Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

informacje techniczne związane z wdrażaniem drugiego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: twmichal »

Czego się człowieku czepiasz?
Sam nie chcę, żeby spełniło się to, co napisałem, ale obserwując już od dłuższego czasu "rozwój" DVB-T w naszym kraju mam prawo mieć takie obawy.

EOT - bo nie zamierzam się z nikim kłócić.

DVB-T

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: DVB-T »

to widac obserwujesz niedostatecznie uważnie. Bo odkąd podpisane są umowy zarówno na mux2 jak i mux3 to Emitel wszystko uruchamia o czasie. Nie ma ŻADNYCH przesłanek aby myślec że tym razem będzie inaczej. Na potwierdzenie tego Pan Tomasz z TVNu napisał wyraźnie, że Sucha Góra będzie przed Świętami a Skrzyczne między Świętami a Sylwestrem. Temat uważam za zamknięty.

atomek

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: atomek »

@DVB-T - co ma ilość napisanych postów do swobodnej wypowiedzi użytkownika forum?

Jeśli chodzi o Suchą Górę wcale nie zdziwiłbym się gdyby została włączona dopiero po świętach. Póki co dalej leci tam paczka TVP w MPEG2 więc sygnałem że coś się dzieje na Suchej będzie jej wyłączenie. Dobrze by było gdyby została sobie jeszcze jakiś czas, ale nie sądzę żeby Emitel utrzymał ten chyba najdłuższy test dvb-t w Polsce. A szkoda bo MUX3 z kanałami TVP na podkarpacie zawita dopiero wiosną i to z "big" mocą bo aż 0,5 KW, więc pokrycie będzie zabójcze - Rzeszów i okolice. A tak się składa że mieszkam w Mielcu i obawiam się że mogą być nawet kłopoty z odbiorem MUX2 bo moc będzie o prawie połowę mniejsza niż w tej chwili paczki w MPEG2.


Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: igorlan »

Wy to jednak umiecie stanąć na wysokości zadania - chapeau bas!

irekr
Posty: 112
Rejestracja: 17 marca 2009, o 12:03
Odbiornik: Ariva 150, Yamaha T-D500
Instalacja antenowa: LPDA 30 km od PKiN + antena obrotowa R&S HL007A2 80 MHz - 1,3GHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Raszyn, RTCN PKiN

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: irekr »

Nie sądzę by EMITEL zwlekał z uruchomieniem MUX2 na "po świętach" czy "po Nowym Roku".
Po pierwsze emisja ma być uruchomiona na kanale 61, który nie jest stosowany dla telewizji na tym terenie. Zresztą ten kanał nie jest kanałem docelowym, zasadniczym kanałem MUX2 ma być kanał 32 a ten obecnie nie może być używany z uwagi na szereg kolizji (Dynów, Gorlice, Grybów, Stuposiany). Ponadto kanały przewidziane do stosowania na Suchej Górze będą także stosowane na terenie Bieszczadów (z wyjątkiem 63go, który i tak jest zablokowany dla służb radiokomunikacyjnych).
Niewątpliwie jest to spore wyzwanie dla służb technicznych i logistycznych EMITEL-a. I jak znam życie cały proces został już szczegółowo zaplanowany.

EDIT: w czasie pisania tego tekstu nadeszła informacja od Pana Jarka, która potwierdza to co napisałem.

PS.
Panie Jarku: może jakieś informacje na temat likwidacji kolizji z lokalnymi przemiennikami? ja wiem ze do wiosny marne szanse by się coś zmieniło bo zima i tak do wielu przemienników po prostu trudno się dostać, ale....
PS2.
Pozdrawiam Kolegów z Baranówki.
i

atomek

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: atomek »

Wpadłem po pracy do domu i sprawdzam co się dzieje na Suchej Górze. Wiec paczka TVP na 42 kanale jeszcze działa, a kanał 61 pokazuje mi sygnał prawie taki sam jak na 42 ale nie wyszukuje kanałów. Czy ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Przecin »

To skanuj jeszcze raz bo kanały mux2 już działają.

atomek

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: atomek »

No to jednak u mnie nic nie znajduje. Pewnie kwestia sygnału. Będę musiał pogrzebać przy antenie o ile coś to da w ogóle w mojej lokalizacji (Mielec). Jak widać póki co te 8,5KW mniej robi różnicę.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: twmichal »

U mnie MUX-2 działa bez zarzutu. Busko-Zdrój, 113km od Suchej Góry. Fajnie, że MUX na k.42 jeszcze działa, fajnie by było, jakby podziałał trochę dłużej.

zgf1

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: zgf1 »

Ja grab ja grab , wisla wisla zgłos sie!

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: kroczek12 »

Panowie a ja nie złapałem Suchej Góry na k61. Łapie mux na k42 z sygnałem 50%. Myślicie że nie odniosłem powodzenia w odbiorze mux2 gdyż mam anetene ATX 107 przeznaczoną na kanały 21-60?? W końcu kanał 61 jest blisko zakresu mojej anteny.

slawek
Posty: 143
Rejestracja: 14 marca 2010, o 17:08
Odbiornik: Samsung Le32b650
Instalacja antenowa: Siatka+Swa 9701 Odbiór MUX8 +Siatka +symetryzator MUX 1 MUX 2 MUX 3 zwrotnica
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha G Leżajsk Giedlarowa

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: slawek »

Myślę ,że to napewno sprawka wzmacniacza.Nie obsługuje tego kanału.
Choć po wymianie na właściwy z tym zasięgiem masz nikłe szanse na odbiór.
U mnie zasięg spadł na MUX2 o 10% .
A 50 % to już raczej taka graniczna wartość odbioru.
Chyba ,że zamontujesz mocniejszy wzmacniacz lub podniesiesz maszt,anteny.

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: kroczek12 »

Problem w tym że jest śnieg na dachu i nie jestem w stanie wyjść na dach. Antena jest maksymalnie wysoko. Wzmacniacz to o ile pamiętam jest na kanały 21 do 69. Co mówią fachowcy antena do odbioru 21-60 już nie odbierze kanału 61 albo skuteczność odbioru będzie mała?

_chris_

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: _chris_ »

kroczek12 pisze:Co mówią fachowcy antena do odbioru 21-60 już nie odbierze kanału 61 albo skuteczność odbioru będzie mała?
nic nie mówią, bo generalnie trudno znaleźć jasnowidza :D

A poważniej - każda antena poza deklarowanym zakresem zachowywać się może inaczej - niektóre będą miały łagodny spadek zysku powyżej k60, a inne będą już miały znaczne osłabienie, a będą i takie, że powyżej k60 będzie przepaść. Zresztą, tak naprawdę część anten ma maksimum zysku czasami w okolicach właśnie k55, a potem to już tylko mniej...

To w teorii, natomiast zupełnie nieprzewidywalne powyżej k55 będzie złożenie anteny, wzmacniacza i kabla antenowego. Tu może być dowolnie - spadek zysku zgodnie ze spadkiem zysku anteny i wzmocnienia wzmacniacza (dobra antena i dobry wzmacniacz), nic lub czasami na niektórych kanałach powyżej k55 ogromnie dużo (w bardzo złych konstrukcjach anten i wzmacniaczy). Sumując - może być tak, że zysku (wzmocnienia) na k61 w stosunku do k42 po prostu 'nie ma'.

O ile się nie mylę to macie około dwukrotną różnicę w mocy obu muxów (na korzyść k42) co oznacza około 3dB. Biorąc pod uwagę, że większość anten kierunkowych powinna mieć około 1 - 2 dB więcej zysku na k60 niż na k42 (wg. danych katalogowych), to poziom odbierany na k61 powinny być teoretycznie niewiele mniejszy od k42 (uwzględniając silniejsze tłumienie k61 w powietrzu) - pojedyncze dB - co nie musi jeszcze decydować o całkowitym braku odbioru.

Jednakże owe 50% dla k42 oznacza, że nawet kilka dB może stanowić barierę nie do przejścia dla twojego odbiornika - większość odbiorników traci odbiór w granicach 35 - 50% wskazań. Jeśli więc nawet antena jeszcze 'ciągnie' na k61, ale faktycznie ma kilka dB mniej niż na k42, a do tego odbiornik traci czułość na wysokich kanałach (typowe) - to i w sumie można nie mieć odbioru.

Więc tak czy inaczej - nic tylko próbować doprecyzować teraz ustawienie anteny na jakość mux-2, wymienić wzmacniacz na inny (może o większym wzmocnieniu) - może akurat złoży się tak szczęśliwie, że k61 'ożyje', lub wymienić antenę na inną, taką ciągnącą do k69 (np. DAT-75 - nic lepszego nie znam)) plus dobry wzmacniacz...

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: Jingiel »

Ja również jestem z Mielca. Mux 2 odbieram, ale niestety szatkuje. Jak pogoda się poprawi muszę popracować nad anteną.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: mathome »

twmichal pisze:U mnie MUX-2 działa bez zarzutu. Busko-Zdrój, 113km od Suchej Góry. Fajnie, że MUX na k.42 jeszcze działa, fajnie by było, jakby podziałał trochę dłużej.

Na jakim zestawie to oglądasz?
Jakie parametry odbioru?

zgf1

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: zgf1 »

Wisla dziala!

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: twmichal »

mathome pisze:
Na jakim zestawie to oglądasz?
Jakie parametry odbioru?
Antena szerokopasmowa Sowar "Alfa 7" + tuner usb NotOnlyTV. Ale z parametrami to będzie ciężko, gdyż dla mojego tunera istnieje tylko jakość 100% sygnał 55% - innych nigdy nie pokazuje.
Kiedyś miałem okazję sprawdzić na antenie logarytmicznej i tunerze LV5T, jeszcze dla kanału 42 i pokazywało sygnał: 96-100% jakość 78-94%.

qniak

Re: Planowane uruchomienie nadajników 31.12.2010

Post autor: qniak »

Witam,
Potwierdzam działanie mux-2 z Suchej Góry, ale interesuje mnie co będzie z obecną transmisją nadawaną w MPEG2? Puki co nadawana jest dalej, ale czy tak zostanie, aż do komercyjnego uruchomienia tych kanałów na mux-3, czy kanały TVP znikną zupełnie z tego nadajnika, na chyba, o ile się nie mylę-3 lata :( ?

Zablokowany