SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Greeg

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg »

To co dziś dzieje się z odbiorem TVP1 z kanału 48 woła o pomstę do nieba od godz 20:00 bardzo częste zacinki i stop klatki z przerwami dźwięku jak już dawno nie było ,ostatnio podczas pracy na jednym nadajniku w Łazach tak był sygnał zniekształcony.
Jeśli w przyszłości ma tak wyglądać odbiór DVBT to ja dziękuję pozostanę przy ofercie jednej z platform cyfrowych.
Jestem bardzo rozczarowany.

Jaro

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jaro »

Witam,
Warszawa okolice Metra Wilanowska - odbiór multipleksu TVP jest fatalny.
Lepiej nawet było jak sygnał był tylko z nadajnika w Łazach.
Pzdr

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

Wczoraj było brak EPG, dziś nie sprawdzałem.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Witam.
Piszę tutaj po raz pierwszy, ale chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat działania multipleksu TVP. W momencie gdy odbieram TVP ze zbiorczej anteny na dachu (blok 4 piętrowy na Bemowie w Warszawie) praktycznie nie mogę oglądać programu (siła sygnału 99% jakość pływa od 40-50%) w momencie gdy podepnę się na antenę wystawioną na balkonie (bez wzmacniacza) siła sygnału spada do 60% jakość jest stała około 55% i wtedy odbiór jest prawidłowy żadnej przerw zaników itp. Czysty krystaliczny obraz. Wydaje mi się, że problemy opisywane na forum w wielu przypadkach dotyczą anten ze wzmacniaczem a co za tym idzie prawdopodobnie sygnał jest zbyt silny. Dzisiaj zdobyłem tłumik i zobaczę co da jego zastosowanie przy antenie zbiorczej. Żeby sprawa była jasna jaki i antena zbiorcza tak i antena na balkonie wykierowane na nadajnik w Łazach.

Greeg

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg »

Nie mam zainstalowanych wzmacniaczy antenowych ponieważ siła sygnału to 94% a jakość 96%, kanał 48 antena siatkowa ustawiona na nadajniki PKiN oraz Łazy akurat mniej więcej w jednej linii niestety.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Zamiast zbiorczej anteny zamontowałem na balkonie kierunkową antenę 19 elementową bez wzmacniacza skierowaną na PKiN (jakieś 7,7 km w linii prostej wg. GPS) jeśli chodzi o POT siła sygnału około 65% jakość również około 65% jeśli chodzi o TVP to siła sygnału 95% ale jakość pływa od 23 do 65 % (próbowałem zmieniać ustawienie anteny ale niewiele to zmienia zawsze pływa). Czy tak to powinno być że ta jakość tak pływa?? Patrząc na obraz bardzo sporadycznie występuje chwilowa jak to się nazywa „ pikselizacja” ale to bardzo sporadycznie więc już nie wiem czy tak ma być czy nie? Może warto jednak zastosować wzmacniacz?

P.S Dodam tylko że na zbiorczej antenie skierowanej na Łazy przy sile sygnału 99% i jakości pływającej od 23 do 50% nie da rady nic oglądać w ogóle sporadycznie można zobaczyć jakiś obraz ........ tłumik 20Db nic nie zmienia poza faktem, że spada siła sygnału na 86% ale nadal nic się nie zobaczy.

Dodane 24.01.2009 od około godziny 21:00 bardzo znaczący wzrost sygnału paczki TVP wcześniej skakało od 23 do 65 % i pływało teraz mam jakość 72 % i prawie żadnego pływania może +-2 % nie wiem czy cos poprawiono czy to zasługa deszczu ? ( z anteną nic nie robiłem)

Adam

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Adam »

"W Białołęce byliśmy, oglądaliśmy TVP1 i TVP HD bez żadnych zakłóceń."

Proszę o informacje jak Panowie robiliście te testy, w jaki sposób są one wykonywane w terenie?

Oto wyniki dzisiejszego testowania, (przypominam) Białołęka-Żerań ulica Portowa, Panasonic z DVB-T Mpeg4, antena siatkowa na PKiN bez wzmacniacza. POT cały czas bez zakłóceń - żyleta. Na wszystkich kanałach TVP pixelozy, najczęściej na TVPHD. (TVP) Siła sygnału 80%, jakość sygnału 100%. Co 8-9 sekund (regularnie) jakość sygnału spada do 80% na wszystkich kanałach z paczki Emitela. Na TVPHD zawsze w momencie takiego spadku występuje pixeloza, czasami przycięcia dźwięku. Na innych kanałach (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Sport) pixeloza występuje raz na 2-3 spadki jakości sygnału. Tłumienie nic nie daje, posiadam stałe tłumiki (2dB, 3,5dB i 7 dB) testowałem z każdym z nich, efektem ich stosowania jest tylko pogorszenie siły sygnału, a pixelozy (spadki jakości sygnału) pozostają bez zmian. Instalacja antenowa jest bezpośrednio do TV bez dodatkowych SAT i innych rzeczy - sygnał trafia z anteny bezpośrednio do odbiornika.
Pixelozy na TVPHD są strasznie irytujące, bardzo ciężko się to ogląda, a mecze codziennie.

Widać, że przyczyna tkwi w transmisji synchronicznej. Czy w innych rozwiniętych krajach europejskich, które już to dawno przerabiały jest gdzieś podobna sytuacja z nadajnikami? Jeżeli nasi specjaliści nie potrafią sobie poradzić to może sprawdzić gdzie i jak prawidłowo zrobili to inni?

gos

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: gos »

Mieszkam na Białołęce, konkretnie w Henrykowie, mam antenę siatkową, bez wzmacniacza, z której sygnał podzielony jest na 3 odbiorniki. Jednym z nich jest Sony KDL-32W4000. Jednak nie znajduje mi on programów POT. Programy TVP odbierają dobrze, sygnał w opcjach pokazywany jest jako średni, ale generalnie odbiór jest dobry, czasem zdarzają się jakieś artefakty. Czy to, że nie mam programów POT jest tylko kwestią złego ustawienia anteny, bo z tego co pamiętam jest ona ustawiona na Raszyn a nie na PKiN (jednak nie jest do duża różnica), czy też samej anteny i należałoby ją zmienić?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

gos pisze:Mieszkam na Białołęce, konkretnie w Henrykowie, mam antenę siatkową, bez wzmacniacza, z której sygnał podzielony jest na 3 odbiorniki. Jednym z nich jest Sony KDL-32W4000. Jednak nie znajduje mi on programów POT. Programy TVP odbierają dobrze, sygnał w opcjach pokazywany jest jako średni, ale generalnie odbiór jest dobry, czasem zdarzają się jakieś artefakty. Czy to, że nie mam programów POT jest tylko kwestią złego ustawienia anteny, bo z tego co pamiętam jest ona ustawiona na Raszyn a nie na PKiN (jednak nie jest do duża różnica), czy też samej anteny i należałoby ją zmienić?
Żeby jednoznacznie określić przyczynę trzeba znać schemat instalacji antenowej, w tym rodzaj układu rozdzielającego sygnał. Jednak wszystko wskazuje na to, że odbierasz sygnał z Łazów gdzie moc nadajnika jest kilkadziesiąt razy silniejsza od nadajnika POT z PKiN stąd można wnioskować, że układ antenowy wymaga przebudowy aby uzyskać właściwy zysk sygnału umożliwiający odbiór z PKiN. Po pierwsze przy tej odległości należy stosować anteny kierunkowe typu Yaga, a do podzielnia sygnału wykorzystywać aktywne rozgałęźniki RTA-120 lub RTA-140 http://www.telmor.pl/pl/offer/185 . Ze względu na wysoką częstotliwość kanałów (48 i 55) przy większej odległości od anteny ma znaczenie jakość użytego kabla antenowego.
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2009, o 20:25 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

gos

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: gos »

orin pisze:
gos pisze:Mieszkam na Białołęce, konkretnie w Henrykowie, mam antenę siatkową, bez wzmacniacza, z której sygnał podzielony jest na 3 odbiorniki. Jednym z nich jest Sony KDL-32W4000. Jednak nie znajduje mi on programów POT. Programy TVP odbierają dobrze, sygnał w opcjach pokazywany jest jako średni, ale generalnie odbiór jest dobry, czasem zdarzają się jakieś artefakty. Czy to, że nie mam programów POT jest tylko kwestią złego ustawienia anteny, bo z tego co pamiętam jest ona ustawiona na Raszyn a nie na PKiN (jednak nie jest do duża różnica), czy też samej anteny i należałoby ją zmienić?
Żeby jednoznacznie określić przyczynę trzeba znać schemat instalacji antenowej, w tym rodzaj układu rozdzielającego sygnał. Jednak wszystko wskazuje na to, że odbierasz sygnał z Łazów gdzie moc nadajnika jest kilkadziesiąt razy silniejsza od nadajnika POT z PKiN stąd można wnioskować, że układ antenowy wymaga przebudowy aby uzyskać właściwy zysk sygnału umożliwiający odbiór z PKiN. Po pierwsze przy tej odległości należy stosować anteny kierunkowe typu Yaga, a do podzielnia sygnału wykorzystywać aktywne rozgałęźniki RTA-120 lub RTA-140 http://www.telmor.pl/download_attachmen ... a02ae3.pdf. Ze względu na wysoką częstotliwość kanałów (48 i 55) przy większej odległości od anteny ma znaczenie jakość użytego kabla antenowego.
Czy taka antena http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zes ... _A2610.htm byłaby dobrym rozwiązaniem? Zastosować do tego ewentualnie jakiś wzmacniacz? Żeby tylko nie pogorszył mi się odbiór kanałów analogowych, na pozostałych 2 odbiornikach.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Przemo »

Kup porządną antenę kierunkową na przykład ATX-91 z symetryzatorem i podłącz ją tylko do tego telewizora. Aby mieć spokój na lata warto kupić przewód zewnętrzny Triset, który ma bardzo małe tłumienie. Zapewne obecnie masz odbiór z Łazów, a tam moc nadajnika to 70 kW. Pot nadaje z mała mocą z PKiN z mocą 1,3 kW, czyli o wiele mniejszą dlatego nic nie odbiera. Jak dla mnie anteny siatkowe powinny zostać wycofane ze sprzedaży i użytku tak samo jak wyroby z azbestu i inne niebezpieczne substancje. W analogu jeszcze jako tako działają, ale w cyfrze nie za bardzo. Tutaj liczy się bardziej porządny kawał żelastwa na dachu. Mieszkam w Rawiczu i mogę porównać odbiór na siatce i na Televesie i jeśli chodzi o duże moce takie jak ze Śremu to nie ma różnicy w jakości, o mocy sygnału nie wspomnę, bo wiadomo, że jest oszukana z uwagi na wzmacniacz w siatce. Mam natomiast możliwość przetestowania odbioru bardzo słabego nadajnika z Leszna o mocy 125 W! i na antenie kierunkowej odbiór jest zawsze stabilny i poprawny, jedynie wymaga bardzo dokładnego wycelowania w nadajnik, natomiast siatka czasami daje radę coś wyłapać , głównie przy pochmurnej pogodzie z tym, że i tak nie można wyszukać serwisów i ich zapisać w pamięci.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

gos pisze:Czy taka antena http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zes ... _A2610.htm byłaby dobrym rozwiązaniem? Zastosować do tego ewentualnie jakiś wzmacniacz? Żeby tylko nie pogorszył mi się odbiór kanałów analogowych, na pozostałych 2 odbiornikach.
Ponieważ zostało uruchomione doświetlanie w analogu proponuje ustawić antenę na PKiN.
Szczegółowy wykaz analogowych częstotliwości doświetlających znajdziesz tu
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=160
Do odbioru można użyć anteny logarytmicznej LOG 2-69 http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm
Antenę należy podłączyć do aktywnego wzmacniacza WSS-100 http://www.telmor.pl/pl/offer/184
do kupienia między innymi na Allegro http://www.[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/item539373451_wzm ... or_ss.html
Wzmacniacz ten umożliwia oddzielne dopasowanie poziomów sygnału dla pasma VHF i UHF oraz rozdziela sygnał na trzy odbiorniki.Przy dobrze ustawionej antenie na PKiN będziesz mógł dopasować poziomy sygnału tak aby odbiór był dobry na wszystkich odbiornikach.
Moce nadajników POT i Emitela są zbliżone do analogowych doświetlających stąd łatwiej będzie dopasować sygnał unikając przesterowania.
Pamiętaj o stosowaniu dobrej jakości kabla koncentrycznego np. Triset-113.
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2009, o 21:01 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Witam ponownie dzisiaj zrobiłem test w miejscowości Łowicz (woj. Łódzkie (trasa numer 2)) odległość według GPS 64 km w linii prostej od nadajnika w Łazach, antena siatkowa ze wzmacniaczem (niby 32DB) siła sygnału 95% jakość 75%, odbiór TVP prawidłowy zero „pikselizacji itp.” Wygląda na to że łapie tylko sygnał z Łaz i jest ok. (brak sygnału z PKiN jeśli chodzi o POT nawet śladu nie ma). Zastanawiam się czy uruchomienie transmisji synchronicznej z PKiN i Łaz nie spowodowało że jakość sygnału w okolicach Warszawy „pływa”, choć jak pisałem od wczoraj i tak podskoczyła mi dość mocno jakość sygnału.

gos

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: gos »

Ok dzięki wielkie za wszystkie wypowiedzi. Już wiem jaki rozgałęźnik, kable też wiem jakie, jeszcze tylko proszę o konkretną radę co do anteny. Musi być to antena kierunkowa, koniecznie szerokopasmowa, ponieważ odbieram jeszcze na 2 telewizorach sygnał analogowy, tylko którą wybrać? Tę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm czy tę http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zes ... _A2610.htm czy też może jakąś inną? I jeszcze raz dzięki za wszystko.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

gos pisze:Ok dzięki wielkie za wszystkie wypowiedzi. Już wiem jaki rozgałęźnik, kable też wiem jakie, jeszcze tylko proszę o konkretną radę co do anteny. Musi być to antena kierunkowa, koniecznie szerokopasmowa, ponieważ odbieram jeszcze na 2 telewizorach sygnał analogowy, tylko którą wybrać? Tę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm czy tę http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zes ... _A2610.htm czy też może jakąś inną? I jeszcze raz dzięki za wszystko.
Antena LOG wystarczy do poprawnego odbioru wszystkich programów, a poziomy sygnału dopasujesz regulacją wzmocnienia w WSS-100.
Dobrze wykonana instalacja to połowa sukcesu. Pamiętaj, że wzmacniacz który jest w WSS-100 wymaga zasilania, które doprowadza się poprzez wejście oznaczone OUT (opis na obudowie wzmacniacza). Można wykorzystać do tego typowy zasilacz z separatorem zasilania np. http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0010.htm podłączony przy jednym z odbiorników.
Ostatnio zmieniony 25 stycznia 2009, o 21:10 przez orin, łącznie zmieniany 1 raz.

gos

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: gos »

orin pisze:
gos pisze:Ok dzięki wielkie za wszystkie wypowiedzi. Już wiem jaki rozgałęźnik, kable też wiem jakie, jeszcze tylko proszę o konkretną radę co do anteny. Musi być to antena kierunkowa, koniecznie szerokopasmowa, ponieważ odbieram jeszcze na 2 telewizorach sygnał analogowy, tylko którą wybrać? Tę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm czy tę http://www.dipol.com.pl/telewizyjny_zes ... _A2610.htm czy też może jakąś inną? I jeszcze raz dzięki za wszystko.
Antena LOG wystarczy do poprawnego odbioru wszystkich programów, a poziomy sygnału dopasujesz regulacją wzmocnienia w WSS-100.
Dobrze wykonana instalacja to połowa sukcesu. Pamiętaj, że wzmacniacz który jest w WSS-100 wymaga zasilania, które doprowadza się poprzez wejście oznaczone OUT (opis na obudowie wzmacniacza). Można wykorzystać do tego typowy zasilacz z separatorem zasilania np. http://www.dipol.com.pl/zasilacz_wzmacn ... _D0010.htm podłączony przy jednym odbiorników.
OK, to już wiem wszystko. Dzięki.

EDIT:
A gdybym w przyszłości chciał rozszerzyć instalację do 4 odbiorników (bo rodzinka już snuje takie plany :) ) i zastosował teraz rozgałęźnik RTA-140 http://www.telmor.pl/pl/offer/185 to czy wówczas antena logarytmiczna wystarczy? Czy też zastosować jakąś inną a jeśli tak to jaką?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: orin »

gos pisze: OK, to już wiem wszystko. Dzięki.

EDIT:
A gdybym w przyszłości chciał rozszerzyć instalację do 4 odbiorników (bo rodzinka już snuje takie plany :) ) i zastosował teraz rozgałęźnik RTA-140 http://www.telmor.pl/pl/offer/185 to czy wówczas antena logarytmiczna wystarczy? Czy też zastosować jakąś inną a jeśli tak to jaką?
Antena logarytmiczna wystarczy, ma lepszą charakterystykę do odbioru w tej odległości od PKiN szczególnie w zakresie UHF. Wzmacniacz WSS-100 daje możliwość dokładnej regulacji poziomów sygnału, dlatego polecam zastosowanie w pierwszym wariancie właśnie WSS-100. Po ustawieniu poziomów sygnału można zastosować dodatkowo na jednym z wyjść WSS pasywny rozgałęziacz RM-2F http://www.telmor.pl/pl/offer/216 i podłączyć dodatkowy odbiornik.Pamiętaj, że wzmocnienie ustawiasz kierując się najlepszy obrazem, lecz nie koniecznie musi to być maksymalne wzmocnienie. Należy ustalić wzmocnienie na poziomie, który zapewnia czysty obraz bez widocznych szumów.
Do ustawiania wzmocnienia możesz spróbować wykorzystać odbiornik z wbudowanym tunerem DVB-T kierując się najlepszym wskazaniem jakość sygnału (nie mylić z siłą sygnału).
Częstotliwości nadawania analogowych programów z PKiN różnią się minimalnie w stosunku do Łazów (Raszyna) stąd będzie konieczna mała korekta strojenia odbiorników.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: handrzej »

Witam Grupowiczów.
Mały raporcik słyszalności DVB-T z Raszyna.
Kolega, który mieszka 5km od Płocka napisał, że odbiera u siebie stabilnie bezproblemowo DVB-T z Raszyna.
Antena ATX-55, przedwzmacniacz SWA-9001, 15m kabla antenowego, antena 7m nad gruntem, tuner MSI DigiVOX mini II. Zdaje się że jest to odległość lekko powyżej 100km.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: pablo82 »

handrzej pisze:Witam Grupowiczów.
Mały raporcik słyszalności DVB-T z Raszyna.
Kolega, który mieszka 5km od Płocka napisał, że odbiera u siebie stabilnie bezproblemowo DVB-T z Raszyna.
Antena ATX-55, przedwzmacniacz SWA-9001, 15m kabla antenowego, antena 7m nad gruntem, tuner MSI DigiVOX mini II. Zdaje się że jest to odległość lekko powyżej 100km.
Z tego co wiem, to sygnał DVB-T z Raszyna "leci" też daleko na południe tj. na forum radiopolska wyczytałem, ze jeden facet odbiera DVB-T z Raszyna w Suchedniowie - woj. Świętokrzyskie (odległość również ponad 100km od Raszyna). Ja mieszkam w Skarżysku, ale na chwilę obecną odbieram tylko analog z Raszyna w średniej jakości (tylko Polsat, TVP1 i TVP2 - te programy, które nadają z dużą mocą). A wracając do odbioru cyfrowego DVB-T z Raszyna to na moim Sony Bravia z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4 na kanale 48 niestety brak jakiegokolwiek sygnału "cyfrowego" z Raszyna.
PS. Dodam, że mój sprzęt do odbioru tv to: Antena ATX-55, przedwzmacniacz LNA-177, 30m kabla antenowego, antena zawieszona 5m powyżej dachu 2-piętrowego bloku.
Być może wymienię swoją antenę na ATX-91 i zmienię przedwzmacniacz na ten: PAP-630, albo po prostu poczekam do marca 2010r. aż uruchomią DVB-T z nadajnika w Kozłowcu koło Przysuchy (o ile się znów nie opóźni termin startu DVB_T z Przysuchy-Kozłowiec), gdyż z tamtego nadajnika wszystkie programy nadawane analogowo -odbieram idealnie.
Ostatnio zmieniony 11 lutego 2009, o 09:18 przez pablo82, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

Fakt, Raszyn sieje bardzo dobrze na południe. Pisałem już o tym w tym wątku. Mieszkając 7km na zachód od Opoczna (92km w lini prostej od Łazów) od początku emisji DVB-T odbiór mam w 100% stabilny o każdej porze dnia i nocy. Analog też idzie bdb, lekkie śnieżenie na TV4 i Puls oraz minimalne na TVP Info w dzień, wieczorem przeważnie czysto. Raz nawet przy bardzo dobrej propagacji złapałem POT z PKiN a to już jest około 110km w lini prostej no i moc nadajnika słabiutka (1,3kW)

Zablokowany