DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: blockbuster »

Wielkie dzięki.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

Przecin pisze:
twmichal pisze:Co do Słowacji - zastanawiam się czy kanały dla ichniejszego MUX-1 i pol. V to nie jest jakiś stan przejściowy.
Kanały MUX-1 zostaną takie jakie są teraz, tylko ich wzrosną moce. Stanie to się po wyłączeniu analogu i wymianie głównych anten nadawczych na nowe w polaryzacji V. Teraz muxy nadają z anten dodatkowych położonych niżej, a główne anteny na których jest teraz analog są w polaryzacji H.
Już niedługo się o tym przekonamy, bo np. analog z Bardejowa zostanie wyłączony w kwietniu, a nowe muxy ruszą tam na kanałach MUX2: 40 k. i MUX3: 54 k. :)
A czy wiesz z jaka mocą ruszą w kwietniu MUX-y z Bardejova na k.40 i 54?

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Podobno ma być na wszystkich trzech muxach po 50kW, tylko antana nadawcza kierunkowa z lekkim tłumieniem na Polskę. Jak będzie to zobaczymy już niedługo, bo za jakieś trzy miesiące.

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: pgrzes »

Czy udało się komuś stabilnie odebrać jakikolwiek MUX ze Słowacji w okolicach Jędrzejowa? Ostatnie próby prowadziłem w sierpniu, ale bez powodzenia.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Są już znane konkretne daty wyłączania analogu i włącznia nadawania cyfrowego.
W przypadku Bardejowa analog wyłączają 12 kwietnia, a dvb-t włączają 29 kwietnia. 8-)

Quido92

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Quido92 »

Mieszkam w Słowacji, Porúbka, powiat Humenné. Signał analogowy z Dubnika oraz Magury odbierałem w słabej jakości :? , ale NTC z Makovicy odbieram płynnie, bez kłopotów. :D Antena - sito bez wzmacniacza, pionowo. Film na Youtube, użytkownik 92Quido.

Quido92

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Quido92 »

Konkretne daty są na mojej stronie: www.quidovysielace.webnode.sk, oraz dużo ciekawych rzeczy. :)

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

pgrzes pisze:Czy udało się komuś stabilnie odebrać jakikolwiek MUX ze Słowacji w okolicach Jędrzejowa? Ostatnie próby prowadziłem w sierpniu, ale bez powodzenia.
A ciekawi mnie czy widzisz chociaż jakiś ślad sygnału? I jaką antenę użyłeś? Czy masz otwartą przestrzeń do 2 km od anteny na Słowację? Sygnały UHF mogą się rozchodzić nawet do 300km pomimo 100km ograniczenia zasięgiem horyzontu bezpośredniej widoczności. Jedynym problemem jest rozbudowana instalacja antenowa żeby je odebrać.

Ja mieszkam na południu 5km od Olkusza i ok. 102 km od Namestowa. Będę próbował złapać sygnał DVB-t. Dawno temu, bo 20lat temu :) stale odbierałem na UKF węgierskie i słowackie stacje radiowe. Zobaczę czy teraz dalej coś dochodzi z południa.

pozdrawiam,
Nardis

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: pgrzes »

Brak śladu sygnału, antena siatkowa (ale z tych lepszych), widoczność niezakłócona (testy na wzniesieniu), stabilny, dobry odbiór analogowego STV2 (gwarantujący niezły odbiór teletekstu), rano i wieczorem bardzo słabo Markiza+STV1. Testy prowadziłem u znajomego z użyciem tunera PC, od tego czasu mogło się coś zmienić.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

pgrzes pisze:Brak śladu sygnału, antena siatkowa (ale z tych lepszych), widoczność niezakłócona (testy na wzniesieniu), stabilny, dobry odbiór analogowego STV2 (gwarantujący niezły odbiór teletekstu), rano i wieczorem bardzo słabo Markiza+STV1.
Dla mnie jest już oczywiste, że nadajniki cyfrowej DVB-t mają trochę za niską moc w stosunku do mocy analogowych. Jak pewne zauważyliście moc DVB-t jest ok 14x mniejsza niż nadajnika analogowego który wysyła z tego samego miejsca. Praktyka pokazuje, że sygnał analogowy istnieje i jest silny a cyfrowego nie widać albo jest poza progiem dostatecznego dekodowania sprzętu odbiorczego. Taki efekt występuje również u mnie przy odbiorze czeskich programów. Jednakże dużą rolę odgrywa tu ustawienie wibratorów nadajnika (na który nie mamy wpływu) i czułość tunera. Ja mam Fergusona FT 8100 HD i tunerek Medion do PC. Ten pierwszy dekoduje jeszcze sygnał cyfrowy a Medion nic nie widzi. A czytałem, że Ferguson ma zamontowaną najczulszą głowicę i producent się tym szczyci. Udało się jednak porównać dekodowanie głowicy Fergusona z japońskimi głowicami DVB-t produkcji HITACHI i efekt był taki, że sygnał był doskonale dekodowany przez HITACHI podczas gdy Ferguson widział bardzo niski poziom sygnału i w ogóle nic nie dekodował. Tak więc czułość głowicy to podstawa.
pgrzes:
Ja to widzę u Ciebie tak - jak sygnał analogowy łapiesz to oznacza że jest też sygnał cyfrowy ale jest znacząco słaby. Na pewno na tunerze DVB-t do PC nic nie złapiesz.
Tu potrzeba dobrej klasy tuner o dużej czułości i dobrym algorytmie dekodującym.
Największe znaczenie ma jednak antena i wzmacniacz. To że masz antenę siatkową to nie znaczy że jest czuła dla częstotliwości kanałów STV. Należałoby sprawdzić suwmiarką długości wąsów V tej anteny bo może ona być zaprojektowana na środek pasma a nie na kanały z końca UHF. Dla kanałów powyżej 55k. długości muszą być mniejsze niż 19-20[cm]. Podobnie z odległościami sztywnego toru synfazowego w tej antenie. Jak te różnice są większe o 2 lub więcej [cm] od tego co podałem, to ta antena nie będzie odbierała dobrze kanałów z pogranicza pasma, gdzie słowacy nadają DVB-t. Należy wtedy podocinać te wąsy a odległości poskaracać (co już jest bardziej kłopotliwe). Prawie u wszystkich wzmacniaczy też załamuje się charakerystyka już przy 50k. tak że powyżej 55k. wzmacniają sygnały ze spadkiem o 5-12 db. a na dodatek kable też znacznie tłumią sygnał powyżej 55k.

pozdrawiam,
Nardis

garex

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: garex »

Nie jest tak źle z słowackimi programami. Powyżej 100 kilometrów na siatkowej antenie też można odbierać.
http://free4web.pl/3/2,144089,395875,78 ... ml#8102603

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

garex pisze:Nie jest tak źle z słowackimi programami. Powyżej 100 kilometrów na siatkowej antenie też można odbierać.
http://free4web.pl/3/2,144089,395875,78 ... ml#8102603
Na siatkowej idzie odbierać słabe sygnały, ale ona wzmacnia też sygnały z zakresu UKF/VHF bo sztywny tor synfazowy co łączy elementy V jest pionowy i dosyć długi (l= ok. 0,5m) i łapie te sygnały. Żeby poprawić jakość odbioru musi być na wejściu przedwzmacniacza pułapka na tę częstotliwość f=300/l i wielokrotne albo filtr pasmowy na UHF lub też górnoprzepustowy a jak wiem prawie żadne wzmacniacze tego nie mają. Takie LC trzeba więc samemu wlutować w płytkę. Ja opracowałem swój własny wzmacniacz i odbiór słabych stacji z czech mam rewelacyjny ale jak na razie dvb-t ze słowacji nie złapałem, bo mam za nisko antenę.
U mnie wysoki las i łagodna 50m góra wznosząca się na długości 4km trochę zasłania odbiór z południowego kierunku. Na wiosnę, kiedy ustabilizuje się sytuacja w cyfrowym eterze, a szczególnie wzrosną moce nadajników ze Słowacji, to ustawię antenę o 20m wyżej na pobliskim wzniesieniu i wtedy spróbuję coś złapać z południa.

Tak więc póki co na południu Olkusza odbioru ze Słowacji brak. A może się mylę i ktoś napisze że odbiera? Aaa... najbliżej mnie ponoć jakiś gostek odbiera w Ojcowie, co jest trochę dziwne, bo tam jest niżej niż u mnie.

pozdrawiam,
Nardis

romanodepalma

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: romanodepalma »

Potwierdzam. Jestem w południowej części Olkusza. Przez ok. dwa tygodnie miałem antene siatkową skierowaną na Żilinę i nic nie odebrało. Próbowałem też na Tri Digit przez ponad tydzień i nic. Oczywiście w polaryzacji pionowej. Przez zimę nic nie robiłem i też czekam na zwiększenie mocy.
W Kluczach na TU 1100 do laptopa i siatkowej jest możliwy odbiór na tarasie widokowym.

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Wydane zostały pozwolenia na mux 2 i mux 3 z Bardejowa.
Mux 2 - kanał 40 - 15,85 kW - V,
Mux 3 - kanał 54 - 15,85 kW - V.
Mux 1 na kanale 62 pozostaje z mocą 8,5 kW - V.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: mathome »

Szkoda, że MUX 1 z Bardejov-a pozostanie z obecną mocą 8,5 kW...
Dotąd były informacje o podniesieniu mocy tego MUX-a...
Być może uda mi się złapać pozostałe dwa MUX-y.
MUX-1 mimo prób na kilku antenach i wzmacniaczach pozostaje niezdobyty.
okolice Radomyśla Wielkiego

Odległość od nadajnika - 95 km
Profil terenu:
Obrazek

rafic

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: rafic »

A czy w Dąbrowie Górniczej można odbierać kanały ze DVB-T SŁOWACJI

Awatar użytkownika
igorlan
Posty: 784
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Odbiornik: Samsung UE55RU7092
Instalacja antenowa: Siatka+LNA188 (SK) Námestovo MUX1,2,3,4
Televes DAT 790 (CZ) Lysá hora MUX23
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Námestovo, Lysá hora

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: igorlan »

rafic pisze:A czy w Dąbrowie Górniczej można odbierać kanały ze DVB-T SŁOWACJI
Spróbuj z Ziliny-Krizavy. Obecnie stamtąd jest nadawany MUX1 na k68. Od maja dojdą kolejne MUXy.

Nardis
Posty: 150
Rejestracja: 17 lutego 2011, o 01:30
Odbiornik: Hyundai DVB4H 632 PVR
Instalacja antenowa: ATX DIPOL VENA o długości 4m +
wzmacniacz SWA9701 + 130m kabla TRISET
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy,Chorągw,Gubałówka,Wręczyca

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Nardis »

romanodepalma pisze:Potwierdzam. Jestem w południowej części Olkusza. Przez ok. dwa tygodnie miałem antene siatkową skierowaną na Żilinę i nic nie odebrało. Próbowałem też na Tri Digit przez ponad tydzień i nic. Oczywiście w polaryzacji pionowej. Przez zimę nic nie robiłem i też czekam na zwiększenie mocy.
W Kluczach na TU 1100 do laptopa i siatkowej jest możliwy odbiór na tarasie widokowym.

Witaj,

Po zwiększeniu wysokości zawieszenia anteny tylko o 5m wreszcie zacząłem odbierać słabiutki sygnał analogowego nadajnika z Namestowa na kanale 29. Antena siatkowa o zysku 13db nie zapewnia dobrego odbioru i separacji sygnałów bo stacja ta jest załócania przez nadajnik TV Puls z Częstochowy Wręczycy (29k) oraz co ciekawe, przez jakąś stację Węgierskiej TV analogowej. Za kilka dni Słowacy wyłączą swoją stację, więc możliwe że po założeniu kierunkowej anteny o dużym zysku będę mógł zidentyfikować Węgierski nadajnik a przy okazji odbiorę jakieś MUXy ze Słowacji przy polaryzacji V. Mam możliwość zwiększenia wyskości zawieszenia anteny jeszcze o 10m więc zapowiada się ciekawe polowanie na stacje z południa.

pozdrawiam,
Nardis

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: Przecin »

Film z ośrodka nadawczego Bratislava - Kamzik. Można na filmie zobaczyć ten ośrodek od wewnątrz. 8-)
LINK
Może Emitel by też taki film nakręcił :?:

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T SŁOWACJA

Post autor: kroczek12 »

@Przecin

Pisałeś na Satkurierze że włączono już wszystkie 3 muxy z Bardejova. Gdzie je łapiesz? Jaka jest moc/jakość w porównaniu z dotychczasowym mux1 który ma 8kW?

Ja mam zaledwie 36km do nadajnika z Bardejova (przekrój terenu) ale mnie zasłania góra i nie wiem czy nawet moja DAT 75 złapie sygnał. Swoją drogą, Panowie jaki polecacie wzmacniacz masztowy.

Zablokowany