Naziemna Telewizja Cyfrowa - różne sprawy - ciąg dalszy

Dyskusje o odbiorze sygnału w poszczególnych regionach kraju
j@n
Miejscowość: Warszawa

Naziemna Telewizja Cyfrowa - różne sprawy - ciąg dalszy

Post autor: j@n »

No to nie jest tak do końca że nie ma - to znaczy nie ma aż tyle. Nie zapomnij, że istnieje taki kodek VVC/H.266 gdzie przy 4K uzyskano o 35% wynik lepszy od HEVC. Fajnie że netflix daje na żywo możliwość podejrzenia bitrate swojego materiału. Oglądam teraz serial "Bracia Sun" w 4K gdzie bitrate jest ~10 Mb/s i wygląda to nawet nieźle. Aleeeee jest ale... materiał jest "gładki" czyli taki bez dodania efektu "ziarna", a niestety "ziarno" to zmora cyfryzacji. Im mniej "ziarna" tym lepiej go kodować i nie potrzeba wtedy aż tylu Mb/s.

Śmiem twierdzić, że jak teraz "gładki" materiał wygląda nieźle na 10 Mb/s w HEVC... to przy tym samym bitrate w VVC/H.266 już było bo ok do oglądania na każdym materiale. Ale wiadomo, że im wyższy bitrate tym lepiej.
Miną lata zanim upowszechni się VVC. Czy jest dostępny teraz choć jeden dekoder/STB z tym kodekiem?

Trafne spostrzeżenie z tym ziarnem. Kodeki dobrze kompresują gładkie materiały. I tu jest problem, bo przesadna kompresja niszczy strukturę powierzchni. Pokazywałem kiedyś na forum konkretny przykład, że w DVB-T2 mamy parametry na dosyć dobrym poziomie i dzięki temu widać dokładnie słoje drewna na gitarze artysty. No i sprawa jest prosta - albo duży bitrate i rzeczywisty wygląd gitary, albo mały bitrate i gitara mająca jednolity kolor (kompresja wycięła wszystkie detale).

Dobrym przykładem jest też mecz piłki nożnej. Albo duży bitrate i naturalna faktura trawiastej murawy, albo mały bitrate i zielona plama. W internecie przeważa to drugie. W naszym DVB-T2 przeważa to pierwsze, jest prawie dobrze. W 4K 20 Mb/s też było nieźle. Tutaj są właśnie moje obawy, mocne obniżenie bitrate spowoduje, że piłkarzy będziemy mieli w 4K, a murawę w SD.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Naziemna Telewizja Cyfrowa - różne sprawy - ciąg dalszy

Post autor: Krosnoludek »

Napisałem dzisiaj do rzecznika Emitela pytanie, dlaczego forum jest zablokowane, jak miało nie być zamknięte i zlikwidowane
Przedstawicielka firmy zapewnia Wirtualnemedia.pl, że do likwidacji forum nie dojdzie.
Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/k ... dio-fm-dab

Także do Wirtualnychmediów napisałem by zajęli się tym tematem, że forum miało nie zostać zamknięte, a zostało.

Piszcie i Wy:
Agnieszka Sobucka Rzecznik Prasowy Emitel S.A.
press@emitel.pl

Media, Internet, Reklama
Adrian Gąbka
a.gabka@wirtualnemedia.pl

j@n
Miejscowość: Warszawa

Post autor: j@n »

Skoro o WM mowa, dzisiejsza informacja.
Urząd Komunikacji Elektronicznej wciąż zajmuje się wnioskiem o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8. - Otrzymaliśmy informację, że decyzja może zapaść około 28 czerwca - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa Emitela, operatora multipleksu.
Długo to trwa. Ale lepiej późno niż wcale. Jakość obrazu mocno odstaje od pozostałych multipleksów naziemnych.

Awatar użytkownika
DanielK

Post autor: DanielK »

Sklep Kapitan.pl od dzisiaj na MUX-8 :) ;)
LCN 87

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Post autor: Krosnoludek »

Na Philipsie działa bardzo dobrze i szybko.

ANDPOL50
Miejscowość: Rzgów

Post autor: ANDPOL50 »

A co to się dzieje w Zygrach, że cały tydzień konserwacja?

Lux.Mikado
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Post autor: Lux.Mikado »

No zauważyłem że jakość skacze jak żaba w stawie ale dziwne bo antena ustawiona moja na Wzgórze „Radary”. Szczególnie te wysokie kanały tak świrują coś. Właśnie wszedłem poczytać czy nie ma jakieś konserwacji.

Edit: Ale teraz czytam że Zygry to na jutro dopiero a Wzgórze „Radary” na środę mają terminy konserwacji.
Edit 2: Czytam na RadioPolska, że Zygry 16, 17 i 21 maja a Wzgórze „Radary” na 22 maja tylko.

Ciekawe co oni tam kręcą... :?:

ANDPOL50

Tutaj piszą, że cały tydzień 8-16 i 21-ego 8-14

Lux.Mikado
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: Samsung 55MU7052, Ferguson Ariva T75
Instalacja antenowa: Krokodyl
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź / Wzgórze „Radary” [22km]

Post autor: Lux.Mikado »

Ciekawe co oni tam dłubią? Czy to jest związane z VHF, T2 i HD czy coś innego? Tydzień to jakaś gruba robota. Kiedyś mi się wydawało że wpadłem na jakąś stronę gdzie było opisane co dokładnie robią w danym miejscu serwisowanym. Ale już nie pamiętam co to było.

Awatar użytkownika
DanielK

Post autor: DanielK »

Gdzieś były publikowane informacje o planowanych pracach na obiektach, ale operator tu na forum nie musi się z tego tłumaczyć ;-)

Awatar użytkownika
K63
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 »

ANDPOL50 pisze: 16 maja 2024, o 20:05 A co to się dzieje w Zygrach, że cały tydzień konserwacja?
Wg planu wykorzystania infrastruktury, w maju przez 5 dni miały być prowadzone "badania magnetyczne". :?:

ANDPOL50

A co to za cholera? Jakieś protesty foliarzy?

ODPOWIEDZ