MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

@cyber - Jeśli masz satelitę podłączoną bezpośrednio do telewizora, wejdź to tego wątku i mi odpowiedź czy u Ciebie jest tak samo: viewtopic.php?p=260230#p260230

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

No to support Sony chyba się na mnie ostatecznie wypiął. Dostałem od nich taka wiadomość + link -
Informujemy, ze problem z kanalem wydarzenia24 jest szeroko opisywanym problemem wielu uzytkownikow telewizorow- rowniez innych marek.

https://www.tvpolsat.info/news/48989/wy ... zo%C5%9Bci.

Tzn , że mam się odwalić bo odbiornik nie musi odbierac W24? Jak to jest? Bo nie wiem czy mam prawo domagać sie rozwiązania problemu czy taka odpowiedź skreśla moja sprawę

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: dvbtowiec »

Artykuł jak rozumiem który Ci podlinkowali jest mocno nieaktualny. Obecnie W24 nadają w pełnym HD.
Emisja jak w artykule była tymczasowa.

Nie wszystkie modele Sony mają problem z odbiorem W24. Tylko te z niższej półki cenowej, które wykorzystują niższej klasy procesor, zdaje się taki sam jaki wykorzystuje Philips.
Mój Sony odbiera kanał poprawnie, ale ma inny procesor.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

W Philipsie siedzi MediaTek MT5895 : https://www.flatpanelshd.com/philips_pus8506_2021.php
I ten sam procesor jest w Twoim Sony zdaje się.

Napisz do Sony że w Philipsie z tym samem procesorem co siedzi w Sony czyli MediaTek MT5895 problem został naprawiony z odbiorem kanału Wydarzenia24. Producent procesora firma Mediatek wydała poprawkę oprogramowania do swojego procesora i Philips ją wdrożył w nowym oprogramowaniu i problem ustąpił. A jak ich inżynierowie nie wiedzą jak z tym postąpić, niech skontaktują się z Philipsem to im może powiedzą co trzeba poprawić. Na to co oni się powołują z nie typową rozdzielczością już jest dawno nie aktualne, a problem siedzi w procesorze.
Nie odpuszczajcie Sony, następny problem chcą pod dywan zamieść, wcześniej z restartowaniem ich telewizorów na kanale TVP 4K.
Philips jaki jest ale robi poprawki i im się jeszcze chce, a Sony, kupiłeś ich produkt to spadaj...
Kiki ma chyba rację z Philipsem ze poleca ich telewizory, patrząc co Sony wyprawia.

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

dvbtowiec pisze: 17 kwietnia 2023, o 12:17 Artykuł jak rozumiem który Ci podlinkowali jest mocno nieaktualny. Obecnie W24 nadają w pełnym HD.
Emisja jak w artykule była tymczasowa.

Czyli mam napisać, że artykuł jest nieaktualny i obecnie nadają w pełnym HD i to z pewnością nie wina rozdzielczości? Bo w artykule pisali, że W24 nadają w innej rozdzielczości i dlatego niby są problemy z odbiorem.
dvbtowiec pisze: 17 kwietnia 2023, o 12:17 Nie wszystkie modele Sony mają problem z odbiorem W24. Tylko te z niższej półki cenowej, które wykorzystują niższej klasy procesor, zdaje się taki sam jaki wykorzystuje Philips.
Mój Sony odbiera kanał poprawnie, ale ma inny procesor.
A jaki masz Procesor? Bo w moim modelu nie siedzi MediaTek tylko 4k HDR processor X1 - co zostało potwierdzone przez support Sony

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

Krosnoludek pisze: 17 kwietnia 2023, o 13:28 W Philipsie siedzi MediaTek MT5895 : https://www.flatpanelshd.com/philips_pus8506_2021.php
I ten sam procesor jest w Twoim Sony zdaje się.
No i właśnie w moim Sony mam inny procesor. 4 k hdr procesor x1. Ale objawy mam takie same jak
dvbtowiec pisze: 17 kwietnia 2023, o 12:17 Artykuł jak rozumiem który Ci podlinkowali jest mocno nieaktualny. Obecnie W24 nadają w pełnym HD.
Emisja jak w artykule była tymczasowa.

Czyli mam napisać, że artykuł jest nieaktualny i obecnie nadają w pełnym HD i to z pewnością nie wina rozdzielczości? Bo w artykule pisali, że W24 nadają w innej rozdzielczości i dlatego niby są problemy z odbiorem.
dvbtowiec pisze: 17 kwietnia 2023, o 12:17 Nie wszystkie modele Sony mają problem z odbiorem W24. Tylko te z niższej półki cenowej, które wykorzystują niższej klasy procesor, zdaje się taki sam jaki wykorzystuje Philips.
Mój Sony odbiera kanał poprawnie, ale ma inny procesor.
A jaki masz Procesor? Bo w moim modelu nie siedzi MediaTek tylko 4k HDR processor X1 - co zostało potwierdzone przez support Sony
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2023, o 17:44 przez demonic91, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: dvbtowiec »

dvbtowiec pisze: 17 kwietnia 2023, o 12:17 Bo w moim modelu nie siedzi MediaTek tylko 4k HDR processor X1 - co zostało potwierdzone przez support Sony
To jest z dużym prawdopodobieństwem Mediatek.
Stosują swoje nazwy handlowe tych procesorów, ale jak się poszuka w sieci, to wychodzi że wszystko to Mediatek.

Procesor u mnie ma nazwę X1 Ultimate
I z tego co widzę jest to MT5893

Znalazłem taką listę procesorów w sieci dla Sony:
X900H - MT5895 , no VPU
X950h - MT5893 , X1 Ultimate VPU
X950g - MT5893 , X1 Ultimate VPU


X1 Ultimate with MT5893 (SoC + VPU combo)
X1 Extreme with MT5891 (SoC + VPU combo)
X1 HDR (3rd Gen) with MT5895 (SoC only)
X1 HDR (2nd Gen) with MT5893 (SoC + VPU combo)
X1 HDR (1st Gen) with MT5891 (SoC + VPU combo)
X1 with MT5890 (SoC + VPU combo)


Czyli z tej listy wynika że musisz mieć MT5895 lub MT5891. Trzeci z nich działa poprawnie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Na temat jaka jest obecnie rozdzielczość kanału Wydarzenia24 może @orin się wypowie bo jest jakoś powiązany z nadawaniem tego muxa, ale jak dobrze pamiętam to na forum ktoś pisał że ta nietypowa roździelczość została poprawioną.

Wyślij mój filmik jak w Philipsie występowały problemy z obrazem i porównywałem że Samsungiem: https://youtu.be/6F8qRcoUZTw
Opisz ze w Philipsie PUS85X6 i PUS85X7 siedzi procesor MediaTek MT5895 w którym to jest problem z odbiorem kanału Wydarzenia24. Dla Philipsa producent procesora czyli firma Mediatek zrobiła poprawkę która następnie Philips wdrożyl do oprogramowania swoich telewizorów i problem z odbiorem praktycznie został rozwiązany. Sony musi tak samo poprosić producenta procesora by zrobił poprawki w oprogramowaniu procesora.

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

Z waszymi radami taka odpowiedź im dalem. Zobaczymy co na to teraz mi odpiszą.


Szanowna Pani ,
Informuję, że artykuł do którego prowadzi załączony link jest nieaktualny. Bardzo proszę zapoznać się z aktualna wersja -

https://www.tvpolsat.info/news/49035/st ... or-kanalu/

Rozdzielczość została zmieniona. Zatem nie powinno być z tego tytułu problemów z odbiorem kanału.

Tak jak wcześniej pisałem- problem najprawdopodobniej leży po stronie procesora, który posiada odbiornik. Identyczny problem mialy odbiorniki firmy Philips, które pracuja na takim samym procesorze ( pod inna nazwa, tj. MediaTek). Producent procesora MediaTek wydał poprawkę oprogramowania do swojego procesora i Philips ja wdrożył w nowym oprogramowaniu i problem ustąpił.

Jeżeli Panstwa dział techniczny posiada wątpliwości badz brak danych to bardzo prosiłbym o konsultacje z zespołem Philipsa. Byc moze wspólnymi siłami uda sie i w odbiornikach Sony naprawic problem.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Mogłeś im linka podesłać jak to w Philipsie wyglądało w stosunku do Samsunga w tym samym czasie.

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

Krosnoludek pisze: 17 kwietnia 2023, o 21:48 Mogłeś im linka podesłać jak to w Philipsie wyglądało w stosunku do Samsunga w tym samym czasie.
Zostawie to sobie jeszcze jako asa w rękawie. Bo raczej tak łatwo się nie poddadzą.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

Możesz jeszcze wysłać do Sony z jakimi parametrami nadaje kanał Wydarzenia24 (info od @orin)

## Wydarzenia 24
ID : 218 (0xDA)
Menu ID : 118 (0x76)
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main@L4.1@Main
Codec ID : 36
Duration : 17 s 600 ms
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 50.000 FPS
Standard : Component
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0 (Type 0)
Bit depth : 8 bits
Color range : Limited
Color primaries : BT.709
Transfer characteristics : BT.709
Matrix coefficients : BT.709

## HBBTV
ID : 257 (0x101)
Menu ID : 8189 (0x1FFD)
Format : HEVC
Format/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main@L4@Main
Codec ID : 36
Duration : 6 s 80 ms
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 25.000 FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Color range : Limited

viewtopic.php?p=257980#p257980
Problem może być na poziomie sprzętowym np. demodulator powiązanie GI 1/8 i modulacja 256 QAM i cały tor radiowy.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

dvbtowiec pisze: 17 kwietnia 2023, o 14:19
dvbtowiec pisze: 17 kwietnia 2023, o 12:17 Bo w moim modelu nie siedzi MediaTek tylko 4k HDR processor X1 - co zostało potwierdzone przez support Sony
To jest z dużym prawdopodobieństwem Mediatek.
Stosują swoje nazwy handlowe tych procesorów, ale jak się poszuka w sieci, to wychodzi że wszystko to Mediatek.

Procesor u mnie ma nazwę X1 Ultimate
I z tego co widzę jest to MT5893

Znalazłem taką listę procesorów w sieci dla Sony:
X900H - MT5895 , no VPU
X950h - MT5893 , X1 Ultimate VPU
X950g - MT5893 , X1 Ultimate VPU


X1 Ultimate with MT5893 (SoC + VPU combo)
X1 Extreme with MT5891 (SoC + VPU combo)
X1 HDR (3rd Gen) with MT5895 (SoC only)
X1 HDR (2nd Gen) with MT5893 (SoC + VPU combo)
X1 HDR (1st Gen) with MT5891 (SoC + VPU combo)
X1 with MT5890 (SoC + VPU combo)


Czyli z tej listy wynika że musisz mieć MT5895 lub MT5891. Trzeci z nich działa poprawnie.
Całkiem możliwe ,że tak jest ... np. w IT to nie rzadkość ...jeśli chodzi natomiast o Sony to niestety "piękne" czasy tej firmy należą już do historii :)

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

Dostałem odpowiedź od Sony -

Dziekujemy za cierpliwosc.

Dzial techniczny informuje:

Zostanie to rozwiązane w przyszłych wersjach oprogramowania.

Jak zapytalem kiedy można spodziewać się poprawionego oprogramowania to odpisali , że Sony nie udostępnia takich informacji.

Takze chyba na tyle. Pozostaje czekać 🙂

demonic91
Posty: 18
Rejestracja: 28 marca 2023, o 12:49
Miejscowość: Kawle Górne
Odbiornik: Sony KD-75X85K
Instalacja antenowa: Antena zewnętrzna Telkom-Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk - Chwaszczyno

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: demonic91 »

Ok. 14.06 wyszła aktualizacja. Problem leżał po stronie odbiornika. Jeden z punktow mowi -
- "Rozwiązano problem, który objawiał się zakłóceniami w obrazie na określonym kanale (tylko Polska)"
Zatem nie jest jeszcze idealnie. Nadal zdarzają się małe przycinki obrazu ale teraz można oglądać i rozumiem treść programu.
Dzięki za pomoc Pany

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: cyber »

Na W24 nie widzę od dłuższego już czasu żadnych problemów ...Oprogramowanie bez zmian ...Czyżby Nadawca coś zmienił :?: Czy może jakieś inne uwarunkowania mają na to wpływ :?:
Ciekawa to rzecz ;)
@Orin coś jest na rzeczy ?
Pzdr

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dzień dobry,
Chciałbym przypomnieć, że tematyką tego działu są "naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy". Rozmowy o ramówkach poszczególnych programów oraz polityce proszę prowadzić w innych zakątkach internetu.

Wypowiedzi niezgodne z tematem działu i wątku zostały usunięte. :twisted:

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: eter »

Co dziwne, (ale ja to tłumaczę chyba inną propagacją obecnie sygnału) - W24 zaczęły dobrze odbierać nawet u mnie, gdzie nie dało się w ogóle oglądać z powodu czkawek (nie, ja nie mam "feralnego" modelu TV) a jedynie zwykły kłopot z SFN (?).
Nie chce mi się wierzyć, że Polsat coś "zmienił" w samym nadawaniu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: Krosnoludek »

No właśnie, gdzie jest teraz kolega @orin, tak się upierał że wszystko jest zgodne ze standardem i nic więcej nie da się zmienić, a jednak coś zmienili i na wszystkich sprzętach teraz bez problemu zasówa. Może go zwolnili ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-4 (TV naziemna Polsat Box)

Post autor: hadam »

Racja leży gdzieś po środku, faktem jest też to, że część telewizorów nie radzi sobie z parametrami, które mieściły się w normach, przy których nawet chińskie tanie dekodery dawały radę. To też o czymś świadczy, tym bardziej że w zasadzie sami producenci przyznali się do tego.
Gdyby kanał byłam nadawany niezgodnie z normami, to producenci nie grzebaliby oprogramowaniu.
Może była jakaś presja ze strony tych producentów, bo sami nie dawali rady i przy współpracy nadawca w końcu uległ.
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2023, o 17:03 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany