EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Post autor: bogdanzieba »

Witam, czy ktoś ma problem z odbiorem multiplexu eksperymentalnego "EXP MUX BCAST" nadającego w Warszawie z budynku WTT na kanale 23 w UHF ?

W moim przypadku odbiór EXP MUX BCAST "gryzie" się z odbiorem MUX-8 nadającym na kanale 7 w VHF.

Mój sprzęt to dekoder Ferguson Ariva 254 Combo.

Gdy wykonuję wyszukiwanie automatyczne to znajduje prawie wszystkie multiplexy ale bez MUX EXP BCAST.

Jak ręcznie wyszukam kanały wchodzące w skład MUX-8 to je znajduje i zapisuje, a gdy w dalszej kolejności chcę ręcznie wyszukać MUX EXP BCAST to go znajduje ale kanałów z niego już nie zapisuje.

Trochę pogrzebałem i znalazłem, że MUX-8 i MUX EXP BCAST mają różne numery LCN-y ale w jednym przypadku dwa kanały mają ten sam nr SID.
MUX-8 ma kanał ETWN GO z SID:90, a MUX EXP BCAST też ma kanał ETWN z SID:90.

Z tego co wyczytałem to parametry sygnalizacyjne określa "Stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie nadania programom i usługom w strumieniu DVB-T obowiązujących w Polsce numerów identyfikacyjnych ONID, NID, TSID, SID i LCN"
Każdy programu MUSI mieć unikalny SID na terenie kraju, w przeciwnym razie odbiornik może mieć problem z odróżnieniem tych programów.


Myślę, że to może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Tym bardziej, że kiedyś jak były zdublowane kanały z MUX-3 i MUX-1 i miały te same numery LCN to również miałem taki sam problem.

"LCN nadawany jest poszczególnym kanałom w strumieniu DVB-T i DVB-T2/HEVC przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Organ ten ustala w Polsce także inne numery identyfikacyjne (zwane też parametrami sygnalizacyjnymi): ONID, NID, TSID oraz SID".

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 7 lutego 2024, o 08:31 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Post autor: Lux.Mikado »

bogdanzieba pisze: 6 lutego 2024, o 16:03 Jak ręcznie wyszukam kanały wchodzące w skład MUX-8 to je znajduje i zapisuje, a gdy w dalszej kolejności chcę ręcznie wyszukać MUX EXP BCAST to go znajduje ale kanałów z niego już nie zapisuje.
Jak zamienisz kolejność wyszukiwania to dzieje się to samo rozumiem?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Post autor: bogdanzieba »

To samo, nic to nie zmienia.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Post autor: bogdanzieba »

Miałem rację, że jest konflikt SID-ów tych dwóch kanałów EWTN GO i EWTN.

Zastosowałem poradę z serwisu Fergusona, tj.
"Etwn GO to HbbTV, którego Ariva 254 Combo i tak nie obsługuje, może Pan zatem spróbować najpierw przeszukać MUX 8, usunąć z listy ETWN GO i następnie przeszukać MUX lokalny. Nie wiemy co jest w streamie, więc może to być rozwiązaniem ale nie musi".

Pomogło i mam kanały z MUX-8 i EXP MUX BCAST.
Ostatnio zmieniony 7 lutego 2024, o 16:25 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 2 razy.

Lux.Mikado
Posty: 105
Rejestracja: 8 stycznia 2024, o 11:22
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Re: EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Post autor: Lux.Mikado »

Niby proste rozwiązanie... ale kto by się domyślił... ;) Dobrze wiedzieć.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Post autor: bogdanzieba »

Co nie zmienia faktu, że oprogramowanie Fergusona w tym zakresie posiada "bug".

Stanowisko Mr.Orbity z forum SatKuriera:

"Nie powinno być tak, że SID jest jedyną wartością, po której dekoder rozpoznaje unikalność kanału. To niezgodne ze sztuką, zupełnie normalnym jest, że SID pomiędzy różnymi multipleksami może się powtarzać.

Prawidłowo każdy odbiornik powinien rozpoznawać unikalność każdego kanału na podstawie tzw. DVB tripletu, czyli SID, TSID i ONID jednocześnie.
Gdyby taką samą zasadę, że tylko SID ma stanowić o unikalności, stosowano w dowolnym dekoderze satelitarnym - połowa kanałów by nie działała, bo na satelicie nikt nie bawi się w ustalania unikalnych SID między operatorami (to jest czysta dobra wola i decyzja operatora co ustawi).

Triplety w DVB-T/T2 w Polsce są różne:
EWTN GO w MUX 8: TSID 28673, ONID 8808, SID 90
EWTN w BCAST: TSID 225, ONID 3416, SID 90

Jak dla mnie, jeśli to faktyczna przyczyna (rozumiem, że producent potwierdził), że unikalność serwisu dekoder ustala na podstawie samego SID, to jest bug w software, który wymaga zaopiekowania się, bo jeśli nie - za jakiś czas sytuacja może się pogorszyć, gdy zdarzą się kolejne konflikty samych SID. Inne dekodery nie będą tym dotknięte, bo nie stosuje się samych SID do takich celów.

Nie znalazłem też w stanowisku KRRiT zapisu, aby każdy serwis miał mieć unikalny SID (byłby to jednak dość niestandardowy wymóg). Dlatego KRRiT daje rekomendacje dla wszystkich wartości, a nie tylko SID-ów".

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: EXP MUX BCAST Warszawa - problem z odbiorem

Post autor: bogdanzieba »

Myślałem, że problem się rozwiązał, gdyż EWTN w MUX BCAST (wraz z paroma innymi kanałami) zmienił SID - teraz 173.

Obrazek Obrazek

Ucieszyłem się, że zmieniony został SID z EXP MUX BCAST dla kanału ETWN. Jestem po całkowitym usunięciu wszystkich kanałów telewizji naziemnej z mojego dekodera Ferguson Ariva 254 Combo. Następnie dokonałem ponownego automatycznego przeszukania kanałów i przeżyłem SZOK !!!

Problem nadal nie ustąpił, pomimo, że już nie ma zdublowanych SID-ów dla kanału ETWN GO z MUX-8 i kanału ETWN z EXP MUX BCAST.

Teraz jestem prawie pewny, że dekoder poprostu ma problem z takim samym nazewnictwem kanałów ETWN GO - ETWN.
Teoria się potwierdza jak kiedyś były zbublowane kanały TVP 1 i TVP 2 w MUX-3 i MUX-6. Tak samo się zachowywał. Ewidentnie soft do aktualizacji.

Nadal pomaga rada z serwisu Fergusona:

"ETWN GO to HbbTV, którego Ferguson Ariva 254 Combo i tak nie obsługuje, może Pan zatem spróbować najpierw przeszukać MUX 8, usunąć z listy ETWN GO i następnie przeszukać MUX lokalny. Nie wiemy co jest w streamie, więc może to być rozwiązaniem ale nie musi".

Zablokowany