DVB-T z RTCN SZCZECIN KOŁOWO

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

dino1353 pisze:... - warunki odbioru mam statystycznie przeciętne, tylko telewizji, tej nowoczesnej, nie udaje mi się z nadajnika w Kołowie odbierać na Pogodnie w Szczecinie.
no i prawidłowo - przy obecnych tymczasowych mocach na mux-3 w takich statystycznych warunkach odbioru możesz nie mieć. Zresztą po IV etapie - też niekoniecznie musisz mieć odbior z anteny na strychu. Jak zaraz włączą mux-2, to się okaże, czy instalacja jest wystarczająca...

A Niemcy nadają na całkowicie innych parametrach i z innymi założeniami - więc i nie dziwota, że ich odbierasz....

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

dino1353 pisze:...Tylko anteny są na strychu (jednopiętrowego budynku) pod dachówką, bo po remoncie dachu nikt już zgody na zewnętrzne nie dostaje. I tak pozostanie, dla wszystkich mieszkańców budynków wielorodzinnych administrowanych przez spółdzielnie.
Z tego co pamiętam w Unii Europejskiej jest jakiś przepis który zabrania ograniczania obywatelom dostępu do środków masowego przekazu. Spółdzielnia nie może zabronić Tobie dostępu do sygnału TV naziemnej MUSI wskazać Tobie miejsce na zamontowanie anteny umożliwiającęj odbiór kanałów telewizji naziemnej. Kablówka w budynku nie może być wytłumaczeniem dla braku zgody na montaż instalacji antenowej.

Ja mam na razie antenkę zamontowaną do ramienia zamontowanego do okna - jest to wersja testowa gdyż na wiosnę antenka trafi na maszt na dachu od satelity.
dino1353 pisze:Reasumując - warunki odbioru mam statystycznie przeciętne, tylko telewizji, tej nowoczesnej, nie udaje mi się z nadajnika w Kołowie odbierać na Pogodnie w Szczecinie.
Co do odbioru z Kołowa na Pogodnie jak pisałem wcześniej - chodzi MUX-3 DVB-T, ale tylko ze wzmacniaczem, czasami przytnie poszatkuje na chwilkę ale działa. I myślę że do czasu przejścia na docelowy kanał 48 nic się w tym muxie nie poprawi :x . Antena ustawiona dosłownie w linii prostej do nadajnika na wysokości III-go piętra - jest to jakieś 15,59 km jak pokazuje maps.google.pl a na drodze stoją [widok zasłaniają]: Leningrad i 3 10-cio piętrowce na Przyjaźni :)

W mieszkaniu też działało ale:
Obrazek

tyle że moc słabsza:
Obrazek

z anteną za oknem jest lepiej:
Obrazek

Podejrzewam że uruchomienie MUX-2 pokaże dopiero jak będzie działała naziemna telewizja cyfrowa w naszym regionie i czy moc nadajnika zadowoli odbiorców w mieście. Pokaże też które anteny ze znaczkiem DVB-T zdadzą egzamin w Szczecinie.

W porównaniu do kablówki [Multimedia Polska] naziemny MUX-3 z programami TVP jest jakościowo i CENOWO bez porównania - dostępne w pakiecie podstawowym analogowym kanały TVP1, TVP2, TVPinfo są trochę gorszej jakości nie wspomnę że TVP2 nadawany jest tam w formacie 4:3 :lol:.
TVP Kultura dostępna dopiero w pakiecie Rodzinnym analogowym a TVP Historia - NIEOSIĄGALNA. Ale jak wiemy kablówki rządzą się swoimi prawami.

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Max van Org »

Z jednej strony istnieje swoboda świadczenia usług i przepływu towarów, z drugiej strony masz spółdzielnie, która jest właścicielem obiektu. Ona nie może ci zabronić dostępu do środków masowego przekazu, ale może dyktować warunki. Oczywiście, że antena pod dachówkami z jakąś izolacją może nawet z aluminium nie prowadzi do celu i uniemożliwia odbiór. Właściciel obiektu może narzucić ci warunki, ale dlaczego nie, jak dasz im na piśmie, że jak się wyprowadzisz przywrócisz stan obiektu, w jakim on był przed założeniem instalacji do odbioru rtv.

Fakty:
  • Helpterberg - 63 km - 275° od placu grunwaldzkiego (DVB-T: k 22 ARD/NDR-MUX i k 23 ZDF-MUX, 20 kW, 16 QAM, GI 1/4)
  • Dodatkowo nadają Niemcy z mocą 1 kW z Herringsdorf i Wolgast z 1 kW na kanale 36 i 37 te same MUXy czyli 8 programów publicznych.
  • Angermünde - 59 km - 218° od placu grunwaldzkiego (TVA: k 49 TVAL, 3 kW)
  • Kołowo - 13,9 km - 143° od placu grunwaldzkiego (TVA i DVB-T: zobacz na stronie emitel)
  • Szczecin-Warszewo - 4,7 km – 357° od placu grunwaldzkiego

dino1353

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: dino1353 »

Szanowni forumowicze nie przekonujcie mnie, proszę, że w fakcie niemożności odbioru TV cyfrowej MUX3 z Kołowa na Pogodnie w moich - opisanych w poprzednich postach warunkach - nie ma nic dziwnego i że właściwie tak być musi!
Zgodziłbym się, gdybym nie mógł dotąd korzystać z telewizji analogowej, ale tę odbieram od pół wieku, z niezłą jakością, bo rzadka zabudowa wkoło i brak przemysłu, więc zakłóceń niewiele. Po przeniesieniu anten z dachu pod dachówkę na strych jest oczywiście ogólnie gorzej niż kiedy były wystawione nad dach, ale nadal do przyjęcia. Uczono mnie, że nowe rozwiązania techniczne powinny być od starych lepsze. Dla użytkownika, a nie wyłącznie dla ich producenta czy dystrybutora!
Co mi po jakoby wysokiej jakości obrazie, jeśli w ogóle nie mogę go odbierać? Nadawca oszczędza energię, emitujac z mniejszą mocą i upychając więcej kanałów w jednej emisji. A odbiorca, który już i tak musiał ponieść koszty wymiany sprzętu na cyfrowy, co on zyskał przy tak realizowanej cyfryzacji?

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

dino1353 pisze:Szanowni forumowicze nie przekonujcie mnie, proszę, że w fakcie niemożności odbioru TV cyfrowej MUX3 z Kołowa na Pogodnie w moich - opisanych w poprzednich postach warunkach - nie ma nic dziwnego i że właściwie tak być musi!
Zgodziłbym się, gdybym nie mógł dotąd korzystać z telewizji analogowej, ale tę odbieram od pół wieku, z niezłą jakością, bo rzadka zabudowa wkoło i brak przemysłu, więc zakłóceń niewiele. Po przeniesieniu anten z dachu pod dachówkę na strych jest oczywiście ogólnie gorzej niż kiedy były wystawione nad dach, ale nadal do przyjęcia.
Ale nie jest moim zamiarem przekonywać Cię do czegokolwiek - nie będę przecież odbierał chleba KRRiT, UKE, mi czy nadawcom - a jedynie przypomnienie, gdyż wiele osób tego nie wie, że nadajniki mux-3 pracują w ogólności ze zmniejszonymi (i to często po wielokroć) mocami w obecnym okresie.

I nie ma się co dziwić, że przy kilkudziesięciokrotnej różnicy w mocach nadawanych programów analogowych do cyfrowych dla Kołowa - cyfrowych miejscami po prostu nie ma... Wystarczy popatrzeć tu: http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_N2T na dysproporcje w mocach emisyjnych. Tego się po prostu nie przeskoczy dopóki mux-3 nie wskoczy na docelowe moce emisyjne...

dino1353

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: dino1353 »

[quote]I nie ma się co dziwić, że przy kilkudziesięciokrotnej różnicy w mocach nadawanych programów analogowych do cyfrowych dla Kołowa - cyfrowych miejscami po prostu nie ma... Wystarczy popatrzeć tu: http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_N2T na dysproporcje w mocach emisyjnych. Tego się po prostu nie przeskoczy dopóki mux-3 nie wskoczy na docelowe moce emisyjne..[quote]


chris, ja pojmuję różnicę pomiędzy 10 a 600 kW, tylko po co było odtrąbić w mediach triumfalnym tonem "uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej dla województwa zachodniopomorskiego"?! Trzeba było mówić o rozpoczęciu emisji technicznej lub testowej, wtedy nikt nie mógłby mieć pretensji, że nie odbiera, albo że mu przycina... Nawet 15 km od masztu. Tyle lat słuchałem o sukcesach przodującego systemu socjalistycznego, że na starość chciałbym móc wierzyć w to, co czytam. Przynajmniej w sprawach technicznych, bo politycy jak łgali kiedyś, tak im zostało...

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

dino1353 pisze:... tylko po co było odtrąbić w mediach triumfalnym tonem "uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej dla województwa zachodniopomorskiego"?! Trzeba było mówić o rozpoczęciu emisji technicznej lub testowej, wtedy nikt nie mógłby mieć pretensji, że nie odbiera, albo że mu przycina... Nawet 15 km od masztu.
ja dokładnie też uważam, że brak powszechnie dostępnej informacji o tym, że muxy-3 będą pracować do 2013 (a może i dłużej...) na zastępczych kanałach i mocach to po prostu skandal. To powoduje tylko stress i nerwy ludzi, którzy próbują w dobrej wierze odbierać te mux-y właśnie na podstawie bezsensownych informacji medialnych, tam, gdzie nie da się ich w praktyce odebrać bez angażowania kosmicznych środków.

W mojej ocenie 99% występujących na forum problemów z odbiorami mux-3 wynikają właśnie z nieświadomości tego faktu, że muxy-3 idą na tymczasowych parametrach...
Tyle lat słuchałem o sukcesach przodującego systemu socjalistycznego, że na starość chciałbym móc wierzyć w to, co czytam. Przynajmniej w sprawach technicznych, bo politycy jak łgali kiedyś, tak im zostało...
te systemy różnią się tylko fasadą - a co do obecnej techniki - lepiej tego nie komentować...

mkowalczuk
Posty: 42
Rejestracja: 15 października 2010, o 09:33

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: mkowalczuk »

TVN nadaje z identyczną mocą, a więc jeśli TVN odbierasz - to też bym się mocno dziwił czemu masz nie odbierać DVB-T
To, że DVB-T zagłusza sąsiedni kanał to może być problem, ale powinien być nie tylko w Szczecinie, ale i w całej okolicy w tym i u mnie. A tak jednak nie jest, więc jakieś czary czy co ;-)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: Max van Org »

dino1353 pisze: Mam wszystko, co powinna zawierać instalacja antenowa pojedynczego abonenta: anteny kierunkowe, symetryzatory, zwrotnice, wzmacniacze (około 20 dBm/5-6dB)itp.
Jak odbierasz ok. 60 km odległy Helpterberg i instalacja była przygotowana do odbioru programów analogowy na kanałach 22, 37 i 52, to może twoja zwrotnica psuje ci odbiór?
Może zwrotnica jest tak nastawiona, że kanał 48 jeszcze odbierasz a wszystkie wyższe kanały odbierasz wyłącznie z Helpterbergu.
Drugie, co przypuszczam to, że na kanale 49 przeszkadza TVAL z Angermuende (Brandenburgia).
A trzeci pomysł to, że sygnał jest za mocny a nie za słaby.

Helpterberg kiedyś
Kanał 22 NDR 400 kW
Kanał 34 RBB
Kanał 37 ARD 400 kW
Kanał 52 ZDF 400 kW

Helpterberg dzisiaj
Kanał 22 ARD/NDR-MUX
Kanał 23 ZDF-MUX

RTCN Szczecin - Kołowo
Kanał 12 TVP 1 100 kW
Kanał 30 TVP 2 600 kW
Kanał 36 TVN 10 kW
Kanał 38 TVP INFO Szczecin 400 kW
Kanał 40 TV Puls 5 kW
Kanał 48 Polsat 600 kW
Kanał 49 MUX-3 10 kW

digit

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: digit »

MUX-3 działa w zachodniopomorskim i po odpowiedniej konfiguracji sprzętu może być odbierany praktycznie przez wszystkich odbiorców. Antena, wiadomo, im dalej tym lepsza. Powyżej 80 km do 120 km dobrze zbiera ASR-860 P25. Ale jeśli chcemy odbierać wiele kanałów (analogowych, cyfrowych) z różnych kierunków podstawa to wzmacniacz z selektywnym strojeniem i wzmocnieniem sygnału, np. WWK-860. Najważniejsze jest oddzielić maksymalnie kanały by się nawzajem nie zakłócały i wyrównać poziom wzmocnienia dla każdego oddzielnie.
Można w ten sposób np. z odległości 120 km od Kołowa odbierać 4 kanały TV analogowej z idealnym obrazem i DVB-T z poziomem sygnału ok. 70%.
Pozdrawiam.

p.s.

Jeszcze jedna ważna rzecz. Proszę nie mieszać mocy nadajników TV analogowej a DVB-T bo to całkiem inna filozofia przekazu sygnału. W DVB-T wystarczy ok. 10-20 kW by zapewnić przyzwoity odbiór. Jak wspomniałem przy 10 kW - 120 km - sygnał ok. 70%, przy 20 kW - 250 km - sygnał ok. 50 %.
Może tuner DVB-T też ma znaczenie, ale nie myślę że znaczące. Posiadam telewizor LG LED LCD 42SL9000

dino1353

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: dino1353 »

Powyżej 80 km do 120 km dobrze zbiera ASR-860 P25. Ale jeśli chcemy odbierać wiele kanałów (analogowych, cyfrowych) z różnych kierunków podstawa to wzmacniacz z selektywnym strojeniem i wzmocnieniem sygnału, np. WWK-860. Najważniejsze jest oddzielić maksymalnie kanały by się nawzajem nie zakłócały i wyrównać poziom wzmocnienia dla każdego oddzielnie.
Można w ten sposób np. z odległości 120 km od Kołowa odbierać 4 kanały TV analogowej z idealnym obrazem i DVB-T z poziomem sygnału ok. 70%.
...recepta zgodna z teorią odbioru radiowego i stosowana w praktyce prawie pół wieku temu, by odbierać zarówno "z Kołowa" jak i "z Berlina" (Helptelbergu): wąskopasmowe anteny kierunkowe i zwrotnice kanałowe. Daleko od nadajnika podstawowe znaczenie ma stosunek sygnał użyteczny / szumy i zakłócenia, blisko nadajnika zwykle bardziej przeszkadzają efekty związane z odbiciami, czyli tzw. odbiorem wielodrożnym. Przytoczona recepta ma dwie podstawowe wady: wysokie koszty zarówno sprzętu jak i robocizny, oraz konieczność wybrania miejsca posadowienia i uzyskania formalnej zgody właściciela budynku na taką "choinkę" na dachu. Więc owszem, też polecam, ale do instalacji zbiorczych i dla pasjonatów.
Dla mnie odbiór TV cyfrowej naziemnej będzie miał sens, kiedy będę mógł korzystać z przenośnego odbiornika w mieszkaniu czy ogrodzie, bez konieczości okablowywania koncentrykiem wszytkich tych miejsc w których się ogląda telewizję. Byłaby to istotna zmiana jakościowa na lepsze, uzasadniajaca poniesienie pewnych, związanych z jej wdrożeniem kosztów.
MUX3 "tu i teraz" to powtórka z okresu raczkowania telewizji, skoro nawet odkurza się stosowane wtedy sposoby.

digit

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: digit »

dino1353 pisze: ...recepta zgodna z teorią odbioru radiowego i stosowana w praktyce prawie pół wieku temu
Jakoś nie przypomonam sobie by wtedy były asr-ki i wwk, wtedy starczyło koło od rowera i odbiornik "wisła". Ale postęp techniczny idzie niestety do przodu.
To co opisałem dotyczy właśnie indywidualnych odbiorców posiadających własne instalacje. Mieszkańcy dużych osiedli w dużych miastach będą skazani niestety na kablówkę bądź na tv internetową, bo jak słusznie zauważono, skończy się epoka różnych dziwolągów na miejskich budynkach. Na miejskie nadajniki 0,05 kW DVB-T raczej się nikt nie zgodzi bo kablówki i tepsa też z czegoś muszą żyć :)

tempel54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: tempel54 »

Witam,
gwoli informacji co do nadajnikow niemieckich i mozliwosci odbioru w Szczecinie..
Helpterberg jest mozliwy i jak wynika z wykresu jest polaczenie uwzgledniajac krzywizne ziemii. Z lewej mamy nadajnik, z prawej plyta trawiasta na Jasnych Bloniach. Niemniej widac przeszkody nawet w samym Szczecinie. Osiedle prawdopodobnie Lukasinskiego/Sosabowskiego i wzgorza przed Pasewalkiem. Teren miasta opada niestety z zachodu w kierunku Odry.
Obrazek

Z Berlinem natomiast jest ZERO polaczenia. Uniemozliwia to na tych odleglosciach krzywizna ziemii. Na moim wykresie..lewa strona stacja w Kolowie... z prawej plyta lotniska Tempelhof.
Jedyne Tropo mozliwe ale bez stalej mozliwosci odbioru.
Obrazek

Pamietajmy, na nic wykresy podluzne od miejsca do nadajnika bez uwzglednienia krzywizny ziemii. Odleglosci powyzej 100km to juz przypadek i sygnal sporadyczny.

pozdrawiam

digit

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: digit »

Pamietajmy, na nic wykresy podluzne od miejsca do nadajnika bez uwzglednienia krzywizny ziemii. Odleglosci powyzej 100km to juz przypadek i sygnal sporadyczny.
Nie do końca prawda, bo n.p. antena asr 860 p25 jest anteną szerokopasmową, reflektorową, która dobrze radzi sobie z odległościami ponad 100 km (przedwzmacniacz 25dB) i przeszkodami oraz tzw. krzywizną ziemi ("łapie" sygnał wiązką rozszerzającą się, tzw. reflektorem). W połączeniu ze wzmacniaczem wwk 860 (40dB) z selekcją kanałów potrafi zapewnić dobry odbiór ok. 160 km od nadajnika.
Dla przykładu, mieszkam 100 km od Kołowa i mam czysty obraz analogowy oraz DVB-T na poziomie 70%, co w zupełności wystarczy na komfortowy odbiór.
Do Helpterbergu mam 160 km i odbieram DVB-T kanał 22 i 23, sygnał na poziomie 50%, poprawny odbiór, nieznaczne błędy, nie istotne w swobodnym oglądaniu.

Pozdrawiam.

_chris_

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: _chris_ »

tempel54 pisze:Pamiętajmy, na nic wykresy podłużne od miejsca do nadajnika bez uwzględnienia krzywizny ziemi. Odległości powyżej 100km to już przypadek i sygnał sporadyczny.
Krzywizna daje o sobie znać dużo wcześniej niż 100km. Ale krzywizna nie determinuje w ogólności możliwości odbioru - a zwłaszcza przy DVB-T. Warto pamiętać, że proces rozchodzenia się fal radiowych jest bardzo skomplikowany - włącznie ze zjawiskami ugięć i odbić. Te ostatnie umożliwiają odbiory na dalekich dystansach - przy analogach dużych mocy na odległościach rzędu 150km, dla cyfry również znacznie powyżej 100km, ale tu już jest to uzależnione w dużo większym stopniu od parametrów nadawanego sygnału (FEC, GI, QAM...) oraz mocy nadawczych.
Jest tu gdzieś wątek o w miarę stabilnych stabilnych odbiorach DVB-T z Berlina w odległości ok 60km od Śremu (odległość od Berlina rzędu 200km). Ja sam odbierałem bardzo dobrze analogi na odległości 90 km od nadajnika, z przysłonięciem krzywizną ziemi - antena ASR-860P25 (stara wersja).

Wiec tak naprawdę wszystko zależy od wielu czynników i dla każdego miejsca będzie inaczej.
digit pisze:Nie do końca prawda, bo n.p. antena asr 860 p25 jest anteną szerokopasmową, reflektorową, która dobrze radzi sobie z odległościami ponad 100 km (przedwzmacniacz 25dB) i przeszkodami oraz tzw. krzywizną ziemi ("łapie" sygnał wiązką rozszerzającą się, tzw. reflektorem). W połączeniu ze wzmacniaczem wwk 860 (40dB) z selekcją kanałów potrafi zapewnić dobry odbiór ok. 160 km od nadajnika.
Antena jest rzeczywiście bardzo dobra, moim zdaniem jej największą zaletą są pełne ekranowanie wzmacniacza, fabryczne dopasowanie wzmacniacza do anteny oraz niesamowicie mocna, stabilna w czasie konstrukcja. Ale niestety płaci małą kierunkowością za konstrukcję reflektorową. Z tym, że jeśli odbiór jest w miarę sprzyjających warunkach (niski poziom zakłóceń), to jest to rekompensowane jej zaletami.

tempel54

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: tempel54 »

Panowie,
nie zmieniajmy praw fizyki..!!
Zasada pasma UHF jest widocznosc bezpostrednia pomiedzy nadajnikiem a odbiornikiem. Wowczas jest komunikacja gwarantowana. Podstawa zwiekszenia zasiegu to zwiekszenie wysokosci nadajnika, a nie odbicia i zalamania jako dzielo przypadkow i spekulacji.
Krzywizna ziemi i przeszkody/uksztaltownia terenowe sa tu czynnikiem decydujacym i najwazniejszym ! Tu nie pomoze zadna antena, zadne dodatkowe puchy z elektronika mniej lub bardziej zbedna. Widocznosc musi byc.
Tak wyglada horyzont (krzywizna ziemii) gdy staniemy na plazy w Miedzyzdrojach.. :D
(wysokosc oczu -> odleglosc). Gwoli wyjasnienia, gdyz nikt nie napisal ze zaczyna sie od 100km. ;)
Obrazek
Dlatego w powaznej komunikacji uzywa sie stacji posrednich, ktore gwarantuja wypelnienie "plam" i komunikacje ciagla.
Pamietajmy, nie jestesmy w eksperymentach dalekiego odbioru i ciaglych poszukiwan, tylko w gwarantowanym urzedowo systemie TV badz radiofonii.

Jesli ktos tu donosi ze mieszka 100km od Kolowa i odbiera na jakims wypasionym systemie i Kolowo i Helpterberg, to ani to analizowac ani wrzucic na wage. Mozliwe staje sie wylacznie dzielo przypadku lub po prostu tylko akceptacja jako zapis.
po

warcnet

Re: RTCN Szczecin - Kołowo

Post autor: warcnet »

mkowalczuk pisze:Sam wysnuj wnioski na temat autora i programu.
Gość robił testy za pomocą "patyczka" podłączonego do zabawki wpiętej w komputer. Mieszkam kilkadziesiąt kilometrów od Kołowa. Pewnie mam identyczne zakłócenia z sąsiednich kanałów, a odbieram praktycznie 100%sygnału na wskazanej w programie za absolutne dno szerokopasmowej antenie siatkowej wiszącej za oknem.

Sorry, ale ja do Twojej fachowości nie mam nic, a Ty podważasz moją. Trochę kultury, bo na razie widzę słomę z cholewek. Ad meritum: nie mam szans postawić systemu antenowego na budynku, wobec tego forma testów była taka a nie inna. W trakcie audycji było też powiedziane ze same siatki nie są niczemu winne, że winne są wzmacniacze, które są seryjnie stosowane w tych antenach. Forum znam, czytałem długo, od początku jego istnienia, to ze zarejestrowałem się niedawno i niczym nie świadczy.

Jestem od prawie 20 lat krótkofalowcem, systemy antenowe potrafię sam konstruować, aczkolwiek nie uważam się za guru. W przeciwieństwie do Ciebie.
I na koniec, jeśli na antenie pokojowej uzyskasz u mnie w domu odbiór MUX-3 na obecnym kanale, stawiam karton wódki, jeśli nie Ty stawiasz. OK?

tempel54

Re: RTCN Szczecin - Kołowo

Post autor: tempel54 »

warcnet pisze:..jeśli na antenie pokojowej uzyskasz u mnie w domu odbiór MUX-3 na obecnym kanale, stawiam karton wódki, jeśli nie Ty stawiasz. OK?
Sorry ze tak wpadam w ten tlok, ale gdzie mieszkasz ? Zanim poplynie slinka na ta krzynke.. ;)
Anteny pokojowe to w wiekszosci urzadzenia dla bardzo bliskich nadajnikow i w wiekszosci to juz nasi praojcowie uzywali nawet zaokienne. Od analog do digital sie tu malo co zmienilo.

mkowalczuk
Posty: 42
Rejestracja: 15 października 2010, o 09:33

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: mkowalczuk »

Warcnet - gorzała szkodzi. Za propozycje jednak dziękuję.
Mówimy o DVB-T czy może o marzeniach by odbierać w każdych warunkach na wszystkim co ma przypominać antenę + odbiornik?

Przykro mi, że spotkał Cię zawód, a na dokładkę dokuczyłem, ale widać są jakieś warunki progowe. Może wystarczy je spełnić, choć może się nie da i możne co byś nie zrobił to i tak nic z tego.
Tak ma czasem mój autolalarm. Za chorobę nie działa w okolicy jednej trafostacji. Nawet jeśli stoję tuż przy samochodzie - zero komunikacji.

Moja antena ma wzmacniacz. Bez niego - klapa.

I bez urazy - OK
Ty miastowy i radiowy wyga, a ja wieśniak i laik jestem, ale mnie działa choć ja tylko CB w samochodzie posiadam ;)

Awatar użytkownika
demolek
Posty: 68
Rejestracja: 25 października 2010, o 18:16
Odbiornik: GLOBO HD-TS1
Instalacja antenowa: obecnie - Opticum AX900 bez wzm.
było - MLog 6-60 + wzm. LG2 25dB
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin Kołowo

Re: DVB-T SZCZECIN

Post autor: demolek »

Warcnet masz z domku do nadajnika tyle samo co ja, więc podejrzewam że w mieszkanku na wewnętrznej antenie DVB-T ze wzmacniaczem mux-3 może odbierzesz. Napewno czy go odbierzesz dowiemy się jak i wielu zainteresowanych Szczecinian po uruchomieniu mux-2 z jego normalną mocą [i pytanko kiedy ruszają testy tego mux'a ktoś może wie :?: ].
Jak już wiadomo mux-3 ruszy pełną parą na kanale 48 za jakiś czas i prawda jest taka że w mieszkaniach bez wzmacniacza nie ma co próbować. Nie ma też co na razie polecać anten wewnętrznych bo nie jesteśmy w stanie chyba obecnie dokonać ich adekwatnej oceny.
Twój laptop z "antenką" w Twoim mieszkaniu zadziała zapewne pod koniec grudnia i wtedy porozmawiamy.

Ale ostatnio znalazłem wielki plus mux-3 w Szczecinie :D podczas wczorajszej "śnieżycy" w pewnym momencie straciłem na kilka minut wszystkie stacje swojej "najukochańszej i jedynej" analogowej dodam kablófki - Multimedia Polska a naziemna DVB-T hulała bardzo dobrze :lol: :lol: :lol:

Wielką szkodą jest iż głośno krzyczano w mediach że uruchomiono mux-3 w Szczecinie bo tak naprawdę jego uruchomienie nastąpi po wyłączeniu analogu w naszej okolicy. Jednak z drugiej strony cieszmy się że coś się dzieje w naszej okolicy. Także obecnie na temat odbioru DVB-T mux-3 w Szczecinie na wewnętrznych antenach bez wzmacniaczy nie mamy co się więcej rozwodzić zadowoleni są mieszkańcy poza Szczecinem bo jak widać we wpisach na forum siatkowe anteny poza Szczecinem łapią sygnał i to bardzo dobrze.

Chcesz DVB-T u siebie? uchwyt na okno przejściówka by nie wiercić dziur w ościeżnicy na kabel i antena zewnętrzna ze wzmacniaczem - i masz i się cieszysz.

I żartując Warcnet na koniec - do oglądania telewizji jest ... telewizor tak jak do robienia zdjęć jest aparat fotograficzny a nie telefon. Ten [telefon] jest do dzwonienia.
Pozdrowienia z Pogodna gdzie sygnał DVB-T dociera mimo wieżowców na trasie antena - nadajnik dla Niebuszewa gdzie ponoć sygnał nie dociera mimo iż ktoś tam mieszka chyba wyżej ode mnie o ile dobrze pamiętam.

Zablokowany