Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: JarekM »

Dziś pojawił się kolejny głos przeciw stosowaniu szerokopasmowych anten siatkowych i wzmacniaczy jako uniwersalnego rozwiązania problemów z odbiorem telewizji. :!:

Treść komunikatu UKE

Problem znany ale zwiększająca się ilość zakłóceń oraz różnych emisji na częstotliwościach bliskich częstotliwościom wykorzystywanym do emisji programów TV powoduje nasilanie występowania tego zjawiska. Podobne problemy już dały się zaobserwować także w DVB-T, gdzie zbyt duży poziom zakłóceń skutkuje całkowitym brakiem możliwości odbioru TV.

Pamiętajmy więc, że przy budowie lub modernizacji systemu antenowego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T (ale także i analogowej):
- unikamy anten siatkowych i pokojowych, szczególnie tych o niewielkim zysku i z dużym wzmacniaczem.
- w miarę możliwości stosujemy anteny kierunkowe (np typu yagi) skierowane na najbliższy obiekt nadawczy
- unikamy wzmacniaczy, a jeśli wzmacniacz okaże się niezbędny stosujemy jak najmniejsze wzmocnienie.
- jeśli mamy wątpliwości zawsze możemy zapytać specjalistów zajmujących się instalacjami antenowymi albo na naszym forum dyskusyjnym pod adresem http://forum.emitel.pl ;)

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: Przemo »

Ja wysłałem ponad tydzień temu stosowny email do poznańskiego oddziału UKE w sprawie zakłóceń na kanale 23 (POT) w południowej części Wielkopolski i do dziś nie dostałem odpowiedzi. Nic nie pomaga antena Yagi, czy szerokopasmowa. Po prostu sygnał zakłóca czeska emisja z Trutnova i nic się z tym nie robi. Gdy tak sobie popatrzyłem na stronke http://www.ceskatelevize.cz/specialy/di ... tola41.htm to jestem coraz bardziej przerażony tym co będzie w przyszłości. Można zobaczyć, że planowane emisje cyfrowe dalej będą „siały” po Polsce na dużą odległość. Można zobaczyć jak wygląda emisja z Ústí nad Labem, czy planowana emisja z Jeseníka lub Trutnova i Liberca. Czy takie emisje uzgadnia się z krajami sąsiednimi, czy każdy sobie ustala co i jak będzie nadawał. Jak czytam na niemieckich forach jak ludzie opisują, że złapali Polsat lub TVP 2 z Kołowa i to jeszcze przy dobrych „wiatrach” to mnie śmiech ogarnia porównując to do Czechów u nas. Sprawę poprawia trochę odchylenie wzorcowej częstotliwości kanału 23 na 489,4 MHz, ale to jest tylko półśrodek i nie zawsze pomaga. Ciekawe co powie ludziom UKE gdy wystartuje na tym kanale pierwszy multipleks w Wielkopolsce, czy ich odpowiedzą będzie „Panie przestaw se pan antenę na Wrocław” tak jak jest to obecnie w emisji analogowej? Na nie wiele zdaje się porządna antena dla analogowego Polsatu zakłócanego emisją CT 2 z Pradziada na kanale 50 lub TVP Info Poznań, który też nie grzeszy jakością z powodu emisji TVP 1 z Kłodzka, a konkretnie Czarna Góra, czyli to samo miejsce gdzie usytuowano po czeskiej stronie nadajnik analogowej emisji CT1 na kanale 23, który zakłóca nasze DVB-T ze Śremu

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: handrzej »

Otóż to, ja co prawda mieszkam na północ od Poznania, ale przy minimalnie podniesionych warunkach propagacyjnych robi się "kaszanka" na kanale 50 TVP INFO. Zdarza się to stosunkowo często. A CT1 pojawia się u mnie w tym samym momencie co zakłócenia z Czarnej Góry jak i TVP INFO ze Ślęży. A mój sprzęt to tylko LPDA max 12dBi zysku i 15m kabla bez przedwzmacniacza 10m nad gruntem.
Przemo jak będziesz miał moment podeślij proszę na maila to pismo, przerobię i też wyślę ;)

Valkyria

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: Valkyria »

Ponieważ temat jest dość stary chciałam się dowiedzieć, czy UKE odpowiedziało i cokolwiek zrobiło???
Pytam bo mam podobny problem, od czerwca jakiś sąsiad uniemożliwia mi odbiór niektórych programów telewizyjnych. Wielokrotnie przychodzili monterzy z c+ i ostatnio jeden z nich stwierdził za pomocą specjalnego urządzenia, że ktoś rozpowszechnia nielegalnie internet w paśmie chronionym 27MHz i 2GHz. Mam to na piśmie, które to też przekazałam wraz z innymi dokumentami do UKE. Podpisałam też oświadczenie, że pokryję koszty ich wizyty, bo zależało mi na czasie. No i nic, poza tym, że przyjeli to do wiadomości, ale mimo to nic nie zrobili od października 2010. Dzwoniłam tam wielokrotnie, ale nic nie wskórałam, ostatnio facet z UKE powiedział mi, że powinnam pochodzić po dachu z anteną i znaleźć miejsce, gdzie nie będzie tych zakłóceń. :evil:
Nie rozumiem tylko jednego: kiedyś miałam już podobny problem, wówczas mieszkałam w innej dzielnicy miasta i wtedy panowie z UKE przyszli w ciągu 3 dni od złożenia pisma. Teraz jak widać nie leży to w ich interesie. Zastanawia mnie więc jaki mogą mieć w tym interes?????? :?: :?: :?: W tej chwili pozostaje mi jedynie złożyć zawiadomienie do prokuratury.

frans
Posty: 3
Rejestracja: 16 stycznia 2011, o 18:01
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: frans »

Valkyria pisze:Wielokrotnie przychodzili monterzy z c+ i ostatnio jeden z nich stwierdził za pomocą specjalnego urządzenia, że ktoś rozpowszechnia nielegalnie internet w paśmie chronionym 27MHz i 2GHz. Mam to na piśmie, które to też przekazałam wraz z innymi dokumentami do UKE.
Nic dziwnego że sie nie interesują bo to co masz na piśmie to same bzdury!!! ani 27Mhz ani 2,4GHz nie są pasmami chronionymi. Internet na paśmie 27Mhz (CB)? Pierwsze słyszę :lol:

Valkyria

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: Valkyria »

frans pisze:
Valkyria pisze:Wielokrotnie przychodzili monterzy z c+ i ostatnio jeden z nich stwierdził za pomocą specjalnego urządzenia, że ktoś rozpowszechnia nielegalnie internet w paśmie chronionym 27MHz i 2GHz. Mam to na piśmie, które to też przekazałam wraz z innymi dokumentami do UKE.
Nic dziwnego że sie nie interesują bo to co masz na piśmie to same bzdury!!! ani 27Mhz ani 2,4GHz nie są pasmami chronionymi. Internet na paśmie 27Mhz (CB)? Pierwsze słyszę :lol:
Od tego jest UKE aby to ustalić, tym oni się zajmują i za to biorą kasę. Zaskakujące jest to, że w przypadku kablówki mogli przyjść od razu, a w przypadku satelity od pół roku nie mogą znaleźć czasu. Mnie osobiście guzik obchodzi czy jest to pasmo chronione czy nie, płacę 3 abonamenty więc ma działać. Zresztą telefonicznie pracownik UKE potwierdził, że AXN nadaje w paśmie chronionym i nie ma prawa tam być żadnych zakłóceń.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: DanielK »

@Valkyria
zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. Nr 134 z dnia 21 lipca 2005r.)

Radiodyfuzja satelitarna zgodnie z w/w rozporządzeniem jest służbą drugiej ważności i jako taka, nie może żądać ochrony przed zakłóceniami ze strony służb pierwszej ważności, którym przydzielono częstotliwości lub mogą być przydzielone w późniejszym terminie”
Służbami "pierwszej ważności" są np. radiolinie operatorów GSM...

edit
Proszę zwrócić uwagę, że sygnał od konwertera przy antenie do tunera satelitarnego jest przekazywany w paśmie 950 - 2400 MHz.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: Przemo »

Daniel Kucharski pisze:@Valkyria
zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. Nr 134 z dnia 21 lipca 2005r.)

Radiodyfuzja satelitarna zgodnie z w/w rozporządzeniem jest służbą drugiej ważności i jako taka, nie może żądać ochrony przed zakłóceniami ze strony służb pierwszej ważności, którym przydzielono częstotliwości lub mogą być przydzielone w późniejszym terminie”
Służbami "pierwszej ważności" są np. radiolinie operatorów GSM...

edit
Proszę zwrócić uwagę, że sygnał od konwertera przy antenie do tunera satelitarnego jest przekazywany w paśmie 950 - 2400 MHz.
To nie jest tak do końca. W konwerterach satelitarnych na pasmo Ku występują dwa oscylatory 9,75 GHz i 10,6 GHz, przełączane za pomocą sygnału 22kHz. Przełączenie między umownym pasmem dolnym, a górnym występuje w okolicy 11,7 GHz, wiec przeliczając to na częstotliwość wejściową tunera sat, pasmo dolne i górne mieści się w przedziale 950 MHz- 2000 MHz, dlatego głowica posiada zakres 950-2050 MHz.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: DanielK »

@Przemo - dzięki za poprawienie mnie.
Pozdr:)

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: kayo »

Na 27 MHz (kanał 4 CB) działają też myszki i klawiatury, nadajnik powiadomienia alarmu samochodowego a przede wszystkim jest to częstotliwość harmoniczna prądu. Więc może to być bardzo dużo. Jeśli chodzi o 2 GHz to rozwiązaniem może być zafundowanie któremuś z sąsiadów nowej kuchenki mikrofalowej bo ta jego jest uszkodzona.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: qwerty »

kayo pisze:Na 27 MHz (kanał 4 CB) działają też myszki i klawiatury, nadajnik powiadomienia alarmu samochodowego a przede wszystkim jest to częstotliwość harmoniczna prądu. Więc może to być bardzo dużo. Jeśli chodzi o 2 GHz to rozwiązaniem może być zafundowanie któremuś z sąsiadów nowej kuchenki mikrofalowej bo ta jego jest uszkodzona.
Mikrofalówka działa na 2,4-2,5 GHz (tak jak BT i wi-fi).

Valkyria

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: Valkyria »

Wielkie dzięki za wszystkie wskazówki. :D
W poniedziałek miałam wreszcie wizytę UKE i jak na złość w tym dniu nie było żadnych zakłóceń, nawet na antenie dachowej obraz był idealny. Za to we wtorek od rana, znowu się zaczęło, tak że ponownie nie da się ogladać TV. :cry:
Ludzie z UKE obejrzeli tylko zapis zakłóceń zapisanych na dysku i sprawdzili moje podłączenie satelity. W każdym razie u mnie w domu nic nie zakłóca. Natomiast co może powodować zakłócenia nie mają na razie pojęcia, sprawa jest w toku, a przynajmniej mam taką nadzieję. :roll:
Zakłócenia (trzask, poziomy podział obrazu, któremu towarzyszy kratka, a także cofanie się lub powtarzanie starego obrazu; bardzo rzadko zgaśnięcie obrazu) występują i to dokładnie w tym samym czasie tylko na AXN i AXN Crime, nie ma ich natomiast na AXN Sci-Fi i Discovery (podobno te programy są w tym samym paśmie). Zakłocenia są nieregularne i trwają 1-2 sek, czasem idą bezpośrednio po sobie w odstępach minutowych). Generalnie są cały czas od rana do późnej nocy, 1-6 razy w ciągu godziny. Nie występowały tylko na przełomie lipca i sierpnia, w grudniu podczas świąt i teraz podczas wizyty UKE.
Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł co to może być i jak temu zaradzić, proszę o wskazówki.
Z góry wielkie dzięki za każdą pomoc!
:lol:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: DanielK »

Valkyria pisze:(...)występują i to dokładnie w tym samym czasie tylko na AXN i AXN Crime, nie ma ich natomiast na AXN Sci-Fi i Discovery (podobno te programy są w tym samym paśmie).(...)
Te kanały są emitowane z jednego transpondera, więc jeśli byłyby to zakłócenia z zewnątrz to powinno zakłócać całą paczkę kanałów (tj.: wszystkie trzy AXNy, Disney XD, Discovery, Nat.Geo Wild, Fox Life).

Może zweryfikować to na innym dekoderze? Tunery sprzedawane (wydawane) przez platformy cyfrowe często potrafią się dziwnie zachowywać...

Valkyria

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: Valkyria »

Daniel Kucharski pisze:
Valkyria pisze:(...)występują i to dokładnie w tym samym czasie tylko na AXN i AXN Crime, nie ma ich natomiast na AXN Sci-Fi i Discovery (podobno te programy są w tym samym paśmie).(...)
Te kanały są emitowane z jednego transpondera, więc jeśli byłyby to zakłócenia z zewnątrz to powinno zakłócać całą paczkę kanałów (tj.: wszystkie trzy AXNy, Disney XD, Discovery, Nat.Geo Wild, Fox Life).

Może zweryfikować to na innym dekoderze? Tunery sprzedawane (wydawane) przez platformy cyfrowe często potrafią się dziwnie zachowywać...

Sprawdzałam na innym dekoderze, na philipsie i fergusonie; na jednym i drugim to występuje. :(

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: JaroslawMroczkowski »

chciałbym nieśmiało przypomnieć, że ten dział na forum nazywa się DVB-T w Polsce - strategie, plany, testy. Postarajmy się trzymać tematyki działu i całego forum.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: blockbuster »

Przepraszam za mały OT ale korzystając z obecności pana Jarka na forum chciałem się zapytać co stało się z Panem Tomaszem Berezowskim z TVN który gdzieś nagle zniknął z forum a wcześniej obiecywał nam powstanie blogu czy nawet książki o polskiej cyfryzacji. Może nadal ją tworzy?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Komunikat UKE: Jak poprawić odbiór programów TV

Post autor: DanielK »

Też jakiś czas temu o tym pomyślałem i przychodzą mi do głowy bardzo różne teorie ;)

Zablokowany