HbbTV w NTC

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Wygląda na to, że sprawy z HbbTV traktują wybiórczo.
Ja poprzez formularz zgłoszeniowy jakieś 2 miesiące temu pisałem w sprawie zakładki pogoda w TVP GO.
Oczywiście pierwszy był standardowy email od nich, jak u wszystkich o przyjęciu zgłoszenia, po około półtora tygodnia dostałem odpowiedź aby podać więcej szczegółów. Od tej pory korespondowałem z nimi bezpośrednio ze skrzynki „odpowiedz”. Działało to podobnie jak z formularza, też przychodziły maile potwierdzające.
Tym niemniej wymieniałem się z nimi korespondencją ze 3 razy, bo poprawiali coś, ale nie o to mi chodziło, aż w końcu się dogadaliśmy i z grubsza poprawili co zgłaszałem, aczkolwiek nie wszystko.

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

Polsat na pozycji LCN 333 Polsat Go HbbTV nadaje w hbbtv materiały promocyjne programów ze wszystkich swoich kanałów w NTC. Pozostawiono dotychczasową planszę polsat go.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Philips 65PUS8818 i nie działające kanały TVP w HbbTV, odpowiedź od supportu Philips
Telewizor nie wspiera HLS, w związku z tym rozwiązania oparte na tym protokole nie będą obsługiwane, np. kanały HbbTV wymienione przez Pana. Uprzedzając pytanie, implementacja wsparcia tego protokołu poprzez aktualizację oprogramowania również nie jest możliwa.

Wersja HbbTV 2.0.3
Co o tym myśleć?
Napisałem do TVP czy wkrótce zmieni standard nadawania swoich kanałów wirtualnych w HbbTV z HLS na MPEG-DASH, bo Paweł Tutka pisze ze HLS jest poza standardem HbbTV:
Pamiętajcie też o tym, że transmisja w streamingu kanałów telewizyjnych w HLS oficjalnie nie jest wspierana przez urządzenia odbierające HbbTV. To, że na jednym TV działa obsługa Live Streaming w HLS to wcale nie oznacza, że musi ona działać na TV od innego producenta. W ramach specyfikacji HbbTV do transmisji kanałów TV na żywo rekomendowany jest MPEG-DASH.
Jestem w kropce, czy kupić starszy model Philipsa 65PUS8807 z HLS i nagrywaniem kanałów czy nowy 65PUS8818 ? Starsze modele ju się kończą w sklepach wiec pytanie pilne.
Ostatnio zmieniony 24 października 2023, o 17:16 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Krosnoludek pisze: 24 października 2023, o 11:37 Philips 65PUS8818 i nie działające kanały TVP w HbbTV, odpowiedź od supportu Philips
[..]Telewizor nie wspiera HLS, w związku z tym rozwiązania oparte na tym protokole nie będą obsługiwane[...]
Co o tym myśleć? Paweł Tutka, prawdą jest to co Philips pisze?
Gdybym reprezentował firmę Philips lub innego producenta TV, to odpisałbym w identyczny sposób.

Obsługa HLS nie znalazła się w specyfikacji standardu HbbTV (2.0.1). Tym samym producent urządzenia nie ma obowiązku wspierania obsługi HLS w swoich urządzeniach. To, że na wybranych urządzeniach odbierających HbbTV pozostawiono/zaimplementowano obsługę HLS - to potraktowałbym jako "wypadek przy pracy". W praktyce, jeśli nadawca telewizyjny chciałby dystrybuować swoje treści jako emisja na żywo - to powinien zdecydowanie wybrać do tego MPEG-DASH zamiast HLS.

W tej sytuacji można jedynie zachęcać TVP by przeszła z HLS na MPEG-DASH.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Napisałem przed chwilą poprzez formularz kontaktowy dotyczący HbbTV pytanie czy wkrótce przejdą z HLS na MPEG-DASH, bo nowe Philipsy już HLS nie obsługują, a zależy mi na HbbTV i przez to nie wiem czy kupić starszy model z HLS czy nowszy bez tego. Starsze modele już się kończą w sklepach wieć sprawa pilna.

Czy nowy procesor Pentonic 1000 może nie obsługiwać HLS i stąd nowy Philips nie obsługuje tego standardu, czy po prostu wyciął Philips obsługę HLS, tak samo jak wycięli nagrywanie programów czy obsługę żarówek hue?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Nadal od TVP żadnej odpowiedzi nie otrzymałem.

jerkre
Posty: 64
Rejestracja: 3 czerwca 2020, o 10:09
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Sony,
Samsung,
AMIKA A5 T2/CABLE 4k ULTRA HD
Instalacja antenowa: zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: jerkre »

Od pewnego czasu mam problem na TVP GO i w HBBTV
w testach;
Love MPEG - DASH 1 mam komunikat "Wystąpił nłąd sieciowy podczas pobierania wideo"
Love MPEG - DASH 2 jest głos brak wideo
natomiast na kanale 95 UA Perszyj - mam komunikat "Kanał chwilowo niedostępny"

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

95. UA Pierwszej nadal nie działa, pisze kanał chwilowo niedostępny.
Mój Philips 43PUS8506 wszystkie 6 testów na kanale 88 TVP Go przechodzi.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Mój Philips 43PUS8506 na kanale TVP GO jak i Polsacie pokazuje wersję HbbTV 2.0.3 widocznie kiedyś Philips aktualizują oprogramowania podwyższył wersję z 2.0.2 do nowszej.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Dzisiaj taką dostałem odpowiedź od TVP:
przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Odpowiadając na Pana pytania przesłane na adres serwisu hbbtv@tvp.pl oraz pomoc@tvp.pl informujemy iż na obecną chwilę nie jesteśmy wstanie odpowiedzieć w jakim standardzie będą nadawane kanały wirtualne dostępne w technologii hbbtv.

Jednocześnie informujemy, że jeżeli taką informację otrzymamy z działów merytorycznych dotyczącą rozwoju aplikacji w standardzie MPEG-DASH lub HLS niezwłocznie wrócimy z odpowiedzią.

W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.

Z pozdrowieniami

Zespół Wsparcia VOD
We wtorek kupiłem dwa Philipsy 65PUS8807 dla mnie i brata na których działają jeszcze zarówno HLS i MPEG-DASH. W nowych 65PUS8818 nie będzie działać HLS, a tylko MPEG-DASH.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: HbbTV w NTC

Post autor: cyber »

Dziwna sprawa ... z tego co wiem to HLS jest zastrzeżonym protokołem Apple ale popularny i szeroko dostępny ... natomiast DASH od MPEG-a jest "otwarty" ... być może to w jakiś sposób wyjaśnia brak HLS-u w najnowszych TV Philips ...mimo wszystko "słabe" to jest... ;)

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Ciekawe czy telewizory innych producentów też zostaną pozbawione HLS czy tylko Philips to wyciął ?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: HbbTV w NTC

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Na szybko przejrzałem normę ETSI TS 102 796. W rozdziale 7.3.2.1 Protocols for streaming jest zapis: "The preferred method for delivery of live content is using MPEG DASH. Use of HTTP chunked transfer encoding for video or audio may be removed in a future revision of the present document."

Może więc producenci TV dostosowują swoje produkty do wymagań i usuwają dodatkowe funkcje, niewymagane przez normy/standardy?

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: HbbTV w NTC

Post autor: VAHANARA »

Dodatkowo, każdy producent optymalizuje koszty i stara się zapewne implementować w jak najmniejszym stopniu odpłatne standardy, jeśli nie jest do tego zmuszony.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Krosnoludek »

Czy na HbbTV od TVP pokazuje obecnie gdzieś parametry takie jak wersja HbbTV i inne rzeczy ?
takie coś jak jest na Polsacie?

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

Po zmianie standardu 15 grudnia na kanalach wirtualnych NTC nadawane w HbbTV kanały regionalne wczytują się kilkadziesiąt sekund, dalej nadają w SD tylko TVP Warszawa jest w HD.
Ilu widzom zechce się oglądać te kanały przy tak długim wczytywaniu?

TVP GO jest kosztowną porażką po stronie TVP. W Europie potrafią zrobić żeby HbbTV było dostępne dla większości odbiorników nawet starszych. W Polsce robią to po najmniejszej lini oporu tylko dla najnowszych. Kto kupuje telewizor co trzy lata?
Pytanie, do ilu widzów dociera TVP GO?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

To prawda że regionalne są nadal w SD, ale u mnie wczytują się szybko.

pesi_4K
Posty: 34
Rejestracja: 6 lipca 2023, o 11:34
Miejscowość: Leszno

Re: HbbTV w NTC

Post autor: pesi_4K »

Po dokladnym sprawdzeniu okazuje się część wczytuje się wolno, pozostałe uruchamiają się szybko np. TVP 3 Warszawa HD.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: HbbTV w NTC

Post autor: hadam »

Na 90 kanale na MUX-8, pojawił się EWTN GO jako serwis HbbTV. Puki co nic się nie wczytuje.

Awatar użytkownika
Paweł Tutka
Posty: 109
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 13:01
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: Kilkanaście TV umożliwiających odbiór HbbTV
Instalacja antenowa: DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa - Raszyn

Re: HbbTV w NTC

Post autor: Paweł Tutka »

Aplikacja już się uruchamia.
Screeny z aplikacji HbbTV EWTN GO można zobaczyć na stronie

https://hbbtv.pl/2023/12/22/dwa-kanalu- ... n-w-hbbtv/

Zablokowany