Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Nasedo

Sochaczew, odbior

Post autor: Nasedo »

Wie ktos moze jak z odbiorem DVB w Sochaczewie? Wystarczy zwykla siatkowa antena skierowana na Warszawe jak przy naziemnej tv czy potrzeba jakis wzmacniaczy, innych anten?

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Sochaczew, odbior

Post autor: orin »

Antena bez wzmacniacza typu Yaga http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm skierowana na Raszyn, odbierzesz DVB-T w Sochaczewie bez problemu. Stosowanie wzmacniacza jest niewskazane.
Do podłączenia anteny stosuj dobry kabel np. Triset 113 http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1015_1.htm
Aby precyzyjnie ustalić kierunek anteny można posłużyć się jakością obioru sygnału analogowego na kanale 51 (711,25 MHz)TVP INFO / TVP Warszawa. Moc nadajnika i miejsce nadawania identyczne z emisją cyfrową.

Galusz

Re: Sochaczew, odbior

Post autor: Galusz »

Ja w Sochaczewie łapie bez problemów na zwykłej antenie siatkowej podłączonej przewodem 2 zyłowym (telefonicznym).
Moim zdaniem nie ma sensu inwestowanie w Yagi czy inne "drogie" anteny skoro na starej dobrej siatce mam poziom sygnału 90-100%, a co za tym idzie 0 gubionych pakietów czy innych błędów.

danielmat

Re: Sochaczew, odbior

Post autor: danielmat »

Galusz pisze:Ja w Sochaczewie łapie bez problemów na zwykłej antenie siatkowej podłączonej przewodem 2 zyłowym (telefonicznym).
Moim zdaniem nie ma sensu inwestowanie w Yagi czy inne "drogie" anteny skoro na starej dobrej siatce mam poziom sygnału 90-100%, a co za tym idzie 0 gubionych pakietów czy innych błędów.
Całkiem niezła antena kierunkowa kosztuje ok. 30zł (czyli tyle samo co siatka), to naprawdę nie jest dużo a jakość sygnału jest nieporównywalnie lepsza niż na antenie szerokopasmowej np. siatkowej.

Za moją poprzednią antenę, którą kupiłem jakieś 2 lata temu zapłaciłem ok. 110zł (antena szerokopasmowa z przedwzmacniaczem), natomiast miesiąc temu sprawiłem sobie nową antenę kierunkową DIPOL 16/21-69 DVB-T i jakość jest nieporównywalnie lepsza. Wiadomo, że jeśli sygnał jest dobry to i na zwykłej "siatce" odbiór jest OK ale szczerze polecam antenę kierunkową.

jack125

Re: Sochaczew, odbior

Post autor: jack125 »

u mnie kanały tvp mux 3 niestety nie da sie odbierac pikselizacja po kilku minutach ogladania a jak teraz troche pogoda sie pogorszyła to wogule nie ma jedyny plus to ze mux 2 do tej pory był idealnie ale jak po zmianie pogody to mozna zaobserwowac lekkie przycinanie.Ta roznica w jakosci sygnału to chyba roznica w mocy sygnału mux 2 i mux 3 mux 2 ma chyba wieksza siłe nadawania

voitek
Posty: 419
Rejestracja: 22 czerwca 2010, o 21:36
Odbiornik: KDL-40EX500
WinFast Dongle H, NOT LV5T Deluxe, Wiwa HD-90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T i wzm. dopuszk. LNA-177 30dB ekran.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN - 55 km

Re: Sochaczew, odbior

Post autor: voitek »

Kiedy analog zostanie wyłączony, to moc nadajników cyfrowych się zwiększy. A na razie to tak sobie "nadaje, bo nadaje".

mariusz

Re: Sochaczew, odbior

Post autor: mariusz »

ja w Iłowie odbieram oba muxy z Raszyna antena siatkowa+symetryzator 3metry nad ziemią bez problemów telewizor LG .

Tusiek

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: Tusiek »

Czy coś się dziś dzieje z nadajnikami ? U mnie 15km na zachód od W-wy jest tylko PolsatHD i żadnych innych programów ?

nkp123

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: nkp123 »

Coś u Ciebie jest nie tak. U mnie (~35km na północ od Warszawy) wszystkie 3 MUX'y + Polsat HD i TVN HD działają tak, jak zawsze.

geolog

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: geolog »

Wszyscy, którzy narzekają na odbiór, który w zależności od pogody nagle znika mają po prostu słabe albo wadliwe instalacje antenowe. Nie pamiętam żeby MUXy od początku uruchomienia miały jakieś awarie. Przy dobre instalacji wszystko działa na 100%.

rayban46

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: rayban46 »

geolog pisze:Wszyscy, którzy narzekają na odbiór, który w zależności od pogody nagle znika mają po prostu słabe albo wadliwe instalacje antenowe. Nie pamiętam żeby MUXy od początku uruchomienia miały jakieś awarie. Przy dobre instalacji wszystko działa na 100%.
Chyba jednak nie do końca jest tak jak piszesz. U mnie (najczęściej chyba używany na tym forum zwrot ;-) przez dwa tygodnie po zakupie dekodera DVB-T odbierało wszystkie trzy MUX-y oraz Polsat HD i TVN HD. Czasem na niektórych kanałach była pixeloza, przeważnie zaczynała się około południa a wieczorem kończyła (nie dotyczy Polsat HD - tu odbiór zawsze był wzorowy). Jakiś tydzień temu MUX1 całkowicie mi zniknął (a miał dużo lepszą siłę i jakość sygnału niż Mux3), TVN HD czasami widać z gigantyczną pixelozą i został tylko MUX2 i 3 oraz, oczywiście, Polsat HD.
Co ciekawe, podczas każdej próby przeskanowania kanału 58 (Mux1, 770Mhz) mój dekoder pokazuje, że jakość sygnału skacze cyklicznie (co ok. pół sekundy) od zera do stu procent (może ma to coś wspólnego z emisją synchroniczną z PKiN i z Raszyna ?).
Nie mieszkam w dzielnicy przemysłowej, wokół mojego osiedla nie ma żadnej budowy, nie sadzono ani nie wycinano żadnych drzew a i antena (siatka za oknem na wysokości 3 m) nie zmieniła swojego położenia. Jak mi to wytłumaczysz ? Nie zmienił się odbiornik, nie zmieniło się środowisko propagacji sygnału (nie licząc zmiany pogody), w grę wchodzi więc tylko zmiana parametrów nadawania.
Z góry zastrzegam, że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i mój sposób myślenia może być zbyt prosty ;-)

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: _chris_ »

rayban46 pisze:przez dwa tygodnie po zakupie dekodera DVB-T odbierało wszystkie trzy MUX-y oraz Polsat HD i TVN HD. Czasem na niektórych kanałach była pixeloza, przeważnie zaczynała się około południa a wieczorem kończyła (nie dotyczy Polsat HD - tu odbiór zawsze był wzorowy).
muszę Cię zmartwić, to co napisałeś oznacza, że twoja instalacja antenowa nigdy nie była odpowiednia do warunków odbioru podstawowych mux-ów.

W dzień / wieczorem jest zwykle najsłabsza propagacja, więc traciłeś stabilny odbiór, bo twoja instalacja miała / ma za mały margines na wahania sygnału. A wahania sygnału (zarówno krótko, jak i długo okresowe) w mieście mogą być bardzo duże i dochodzić spokojnie do 10dB (10x).
rayban46 pisze: Jakiś tydzień temu MUX1 całkowicie mi zniknął (a miał dużo lepszą siłę i jakość sygnału niż Mux3), TVN HD czasami widać z gigantyczną pixelozą i został tylko MUX2 i 3 oraz, oczywiście, Polsat HD.
mux-1 idzie obecnie tylko z Raszyna, jak "siadły" warunki propagacyjne (mrozy odpuściły, stopniał lód i topnieją śniegi), to zabrakło Ci sygnału na tym mux-ie. Resztę jakoś odbierasz, zapewne z doświetlenia z PKiNu
rayban46 pisze:Co ciekawe, podczas każdej próby przeskanowania kanału 58 (Mux1, 770Mhz) mój dekoder pokazuje, że jakość sygnału skacze cyklicznie (co ok. pół sekundy) od zera do stu procent (może ma to coś wspólnego z emisją synchroniczną z PKiN i z Raszyna ?).
to zwykle typowe zachowanie dekodera, który ma za małą jakość sygnału wejściowego,skutkiem czego głupieje, i pokazuje dowolne rzeczy. Na mux-1 nie ma obecnie SFN-u.
rayban46 pisze:Nie mieszkam w dzielnicy przemysłowej, wokół mojego osiedla nie ma żadnej budowy, nie sadzono ani nie wycinano żadnych drzew a i antena (siatka za oknem na wysokości 3 m) nie zmieniła swojego położenia. Jak mi to wytłumaczysz ? Nie zmienił się odbiornik, nie zmieniło się środowisko propagacji sygnału (nie licząc zmiany pogody)
było wyżej - warunki propagacyjne. O ile, dodatkowo, nie stało się coś z instalacją antenową z okazji odwilży - np. zassanie wody przez kabel antenowy, woda w puszce antenowej i takie tam podobne...
rayban46 pisze:w grę wchodzi więc tylko zmiana parametrów nadawania.
Z góry zastrzegam, że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i mój sposób myślenia może być zbyt prosty
niestety, jest właśnie nazbyt prosty. Zakasuj rękawy i poprawiaj swoją instalację antenową.

Jeśli masz stary kabel antenowy, jest biały, ma średnicę ~5mm - do wymiany na starcie. I ponownie, dobrze i precyzyjnie ustawić antenę na MAX jakości odbieranych mux-ów. A jeśli nie pomoże, to albo antena w inne miejsce (wyżej) albo wzmacniacz.

rayban46

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: rayban46 »

No to muszę poczekać na cieplejsze dni ;-)
Tak w ogóle to jaką antenę polecalibyście zastosować ?
Przypomnę, że pomimo małej odległości nie mam widoczności na PKiN.
Na Raszyn też nie.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: _chris_ »

rayban46 pisze:Tak w ogóle to jaką antenę polecalibyście zastosować ?
Przypomnę, że pomimo małej odległości nie mam widoczności na PKiN.
Na Raszyn też nie.
Odbiór z odbić albo na sygnałach rozproszonych - więc 'siatka' lub logoperiodyczna. Tyle, że wzmacniacz może być potrzebny.

michal0099

odbiór dvb w sierakowie okolice gostynina-problem

Post autor: michal0099 »

Witam,koledzy kupilem antene+wzmacniacz ,tuner i odbiornik tv do pokoju mojej girl zeby ogladac tv bez mojej tesciowej;) i mam problem...jest slaby sygnal,ustawiam antene na polodniowy wschod to mam tylko tvp2. jak proponujecie ustawic antene lub co zrobic zeby miec wiecej odbieranych programow??jestem nowicjuszem wsrod dvb-owców,do tej pory mialem doczynienia tylko z analogową tv i z sukcesami.prosze bardzo o pomoc

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: odbiór dvb w sierakowie okolice gostynina-problem

Post autor: kb997 »

Teoretycznie w twojej lokalizacji z dobrą anteną kierunkową ze wzmacniaczem zwróconą na wschód masz szansę na złapanie Raszyna lub PKIN a co za tym idzie wszystkich muxów w może i polsat hd i tvn hd. Może na forum jest ktoś z twoich okolic to się wypowie co do odbioru. Jeśli z raszyna nic nie pójdzie to na południe masz Łódź też z dużą mocą. Na słabej antenie raczej marnie widzę odbiór u ciebie.
P.s. na północ masz Płock i wszystkie muxy

nkp123

Re: odbiór dvb w sierakowie okolice gostynina-problem

Post autor: nkp123 »

Mam znajomego z Gostynina, który przy antenie ATX-107 oraz jakimś masztowym niskoszumowym wzmacniaczu odbiera z Raszyna wszystkie MUX'y (MUX1 i MUX2 siła 60%, jakość 60%; MUX3 siła 40%, jakość 50%) z Raszyna + często Polsat HD i czasami TVN HD z PKiN.

michal0099

Re: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: michal0099 »

dziekuje za zainteresowanie sprawą.bedę próbował z ustawieniem anteny,a jakie anteny panowie polecacie?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (ZACH)

Post autor: kb997 »

Tego typu, choć niekoniecznie ten producent:
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3380.htm
Lub
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
Oczywiście z dobrze dopasowanym wzmacniaczem.
I jakie masz efekty?

dram

DVB-T z Rachocina - Gostynin

Post autor: dram »

Witam. Mieszkam w Gostyninie, na 3 piętrze.

Problem mam następujący:

Kanały z multipleksu(2 bodjaże) - Polsat,tvn itp, odbierają dobrze - mało kiedy zdarzają się zakłócenia.

Jednak w porównaniu do pozostałych 2 multipleksów nie mogę tego powiedzieć (multipleks z kanałami eski,polo tv itp, lepiej radzi sobie od tego multipleksu na którym jest TVP Polonia, Kultura).

Jednak często te 2 multipleksy mają zakłócenia :(

Telewizor Samsung C6500

Antena:"Reflekta" dokładniejszego modelu nie mogę się doszukać.

Parametry techniczne

Kanały || 1+5 || 6+12 || 21+69
kąt odbioru || 2x90(stopni) || 2x90(stopni) || 45(stopni)
tłumienie przód-tył(dB) || 0 || 0 || 25
zysk G(dB) || -30+8 || -10+23 || 0 ++ 35

Pozdrawiam.

Zablokowany