HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pikaczu »

Aha, może w tym pierwszym będzie dobrze.

Rysiek190
Posty: 26
Rejestracja: 23 grudnia 2022, o 15:49
Miejscowość: Michałowice

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Rysiek190 »

W starszym Sony też wszystko działało oprócz TVPGO. Więc albo Sony ma uczulenie na ten kanał, albo musiał by zająć się nim (kanałem) jakiś fachowiec.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pikaczu »

Aha, to jaki model polecasz, 43 cale, google tv z 2023?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Wybierz sobie coś z LG, na nim najlepiej HbbTV działa.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pikaczu »

Mają jeszcze 43 cale i google tv?

Philips może być też?

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

Rysiek190 pisze: 26 września 2023, o 13:29 W starszym Sony też wszystko działało oprócz TVPGO. Więc albo Sony ma uczulenie na ten kanał, albo musiał by zająć się nim (kanałem) jakiś fachowiec.
Bingo...!
Najbardziej podobne do TVP GO jest austriackie ORF TVTHEK. Posiada 7 dniową catch up tv (Sendung verpasst), timeshift działa bez problemu na wszystkich materiałach wideo. Mniej jest transmisji na żywo i tylko 4 kanałów. Fajną funkcję ma niebieski przycisk, obraz w pełnym ekranie lub obraz w zmniejszonym ekranie, nad nim jest górny pasek zakładek, u dołu ikonki czterech kolorów hbbtv. Podobnie jak okna w Windows.
Przyciskiem focus pilota łatwo przełącza się pomiędzy aplikacją hbbtv a aplikacją smart tv.

Wersja przeglądarkowa posiada u dołu na środku ekranu ikonę prostokąt UT napisy tłumaczące z niemieckiego na polski w każdym materiale wideo i na żywo.
Mam win 11 v. 22H2, przeglądarka Edge.

https://tvthek.orf.at/

W moim tv funkcja hbbtv działa od wszystkich nadawców w Europie tylko nie od TVP.

Edit: 27.09.2023 8:20
Automatyczne tlumaczenie działa także na Win 10 Pro v. 22H2, na przeglądarkach Chrome i Edge.
Ostatnio zmieniony 27 września 2023, o 08:20 przez pesi_4K, łącznie zmieniany 2 razy.

dr146
Posty: 157
Rejestracja: 23 sierpnia 2011, o 14:35

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dr146 »

Ja dostałem odpowiedź od emitela że oni nie mają wpływu na działanie hbbtv bo dostają go w strumieniu z sygnałem od TVP, A TVP póki co nie odnioslo się do mojego zgłoszenia ale dopiero tydzień czekam...

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

dr146 pisze: 26 września 2023, o 20:30 Ja dostałem odpowiedź od emitela że oni nie mają wpływu na działanie hbbtv bo dostają go w strumieniu z sygnałem od TVP, A TVP póki co nie odnioslo się do mojego zgłoszenia ale dopiero tydzień czekam...
Za HbbTV na kanale X odpowiada nadawca kanału X. Nie ma co w tym temacie męczyć firmę Emitel, producentów telewizorów itd.
Jeśli jest problem z aplikacją na kanałach TVP, to należy o tym poinformować TVP przez ich formularz kontaktowy lub wysłać e-mail do osób odpowiedzialnych za tą usługę w Telewizji Polskiej. Im więcej zgłoszeń, tym większe prawdopodobieństwo, że coś w tym temacie się zadzieje. Więcej i konkretniej w tym miejscu na temat HbbTV w TVP napisać nie mogę. Od czasu pana Kurskiego w TVP nie mam już wpływu na funkcjonowanie i rozwój aplikacji HbbTV na kanałach Telewizji Polskiej.

Natomiast wszelkie uwagi / informacje / zgłoszenia dotyczące HbbTV na innych kanałach są systematycznie czytane. Jednakże, każdy z nadawców TV ma swoją roadmapę rozwoju usługi HbbTV. Fajnie, że każdy z nadawców ma inną strategię - bo dzięki temu jest większa różnorodność. Intensywne prace nad rozwojem HbbTV trwają. Na tą chwilę więcej nie mogę napisać.

Pamiętajcie też o tym, że transmisja w streamingu kanałów telewizyjnych w HLS oficjalnie nie jest wspierana przez urządzenia odbierające HbbTV. To, że na jednym TV działa obsługa Live Streaming w HLS to wcale nie oznacza, że musi ona działać na TV od innego producenta. W ramach specyfikacji HbbTV do transmisji kanałów TV na żywo rekomendowany jest MPEG-DASH.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

Krosnoludek pisze: 26 września 2023, o 13:48 Wybierz sobie coś z LG, na nim najlepiej HbbTV działa.
Ale nie ma gwarancji że będzie działać za miesiąc, dwa, pół roku, czy rok. Działa na dziś, a w serwisach HbbTV ciągle zachodzą zmiany.
Na TCL z 2019 także HbbTV działa. Ale czytałem że nowsze modele mają już problem.
dr146 pisze: 26 września 2023, o 20:30 Ja dostałem odpowiedź od emitela że oni nie mają wpływu na działanie hbbtv bo dostają go w strumieniu z sygnałem od TVP
To było oczywiste zanim napisałeś do Emitel :)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Gwarancji nie ma, bo zawsze może się coś zmienić, ale ja i inni tu na forum jesteśmy tego przykładem, że na różnych modelach LG praktycznie jak dotąd działało i nadal działa to najlepiej. Kanały wirtualne przełączają się szybko, a serwisy od TVP i innych działają prawidłowo.
U innych producentów bywa różnie, jeden model działa prawidłowo inny nie, natomiast na LG działa na każdym, który nie jest zbyt stary i ma odpowiednią wersję HbbTV.
Sprawdzał to też @Krosnoludek u rodziny, ale także testując w sklepie.
Oczywiście każdy wybiera według własnych prwferencji. Dla jednych ważne jest HbbTV, ale dla innych wspólna lista kanałów, czy android, tylko czasem nie da się tego pogodzić niestety.

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

Paweł Tutka pisze: 26 września 2023, o 22:07
Za HbbTV na kanale X odpowiada nadawca kanału X. Nie ma co w tym temacie męczyć firmę Emitel, producentów telewizorów itd.
Jeśli jest problem z aplikacją na kanałach TVP, to należy o tym poinformować TVP przez ich formularz kontaktowy lub wysłać e-mail do osób odpowiedzialnych za tą usługę w Telewizji Polskiej. Im więcej zgłoszeń, tym większe prawdopodobieństwo, że coś w tym temacie się zadzieje.
Potwierdzeniem jest aplikacja smart TVP VOD gdzie pod naciskiem wielu zgłoszeń widzów pod koniec
czerwca br. TVP umożliwiała działanie aplikacji w starszej wersji Tizen 3, Samsunga.
Dlatego należy zgłaszać swój problem hbbtv do TVP żeby nie twierdzili o jednostkowym przypadku.

Swoją drogą TVP ma różne aplikację hbbtv. Mój odbiornik tv uruchamia drugą aplikację hbbtv na kanałach wirtualnych TVP WORLD, TVP ABC2, TVP HISTORIA 2, TVP KULTURA 2.
Znajdują się tam Kanały na Żywo uruchamiane zielonym przyciskiem, z grafiką kanałów tv identyczną jaka była w starszej aplikacji TVP Stream TELEWIZJA NAZIEMNA czyli logo programu w kole wypelninym kolorowym tlem.

dr146
Posty: 157
Rejestracja: 23 sierpnia 2011, o 14:35

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dr146 »



[quote="dvbtowiec]
To było oczywiste zanim napisałeś do Emitel :)[/quote]

No ok, zapytać nie zaszkodziło Obrazek, miałem nadzieję że chociaż się dowiem że znają problem nawet jeśli nie mają na niego wpływu. . Dziwi mnie tylko fakt ze nikt w moim regionie nie zauważył że funkcja hbbtv na tvp1-2 nie działa już od prawie pół roku. Emitel zresztą też chyba jakoś monitoruje (przynajmniej wydaje mi się że powinien) transmisyjne kanały, w końcu nie mają ich tam setek



Ostatnio zmieniony 27 września 2023, o 10:07 przez dr146, łącznie zmieniany 3 razy.

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

Paweł Tutka pisze: 26 września 2023, o 22:07
Pamiętajcie też o tym, że transmisja w streamingu kanałów telewizyjnych w HLS oficjalnie nie jest wspierana przez urządzenia odbierające HbbTV. To, że na jednym TV działa obsługa Live Streaming w HLS to wcale nie oznacza, że musi ona działać na TV od innego producenta. W ramach specyfikacji HbbTV do transmisji kanałów TV na żywo rekomendowany jest MPEG-DASH.
Brakuje dostępnych narzędzi diagnostycznych HbbTV.
Mój odbiornik tak jest diagnozowany:

Technische Daten
ORF Portal
Generlert: 26.09 2023 18:00
Kern: hbbtv | 1.14.1 | 2.3.18
Plattform: H1.4.1
Video: HBBTV
DASH Video Profile: true
MSE/EME: true | false
User-Agent: HbbTV/1.4.1 (...wszystkiego nie przepisuję...)
Geoprotection: true
IP: (...)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dvbtowiec »

dr146 pisze: 27 września 2023, o 10:07 Dziwi mnie tylko fakt ze nikt w moim regionie nie zauważył że funkcja hbbtv na tvp1-2 nie działa już od prawie pół roku.
Bo tak prawdę powiedziawszy to niewiele osób z HbbTV korzysta.
Mam w telewizorze i kompletnie do niego nie zaglądam, a na wielu kanałach wręcz wyłączyłem, ze wzgl. na bombardowanie ogromnymi reklamami przy zmianie kanału.
Jedyna przydatna rzecz to kanały linearne wczytywane za pomocą HbbTV i to najlepiej jako osobne kanały wirtualne. Ale gdyby jeszcze chciały się szybko wczytywać na wszystkich odbiornikach.

dr146
Posty: 157
Rejestracja: 23 sierpnia 2011, o 14:35

Re: HbbTV w NTC

Post autor: dr146 »


dvbtowiec pisze: Bo tak prawdę powiedziawszy to niewiele osób z HbbTV korzysta.
Mam w telewizorze i kompletnie do niego nie zaglądam, a na wielu kanałach wręcz wyłączyłem, ze wzgl. na bombardowanie ogromnymi reklamami przy zmianie kanału.
Jedyna przydatna rzecz to kanały linearne wczytywane za pomocą HbbTV i to najlepiej jako osobne kanały wirtualne. Ale gdyby jeszcze chciały się szybko wczytywać na wszystkich odbiornikach.
Pomysł spoko, ale na moim Samsungu mogę albo włączyć albo wyłączyć więc albo działa wszystko albo nic, zazdroszczę możliwości wyłączenia hbbtv dla poszczególnych kanałów. Prawdę mówiąc jeśli na 1 i 2 programie to nie działa (bo korzystałem akurat z tego że oglądać można było programy do 7 dni wstecz) to też ten szajs wyłączę bo reklamy są irytujące i nachalne, czasem tych banerów nie da się zamknąć bo wciskajac exit za moment znów się pojawia . Polsat to już w ogóle pojechał po bandzie, zrobili płatny box go ale jego banery oczywiście dalej po oczach nawalają czy ktoś tego chce czy nie , nie przydatny śmieć i tyle, za taką politykę nie dostana odemnie ani złotówki - nigdy

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

Jak podaje Centrum Informacji TVP: "W dniach 5-15 października 2023 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na antenie TVP Kultura i platformie streamingowej TVP Kultura 2 [...]".

Dwa lata temu kanał streamingowy TVP Kultura 2 transmitował konkurs w jakości Ultra HD (4K), z dźwiękiem Dolby Atmos. W obecnym komunikacie nie wspomina się o jakości transmisji.
Niedługo przekonamy się czy TVP wykorzysta posiadane możliwości techniczne.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

dr146 pisze: 27 września 2023, o 17:05
dvbtowiec pisze: Bo tak prawdę powiedziawszy to niewiele osób z HbbTV korzysta.
Mam w telewizorze i kompletnie do niego nie zaglądam, a na wielu kanałach wręcz wyłączyłem, ze wzgl. na bombardowanie ogromnymi reklamami przy zmianie kanału.
Jedyna przydatna rzecz to kanały linearne wczytywane za pomocą HbbTV i to najlepiej jako osobne kanały wirtualne. Ale gdyby jeszcze chciały się szybko wczytywać na wszystkich odbiornikach.
Pomysł spoko, ale na moim Samsungu mogę albo włączyć albo wyłączyć więc albo działa wszystko albo nic, zazdroszczę możliwości wyłączenia hbbtv dla poszczególnych kanałów. Prawdę mówiąc jeśli na 1 i 2 programie to nie działa (bo korzystałem akurat z tego że oglądać można było programy do 7 dni wstecz) to też ten szajs wyłączę bo reklamy są irytujące i nachalne, czasem tych banerów nie da się zamknąć bo wciskajac exit za moment znów się pojawia . Polsat to już w ogóle pojechał po bandzie, zrobili płatny box go ale jego banery oczywiście dalej po oczach nawalają czy ktoś tego chce czy nie , nie przydatny śmieć i tyle, za taką politykę nie dostana odemnie ani złotówki - nigdy
Philips ma taką możliwość selektywnego wyłączenia na danym kanale HbbTV
Na Philipsie 43PUS8506 nie działa przewijanie kanałów do tyłu pod niebieskim.
W nowych na ten rok 65PUS8818 nie działają kanały wyświetlane na teaserze jak Ukraina, Kultura 2, Historia 2, ABC 2...
To co poprawili dwa lata temu za moimi naciskam, w nowych to samo leży

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

dvbtowiec pisze: 27 września 2023, o 16:41
Bo tak prawdę powiedziawszy to niewiele osób z HbbTV korzysta.
Mam w telewizorze i kompletnie do niego nie zaglądam, a na wielu kanałach wręcz wyłączyłem, ze wzgl. na bombardowanie ogromnymi reklamami przy zmianie kanału.
Jedyna przydatna rzecz to kanały linearne wczytywane za pomocą HbbTV i to najlepiej jako osobne kanały wirtualne. Ale gdyby jeszcze chciały się szybko wczytywać na wszystkich odbiornikach.
U mnie wczytuje te kanały w miarę szybko ale o wiele wolniej niż na zagranicznych steamingowych kanałach na żywo, nadawanych przez hbbtv. Zagraniczne kanały w streamingu mają lepszą jakość obrazu, kolory są bardziej naturalne i żywsze. Mało wytrawny widz od razu dostrzega różnice w jakosci obrazu. W ustawieniach można zmienić rozdzielczość i birate, tego ostatniego nie ma w TVP GO i TVP VOD, pierwsze nadaje w niższej jakosci HD od drugiego.
Gorsza jakość jest z powodu niskiego birate i redukcji ilości klatek z 50 do 25 na sekundę. Oczywiście są nieliczne wyjątki. Streaming umożliwia nadawanie w lepszej jakosci niż w NTC. W steamingu powinien też znaleźć się kanał TVP 4K, po wyemilinowaniu błędów uruchamiania aplikacji hbbtv w części odbiorników tv a jest ich zbyt wiele!
Miejmy nadzieję, że proces unifikacji TVP GO, TVP VOD i TVP Streaming (od miesiąca jest w trakcie wygaszania) przyniesie w najblizszych dniach pozytywne rozwiązania eliminujące problemy opisane na tym forum. U większości dostawców hbbtv nie ma tak licznych problemów, z prozaiczna funkcją przewijania czy oglądaj od początku itd!

Edit: 30.09.2023 14:30
Aplikacja hbbtv RAI ma scalone kanały tv RAI Play z radiowymi RAI PlaySund, które przeszło metamorfozę upodobniające do wiodacych muzycznych steamingów. Wymagane jest zalogowanie na koncie, z rejestracją z PL nie ma problemów. Mój odbiornik tv nie ma żadnych problemów z materiałami audio, wideo na żądanie czy kanałami na żywo. Na wszystkich kanałach działa catch up radio od 0:00 do 24:00 i catch up tv, 7 dni wstecz oraz 7 dni do przodu, oznaczone programy są w punk automatycznie uruchamiane. W materialach audio i video na żądanie bez zarzutu działa przewijanie wraz ze wszystkimi funkcjami.
Jakość dźwięku i obrazu jest bardzo dobra, w programach materiały gorszej jakości oznaczone są, że mają 25 fps.
Wiele materiałów ma napisy tłumaczące, dla naszej geolokalizacji jest automatycznie przydzielany angielski. O dziwo większość materiałów nie ma geoograniczeń.

Edit: 30.09.2023 18:22
Muszę dopisać temat reklam. Przekaz na żywo zawiera reklamy, natomiast w catch up nie ma żadnych reklam, nawet tych z emisji na żywo, zostają usunięte. Taka jest różnica między publiczną RAI a publiczną TVP.
Jest jedno podobieństwo prognoza pogody, w obu telewizjach notorycznie nie mieści się w zaplanowanym ramach czasowych. W RAI automatycznie uruchamia się w okienku kolejnego programu żeby dokończyć prognozę, u nas trzeba ponownie uruchomić.
Ostatnio zmieniony 30 września 2023, o 18:23 przez pesi_4K, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

dvbtowiec pisze: 27 września 2023, o 16:41 Bo tak prawdę powiedziawszy to niewiele osób z HbbTV korzysta.[..]
Ja prawie codziennie podczas śniadania oglądam Wydarzenia na Polsacie.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pikaczu »

Co myślicie o tych modelach lg 43uq75003lf i 43ur78003lk, będzie działać hybryda oraz tvp go? mają 10 bit?

Zablokowany