DVB-T / DVB-T2 z RTCN RZESZÓW (Krosno) / SUCHA GÓRA

Kicek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kicek »

Strzyżów (25km od Suchej Góry):
Na antenie typu Yagi 19 elementowej bez wzmacniaczy:
kanał 42: siła sygnału 6-8%, jakość 80% - 100%
kanał 61: siła sygnału 6-8%, jakość 80% - 100%

:):):):)

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Martinez1989 »

Witam.
Mieszkam 104 km od Nadajnika na SG, posiadam antenę ATX-91 i wzmacniacz LNA-177, co mam zrobić, aby odbierać MUX2, teraz mam sygnał 37%, mam dekoder Ferguson FT 8100 HD.
mój profil terenu:

http://zapodaj.net/96b82075d792.jpg.html

gras107

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: gras107 »

Ten rysunek nie uwzględnia chyba kulistości ziemi. Jak dla mnie nie masz zbyt dużych szans na odbiór

luki19910221

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: luki19910221 »

Ten sygnał 37% masz do MUX2, czy paczki TVP?

mariuszwa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mariuszwa »

mati206 pisze:witam.
mam problem z odbiorem kanału 61
Mieszkam w okolicy sieniawy powiat przeworski w lini prostej mam do nadajnika ok 85km .
Kanąl 41 odbieram bez problemu na antenie siatkowej mam siłe sygnału 92% a poziom błedów od 0 do 100 . Czy mam szanse na odbiur mux2Obrazek?
Myślę, że możesz odbierać. Ja mieszkam 12 km od Sieniawy i odbieram mux2 na antenie siatkowej ze wzmacniaczem.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

Martinez1989 pisze:Witam.
Mieszkam 104 km od Nadajnika na SG, posiadam antenę ATX-91 i wzmacniacz LNA-177, co mam zrobić, aby odbierać MUX2, teraz mam sygnał 37%, mam dekoder Ferguson FT 8100 HD.
mój profil terenu:
http://zapodaj.net/96b82075d792.jpg.html
Antenę jak najwyżej, sprawdź złączki i jakość kabla, jeśli się da - wsadź do anteny symetryzator i pożycz od kogoś wewnętrzny wzmacniacz kanałowy, jeśli masz możliwość przetestuj na jakimś TV z tunerem DVB-T: będzie czulszy od Ferdka - mam porównanie u siebie pomiędzy TV Philipsa i i tunerem Opticum.

Od września pisaliśmy, żeby sobie posprawdzać i ewnetualnie przerobić instalacje antenowe, bo jak włączą MUX-2 to z powodu pogody nie da się tego zrobić. Teraz z wystawieniem anteny jak najwyżej to wiosny musisz czekać - marzec podobno ma być w miarę ciepły i piękny.

mati206

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mati206 »

Myślę, że możesz odbierać. Ja mieszkam 12 km od Sieniawy i odbieram mux2 na antenie siatkowej ze wzmacniaczem.[/quote]

A w której konkretnie miejscowosci mieszkasz?
Ja mieszkam w Adamówce.

blukasz

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: blukasz »

roodik pisze:Antena Yagi, poniżej zdjęcie:
http://www.kochambieszczady.pl/tmp/pc240487a.jpg
Symetyzator badmor tu 21-60:
http://www.kochambieszczady.pl/tmp/pc240488a.jpg

Co mi poradzicie? Co wybrać, co zmienić? Koszt zostawmy sobie na później ;)

Sam sobie odpowiem, czy tylko symetyzator będzie do kupienia? Bo mój stary ma zakres tylko do 60 kanału...

Ja też mieszkam na Wilkowyji, zestaw na dachu bardzo podobny ;]. Zakupiłem wzmacniacz antenowy MC-9102 Ceramic (k.1-68) i do tego zasilacz 12V. Zwrotnica obcina, więc idzie prosto z jednej Yagi do telewizora.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: marcin6660 »

Na Allegro są wzmacniacze LNA-177 dwóch producentów: Dipol i HFO Elektronik. Czy jest między nimi jakaś różnica ???

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Przecin »

Producent jest tylko jeden czyli HFO Elektronik. Te od Dipola też mają napisane HFO Elekronik tylko z drugiej strony. 8-)

vaxel

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: vaxel »

Chyba wzmocnili sygnal na moim globo hd ts1 wczesniej byl sygnal na 50% ale nie wyszukiwal kanalow,teraz mam sygnal na 60% zlapal liste kanalow ale zaden program nie chce wskoczyc.Podlaczylem antene do tv"niestety ma tuner mpeg2"i wszystkie programy dzialaja slychac tylko dzwiek.Globo ma slabsza glowice wiec programy nie chca wskoczyc

mariuszwa

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: mariuszwa »

mati206 pisze:Myślę, że możesz odbierać. Ja mieszkam 12 km od Sieniawy i odbieram mux2 na antenie siatkowej ze wzmacniaczem.

A w której konkretnie miejscowosci mieszkasz?
Ja mieszkam w Adamówce.[/quote]

Mieszkam w Wiązownicy.
Do nadajnika mam 74 km poziom sygnału na TV średni- wysoki z Adamówki jest 84 km myślę że przy dobrej antenie powinno odbierać.

exper123

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: exper123 »

Witam wszystkich. Mieszkam w okolicach Tarnowa woj. małopolskie w odległości ok. 55 km w linii prostej od nadajnika w Suchej Górze. Sygnał odbieram poprzez antenę telewizyjną UHF 19-elementową Dipol 19/21-69 umieszczoną na dachu oraz zewnętrzną kartę telewizyjną USB Medion MD95700. Poziom sygnału na kanale 61 to 100% a jakość sygnału waha się pomiędzy 92 a 98% przynajmniej tak pokazuje program DVB Dream. Jak na taką odległość od nadajnika można powiedzieć, że sygnał idealny. Nie wiem tylko jakiego programu użyć do odbioru DVB-T. DVB Dream po zainstalowaniu kodeków FFDShow, CoreAVC i po ich wybraniu w programie odtwarza dźwięk poprawnie tylko obraz trochę zacina. Splash Lite nie wymagał instalowania kodeków ale obraz również odtwarza się niezbyt płynnie. VLC media player z obrazem ma również problem. Próbowałem kilku innych programów których nazw już nie pamiętam bo nie działały i się ich pozbyłem. Znalazłem program BlazeDTV 6.5 który działa poprawnie (czasem tylko obraz zatrzyma się na ułamek sekundy ale nie jest to uciążliwe) problemem jest to, że kosztuje 29.95$ więc mogę korzystać z niego jeszcze tylko przez 14 dni lub za niego zapłacić. BlazeDTV 6.5 to dowód na to, że karta telewizyjna i mój komputer radzą sobie z MPEG4. Po długim wstępie i opisaniu mojej sytuacji mam pytanie czy ktoś odbiera 2 MAX bez problemów przy użyciu tej samej karty co i ja lub podobnej? Jeśli tak to przy użyciu jakiego programu i z jakimi kodekami? Dodam tylko, że kanały TVP odbieram na każdym z wymienionych programów komputerowych poprawnie.

lukasz90

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: lukasz90 »

Witam, od jakiegoś czasu zacząłem się interesować cyfryzacją, ale jakoś nie było okazji uruchomić NTC, posiadam TV z wbudowanym MPEG4, tylko zastanawiam się czy jestem w stanie u siebie odbierać sygnał z Suchej Góry.

Znalazłem stronkę i stworzyłem profil terenu:
http://zapodaj.net/f7da481897e1.jpg.html

nawet nie wiedziałem, że do nadajnika mam niewiele ponad 30 km, problem w tym, że mieszkam w dolinie, dlatego nie mam przekonania czy jest szansa na odebranie sygnału. Może ktoś bardziej ogarnięty mi podpowie??

Jeśli chodzi o sprzęt to mam antenę ATX-91, nie wiem, czy symetryzator w niej jest sprawny, ale jutro pojadę do miasta i kupię LNA-177. Znalazłem jeszcze jakiś wzmacniacz, model AWS-118, może się przyda? Coś więcej potrzebuję? Jakieś zasilacze itp.?
Z góry dzięki za pomoc, jeśli faktycznie mam realne szanse na odebranie to jutro ustawiam antenę jakieś 6, 7 m nad ziemią na maszcie i próbuje coś zdziałać :D

_chris_

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: _chris_ »

lukasz90 pisze:... tylko zastanawiam się czy jestem w stanie u siebie odbierać sygnał z Suchej Góry.

Znalazłem stronkę i stworzyłem profil terenu:
http://zapodaj.net/f7da481897e1.jpg.html

nawet nie wiedziałem, że do nadajnika mam niewiele ponad 30 km, problem w tym, że mieszkam w dolinie, dlatego nie mam przekonania czy jest szansa na odebranie sygnału. Może ktoś bardziej ogarnięty mi podpowie??
hm, wg http://www.dvbtmap.eu - opcja "Odległość i profil terenu" - to masz do nadajnika jakieś 4km, i to jak wynika z profilu - z niezła widocznością... :D

Więc na ATX z symetryzatorem powinieneś odbierać jak złoto... :D Oczywiście w rzeczywistości może być różnie, ale zacznij od sprawdzenia właśnie na symetryzatorze...

Riddiczek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Riddiczek »

Też jestem tutaj nowy, przymierzam się do kupna anteny, ale nie chciałbym kupić czegoś co mogłoby nie zadziałać.

Wg profilu terenu mam zaledwie 24,6km, jednak ukształtowanie terenu jest wybitnie niekożystne dla mnie: http://iv.pl/images/68390119492255332539.png

Próbując wyszukać na telewizorze nie widzi nic ani na kanale 42, ani na 61 (nowy TV, obsługujący MPEG4), na zewnętrznym tunerze MPEG2 kanał 42 - sygnał chyba nawet poniżej 20%, więc też nic nie wyświetla.

Analogowo TVP1 z Suchej Góry łapie mi z dość sporymi odbiciami, natomiast TVP2 do tego jeszcze sobie śnieży. Prawdopodobnie to częściowo wina bardzo starej anteny, tutaj pojawia się pytanie jaką antene kupić (myślałem wstępnie o czymś takim: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm, i czy na nowej antenie będzie to działało przy zaledwie 10kW mocy nadajnika?

Dig Dug

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Dig Dug »

Riddiczek - na jakiej antenie obecnie odbierasz ?? Kolega Kafar odbiera w trudnych warunkach, bo jest zasłonięty przez górę, a na niej klasztor. Najlepiej odbiera mu na siatce. Mojej "starej" sąsiadce odbiera też na siatce, a jest jeszcze bliżej góry i klasztoru. Więc czasem siatka może zdziałać cuda, bo zbiera co popadnie, dobre też.

Ja sam w nowej lokalizacji zamontowalem siatkę i jestem zadowolony, bo mam odrazu tvp 1 i 2 w analogu o bardzo dobrej jakości. Miałem montować kierunkową, ale wtedy nie miałbym tvp 1 gdy wyłączą paczkę MPEG-2.

Sprawdz najpierw siatkę (nową) a potem będziesz szedł w lepsze kierunkowe. Ta tri-digit jest super, ale wiesz nie łapie tvp-1 w analogu.

Kicek

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kicek »

Cos pozmieniali. Wzmocnili sygnal MUXu 2.

Strzyżów (25km od Suchej Góry):
Na antenie typu Yagi 19 elementowej bez wzmacniaczy:
kanał 42: siła sygnału 6-8%, jakość ok. 25% (było 80% - 100%)
kanał 61: siła sygnału 22%, jakość 100% (była siła sygnału 6-8%)

Czy to znaczy, ze powoli zaczynaja wylaczac paczke kanału 42?



Dig Dug dlaczego piszesz, ze na kierunkowej antenie nie lapie analogu? U mnie lapie wszystkie 3 programy w analogu i bardzo dobrej jakosci (jak na analog).

teleMAN
Posty: 50
Rejestracja: 26 grudnia 2010, o 20:29
Miejscowość: Lutcza / Rzeszów
Odbiornik: Funai-Toschiba-Samsung- Skymaster-Philips-Thomson
Instalacja antenowa: Ant19/21-69SA IV-V
ant4/5-12SA I-III
antFM-1RUZ PMBzwrot2xUHF/VHF/FM
ant sat
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: teleMAN »

Kicek ,Musisz wiedzieć że Łapiesz może dobrze analog bo w Strzyżowie jest mały nadajnik
który"doświetla" tą kotlinę.Masz tam TVP1 K-23,TVP2 K-34,TVP INFO K-31 .Nadajnik ten
pracuje z mocą 0,1kW i antenami kierunkowymi na miasto.

Kafar

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: Kafar »

exper123 pisze:Witam wszystkich. Mieszkam w okolicach Tarnowa woj. małopolskie w odległości ok. 55 km w linii prostej od nadajnika w Suchej Górze. Sygnał odbieram poprzez antenę telewizyjną UHF 19-elementową Dipol 19/21-69 umieszczoną na dachu oraz zewnętrzną kartę telewizyjną USB Medion MD95700. Poziom sygnału na kanale 61 to 100% a jakość sygnału waha się pomiędzy 92 a 98% przynajmniej tak pokazuje program DVB Dream. Jak na taką odległość od nadajnika można powiedzieć, że sygnał idealny. Nie wiem tylko jakiego programu użyć do odbioru DVB-T. DVB Dream po zainstalowaniu kodeków FFDShow, CoreAVC i po ich wybraniu w programie odtwarza dźwięk poprawnie tylko obraz trochę zacina. Splash Lite nie wymagał instalowania kodeków ale obraz również odtwarza się niezbyt płynnie. VLC media player z obrazem ma również problem. Próbowałem kilku innych programów których nazw już nie pamiętam bo nie działały i się ich pozbyłem. Znalazłem program BlazeDTV 6.5 który działa poprawnie (czasem tylko obraz zatrzyma się na ułamek sekundy ale nie jest to uciążliwe) problemem jest to, że kosztuje 29.95$ więc mogę korzystać z niego jeszcze tylko przez 14 dni lub za niego zapłacić. BlazeDTV 6.5 to dowód na to, że karta telewizyjna i mój komputer radzą sobie z MPEG4. Po długim wstępie i opisaniu mojej sytuacji mam pytanie czy ktoś odbiera 2 MAX bez problemów przy użyciu tej samej karty co i ja lub podobnej? Jeśli tak to przy użyciu jakiego programu i z jakimi kodekami? Dodam tylko, że kanały TVP odbieram na każdym z wymienionych programów komputerowych poprawnie.

Napisz jaki masz sprzęt pod maską. W komputerach różnie to bywa z programami i kodekami. Na MPEG-2, czyli kanał 42 to nwet Pentium 3 mi nie klatkuje, a na MUX2 to ledwie Centrino 1,6GHz ze Splash Lite się zbiera. Proponuję jeszcze zainstalować na 30 dni PowerDVD i wybrać jego kodeki, jak i ProgDVB Pro z kodekami Elecard H.264 na okres próbny. Jak Elecard nie da rady, to zmienić kodeki na Cyberlink PowerDVD. Core AVC jest dobry ale dla kart GeForce minimum z rodziny 7000.

Zablokowany