Przeniesienie MUX8 do UHF

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: marcin6660 »

Mux-8 powinien trafić na częstotliwości Mux-5 a najlepiej w miejsce Mux-4 który nie powinien już być darowany Polsatowi. To odblokowałoby całe pasmo VHF na potrzeby DAB+ , ludzie mieliby całe DVB-T2 za pomocą jednej anteny na pasmo UHF bez żadnych cudów typu anten Combo itp. Co stoi na przeszkodzie ?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Krosnoludek »

Ja nie mam żadnych problemów z odbiorem MUX-8, ale uważam, że jeśli go przenosić to tylko do MUX-4 który należałoby odebrać Polsatowi, ale niestety nagle KRRiT zmieniła zdanie, pewnie pod czyimś wpływem.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

Bo cyfryzacja w PL to jeden wielki przekręt i kabaret. Polsat trzyma MUX-4 prawie na siłę, bo wie, że im więcej kanałów na DVB-T2 tym mniej zainteresowania ich platformą. Kanały Polsatu dostępne na innych MUXach mają taki sam beznadziejny poziom aby naziemna była jak najmniej atrakcyjna. A jaki sens jest dziś oglądać platformy z satelity w dobie stream'ingu? Prawie żaden. Słowo "prawie" użyte nie bez powodu, bo sport na żywo nie widzę nigdzie indziej jak z satelity.

A co do przeniesienia z VHF do UHF i problemów z informowaniem, to żaden problem, bo właścicielami obecnych kanałów MUX-8 są TVN, Polsat i Stopklatka i WP. Jedna reklama i wszystkie dekodery przeprogramowane. Na razie MUX-8 ma ZEROWĄ atrakcyjność i dla mnie to tylko albo rozwój albo zakopać to natychmiast.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: wiertolot »

Zmieści się na UHF i MUX-4 i MUX-5.
Mogliby w końcu przenieść ten MUX-8 na ten MUX-5 i UHF i dać to od razu tam w DVB-T2, HEVC.
Skończyły by problemy wielu osób z odbiorem tego MUX-8.
Z zasięgiem tego też by pewnie na początku z tym było marnie.
I z punktu technicznego pewnie by gorsza sprawa była, bo trzeba by było likwidować te wszystkie nadajniki MUX-8, zdejmować je całkiem i zakładać nowe na UHF i na ten MUX-5, bo jest to w innym paśmie, nie orientuje szczegółowo jak to by przebiegało, jakby jakiś fachowiec wypowiedział o tym. i pewnie by taka zmiana przebiegała z rok czasu może dłużej, a nie ja kolega wyżej opisał, że szybko i za jednym kliknięciem reklamy.
I nie jest to taka prosta sprawa jak wydaje.
A jeszcze pozwolenia, zgody, koncesje dochodzą i trwałoby to pewnie bardzo długo i jeszcze jak możliwe do wykonania to jest w ogóle.
i podstawowa rzecz kto da na tą zmianę pieniądze, bo bez funduszy to się samo nie zrobi i nie zmieni nigdy.
A przy obecnej inflacji, drożyźnie nikt tego pewnie nie będzie robił i same chęci bez kasy też nie starczą do tego.
;)

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

wiertolot pisze: 17 stycznia 2024, o 21:17 ... i pewnie by taka zmiana przebiegała z rok czasu może dłużej, a nie ja kolega wyżej opisał, że szybko i za jednym kliknięciem reklamy.
Widać, że nie doczytałeś całego tematu. Kolega wcześniej opisał problem, że duży problem to byłoby przeprogramowanie dekoderów i informacja i przeniesieniu z VHF do UHF. Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.

Co do reszty wypowiedzi, to nikt z nas nie wie jakie są koszty przeniesienia. Myślę że samo nadawanie kanału to z dnia na dzień można zrobić... ale co ze sprzętem nadawczym od VHF'u? Tu jest problem bo nikt na tym nie chce być stratny.

MUX-4 już jest spalony na 10 lat. Więc tematu nie ma. Co innego z MUX-5. Aleeee może tak być, że Emitel będzie też zwlekał aby nie stracić na tym wszystkim. Kto w ogóle wpadł na ten VHF, to ja nie mam pojęcia.

Jeśli już VHF musi zostać to proszę bardzo, bo kolejną antenę się dorzuci ale niech to będzie dla odbiorcy atrakcyjne i się rozwija. W obecnym stanie to można to tylko zakopać.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Puma »

Generalnie wszystkie kanały w NTC są podobne do siebie (z małymi wyjątkami). Skoro MUX 8 ma zostać tam gdzie jest to wielkiej straty nie mam jeżeli nie będę jego odbierał.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

Puma pisze: 18 stycznia 2024, o 14:40 Generalnie wszystkie kanały w NTC są podobne do siebie (z małymi wyjątkami).
Tutaj się nie zgodzę. Kanały Tematyczne TVP jak Kultura, Historia, Dokument, Nauka czy Sport są na najwyższym poziomie. To prywatni nadawcy jak Polsat i TVN na swoich "dodatkowych" kanałach na MUX'ach nadają totalną kaszanę. Wyglądają jak istne "zapchajdziury" i taki Superpolsat czy TV6 powinni mieć od ręki zabrane koncesje. O kanałach na MUX-8 nie wspomnę bo tam nie ma nic konkretnego ale może temu że wiedzą że ludzie nie oglądają.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

A według mnie kanały TVP wszystkie są słabe i ja wcale tego nie oglądam. Wolę internet.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Puma »

Napisałem że z małymi wyjątkami, poza tym bez szkody dla całości można Dokument/Historia/Nauka połączyć w jeden kanał.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Krosnoludek »

Ja jestem przeciwny przenosinom MUX-8 do MUX-5.
Zorganizować konkurs na nowe kanały dla MUX-5 i gdyby nie było chętnych na nadawanie w tym muxie wówczas można pomyśleć o przenosinach.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

pasjonat pisze: 18 stycznia 2024, o 16:18 A według mnie kanały TVP wszystkie są słabe i ja wcale tego nie oglądam.
Zawsze się zastanawiałem jak można ocenić coś, że jest słabe... a tego nie oglądać... :)
Puma pisze: 18 stycznia 2024, o 16:45 można Dokument/Historia/Nauka połączyć w jeden kanał.
Myślę, że jeden to przesada, bo zapomniałem jeszcze o Alfa TVP... ale dwa kanały bardzo wartościowe mogłyby powstać z tego.
Krosnoludek pisze: 18 stycznia 2024, o 16:48 Zorganizować konkurs na nowe kanały dla MUX-5
Na nowe? Jakie? Chyba już nikt nie jest tym zainteresowany w wersji "free". Musiałyby to być kanały pokroju Warner TV albo Paramount Network. Ja to bym chciał jeszcze kanał z muzyką rockową i jakiś fajny kanał motoryzacyjny albo mieszany kanał z techniką, motoryzacją i informatyką.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Krosnoludek »

Najpierw na MUX-5 należy rozpisać konkurs na nowe kanały i powtórzyć go kilka razy gdyby było małe zainteresowanie. Gdyby się okazało że nie ma chętnych do nadawania w MUX-5, wówczas można pomyśleć o przeniesieniu MUX-8 na MUX-5. Spośród wielkiej trójki najmniej kanałów w telewizji naziemnej ma TVN więc oni powinni dostać kilka miejsc. Także Puls jeśli byłby chętny, oraz nowi nadawcy. Nie dla Polsatu i TVP.
Dobrze by było, gdyby Emitel się wypowiedział jakie ma plany dotyczące MUX-8 i podniesienie go do HD.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Artur912 »

Bez sensu jest tworzenie kolejnego muxa ntc z nowymi kanałami. Oferta NTC jest wystarczająca nawet jeśliby całkiem wyrzucić mux8. Najlepsze rozwiązanie to obecne nadajniki mux8 przeznaczyć na dab+ a mux8 przenieść do mux5 i rozpisać konkurs na 3 kanały i kropka.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: DanielK »

Konkurs na kolejne 8 kanałów? Myślę, że obecnie nie ma to już uzasadnienia.
Przeniesienie MUX-8 do MUX-5 w paśmie UHF + konkurs na pozostałe 3 sloty, tak jak najbardziej.

Gdy (zdaje się) Emitel wnioskował o rezerwację na MUX-8 były trochę inne warunki rynkowe, jednak już i tak te nowe programy były/są dość mocno naciągane.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

Ja jestem za pozostaniem MUX8 tu gdzie jest i zmianę standardu na HEVC, aby jakościowo nie odstawać od reszty kanałów. Przyznam szczerze że dużo mniej obecnie oglądam kanały z MUX8 właśnie ze wzgl. na jakość SD. A lubiłem zerkać na Metro i WP.
Przejście na HD pozostałych kanałów zmieniło jednak optykę na MUX8.
MUX5 jeśli nie na nowe kanały, bo nie wiadomo czy będą chętni, to na rozwój NTC w kierunku 4K. To jest nieuniknione w dłuższej perspektywie, tak samo jak nieuniknione było przejście na HD, co w 2013 roku nikomu się nie marzyło.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

Lux.Mikado pisze: 18 stycznia 2024, o 17:47
pasjonat pisze: 18 stycznia 2024, o 16:18 A według mnie kanały TVP wszystkie są słabe i ja wcale tego nie oglądam.
Zawsze się zastanawiałem jak można ocenić coś, że jest słabe... a tego nie oglądać... :)
Oglądałem, ale przestałem, nie ma nic ciekawego, wystarczy spojrzeć na ramówkę stacji i widzisz.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Krosnoludek »

MUX-8 prawdopodobnie zmieni się w HD i zostanie tu gdzie jest, i bardzo dobrze.
MUX-5 pod nowe kanały w HD lub pod 4K i koniec miejsca w NTC, ale to jeszcze sporo wody w Wiśle musi płynąć, bo urzędy wooolno działają, ale jak trzeba to potrafią w jeden dzień dokonać zmian.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

pasjonat pisze: 19 stycznia 2024, o 11:06
Lux.Mikado pisze: 18 stycznia 2024, o 17:47
pasjonat pisze: 18 stycznia 2024, o 16:18 A według mnie kanały TVP wszystkie są słabe i ja wcale tego nie oglądam.
Zawsze się zastanawiałem jak można ocenić coś, że jest słabe... a tego nie oglądać... :)
Oglądałem, ale przestałem, nie ma nic ciekawego, wystarczy spojrzeć na ramówkę stacji i widzisz.
Jeśli najlepsze kanały w NTC mają słabą ramówkę... to jakie kanały według ciebie mają dobrą ramówkę?
Krosnoludek pisze: 19 stycznia 2024, o 20:30 MUX-5 pod nowe kanały w HD lub pod 4K i koniec miejsca w NTC,
Nie wiem czy ma sens pakowanie nowych kanałów w HD. Nie za dużo tego? Na 4K to spoko... jakieś dwa mocne kanały się zmieszczą na MUX. Ale od kogo jak nikt nie jest dziś w stanie zapełnić treścią kanału 4K?

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

W telewizji naziemnej takich kanałów nie ma.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3514
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Krosnoludek »

Rynek sam zweryfikuje czy będą chętni na MUX-5 w HD czy przeznaczyć pod 4K

Zablokowany