Jaka antena pokojowa?

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Jaka antena pokojowa?

Post autor: Alki »

Dzień dobry wszystkim, potrzebuje kupić antenę dla babci, proszę doradźcie jaką kupić najlepiej pokojową, ewentualnie jakąś małą, którą postawie za oknem na parapecie (nie ma balkonu). Położenie to Gdańsk Wrzeszcz dolny, 2 piętro na około bloki, okna wychodzą na wschód. Do nadajnika w Chwaszczynie jak wynika z emimaps jest 14km, azymut to 304. Najlepiej jakby dała rade jakaś pokojowa, żeby nie było trzeba za bardzo kombinować, bo kabla po elewacji nie można puścić. Bedę wdzięczna za pomoc.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: DanielK »

Do nadajnika blisko więc teoretycznie powinno działać "cokolwiek" ;-) ALE.
W miastach jest dużo nadajników LTE, a większość anten pokojowych do zwykłe badziewia i nie filtrują sygnału z LTE i lada chwila 5G w paśmie 700 MHz.
Najlepiej umówić się ze sprzedawcą na możliwość zwrotu. Jak nie przetestujesz to się nie dowiesz.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: K63 »

Alki pisze: 27 grudnia 2023, o 20:02 Położenie to Gdańsk Wrzeszcz dolny
Niedaleko - na ul. Schuberta - masz sklep formowy Telmor. W ofercie mają antenę pokojową z filtrem LTE - https://sklep.telmor.pl/pl/p/Antena-pok ... iemnej/240.
Alki pisze: 27 grudnia 2023, o 20:02 2 piętro na około bloki, okna wychodzą na wschód. Do nadajnika w Chwaszczynie jak wynika z emimaps jest 14km, azymut to 304.
Myślę że najłatwiej będzie odebrać sygnał z Jaśkowej Kopy (mux-3, mux-6). Z Chwaszczynem może być różnie, bo nadajnik jest zlokalizowany w przeciwnym kierunku.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: VAHANARA »

@Alki
z odbiorem na antenie wewnętrznej jest ten główny problem, że nigdy nie wiadomo, jaka w danym mieszkaniu może zadziałać i czy w ogóle da stabilny odbiór.

Innymi sowy, jak już @ DanielK napisał - trzeba próbować do skutku z różnymi modelami.

Kilka dodatkowych uwag:
  • W mieszkaniu zwykle potrzebna jest antena ze wzmacniaczem, na zewnątrz na parapecie - niekoniecznie. Jeśli antena ma wbudowany wzmacniacz, to dobrze aby miał regulację wzmocnienia.
  • Wprowadzenie kabla antenowego z parapetu zewnętrznego to albo tak płaska "przejściówka okienna" albo przepuszczenie kabla przez ścianę. Przejściówka to bardzo proste i szybkie rozwiązanie, ale one potrafią znacznie zdegradować odbiór. Także próby odbioru na zamkniętym oknie, ale z bezpośrednim połączeniem kablem antenowym anteny z TV. Dopiero po zrobieniu odbioru próba z przejściówką na zamkniętym oknie.
    Przy nowych oknach kabel antenowy zwykle najłatwiej wprowadzić do wnętrza robiąc długim śrubokrętem dziurę w tynku i piance uszczelniającej znajdującej się pomiędzy murem a ramą okna w pobliżu parapetu. Tylko w znikomej ilości przypadków trzeba się wspomóc wiertarką. Potem trochę szpachli i jest OK.
  • Najlepsza kombinacja to antena pasywna + filtr LTE o tłumieniu LTE >60dB + ewentualnie wzmacniacz. Filtry LTE w antenach to najczęściej filtry ceramiczne o niewielkich tłumieniach LTE, dające sobie jakoś radę w przypadku lekkich zakłóceń. Tak że nawet jeśli antena ma filtr, to i tak może być konieczność dania porządnego filtru.
  • Jeśli antena ma krótki kabel antenowy (np. jeden metr) to dobrze jest mieć długi przedłużacz antenowy, tak aby móc ulokować antenę gdziekolwiek w obrębie kubatury pokoju. Bo nigdy nie wiadomo, gdzie "znajdzie się" odbiór - na oknie, przy TV czy może na szafie naprzeciwko okna...
Ale, ja bym zaczął od jakiejś najprostszej anteny w mieszkaniu, a potem, jak z odbiorem będzie nie halo, parapet zewnętrzny. I jak dalej byłoby niesatysfakcjonująco - kombinacje z antena pasywną + filtr + wzmacniacz.

I pamiętaj o najważniejszej rzeczy - przy antenie wewnętrznej (tudzież na parapecie zewnętrznym) odbiór może być zmienny i zakłócany w dowolny, momencie poprzez najprzeróżniejsze czynniki i trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić.

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: Alki »

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Będę kombinować.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: MaxEvans »

https://m.youtube.com/watch?v=7XBKJ1sJ0YY

Tutaj też jest to wyjaśnione.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: Dobrycel »

Musisz pokombinowac. Czasami jakas aktywna kierunkowa przerobiona na pasywną kierunkową potrafi zdziałać cuda :)
Mimo, ze inne nie działają ;)
Widziałem różne rzeczy na oczy. Czasami wytrzeszczałem ze zdziwienia jak to działa wszystko. Wszystko zalezy od warunków lokalnych. Sygnał może być dostepny. Trzeba się na tym odrobine znac aplikacja w dłoń i szukamy. Czasami trzeba polatać po pokoju aby sygnał znaleźć. Sam sie ostatnio zdziwiłem jakie stacje odbieram z jak daleka na pasywnej antenie :)

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: Alki »

A możecie podpowiedzieć, która antena jest lepsza. Chce wziąć na próbę, w razie czego mogę oddać.
https://www.elektrykasklep.pl/towar/lbp ... owa-dvb-t/

https://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_d ... _A0050.htm

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: K63 »

Wszystko zależy od tego która lepiej się sprawdzi w danych warunkach odbiorczych.
Pierwsza to jedna z lepszych "pokojówek". To niejako 1/2 tej drugiej lub 1/4 popularnej "siatki". W odróżnieniu od ASP-4 jest mniejsza i ma podstawkę. Jej zaletą jest także to, że można wykorzystać ją jako antenę zewnętrzną i np. zamontować na parapecie za oknem. Standardowo sprzedawana jest ze wzmacniaczem, ale w razie potrzeby łatwo przerobić ją na antenę pasywną zastępując go symetryzatorem. Ale wówczas lepszym wariantem może okazać się pasywna ASP-4, która będzie miała większy zysk. ASP-4 może spełnić rolę anteny wewnętrznej, ale już nie jest taka mała (55 x 35 cm) i trudniej będzie znaleźć dla niej odpowiednie stanowisko. O ile wewnątrz można ją o coś oprzeć, to na zewnątrz wymaga montażu do uchwytu/rury.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: MaxEvans »

Alki pisze: 4 stycznia 2024, o 19:41 A możecie podpowiedzieć, która antena jest lepsza. Chce wziąć na próbę, w razie czego mogę oddać.
https://www.elektrykasklep.pl/towar/lbp ... owa-dvb-t/

Ta u mnie się nie sprawdziła w Dvbt2. W starym było ok

https://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_d ... _A0050.htm

Tej nie miałem miałem całą siatkę j.w
Miałem taki sam problem jak Ty. U mnie pomogła ta którą mam w opisie. Tak jak piszę @K63 musisz przetestować. Apka w dłoń szukamy i ustawiamy. Jeśli Ci zależy to wyślę zdjęcie jak zamontowano mi tego Dipola. Chałupniczą metodą ale działa.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: K63 »

MaxEvans pisze: 5 stycznia 2024, o 06:54 Apka w dłoń szukamy i ustawiamy
Podejrzewam, że w tych warunkach żadna apka się nie sprawdzi. Z opisu wynika że okna są chyba w przeciwnym kierunku niż nadajnik. W warunkach miejskich anteny pokojowe najczęściej ustawiam na najlepszy sygnał z odbicia od okolicznych budynków lub wzniesień. Ale wówczas, niestety trzeba liczyć się z tym że odbiór może być niestabilny.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: MaxEvans »

Tak to prawda odbiór może być niestabilny. I czasami nie każdy mux ďziała

@alki

https://m.youtube.com/watch?v=VB7fQBOWhN8

Tu też się można dowiedzieć sporo ciekawych rzeczy.

Dla dobrych ludzi 🍻

Alki
Posty: 16
Rejestracja: 13 czerwca 2022, o 09:22
Miejscowość: Kartuzy

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: Alki »

Chętnie zobaczę zdjęcie, może się zainspiruje.

MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: Jaka antena pokojowa?

Post autor: MaxEvans »

https://zapodaj.net/plik-Ui5FSWi6PD

Proszę. U mnie ta najlepiej działa. Opis w moim profilu jest aktualny.

Zablokowany