Problem z dekodowaniem programów radiowych

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
jkrzyszt

Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: jkrzyszt »

Z pozoru wszystko wydaje się być ok, a jednak...Tablice PMT każdego z czterech transmitowanych ze Śremu w kanale 39 programów radiowych zawierają informację wskazującą na strumień elementarny 8191 jako źródło zegara odniesienia programu (PCR - program clock reference).Wcześniej Pan Jarosław Bałuka w innym wątku pisał:[quote]PID 8191 domyślnie oznacza null packets, które są zjawiskiem
naturalnym w multipleksie. Spotkałem się z przypadkami, że niektóre
typy analizatorów błędnie klasyfikują PCR jako 8191.

[/quote]Jeśli dobrze rozumiem to, co udało mi się na ten temat wyczytać, to strumień o identyfikatorze 8191 jest strumieniem pakietów pustych, służących jako wypełniacz w razie obecności w multipleksie strumieni elementarnych o zmiennej przepływności. Natomiast wskazanie tego strumienia jako źródła PCR jest jak najbardziej legalne i powinno być rozumiane jako brak PCR. Czyli jak dotąd wszystko OK.

Z kolei strumienie audio wszystkich czterech programów zawierają znaczniki PTS (presentation time stamp), służące do synchronizacji strumienia względem zegara odniesienia PCR. I tu pojawia się problem, bo PCR nie jest transmitowany.Pisałem już wcześniej w innym wątku:[quote]... O ile dobrze rozumiem to, co można

wyczytać w dokumentacji na temat DVB i MPEG, to w przypadku braku PCR

znaczniki PTS/DTS są bezużyteczne.
[quote]
[/quote][/quote]Informację tę zaczerpnąłem stąd: http://www.chiariglione.org/mpeg/faq/mp ... htm#mp2-18
Jak sądzę, dekodery mogą reagować na tę sytuację różnie. Mogą np., ignorując znaczniki PTS, dekodować i kierować do wyjścia zdekodowane pakiety w miarę ich pojawiania się na wejściu. Być może nogą też sztucznie generować PCR korzystając z PTS, co prawdopodobnie wychodzi na to samo. Niestety, mogą też próbować bez powodzenia zsynchronizować wyjście z nie działającm zegarem, co spowoduje brak wyjścia, czyli w tym przypadku ciszę (tak właśnie działa demultiplekser skądinąd świetnego odtwarzacza VLC - www.videolan.org).
Panie Jarosławie,Jeśli zgadza się Pan z moją diagnozą, to proponuję rozważenie wprowadzenia jednego z dwóch możliwych rozwiązań:1. Uzupełnienie programów radiowych o PCR.2. Usunięcie z programów radiowych znaczniików PTS.Pozdrawiam,
Janusz

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: RAPIOTR »

Jeśli chodzi o programy radiowe w muxie TVP to na telewizorach SONY MPEG4 AVC wskakują momentalnie po załączeniu kanału. Żyleta i szybkość światła.Bez zastrzeżeń.Można by jednak popracować nad szybszym przełączaniem kanałów telewizyjnych. A le jeśli miało by sie coś popieprzyć to lepiej nic nie ruszać

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: Jarosław Bałuka »

PCR jest związany jedynie z video, z audio nie. Nawet w koderze nie ma opcji. Natomiast usunięcie PTS z serwisu audio najprawdopodniej uniemożliwi dekodowanie dźwięku i kolejną falę niezadowolenia telewidzów

jkrzyszt

Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: jkrzyszt »

Previously Jarosław Bałuka wrote:[quote]PCR jest związany jedynie z video, z audio nie.
[/quote]Wydaje m się, że niekoniecznie. Przykładem TVN, gdzie obecnie PCR jest transmitowany w osobnym strumieniu elementarnym, nie związanym ze strumienien wizjii, a jego wprowadzenie do multipleksu rozwiązało zarówno problem braku obrazu na telewizorach Sony, jak i braku dźwięku w innych przypadkach, nie koniecznie zgłoszonych przez mnie:
Previously Piotr Włodarczak wrote:[quote]Dzisiaj
zauważyłem że tuner dla mpeg4 --Clarke-tech HD 5000 przestał odbierać
dżwięk na kanale TVN mux k23. Przełączenie między stereo a DD w tunerku
nic nie zmienia .Na obu pidach audio jest głucho.Nie pomaga skasowanie
kanałów i zastrojenie ich ponownie. Dodam że wizja na tym odbiorniku
działa bez problemu.[/quote]Czyli dokładnie taki same objawy, jakie miał odtwarzacz vlc. A po wprowadzeniu PCR:
Previously Piotr Włodarczak wrote:[quote]Znowu działa bez zarzutu nawet na zewnętrznym tunerze CTECH HD 5000 (pamiętny klęcznik yerrego). he he.[/quote]Panie Piotrze, czy tuner ten odbiera poprawnie programy radiowe?
Ciąg dalszy cytatu z Pana Jarosława Bałuki:
[quote] Nawet w koderze nie ma opcji.
[/quote]Cóż, szkoda, że używany przez Państwa enkoder nie ma takiej możliwości.
Dla zainteresowanych porównaniem podaję linki do fragmentu programu radiowego nagranego  wprost z multipleksu - http://www.icnet.pl/download/pr3.ts - i tego samego fragmentu wzbogaconego o PCR za pomocą programu projectx - http://www.icnet.pl/download/pr3.pcr.ts
[quote] Natomiast usunięcie PTS z serwisu audio najprawdopodniej uniemożliwi dekodowanie dźwięku i kolejną falę niezadowolenia telewidzów
[/quote]Jasne, po tej aferze z TVNem w pełni Pana rozumiem. W żadnym wypadku nie sugeruję usuwania PTSów z fonii programów telewizyjnych, tam są one jak najbardziej na miejscu ze względu na obecność PTS. Nie jestem też zwolennikiem tego rozwiązania, chyba że w żaden sposób nie da się dodać PCRów. W każdym razie sądzę, że telewidzowie wybaczyliby nam chwilowe, na próbę, usunięcie PTSów z jednego, mniej popularnego programu radiowego w celu sprawdzenia, co z tego wyjdzie. Przecież trasmija DVB-T jest ciągle transmisją testową, mającą na celu sprawdzenie różnych możliwości, prawda?
Pozdrawiam,
Janusz


jkrzyszt

Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: jkrzyszt »

Previously Janusz Krzysztofik wrote:[quote]... W żadnym wypadku nie sugeruję usuwania PTSów z fonii programów telewizyjnych, tam są one jak najbardziej na miejscu ze względu na obecność PTS.
[/quote]Oczywiście miałem na myśli obecność PCR.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: RAPIOTR »

Tak Panie Januszu tuner CTECH HD 5000 Combo bez problemu odbiera (narazie) programy radiowe z k39.pozdrawiam

jkrzyszt

Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: jkrzyszt »

Previously Piotr Włodarczak wrote:[quote]Tak Panie Januszu tuner CTECH HD 5000 Combo bez problemu odbiera (narazie) programy radiowe z k39.pozdrawiam[/quote]No to wytrącił mi Pan z ręki jedyny potencjalny argument nie związany z moimi własnymi obserwacjami, jakim dysponowałem i którego mogłem użyć . Trudno, poddaję się. Ja sam poradzę sobie bez większego trudu, oby problem nie dotknął innych mniej zaawansowanych technicznie amatorów radia cyfrowego.Pozdrawiam,
Janusz
[quote][/quote]

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Problem z dekodowaniem programów radiowych

Post autor: wiertolot »

Wkleję to tu jeżeli można, bo to widać podobna sprawa i mi nic nie gra z PCR 8191,

Mógłby ktoś podać mi prawidłowe PCR do te stacje radiowe z satelity:

https://pl.kingofsat.net/find.php?question=Radio+Maryja

oraz

https://pl.kingofsat.net/pack-polsat.php

Tam jest podany do te wszystkie stacje radiowe PCR=8191.
A na nim mi nie gra na mój dekoder, żadna ta stacja radiowa. Mam cisza i zero audio.
Dla Radio Maryja z Astra doszedłem będzie ten PCR=33, a nie 8191 jak tam podają. Pid audio będzie 37.
I na tym 33 to gra poprawnie, a na 8191 nie chce wcale.
Teraz nie wiem jaki będzie poprawny ten PCR dla wszystkie stacje radiowe Polsatu.
Proszę o pomoc i odpowiedzi, bo mi nic nie gra i mam cisza na swój dekoder. Dziękuję z góry. Pozdrawiam :|

Zablokowany