Nadużycia, brak informacji, uwaga na naciągaczy

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Nadużycia, brak informacji, uwaga na naciągaczy

Post autor: kupon »

Uruchomienie w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej i związana z tym konieczności zakupienia dekoderów DVB-T stały się też okazją dla naciągaczy. Zarzut oszustwa usłyszeli właśnie pracownicy jednej z zamojskich firm, zajmujących się sprzedażą usług telewizji cyfrowej. Wprowadzali w błąd starsze osoby sugerując, że nie będą mogły oglądać wkrótce programów, jeśli nie kupią oferowanej przez nich anteny. W ten sposób naciągali je na abonament.

Pierwsze informacje o nieuczciwym pracowniku jednej z zamojskich firm dotarły do policjantów z Hrubieszowa pod koniec lutego tego roku. Na komendę przyszła wówczas 46-letnia mieszkanka miejscowości Husynne. Kilka dni wcześniej odwiedził ją młody mężczyzna – pracownik znanej firmy telewizji cyfrowej z siedzibą w Zamościu. Przekonywał kobietę, że wkrótce może mieć ona kłopoty z oglądaniem telewizji przy pomocy zwykłej anteny siatkowej. Namawiał na antenę z oferty jego firmy.

Kobieta zorientowała się, że próbuje ją oszukać. Policjanci rozpoczęli dochodzenie i dotarli do 11 osób, które miały zostać naciągnięte na zakup nowej anteny przez zamojską firmę. Pokrzywdzeni to ludzie starsi, w wieku 70-80 lat, mieszkańcy Strzyżowa, Dołhobyczowa oraz Matcza na Zamojszczyźnie.

Funkcjonariusze ustalili, że oszuści mamili swoje ofiary perspektywą zwolnienia z abonamentu osób po 75 roku życia, co było nieprawdą. Abonament był naliczany przez cały czas trwania umowy i dodatkowo podnoszony. Gdy któryś z klientów chciał się wycofać, był straszony wysokimi karami.

Sprawa z aktem oskarżenia właśnie trafiła do sądu. Dziesięciu naciągaczy usłyszało zarzut oszustwa. Dwóch 21-letnich właścicieli firmy oprócz oszustwa odpowie za sprawstwo kierownicze. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KWP Lublin, Gazeta Wyborcza Lublin

Tym się kończy brak jakiejkolwiek kampanii informacyjnej KRRiTV i UKE Żenada. :evil:

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: Puma »

Akurat zwolnienie z abonamentu to prawda... tyle że nie wyjaśnili że chodzi o abonament RTV gdzie osoby powyżej 75 roku życia nie płacą za odbiornik telewizyjny.

Niestety takich naciągaczy jest sporo a brak informacji w mediach o co chodzi w NTC sprzyja takim naciągaczom.

Awatar użytkownika
Miodzik
Posty: 172
Rejestracja: 29 września 2010, o 12:24
Odbiornik: LG 47LM765S
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa logarytmiczno - periodyczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN / Raszyn

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: Miodzik »

Ja się z tym zetknąłem dwukrotnie, raz u siebie w Raszynie młody człowiek próbował mnie przekonać do nabycia "n-ki" bo stracę możliwość oglądania tv w ogóle jak tego nie zrobię - oczywiście go pogoniłem, niemniej "zaatakował" dwu moich sąsiadów, którzy nie wiedzieli o co chodzi. Dopiero jak mu przez płot jeszcze rzuciłem, żeby mi sąsiadów nie oszukiwał dał sobie spokój.
Drugi przykład to już totalny kryminał - przyjeżdżam sobie jakoś w lipcu na swoje "rancho" - w okolicach Rawy Maz. - a tu jakieś poruszenie we wsi. Okazuje się, że chodzi od domu do domu jakaś kobieta strasząc ludzi, że od jutra nie będą telewizji odbierać, chyba, że podpiszą z nią umowę na Cyfrę+. Ludzie chcąc móc oglądać Tv gotowi byli podpisać co trzeba, niemniej jakiś taki "instynkt" w narodzie jest, że zaczęli się naradzać po sąsiadach, no i na szczęście przyjechałem w ostatniej dosłownie chwili. Kobita była taka bezczelna, że jak jej powiedziałem, że jak nie zostawi tych ludzi w spokoju to zadzwonię na Policję, na odchodne jeszcze rzuciła, że wszyscy będziemy żałować, bo od jutra nie będzie tv. Na drugi dzień już o 6 rano jeden z tubylców doniósł mi cały szczęśliwy, że miałem rację, bo tv działa nadal więc przekleństwo rzucone przez tę babę nie zadziałało:)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: qwerty »

@Miodzik
Gdybym spotkał takiego człowieka to od razu zgłosiłbym na policję. Puszczając wolno może w końcu złapać swoją ofiarę.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: Drekan »

Życzyłbym sobie tak dobrej Kampanii Medialnej jak ta w Czechach. Spoty informujące o przejściu na DVB-T puszczane w najlepszym czasie antenowym. Dołączone do ramówki specjalne programy poświęcone tematyce NTC, wszystko jasno i prosto przedstawione (nawet jak prawidłowo podłączyć dekoder). Sam właśnie śledząc kampanie w Czeskiej Telewizji, dowidziałem się wszystkiego o przejściu na nadawanie cyfrowe. :)

Harmonogramy znane od dłuższego czasu i od momentu powstania nie zmienione ani razu. Do tego wszystkie nadajniki uruchomione w ustalonych terminach (niektóre nadajniki ruszyły nawet o kilka miesięcy wcześniej niż planowano 8-) ).

Dodatkowo dla zapominalskich dołączany jest do emisji analogowej symbol (4 kwadraty w dolnym rogu ekranu) informujący śledzących je widzów, że zbliża się termin wyłączenia tej emisji. Nawet u nas w kraju można zobaczyć na niektórych modelach telewizorów znak potwierdzający pełną zgodność odbiornika z czeskim standardem DVB-T (Umí dobře česky). :shock:

A w Polsce jak zawsze pełna prowizorka. Nawet UKE daje argumenty takim naciągaczom publikując na rządowych stronach oficjalny harmonogram wyłączenia nadawania analogowego, o którym sama prezes UKE Anna Streżyńska twierdzi, że jest nierealny. Natomiast każdy naciągacz może sobie go wydrukować i na jego podstawie wmawiać ludziom, że za pół roku stracą możliwość odbioru telewizji naziemnej. Wiec jest ostatnia okazja by skorzystać z promocji, bo na ostatnią chwilę promocji już nie będzie! :x

damians1

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: damians1 »

8 :)

Sam się spotkałem z takimi naciągaczami rok temu. To zjawisko jest powszechne i będzie trwało dopóki KRRiT i UKE nie zorganizują kampanii informacyjnej.
Powinniśmy na nich naciskać, wysyłając maile w tej sprawie.

goldfinger

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: goldfinger »

Kiedyś, taki młody człowiek, dwa lata temu, elegancko ubrany zapukał do moich drzwi, pięknie się przedstawił i powiedział, że właśnie zaczyna się proces cyfryzacji kraju, że normalnej TV nie da rady odebrać i że potrzebny będzie specjalny tuner i... abonament.
Co najciekawsze nie powiedział wprost kogo reprezentuje, ale po dłuższej rozmowie (udając naiwnego, i wiedząc co się święci) wyszło na to że to C+.
Parodia, ale co ciekawe, po tej wizycie w mojej miejscowości na wielu domach pojawiły się tależyki z logiem właśnie tego operatora - czyli że jednak "kampania" została przeprowadzona skutecznie.

Tooo... który jestem? 22-gi. Oczywiscie proszę mnie wpisac na listę!

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: agravator »

U mnie na wisoce rówież byli kiedyś domokrązcy i wciskali jakąś super promocje na TV. Kilkoro mieszkańców dało się przekonac i co się okazało?- ekipa domokrążców kasowała po 200zł za załozenie i ustawienie pordzałej czasy SAT z demobilu i archaiczny dekoder C+. Oczywiście potem jeszcze umowa na abonament. :P

To ja się pisze jako 23 na listę :D.

kowal801
Posty: 167
Rejestracja: 21 października 2009, o 12:11

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: kowal801 »

Również w mojej miejscowości w lato była taka sama obława (c+) :evil: , czyli z tego co widzę, to był zmasowany atak . :D Jedno mnie tylko wkurza ,że po naciągali tych biednych emerytów,wciskając im ,że od września nie będą mieli dostępu do programów, które nadają naziemnie.A teraz płacą za te kanały, które tak na prawdę są oferowane bezpłatnie, nie licząc oczywiście kosztu instalacji (200 zł), przecież to jest złodziejstwo w biały dzień.

http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640, ... ac_TV.html

Oczywiście ,też dopisuje się do listy. ;)

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: Benedykt »

31
PS. Cyfra(-) do dziś wisi koledze kaucję za dekoder (będzie już z cztery lata). Mi oddali po pół roku. Dwa miesiące temy też miałem "wizytę". Facet wymiękł jak mu pokazałem, że nie mam tv (do komputera nie dopuściłem).

drzp

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: drzp »

32
PS. mi to C+ po rozwiązaniu umowy i oddaniu karty rachunek przysłała do zapłaty, za antenę sat. wyceniony na kwotę 1 zł, pomimo, że wcześniej wziąłem dekoder na własność wraz z anteną. Sam list ich więcej kosztował :D

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: slawek »

33 34 żona u mnie także byli naciągacze tylko że gość miał tak nikłą wiedzę o dvb-t że jak zacząłem go "zaginać" to uciekał gdzie pieprz rośnie :P

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: mac_33 »

chcialem sie podzielic z Wami jednym spostrzeżeniem w temacie ntc - mianowicie jakies 4 miesiace temu widzialem w tvp info chyba jak pani poseł bez p na poczatku odpowiedzialna za media z PO (partie na ktora glosowalem) jakastam kata..ras.nska kutasinska - celowo obrazam bo sam czylem sie obrazony powiedziala ze liberalizacja rynku tv jest niemozliwa ze wzgledu na brak wolnych czest :( - no dobrze ze nie ma jeszcze tv 5D /z mozliwoscia dotkniecia tresci/ bo bym ja wlasnymi rencami...... :evil:

mialem nawet do niej pisac - ale sil juz nie mam - a boje sie ze inf od p. Tomasza tylko poglebia moja wiare w ludzi ktorych wybieramy...

a zone chcialem dopisac :-) 42

pawel86ck

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: pawel86ck »

3 lata temu pracowałem w podobnej a może i tej samej firmie 2 dni. Ogłoszenie o prace było że firma multimedialna ale nie oczekiwałem że będzie to łażenie po domach. Sprzedawano pakiety canal +, tak samo trzeba było gadać że niedługo tv zniknie siatkowa i takie kupno tv jest koniecznością, że wójt to zaaprobował masowe instalacje i jeśli teraz na to się zdecydują to będą mieli taniej. Ludzie mieli mieć obiecane 30 zł abonamentu a po 3 miesiącach mieli 3 razy tyle nawet o tym nie wiedząc. Celem były właśnie osoby starsze które nie wiedziały o co chodzi. Swoją drogą pomimo że miało się zarabiać i po 300 zł na dzień to zwolniłem się na własne życzenie jak najszybciej jak to było możliwe po 2 dniach(jak się okazało nawet zwolnienie nie było takie łatwe, trzeba było płacić kare ale wybrnąłem z tego). Jak się zaś później dowiedziałem reszta pracowników z którymi pracowałem ciągnęła tam jeszcze miesiąc, wyszło jakieś spięcie z szefem i nie dostali żadnej kasy :). Ja zaś trafiłem prace legalną i zarobiłem 20 tyś zł w 2 miesiące po rezygnacji z tej pracy. I co nie ma sprawiedliwości ? :)
Jednym słowem najlepiej gdy ktoś do was zapuka od razu zlewać, dobry produkt nie potrzeba tak reklamować.

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: marks74 »

48 i cała moja rodzina z teściami włącznie. U nich ze dwa lata temu też byli panowie w w/w temacie i ich pogoniliśmy. :lol:

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: marcin.poznan »

i ja 75

A tak po za tym popatrzcie ile już pisze się na temat oszustów

http://www.tvn24.pl/0,1686860,0,1,nacia ... omosc.html
http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,W ... caid=1b770
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/a ... gowej.html

Ministerstwo Infrastruktury i KRRITV już powinny dawno działać, by wielu Polaków nie stawało się ofiarami nieuczciwych oszustów. Gdzie jest ta kampania społeczna dotycząca DVB - T. Kto za ten bałagan odpowie? a może właśnie o to chodzi? Szkoda mi tylko tych starszych osób, które płacą abonament RTV i są jeszcze dodatkowo oszukiwane przez nieuczciwe firmy.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: cyber »

78 ( moich teściów też próbowano naciągnąć w sposób opisany powyżej) 8-)
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2010, o 15:22 przez cyber, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: _chris_ »

cyber pisze:77 ( moich teściów też próbowano naciągnąć w sposób opisany powyżej) 8-)
chyba 78 :D

Właśnie usłyszałem od swojej znajomej, że ona z kolei słyszała informację o tym, że policja 'zgarnęła' grupę domokrążców wmawiających starszym ludziom, że od 1 stycznia nie będzie już TV analogowej i trzeba sobie kupić dekoder do DVB-T za kilkaset zł... Nie wiem, czy to prawda, ale jeśli tak, to wygląda, że rodzi nam się kolejne zjawisko, powstałe z niedoinformowania społeczeństwa...

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: kupon »

_chris_ pisze:
cyber pisze:77 ( moich teściów też próbowano naciągnąć w sposób opisany powyżej) 8-)
chyba 78 :D

Właśnie usłyszałem od swojej znajomej, że ona z kolei słyszała informację o tym, że policja 'zgarnęła' grupę domokrążców wmawiających starszym ludziom, że od 1 stycznia nie będzie już TV analogowej i trzeba sobie kupić dekoder do DVB-T za kilkaset zł... Nie wiem, czy to prawda, ale jeśli tak, to wygląda, że rodzi nam się kolejne zjawisko, powstałe z niedoinformowania społeczeństwa...
I jak widać,wcale nie na taką małą skalę.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Naziemna telewizja cyfrowa: uwaga na naciągaczy

Post autor: kupon »

Kampania informacyjna DVB
http://www.tvsat24.pl/post-kampania-inf ... 44419.html

Tylko zdecydowanie za póżno :!:

Zablokowany