WYDARZENIA 24 w MUX-4

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
MaxEvans
Posty: 1186
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: MaxEvans »

Bo to eksperyment. Szekle z reklam lecą 😆

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: cyber »

bogdanzieba pisze: 12 stycznia 2024, o 08:29 Jeżeli chodzi o przycięcia kanału i zamrożenia dźwięku tak jak były na Wydarzenia 24 nadal są na Polsat News Polityka. Nowy kanał odziedziczył błędy w nadawaniu poprzednika :lol:
Nie wiem jakie jest źródło powyższych problemów u Ciebie... u mnie także występował podobny problem i został naprawiony praktycznie w 100% z ostatnio wydaną aktualizacją Tv Philips... dosłownie w przeddzień zamiany W24 na PNP na 118 LCN.
Obecnie "muzyka gra" ;)

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

bogdanzieba pisze: 12 stycznia 2024, o 08:29 Jeżeli chodzi o przycięcia kanału i zamrożenia dźwięku tak jak były na Wydarzenia 24 nadal są na Polsat News Polityka. Nowy kanał odziedziczył błędy w nadawaniu poprzednika :lol:
Najlepsze jest to, że reklamują obecnie Wydarzenia 24 jako "są teraz w lepszej jakości".
No nie wiem, przecież jeśli chodzi o jakość to nic się nie zmieniło, bo przecież były nadawane już w HEVC.
Może mają na myśli, że wyemigrowały z ich problematycznego Mux-a, gdzie nie były do końca dobrze odbierane na wszystkich odbiornikach.
Piszesz, że obecnie Polityka ma znowu czkawkę.
U mnie na razie co dziwne idą dobrze, ale to pewnie czasowe, bo W24 też czasem szły dobrze w zależności od pogody, żeby następnego dnia czkawka była co chwilę.
Jednak u mnie to jest chyba związane z zakłóceniami z innego nadajnika, więc pogoda i warunki odbioru mają kluczowe znaczenie.
Ostatnio na Dolnym Śląsku nie szło odbierać właściwie żadnego muxa bez zakłóceń, ale był mróz i chyba tropo, "dusiło" wszystkie muxy.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Artur912 »

Jest lepszy obraz i nie ma zakłóceń

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: bogdanzieba »

cyber pisze: 12 stycznia 2024, o 11:21
bogdanzieba pisze: 12 stycznia 2024, o 08:29 Jeżeli chodzi o przycięcia kanału i zamrożenia dźwięku tak jak były na Wydarzenia 24 nadal są na Polsat News Polityka. Nowy kanał odziedziczył błędy w nadawaniu poprzednika :lol:
Nie wiem jakie jest źródło powyższych problemów u Ciebie... u mnie także występował podobny problem i został naprawiony praktycznie w 100% z ostatnio wydaną aktualizacją Tv Philips... dosłownie w przeddzień zamiany W24 na PNP na 118 LCN.
Obecnie "muzyka gra" ;)
U mnie niestety producent dekodera Ferguson Ariva 254 Combo nie poczuwa się do dokonania aktualizacji softu celem wyeliminowania tego błędu.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Krosnoludek »

W Philipsie i Sony problem był w konkretnym jednym modelu procesora Mediatek i producent procesora musiał wydać poprawkę którą potem wdrożył Philips i Sony.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: dvbtowiec »

eter pisze: 12 stycznia 2024, o 15:32 Najlepsze jest to, że reklamują obecnie Wydarzenia 24 jako "są teraz w lepszej jakości".
No nie wiem, przecież jeśli chodzi o jakość to nic się nie zmieniło, bo przecież były nadawane już w HEVC.
To jest akurat zgodne z prawdą. Kanał w MUX4 miał mniejszą przepływność niż ma na MUX1, stąd lepsza jakość, jest mniej artefaktów. Tego może nie było tak widać na mniejszych ekranach, lub jeśli ktoś siedzi dalej od telewizora, ale na 55 calach z odległości ok 1,5m dało się dostrzec rozmyte piksele najbardziej wokół grafiki ekranowej jako logo, czy dolna belka.

Np. obecnie w PNP w MUX4 przepływność zaczyna się od 1.8 dochodząc do 3, max widziałem 4.
W24 w MUX1 mają minimum ok 3, maks już mam 8.

W obydwu kanałach mierzyłem ok 2 minut na dynamicznych reklamach, tak się złożyło że są bloki reklamowe.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2024, o 22:59 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

No to niezbyt dobrze świadczy o jakości MUX4 - wobec tego, więc Polsat chyba nie powinien tym się aż tak bardzo chwalić zwłaszcza, że przecież za MUX4 biorą opłatę abonamentową.
Chyba, że pozostałe pozycje na tym muxie mają lepszą przepływność od teraz PNP.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2024, o 23:01 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: dvbtowiec »

Przy tej liczbie kanałów w MUX4 nie są w stanie osiągnąć lepszej jakości :)
Żaden kodek nie jest z gumy.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

Brzmi to trochę humorystycznie, kiedy chwalą inny mux za lepszą jakość niż swój.
Swoją drogą to PNP nadaje "gadające siedzące głowy" więc akurat do tego nie musi być duża przepływność.
No tak, na reklamach będzie widać biedaprędkość.
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2024, o 23:06 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: dvbtowiec »

Nie da się ukryć także na to zwróciłem uwagę :)
Doceniam szczerość.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

Wydaje mi się jednak, że nie chodziło w ogóle o lepszą jakość, ale o lepszy zasięg...
Jednak wiadomo jak to jest z promocją.
Kto inny wymyśla a kto inny realizuje i dosyć często na końcu wychodzi już nie to co miał pierwszy na myśli.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: dvbtowiec »

Nie no jednak tutaj bym pomyłki nie podejrzewał.
Weź pod uwagę że przeciętny widz naziemny nie rozróżnia z jakiego MUX odbiera kanał i kto jest operatorem. W ogóle nie wiedzą co to MUX.
Odbierają pojedyncze kanały. Hasło z lepszą jakością jest mimo wszystko chwytliwe. My pasjonaci się nieco uśmiechniemy słysząc taką reklamę, ale dla zdecydowanej większości ten komunikat brzmi przynajmniej neutralnie, jak nie zachęcająco.

j@n
Posty: 129
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 22:59
Miejscowość: Warszawa

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: j@n »

eter pisze: 12 stycznia 2024, o 23:02 Brzmi to trochę humorystycznie, kiedy chwalą inny mux za lepszą jakość niż swój.
Swoją drogą to PNP nadaje "gadające siedzące głowy" więc akurat do tego nie musi być duża przepływność.
No tak, na reklamach będzie widać biedaprędkość.
Polecam jak zawsze:

https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en

Kanały sportowe mają (średnia z kilku ostatnich dni) kolejno 3.0, 2.8, 2.2, 2.4, 2.8, 2.8. Natomiast kanały niesportowe: 2.1, 1.8, 2.0, 1.8, 2.2 Mb/s.

To są śmieszne wartości. Podczas awarii kodowania widziałem te kanały. Jest naprawdę słabo i to widać. Dla porównania TVP Sport w MUX-3 ma średnio 5.2 Mb/s.

Dla sportu to za mało. Ale gadające głowy - proszę bardzo. Średnia z ostatnich 10 minut dla PNP to 1,4 Mb/s. Wygląda w miarę dobrze tylko dlatego, że są dwie gadające głowy i dwie nieruchome kamery.

Dlatego gdy w reklamie usłyszałem, że Wydarzenia 24 są teraz "w lepszej jakości" to aż się zaśmiałem. Marketingowcom pewnie chodził o coś innego. Ale ja to odbieram jako prztyczek w nos nadawcy a zarazem niezwykle trafne określenie jakości kanałów w MUX-4!

Mariusz2
Posty: 4
Rejestracja: 19 października 2023, o 18:19
Miejscowość: Sochaczew
Odbiornik: LG oled
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa Raszyn

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Mariusz2 »

Rzeczywiście Wydarzenia mają teraz wyższą jakość. A tak na marginesie to ok. 20 lat temu platformy cyfrowe reklamowały się jakoby nadawały "w najwyższej cyfrowej jakości". Co oczywiście i teraz było by nieprawdą. Pamiętamy ten polsatowski chwyt marketingowy Super HD.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Lux.Mikado »

Transpondery od zawsze były pozapychanie jak sardynki w puszce. Satelita nigdy nie miała jakości. Może jakieś pojedyncze kanały są ale ogólnie większość to jest ta sama beznadziejna jakość. Na TV 32" to może jest spoko ale dziś na 60-70" prawie nie da się tego oglądać. Myślę że 8 kanałów FHD w T2 i HEVC to maksymalny maks dla znośnej jakości. Najlepiej jak by było 5 kanałów, ale wiadomo że musi też to być opłacalne.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: cyber »

Przy tak "zapchanym" Mux4 to na LCN 118 (obecnie PNP) jakoś obrazu -moim zdaniem- i tak jest niezła ...oczywiście to są głównie "gadające głowy" w scenach dynamicznych jest już nieco gorzej (np. relacje sportowe jeszcze na W24-118...)
Jeśli chodzi o tzw. jakość cyfrową ...ciekawą rzeczą jest ,że z dużym prawdopodobieństwem przyszłe duże Wydarzenia Sportowe czyli IO -Paryż 24 i ME 24 w Niemczech mają być transmitowane w Full HD /HDR z ewentualnym upscalingiem do 4K ...
Ciekaw jestem czy faktycznie tak to będzie wyglądać ...
Pzdr

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: eter »

W dobie tak rozwiniętej techniki nie mogą na takie wydarzenia puścić emisji w natywnym 4K i HDR?
Ups...mogą, ale gdzie.
Naziemna, aż trzeszczy od obciążenia...SAT też jest upchany.
W Polsce jest miejsce na razie na MUX8 - mogliby odpalić rakietę...no, ale nadawanie z wielką przepływnością w 4K HDR kosztuje.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: WYDARZENIA 24 w MUX-4

Post autor: Lux.Mikado »

4K znika... a jeszcze niedawno wciskali nam do TV jakość 8K i mówili że to przyszłość... :) Prawda jest taka, że jak jest wysoki bitrate 1080p to z daleka zwykły oglądający nie dostrzeże różnicy. Jakość 4K musi być na wielkim TV, a co najważniejsze w odpowiedniej odległości. Netflix tak bardzo zjechał z jakością 1080p, że ich filmy osiągają nawet 1,5 Mb/s i ludzie nie marudzą. Ja osobiście tego nie mogę oglądać, więc oglądam tylko 4K. Jak sobie przypomnę czasy analogu i kanałów SD, to teraz takie W24 naprawdę wygląda fenomenalnie... :)

Zablokowany