20 stacji w jednym MUX-ie.

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
sputnik
Posty: 20
Rejestracja: 24 sierpnia 2010, o 17:21

20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: sputnik »

Witam wszystkich.
Pisałem już na innych forach, że w innych krajach stosujących ten sam system co my, czyli DVB-T+ (MPEG4) nadawanych jest więcej niż 7 kanałów SD w jednym multipleksie. Te kraje to przykładowo Litwa, gdzie nadawanych jest 10 kanałów na MUX i z całkiem przyzwoitą jakością, co sam miałem okazję zaobserwować w Warszawie przy dobrej propagacji. Do dziś myślałem że to rekord, ale znalazłem na amerykańskim forum poświęconym cyfrowej tv:
http://www.dtvusaforum.com/dtv-hdtv-rec ... ation.html informację że w maju tego roku uruchomiono w Santa Clara (Kalifornia) pierwszy w USA multipleks zawierający aż 12 stacji sdtv + 4 radiowe z możliwością dodania kolejnych 4 radiowych, co daje tytułowe 20. Całość nadawana jest w amerykańskim systemie ATSC z kompresją MPEG-2 i zajmuje spectrum o pojemności 19.39 Mb/s.
Wszystko to dzięki nowej generacji koderom zamówionym przez stację KAXT-CA:
http://broadcastengineering.com/excelle ... s/kaxt-ca/.
Wobec tego mam pytanie do przedstawicieli Emitela, czy Emitel stosuje przestarzałe/tanie kodery, że tylko 7 kanałów jest w stanie upchać?
Proszę o nie odpowiadanie w rodzaju: pewnie jakość jest kiepska, bądż pikseloza na ekranie musi być , jak odpowiadano mi na innych forach. Firmy które uruchomiły ten multipleks, gwarantują doskonałą jakość. Poza tym, skoro jesteśmy ostatnim krajem w Europie przechodzącym na dtv, to dobrze jest mieć najnowocześniejszą technologię.
Dziękuję i przepraszam za długi post.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Kodery czołowych dostawców aż tak wiele się nie różnią, a nowe wersje oprogramowania pojawiają się regularnie. Poza tym sygnał ma być odbierany na typowych odbiornikach DVB-T MPEG-4, więc nie można za bardzo 'udziwniać'.

Cudów nie ma. To kwestia oczekiwań widzów/odbiorców. Da się wcisnąć więcej programów, ale kosztem komfortu odbioru i zawartości innych składników strumienia.

:arrow: z jaką rozdzielczością nadawane są te programy?
:arrow: jaki jest czas przełączania kanałów?
:arrow: ile ścieżek dźwiękowych i z jaką jakością?
:arrow: a teletekst?
:arrow: na ile dni EPG i jak szybko się ładuje?
:arrow: czy może są od jednego nadawcy i tak dobrana treść by wycisnąć max z multipleksacji statystycznej. (jeśli jeden program wymagający np. wydarzenia sportowe to na innych spokojnie treści np gadające głowy)

Kafar

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: Kafar »

Idźmy w jakość, a nie ilość. Zobaczcie jak wygląda sytuacja z jakością kanałów HD na transponderach HotBirda, a kanałami na transponderach Astry gdzie 40% pojemności czeka na wykorzystanie.

_chris_

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: _chris_ »

Kafar pisze:Idźmy w jakość, a nie ilość. Zobaczcie jak wygląda sytuacja z jakością kanałów HD na transponderach HotBirda, a kanałami na transponderach Astry gdzie 40% pojemności czeka na wykorzystanie.
Jakość nadawanego sygnału (stopień kompresji, rozdzielczość, wielkość i ilość danych dodatkowych...) to typowo nie jest kwestia rodzaju medium (ten czy inny satelita, NTC, kabel...), a decyzji nadawcy danego programu... przy 'krótkich' budżetach, jakość oferty to zwykle ostatni czynnik, na jaki się zwraca uwagę. Grunt, aby upchnąć jak najwięcej programów w paczce...

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: pikaczu »

czemu po 8 kanalow w kazdym muxie, chcemy wiecej, po 10 z dobra jakoscia(z opisami, epg i itp). gdzie mam pisac?

am00
Posty: 57
Rejestracja: 23 października 2009, o 11:04
Miejscowość: Jaraczewo
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Pokojową ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: POZNAŃ - Śrem - 25km

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: am00 »

Może najpierw zapełnijmy te dwa multipleksy, które już są, potem uruchommy ten nieszczesny MUX1 czekający juz kilka lat na start. Następnie wyłączmy analog i uruchommy nastepne MUX-y i zagospodarujmy pasmo metrowe, a dopiero później martwmy się o zwiększenie liczby kanałów.
TVP może, ale nie chce wypełnić swojego MUXa, POLSAT również zwleka.
Puls coś tam bąka o sierpniu, TV4 się jeszcze nie zdeklarowało. Na tym tle tylko TVN nie jest opieszała i to co mogła, to uruchomiła.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: pikaczu »

czyli bedzie wiecej kanalow w 3 muxach, po wylaczeniu analogu?

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: igorlan »

pikaczu pisze:czyli bedzie wiecej kanalow w 3 muxach, po wylaczeniu analogu?
Raczej będzie więcej muxów.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: pikaczu »

igorlan pisze:
pikaczu pisze:czyli bedzie wiecej kanalow w 3 muxach, po wylaczeniu analogu?
Raczej będzie więcej muxów.
to tez fajne, oby bezplatne kanaly :(

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: igorlan »

pikaczu pisze:to tez fajne, oby bezplatne kanaly :(
Wg planów dostępnych na stronach UKE ma być 6 muxów w tym 1 DVB-H

http://www.mi.gov.pl/files/0/1791824/Pl ... 091106.pdf

Pytanie na ile to jest jeszcze aktualne?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: pikaczu »

igorlan pisze:
pikaczu pisze:to tez fajne, oby bezplatne kanaly :(
Wg planów dostępnych na stronach UKE ma być 6 muxów w tym 1 DVB-H

http://www.mi.gov.pl/files/0/1791824/Pl ... 091106.pdf

Pytanie na ile to jest jeszcze aktualne?
wow, no wlasnie, no to czekamy i zobaczymy :mrgreen:

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: lpf1972 »

Tylko żeby to stado MUXów miał kto wypełnić treścią :lol:

MaciekS

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: MaciekS »

lpf1972 pisze:Tylko żeby to stado MUXów miał kto wypełnić treścią :lol:
Plansz z łowickimi pasami ci u nas dostatek :lol:

janek 77

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: janek 77 »

Wystarcz popatrzeć jakie problemy są w UK.

U nas pójdzie pewnie też w tą stronę. Skopiowałem wpowiedzi członka forum z freeview. Nie tłumaczyłem ..

Jakość obrazu wraz z postępem kompresji bedzie tylko spadała.
Przykład w żadnym MUX nie ma bezpłatnego HD. A jak zapełnią wszystko to żeby zmieścić więcej zmniejsza bitrate...

Today on terrestrial TV, we should have DVD quality pictures with MPEG2, and HD quality pictures with H264, yet we don't have this. H265 will come about and just allow them to reduce bit-rates even further, either to sell of more frequency space or send us more rubbishy channels hardly anyone watches. If the drive was really about giving us better quality TV, then that is achievable now, isn't that the whole point of DVB-T2 and H264 in the first place, push forward broadcasting standards and give people real HD pictures? So why continually reduce the picture quality?

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: lpf1972 »

janek 77, to co zacytowałeś wygląda mi na przypuszczenia jakiejś marudy z UK.

A tak w ogóle, to daleka droga jeszcze przed nami, oj daleka. W PL do wykorzystania jest (przynajmniej formalnie) 8 multipleksów (H.264). W UK obecnie wykorzystanych jest 6 multipleksów nadających w mpeg2, a DVB-T2 (kodowanie H.264) jest dopiero wprowadzane.

U nas obecnie mówi się o trzech, trzy są w bólach uruchamiane i nie w pełni wykorzystane tzn.
- MUX2 w całości przydzielony nadawcom, lecz nie mają czym go wypełnić
- MUX3 w całości dla TVP, lecz TVP nie kwapi się abu go wypełnić
- MUX1 właściwie brak - wiadomo tyle, że do lipca 2013r TVP ma zagwarantowaną część przepływności (bodaj 3 kontenery), nie wiadomo jeszcze kto miałby się zaopiekować pozostałą częścią, bo trwają "magiczne" konsultacje.

Czy ma ktoś propozycje na zapełnienie pozostałych 5 z zaplanowanych multipleksów? Jak było widać w październiku 2010 zainteresowanie MUX1 wśród nadawców było - 11 nowych graczy i TV PULS. Zakładając optymistycznie że "każdemu się dostanie", to w najlepszym razie zapełni to MUX1 i kolejny 4 multipleks - 4 z planu są jeszcze do wykorzystania. Oczywiście wyrażenie chęci nadawania nie jest równoznaczne z faktycznym nadawaniem (patrzcie na MUX2 i "ofertę programową" TV PULS2, Polsat Sport News i TV6)

Tecnicznie:
Obecnie przepływność TS każdego z nadawanych kanałów TV jest na poziomie zbliżonym do 4Mbps przy zastosowaniu kodeka H.264 - to jest zdecydowanie lepsza jakość niż w DVD (przepływność identyczna lecz lepszy kodek)

Zwróćcie uwagę że kanał HD 1080p zawiera dokładnie 5 krotnie więcej pikseli niż obraz SD. Na satelicie najwyższą spotkaną prze ze mnie przepływnością było dla HD 7,5Mbps (kodek H.264) ale niektórzy testowo (lubię to słowo) nadają też ok 3Mbps (np. EinfestivalHD) z całkiem niezłym skutkiem. Najczęściej spotykanym "standardem" dla SD jest 3,1 lub 4,5Mbps dla SD (kodek mpeg2).

W mojej ocenie wniosek stąd prosty - przy użyciu kodeka H.264 dla kanału SD bitrate na poziomie 2Mbps jest wystarczający i nawet gdyby ktoś przyciął obecną przepływność, większość z nas nie zauważyłaby tego (w mpeg2 byłoby to widoczne). Tym bardziej, że większość z tego co jest nadawane w PL to "gadające głowy".

Powyżej piszę o takim właśnie bitrate czyli 2Mbps dla H.264, gdyż do tej wartości doszedłem długo eksperymentując właśnie z kodekiem H.264 i dynamicznymi scenami rejestrowanymi moją kamerą (które dynamiką ruchu przewyższają większość kanałów sportowych). W mpeg2 te same sceny przy bitrate 2Mbps były nie do zaakceptowania, a nawet przy 4Mbps pojawiały się artefakty.

No i na koniec. Życzyłbym sobie takiej kampanii informacyjnej na temat DVB-T i "switchover" jak w UK.

Obrazek

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: pikaczu »

lpf1972 pisze:Czy ma ktoś propozycje na zapełnienie pozostałych 5 z zaplanowanych multipleksów?
ja mam propozycje, tvn 24, Discovery Historia pl, eurosport pl, Disney Channel pl, discovery, disney xd pl, discovery world pl, discovery science pl, itp, oczywiscie bezplatne ;)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: ploomba »

pikaczu pisze:
lpf1972 pisze:Czy ma ktoś propozycje na zapełnienie pozostałych 5 z zaplanowanych multipleksów?
ja mam propozycje, tvn 24, Discovery Historia pl, eurosport pl, Disney Channel pl, discovery, disney xd pl, discovery world pl, discovery science pl, itp, oczywiscie bezplatne ;)
Oby nie. Naziemnie powinny nadawać tylko stacje polskie. Dla polskojęzycznych tłumaczeń stacji światowych stanowcze nie. Gdyby zagraniczny koncern medialny chciał wejść na polski rynek powinien stworzyć typowo kanał dla tego rynku z polskim studiem, reporterami, pełną obsługa techniczną itd. A nie to co mamy teraz w przypadku tych światowych kanałów czyli: - stacja powstaje gdzieś na Węgrzech albo innym kraju i posiada kilka ścieżek dźwiękowych dla całej Centralnej Europy.

Dobrym kanałem zagranicznego koncernu tworzonym tylko dla Polski był kiedyś RTL7.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: pikaczu »

szkoda, bo w polsce nie ma fajnych kanalow przyrodniczych i historycznych i sportowych.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: lpf1972 »

ploomba pisze:Dobrym kanałem zagranicznego koncernu tworzonym tylko dla Polski był kiedyś RTL7.
Racja, ale zwróć uwagę że ten kanał istnieje nadal i masz go w MUX2. Zmienił się właściciel, logo, no i content niestety też. A najbardziej mi doskwiera brak pani Agnieszki Maciąg oraz Wampira w okienku ;) Na szczęście na pogodę nadal patrzę z przyjemnością :D

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: 20 stacji w jednym MUX-ie.

Post autor: ploomba »

lpf1972 pisze:Racja, ale zwróć uwagę że ten kanał istnieje nadal i masz go w MUX2. Zmienił się właściciel, logo, no i content niestety też. A najbardziej mi doskwiera brak pani Agnieszki Maciąg oraz Wampira w okienku ;)
Wiem, że RTL7 to teraz TVN7. Grupa RTL wycofała się z Polski - ale raczej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ponownie stworzono podobną stację dla Polski. Z tym RTL7 podałem tylko przykład, że da się stworzyć typowo polski kanał przez zagranicznego właściciela. Problemem mogłaby tu być chyba tylko polska koncesja - są chyba obwarowania procentowe co do własności spółki (nie pamiętam, ale chyba właścicielem większościowym nie może być spółka zagraniczna)
pikaczu pisze:szkoda, bo w polsce nie ma fajnych kanalow przyrodniczych i historycznych i sportowych.
Ja liczę na dobry kanał przyrodniczo-dokumentalo-edukacyjny od TVP - TVP Cogito. Swoja drogą całe te Discovery w dużej ilości swoich programów mija się z prawdą naukową. Czasami pojawiają się tam programy o tematyce astronomicznej i wiem, że bardzo często informacje w nich zawarte są albo nieaktualne, albo przekłamane, albo wyssane z palca - byleby tylko program się fajnie prezentował i przyciągał widza. Gdyby taki Discovery czy National Geographic chcieli stworzyć typowo polski kanał równiez z polskimi produkcjami to sprawa miałaby się inaczej. Na chwilę obecna są to kanały przeznaczone na cały rynek europejski bądź środkowo-europejski.
Co do sportowych to są przecież polskie Polsaty Sport - ponoć wychwalane - i raczej nie liczmy, że byłyby takie kanały bezpłatnie w dvb-t. Zamiast sportowego będzie informacyjny sportowy - świadczy to o tym, że nie ma chęci ze strony nadawców na bezpłatne udostępnienie sportu w dvb-t.

Zablokowany