Przeniesienie MUX8 do UHF

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

pasjonat pisze: 20 stycznia 2024, o 14:39 W telewizji naziemnej takich kanałów nie ma.
No dobrze, to wymień kanały nie naziemne...
Krosnoludek pisze: 20 stycznia 2024, o 16:08 Rynek sam zweryfikuje czy będą chętni na MUX-5 w HD czy przeznaczyć pod 4K
Mnie chodzi o to, że konkursy wygrywają cięgle ci sami i ciągle maja beznadziejną ofertę. Tak jak by zależało im na tym aby NTC było jak najmniej atrakcyjne. Co do samej ilości, to już uważam że jest tego za dużo a za mało w tym jakości. Więc na co to kompletnie nowe MUX-5 jak zapełnią go kolejną szmirą. Gdzieś ktoś napisał chyba tutaj, że ludzie oglądają do max 10 kanału (według LCN). Co jest w tym prawdy, bo u mnie zauważyłem, że mama z siostrą oglądają max do 10 kanału. Może czas nie na nowe kanały ale na przetasowanie bzdurnych bezwartościowych kanałów. Gdyby nie TVP to faktycznie prawie same szmiry są na tym NTC. Chyba że faktycznie nastawią się w tym MUX-5 na mocne tematyczne kanały... ale czy będą na to chętni? Czy znowu będą tyko ci sami?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: K63 »

Lux.Mikado pisze: 20 stycznia 2024, o 11:00 Na 4K to spoko... jakieś dwa mocne kanały się zmieszczą na MUX. Ale od kogo jak nikt nie jest dziś w stanie zapełnić treścią kanału 4K?
Po pierwsze premierowa treść, a po drugie koszt. Kto dzisiaj w Polsce zdecyduje się na zaspokojenie takich zachcianek (4K w FTA)? :o Sami widzimy że TVP w obliczu oszczędności będzie raczej ograniczać, niż powiększać ofertę. A może być jakiś inny mocny nadawca który "pójdzie w ten biznes"? Ja nie widzę.
Kanały 4K to dzisiaj oferta premium. Pozycje FTA z satelity to najczęściej zapętlone pozycje promocyjne.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: cyber »

No niestety koszty produkcji i dystrybucji treści 4K Native są o wiele wyższe niż HD ... sama przecież dystrybucja 4K w NTC czy też SAT to zajęcie co najmniej kilku slotów HD ...
Trochę inaczej to wygląda w sieci ale to inna historia ....
Tak czy inaczej jeśli chodzi o moją subiektywną ocenę to najlepsze jakościowo treści 4K mamy właśnie w sieci ...
Natomiast jeśli ktoś posiada już TV 4K -to dla przykładu - jakość obecnego HD (T2) w NTC jest na tyle dobra , że upscal samego Tv robi dobrą robotę -oczywiście jest to też zależne od elektroniki danego Tv ...
Dlatego -moim zdaniem- bez sensu byłoby np. "wrzucanie " do NTC dubli głównych kanałów w wersji 4K ...
Jeśli 4K to tylko całkiem nowe treści - tylko komu to się będzie opłacać FTA :?:
Podobnie jak @K63 ....słabo to widzę ;)

Co do przeniesienia Mux8 do UHF ....oczywiście ma to sens (choć dla mnie jest to obojętne) ...
Jednak ze wzglądów choćby biznesowych jest to wykluczone przez najbliższe lata...
Gdyby było inaczej to Emitel nie inwestował by obecnie w pasmo VHF (Mux8 /HD/T2 )...
Przydałyby się jednak jakieś nowe atrakcyjne treści / innowacje /na tym Muxie ,żeby "sprowokować " potencjalnych Nowych Odbiorców do ewentualnej inwestycji w swoje instalacje antenowe ;)
Pzdr

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: wiertolot »

TVP Republika już jest chętna na nadawanie na tym MUX-8 lub na nowym MUX-5 i czemu tego nie załączą na tym w HD?
Bo na satelita nadal to jest w SD, podobnie jak wPolsce.pl i TV Trwam. :?:

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

cyber pisze: 22 stycznia 2024, o 00:12 ... jakość obecnego HD (T2) w NTC jest na tyle dobra , że upscal samego Tv robi dobrą robotę
No tutaj się trochę rozpędziłeś. Jakość FHD w T2 nie jest dobra... ona jest znośna. Nie chcesz chyba bitrate na poziomie 4 Mb/s (nawet jeśli to jest w HEVC) nazwać dobrą jakością? Przy dużej ilości detali robi się taka "pixeloza" że głowa boli. Dobrej jakości FHD musi mieć gdzieś około 2 razy tyle - czyli około 8 Mb/s.

Zgodzę się co do 4K. Cieszę się jednocześnie, że takie TVP zrobiło test i można było choć tyle zobaczyć w TV, że jednak można. Na dłuższą metę 4K z NTC (obecne czasy) to mało opłacalne. Aleeeee nie oszukujmy się... 4K to przyszłość i od tego nie uciekniemy.

Ja na razie odpuściłem MUX-8 ale czekam w gotowości... aż uatrakcyjni się na tyle aby to odpalić. W mojej okolicy mało kto ogląda, bo trzeba nowej anteny, a do tego marna jakości i marna zawartość. Odnosząc się do komentarza @wiertolot, to myślę, że TV Republika była by najlepszym kanałem do uatrakcyjnienia jak by to miało zostać na VHF'ie. MUXy lokalne mają słaby zasięg i słabą jakość. Wszystko w rękach Emitela...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

Lux.Mikado pisze: 22 stycznia 2024, o 11:25
cyber pisze: 22 stycznia 2024, o 00:12 ... jakość obecnego HD (T2) w NTC jest na tyle dobra , że upscal samego Tv robi dobrą robotę
No tutaj się trochę rozpędziłeś. Jakość FHD w T2 nie jest dobra... ona jest znośna. Nie chcesz chyba bitrate na poziomie 4 Mb/s (nawet jeśli to jest w HEVC) nazwać dobrą jakością? Przy dużej ilości detali robi się taka "pixeloza" że głowa boli. Dobrej jakości FHD musi mieć gdzieś około 2 razy tyle - czyli około 8 Mb/s.
Ale przecież dokładnie tyle jest, a nawet więcej.
Przepływność w MUX naziemnych nie jest stała.
4Mb/s to jest wartość minimalna wynikająca z podziału pasma. W scenach dynamicznych przepływność rośnie do minimum 8Mb/s a widziałem także 12Mb/s.
Kanały w MUX naziemnych od dawna zapożyczają przepływność niewykorzystaną z innych kanałów.
Nie wiem zatem gdzie tą pikselozę widziałeś, skoro przepływność dla większej liczby detali zawsze wynosi minimum 6-8Mb/s.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

dvbtowiec pisze: 22 stycznia 2024, o 13:23 Ale przecież dokładnie tyle jest, a nawet więcej.
Yyyyyyy ty tak serio? Przepływność MUXa w obecnych parametrach to jest około 31 Mb/s. Dzieląc to na 8 kanałów to masz niecałe 4 Mb/s (dzieląc na równo). Wartość 4 Mb/s to nie wartość minimalna a uśredniona - coś ci się pomyliło. Minimalną wartość bitrate masz około 1 Mb/s. Maks masz 8Mb/s a nie 12Mb/s. Nie wiem skąd twoja wiedza ale matematyka jest nieubłagana. Aby coś komuś dać to musisz komuś zabrać. Jeśli coś dostanie ciut więcej +2 Mb/s to komuś te 2Mb/s musisz zabrać. 4 Mb/s to powinno być minimum... aby mówić że to jest dobra jakość.

Zobacz sobie parametry MUX-1 z Katowic jak to wygląda.
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en

A gdzie Pixeloza? Wystarczy popatrzeć na skoki jak śnieg pada i bitrate nie daje rady. To samo jest z dużą ilości liści w programach przyrodniczych itp itd. Im więcej małych detali tym bardziej wszystko "pixeluje".

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: pasjonat »

dvbtowiec pisze: 22 stycznia 2024, o 13:23
Lux.Mikado pisze: 22 stycznia 2024, o 11:25
4Mb/s to jest wartość minimalna wynikająca z podziału pasma. W scenach dynamicznych przepływność rośnie do minimum 8Mb/s a widziałem także 12Mb/s.
Kanały w MUX naziemnych od dawna zapożyczają przepływność niewykorzystaną z innych kanałów.
Nie wiem zatem gdzie tą pikselozę widziałeś, skoro przepływność dla większej liczby detali zawsze wynosi minimum 6-8Mb/s.
Minimum wynosi ledwo trochę ponad 1 mb/s, maks do 8.7 mb/s. https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en Najlepiej stały bitrale 4mb/s a nie skacze od 1 do 8.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

pasjonat pisze: 22 stycznia 2024, o 15:39 Najlepiej stały bitrate...
No właśnie chyba jednak zmienny bitrate jest atrakcyjniejszy. Taki kanał dziecięcy TVP ABC nie potrzebuje wysokiego bitrate i tam w MUX może automat ładnie zjechać i dać komuś innemu. Aleee... jak zawsze jest ale. Automat dzielący pasmo działa w danej chwili. To w jednej sekundzie 8 różnych kanałów. Nie da się dać więcej Mb/s jak nie ma z czego. Temu jest PIXELOZA na kanałach, bo 4 Mb/s dla dobrego odbioru to mało (dla wymagających scen). Temu piszę, że 4 Mb/s to nie jest dobrze a znośnie.

Najlepsze, że ktoś tu napisał aby upychać i 10 kanałów na MUX. To dopiero była by sieczka pixelowa. Ja wręcz odwrotnie myślę. Dla poprawy jakości jestem za zmniejszeniem ilości na MUX do 4-6 kanałów... jeśli chcielibyśmy zrezygnować z 4K i postawić na jakość odbioru. A telewizory już nie będą coraz mniejsze, a im większy tym więcej widać pixelozy... :)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: cyber »

Witam @Lux.Mikado -nowego " łowce pixeli" na tym forum...
Temat owych "pixeli" przycichł tutaj wraz z T2 /HEVC /1080p w NTC...
Nie bez powodu ... obecnie jest naprawdę dobrze w porównaniu do T/ AVC /1080i ...
Uważam ,że jest OK - jeśli chodzi o jakość obrazu i dźwięku w dzisiejszej NTC ...(wyjątek Mux8)
A na ideał (4-6 kanałów w Muxie jak piszesz )nie pozwoli tutaj prosta ekonomia ...
Co więcej ...uważam ,że jeśli chodzi o jakość- to NTC wypada lepiej np. -w porównaniu do płatnych platform SAT...
-tam to dopiero można "łowić pixele" ;)
A NTC mamy przecież za FREE ;)
PZDR

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

[...]

Ja nie mówię, że nie jest lepiej, bo ja pamiętam jakość analogu z anteny siatkowej jak startowało Tele24 :) Ale poruszyłeś temat tak, że porównałeś prawie 4K do obecnego 1080p z NTC. Więc ci napisałem kiedy taka jakość FHD by była atrakcyjniejsza, czyli 6-8 Mb/s stałego bitrate'u. A że nie ma na to szansy to inna bajka.
Ja też uważam że jest OK, bo jak miałem TV z TOYA po GPON, to tam nie wiem ile był bitrate chyba z 2 Mb/s. Chodzi mi o to, że TV będą coraz większe... a pixele się pojawiają. To że jest OK... nie oznacza że nie może być lepiej. Aleeee w jednym się zgodzę... jak na NTC i 8 kanałów/MUX niech tak pozostanie. Oby tylko nie było gorzej... choć chciałbym aby było lepiej... :)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: cyber »

Lux.Mikado pisze: 22 stycznia 2024, o 18:59 Widzę, że kolegę @cyber zamurowało... bo okazało się że w kwestii jakości jest takim znawcą jak nikt inny na tym forum. Już nie jesteś taki mądry w kwestii bitrat'u co? Wiedziałem, że to co napiszę będzie dla ciebie jak szach-mat. Bywa w życiu nie przejmuj się...
He he... no czuje się zamurowany i przejęty jak ... :D a tak serio - takich słupków /wykresów i analiz dotyczących bitratu to ja na tym forum widziałem mnóstwo ....
Po prostu siadam przed TV i oglądam...
Jednak obok NTC korzystam także z różnych innych źródeł treści np .sieć -swego czasu miałem też płatną platformę SAT itd...
I uważam ,że jakość obecnej NTC jest naprawdę dobra ...
A jeśli jest dobra to jakość takiego kanału HD 1080p upscalowana do 4K przez TV o tej rozdzielczości też jest na przyzwoitym poziomie....dużo tutaj -jak pisałem- zależy także od algorytmów samego TV...
Na moim Philipsie taki upscaling oceniam BDB.
Pamiętajmy o tym ,że z NTC jest dostępna za FREE.. ;)
Tylko tyle i aż tyle ...
Pozdrawiam

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

Kolego @Lux.Mikado w Twoich wypowiedziach są same sprzeczności

Najpierw piszesz o pikselozie podpierając to takim zdaniem że kanał w HEVC ma 4Mb
Lux.Mikado pisze: 22 stycznia 2024, o 11:25Nie chcesz chyba bitrate na poziomie 4 Mb/s (nawet jeśli to jest w HEVC) nazwać dobrą jakością?
Potem że dobra jakość to minimum 8Mb, czyli przez analogię takiej nie ma wg Ciebie w dynamicznych scenach, skoro zdanie wcześniej piszesz że jest 4Mb.
Lux.Mikado pisze: 22 stycznia 2024, o 11:25 Przy dużej ilości detali robi się taka "pixeloza" że głowa boli. Dobrej jakości FHD musi mieć gdzieś około 2 razy tyle - czyli około 8 Mb/s.
Następnie powołujesz się na stronę którą wszyscy znamy, gdzie masz wyszczególnione wartości MAX dochodzące do 8.7 Mb/s

Zatem jest powyżej 4 czy nie ma w dynamicznych scenach?
A jakie to ma znaczenie że to jest zapożyczane z innego kanału, skoro jest zapożyczane ze scen statycznych a więc takich gdzie taka przepływność nie jest wymagana?
Liczy się efekt. Dynamiczne sceny mają 8Mb i więcej i to jest fakt.
Lux.Mikado pisze: 22 stycznia 2024, o 13:49 Zobacz sobie parametry MUX-1 z Katowic jak to wygląda.
https://www.digitalbitrate.com/dtv.php? ... 13&lang=en
Ja patrzę na przepływność na Linuxie i na jednym kanale już widzę 9,2Mb/s, gdzie wg tej strony MAX wynosi 8,7Mb/s.

Lux.Mikado pisze: 22 stycznia 2024, o 16:26 Aleee... jak zawsze jest ale. Automat dzielący pasmo działa w danej chwili. To w jednej sekundzie 8 różnych kanałów.Nie da się dać więcej Mb/s jak nie ma z czego. Temu jest PIXELOZA na kanałach, bo 4 Mb/s dla dobrego odbioru to mało (dla wymagających scen). Temu piszę, że 4 Mb/s to nie jest dobrze a znośnie.
Powtórzę jakie to ma znaczenie że działa w danej chwili skoro dynamiczne sceny mają dużo więcej? Zdecyduj się w końcu. Po co Ci więcej niż 4Mb w HEVC w scenie statycznej? I jak na litość może być 4Mb dla wymagających scen, skoro wiemy że jest więcej? Ciągle ten sam błąd logiczny w każdej wypowiedzi :)

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

[...]

Już chyba widzę twój błąd myślowy. Kanały są nadawane w VBR a nie CBR. Tak to co napisałem jest prawdą. Jakość FHD w CBR to 8Mb/s i wyglądało by DOBRZE. Tak i dobrze napisałem bo w linku podałem ze jest 4 Mb/s w VBR. Oj chyba mamy problemy z czytaniem co? A jak masz taki nick to chyba nie musze ci tłumaczyć co to jest CBR i VBR co nie?
dvbtowiec pisze: 22 stycznia 2024, o 22:40 Liczy się efekt. Dynamiczne sceny mają 8Mb i więcej i to jest fakt.
[...] Tak fakt że mają CHWILOWY MAX na poziomie 8 Mb/s. Myślisz że tylko jeden kanał w danym momencie potrzebuje więcej bitrate (scena dynamiczna). A jak wszystkie 8 kanałów na raz nadaje scenę dynamiczną to co wtedy? Co się dzieje z obrazem? No proszę czekam na tą odpowiedź bo to będzie dopiero dobre... :)
dvbtowiec pisze: 22 stycznia 2024, o 22:40 Po co Ci więcej niż 4Mb w HEVC w scenie statycznej
A skąd ty wiesz, ze w danym momencie/momentach leci wszędzie scena statyczna? Jak oglądasz TV to wiesz że scen statycznych takich "prawdziwych" jest bardzo mało. Więc przychodzi moment kiedy MUX jest po prostu zapchany bo nie ma skąd zabrać - człowieku to prosta matematyka. A jak nie ma skąd zabrać, bo wszędzie są sceny dynamiczne, to co się dzieje na kanale gdzie jest potrzebny większy bitrate? Tylko napisz to "głośno" proszę. Następuję "pixeloza". Tak dokładnie tak... szach-mat.

[...] Dla HEVC 4Mb/s dla scen statycznych to w zupełności wystarczy... ale dla dynamicznych kiedy nie ma komu zabrać robi się "pixeloza", bo dynamiczne muszą mieć MAX. A już nie wspomnę co się dzieje z obrazem na kanale jak na czas ktoś mu nie "odda" birate'u - dokładnie to samo czyli "pixeloza". No matematyki nie oszukasz. Siebie oszukasz ale matematyki nigdy. A ty piszesz jak by wszędzie zawsze był MAX i przepływność MUX'a miała 8x8Mb/s. A to nie guma... tego nie rozciągniesz tam jest tylko 31 Mb/s.

Pozdrawiam...

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: dvbtowiec »

[...]

Powtórzę mnie nie interesuje że to chwilowy max. Mnie interesuje że scena dynamiczna otrzymuje odpowiednią przepływność aby wglądać ładnie. Ona nie ma zatem 4Mb. Czego nie rozumiesz?
Owszem może być tak że scen dynamicznych w tym samym czasie jest więcej niż na jednym kanale, ale nigdy nie będą na wszystkich. Ramówki stacji naziemnych są znane i one nie wymagają aż takiej dynamiki.
A jeśli Ci ta rzekoma pikseloza przeszkadza w naziemnym przekazie, zawsze możesz włączyć "brak pikselozy" w kanałach satelitarnych nadających w MPEG4. Nacieszysz oko :)
Mnie i wielu innym odbiorcom to co mamy wystarcza. MUXy naziemne nie są z gumy i obecne rozwiązanie jest bardzo dobrym kompromisem.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: Lux.Mikado »

[...]


Podsumowując... ja pisze, że występuje "pixelizacja" bo pisaliśmy o jakości 4K, która podobno nie jest potrzebna bo FHD jest takie piękne. Nie piszę że tego nie da się oglądać. Nawet pochwale da się oglądać i jest lepiej jak z TOYA po GPON. Aleeee nie jest tak piękne i jak by miało zastąpić 4K, to musiało by mieć minimum w VBR 8Mb/s. Czyli tyle co 4 kanały na MUX T2. To był temat rozmowy... bo pisaliśmy o 4K jak byś już nie pamiętał o czym pisaliśmy. Jeśli TV naziemna chce się utrzymać i być konkurencyjna (choć podobno linearna TV całkowicie upadnie w co nie wierzę), to musi być atrakcyjna zarówno materiałem jak jakością. A telewizory już nie będą mniejsze i przyszłość należy do 4K albo FHD w bardzo wysokim bitrate.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Przeniesienie MUX8 do UHF

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dla przypomnienia TEMAT TEGO WĄTKU to Przeniesienie MUX8 do UHF

Zablokowany