM, Centrum Informacji TVP potwierdziło iż na MUX-6 trafi program TVP ABC. O terminie zmiany widzowie zostaną poinformowani z wyprzedzeniem.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: K63 »

TVP ABC jest już na mux-6 - zgodnie z przypuszczeniami, że nastąpi to co najmniej miesiąc przed wyłączeniem na mux-1.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Puma »

Potwierdzam, dodało mi pod numer 800. Wystarczyło włączyć jakiś kanał z MUX 6.

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: MaxEvans »

U mnie też. Dzięki za info.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: Krosnoludek »

Na kanale 800 według LCN która jest wersja nadawana z MUX-1 czy 6?, bo Philips nie pokazuje czestotliwości ani numeru kanału.

ANDPOL50
Posty: 112
Rejestracja: 15 marca 2022, o 18:36
Miejscowość: Rzgów

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: ANDPOL50 »

U mnie nastąpiła podmiana na kanale 29 a wersja z mux-1 wylądowała na kanale 21. TV Samsung.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: BiTCity »

U mnie nadał Tv pierwszy wolny numer czyli 1051, bo mam sporo Muxów w pamięci. Kanał TVP ABC z Mux6 nie ma nr LCN dlatego jest na końcu listy. Albo ma taki sam nr i wtedy też wpada na koniec listy.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: DanielK »

Dla TVP ABC parametry SID i LCN sa takie same na MUX-1 i MUX-6.
Zależy od odbiornika, oraz częstotliwości nadawania MUX-6 względem MUX-1 która wersja zapisze się na pozycji nr 29.

SamsungM23
Posty: 127
Rejestracja: 25 stycznia 2023, o 06:37
Miejscowość: Tarnogród
Odbiornik: Signal t2 box
Instalacja antenowa: Opticum Iskra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Leżajsk Giedlarowa

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: SamsungM23 »

W tunerze Dvbt można usunąć zbędny zdublowany kanał, gorzej w telewizorze niewiele telewizorów ma opcję usuwania kanałów w naziemnej telewizji, Samsungi, Hitachi, Sharp i może kilka innych.
Nie było takiej opcji w tanich LG, Philips, Panasonic.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: cyber »

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/j ... ak-ogladac ...przy okazji trochę info. o konkursie na zwolnione miejsce w Mux 1... no i o przełączeniu Mux3 na T2 ...
Faktycznie po przełączeniu Mux 3 na T2 istnieje realna szansa na regularną emisję TVP 4K ( przy modulacji dającej 40 Mbps)
TVP1 HD ,TVP2 HD , TVP3 z SD do HD , TVP Info HD, TVP Sport HD ,TVP Historia z SD do HD ... no i tutaj pozostałoby jeszcze "troszkę" miejsca na regularną emisję 4K (3sloty HD) ;)
Co do TVP World ... myślę ,że tutaj lepsze miejsce nadawania to SAT. no i oczywiście sieć ( także obecne Hbb Tv) ...w NTC to strata pasma ...
Podobnie to wygląda z Belsat Tv nadawanym obecnie w Mux6 ...no ale na terenach wschodnich -przygranicznych z Białorusią i nie tylko -ma to jakiś sens ;)
Pzdr

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: MUX-6 (TVP)

Post autor: MaxEvans »

Jedna impreza Euro 2024 nie będzie nadawana w 4 K. Ciekawe co z Igrzyskami.

Tim Achberger z firmy Sportcast, producenta transmisji z Bundesligi i Bundesligi 2, poinformował, że mecze Euro 2024 nie będą nadawane w jakości 4K. Kontrowersyjną decyzję miała podjąć w tej sprawie UEFA. - Telewizja Polska czeka na oficjalne stanowisko UEFA w tej sprawie - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/u ... ak-ogladac

Zablokowany