Grzywacz zwiększenie mocy nadajnika i jego przeniesienie

dyskusje o odbiorze radia cyfrowego w rożnych miejscach kraju
Satkom
Posty: 1
Rejestracja: 31 stycznia 2024, o 20:39
Miejscowość: Świnoujście

Grzywacz zwiększenie mocy nadajnika i jego przeniesienie

Post autor: Satkom »

Dzień dobry , jestem właścicielem i czynnym w zawodzie instalatorem w mieście Świnoujście. Od momentu uruchomienia mux-3 na górze Grzywacz informowałem techników z Firmy Emitel o fatalnym sygnale dochodzącym do naszego miasta. Otrzymałem informację , że po przejściu na h265 wszystko się unormuje . Moi drodzy dramat 1 linia brzegowa 8 piętro a ja z anteny Televes boss mix pasywnie otrzymuję 44 dbv, a w mieście w centrum 36. Latem jak występuje propagacja telefon u mnie w Firmie się gotuje bo dzwonią wszyscy . Czy w końcu ktoś z was zacznie rozmawiać z nami na poziomie i traktować przeniesienie RTON z Chrobrego na Grzywacz poważnie???? Moc nadawania powinna być na poziomie 20 kw, a tak miedzy bogiem a prawdą góra grzywacz to najgorsze miejsce jakie można było wybrać na postawienie nadajnika . Zacznijcie proszę rozmawiać z lokalnymi firmami instalatorskimi bo sami popełniacie przedszkolne błędy . Serdecznie zapraszam do rozmów Klaudiusz Stępniewski właściciel Firmy Satkom w Świnoujściu

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Grzywacz zwiększenie mocy nadajnika i jego przeniesienie

Post autor: DanielK »

Witaj, generalnie wg. symulacji nie powinno być zbyt wielu problemów. Ta mapa dość dobrze oddaje realny odbiór.
https://mapy.radiopolska.pl?tra=2942&cf ... lse&d=true

Televes HD Boss w trybie pasywnym szczerze mówiąc szału nie robi... Są lepsze anteny do odbioru pasywnego, na przykład Fte Diamond (Fte - lokalny konkurent Televesa ;-) ), albo nawet poczciwy Blue Line AT-45BL, jednak mechanicznie słabszy jest od tych 2 wymienionych.
Gdy masz z anteny 36 dBµV to mogę polecić Ci jakieś profesjonalne wzmacniacze masztowe, które i z 30 dBµV potrafią coś wyciągnąć. Wiem coś o tym, bo sam osobiście przerabiałem na przykład instalację w środku lasu niedaleko Dziwnowa. Myślałem nawet, że będzie łatwiej ale jednak nie jest tak prosto, las robi swoje. Co się okazało to wyszło finalnie ustawienie pomiędzy Kołowo a Międzyzdroje.
Są różne miejsca i różnie z tym bywa.
Bywa walka o każdy decybel LKM szczególnie. Minimum 5 dB. Jeśli masz poniżej to przy pierwszym nadmorskim tropo będzie po sygnale.
Jeszcze jedna porada. Wyżej nie znaczy lepiej :-) To tak z obserwacji i praktyki w instalacjach nad morzem.

BTW. Po 2 latach na dachu z niektórych puszek w antenach Televes wylewa się woda - gniazdo na podłączenie przewodu zamiast od dołu to zrobili z boku... Trochę wstyd jak na taką markę.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Grzywacz zwiększenie mocy nadajnika i jego przeniesienie

Post autor: Lux.Mikado »

@DanielK mam kilka pytań i spostrzeżeń...
1. Fte Diamon to konstrukcja bardzo podobna do Dipol Smart Horizon - choć ta ma o wiele mniejszy zysk dBµV.
2. Możesz polecić te wzmacniacze masztowe?
3. No i to LKM. W tanich miernikach kompletnie nieosiągalne. Ale czy LKM to jest to samo co w mierniki Rover NsMAR?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Grzywacz zwiększenie mocy nadajnika i jego przeniesienie

Post autor: DanielK »

1. Diamond jest tylko pasywna. Dzięki temu (podobnie jak Televes) pasywnie zysk ma wyższy niż Dipol Smart Horizon.
2. Np. Fte M2020 (tylko do UHF kanały 21-48) lub (LG 262: UHF+VHF).
3. LKM - ile dB zapasu jakości sygnału do utraty możliwości odbioru.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: Grzywacz zwiększenie mocy nadajnika i jego przeniesienie

Post autor: Lux.Mikado »

Dzięki za info...

Zablokowany